Connect with us

BiH

Apel bivših visokih predstavnika za brzi prijem BiH u EU

Bivši visoki predstavnici Christian Schwarz-Schilling i Valentin Inzko traže od Evropske komisije da se BiH “brzo i nebirokratski” primi u EU. Od NATO-a zahtijevaju garancije da će zaštititi stanovništvo BiH. Smatraju i da se Srbiji “treba oduzeti status kandidata za učlanjenje”.

„24. februar 2022. predstavlja crni dan u istoriji Evrope jer postoji opasnost da bi ovakva agresija na jednu suverenu državu mogla potaknuti druge diktatore na slične korake”. Ovim riječima su se dva bivša visoka predstavnika u BiH Christian Schwarz-Schilling i Valentin Inzko obratili predsjednici Evropske komisije, reagujući na dramatičan razvoj situacije u Ukrajini i napade ruske vojske na civilne ciljeve”. Pored toga što ih Putinov način ratovanja podsjeća na rat u BiH i artiljerijski teror nad stanovnicima Sarajeva, smatraju i kako bi „Dodik i Vučić mogli da „iskoriste agresiju Rusije na Ukrajinu i isprovociraju incidente ili novi rat u BiH ili na Kosovu”.

„Srbija i Republika Srpska nisu ostvarile svoje ciljeve iz 90-ih. Pored toga njeguju veoma bliske odnose sa Rusijom. Stoga se pribojavamo da bi se sadašnja agresija na Ukrajinu mogla proširiti i na Zapadni Balkan, prvenstveno na Bosnu i Hercegovinu i Kosovo”, navode oni u zajedničkom pismu Ursuli von der Leyen.

Pregovori o učlanjenju bez odlaganja

S obzirom da su se za hitan prihvat Ukrajine u EU založile članice EU: Bugarska, Češka, Estonija, Latvija, Litva, Poljska, Slovačka i Slovenija – sada je, smatraju bivši visoki predstavnici, trenutak da se sa zemljama zapadnog Balkana, koje teže članstvu u EU, započnu pregovori o učlanjenju bez odlaganja. To se mora odnositi i na Bosnu i Hercegovinu i to bi morala biti pouka iz dešavanja tokom posljednjih 6 dana, kaže se u zajedničkom apelu Inzka i Schwarz Schillinga upućenom predsjednici Evropske komisije.

„EU bi trebala što brže i nebirokratski primiti Bosnu i Hercegovinu u EU”, smatra Schwarz-Schilling i kaže kako Evropljani imaju i moralnu obavezu prema BiH, jer su tokom rata 90-tih, uvođenjem embarga na oružje Bosni i Hercegovini, onima koji su napadnuti onemogućili da se brane.

Valentin Inzko vjeruje da događaji u Ukrajini mogu pokrenuti međunarodnu zajednicu da se ozbiljno pozabavi BiH i prijetnjama secesijom, mada Dodik o tome trenutno ne priča a Rusija kao i Srbija ističu kako podržavaju teritorijalni suverenitet BiH. „Uslovno možemo govoriti o sistemu spojenih sudova. EUFOR je zbog toga već ojačao svoje trupe u BiH, što sam ja uvijek tražio, mada u BiH nema ili gotovo da nema njemačkih vojnika. Formula glasi: Miran Balkan – sigurnija Evropa”, kaže Inzko i dodaje kako u posljednjih 15 godina nije vidio tako velik interes međunarodne zajednice za BiH kao sad i da mu je zbog toga jako drago.

“NATO ima obavezu da djeluje u BiH”

Dvojica bivših visokih predstavnika u BiH ukazuju kako NATO i EU sa svojim EUFOR-trupama imaju kako mandat, tako i obavezu prema BiH. „Ona proizilazi iz Daytonskog mirovnog sporazuma i sporazuma Berlin plus (sporazum o zajedničkom vojnom djelovanju između NATO i EU) i nalaže očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH, i pored toga što ova zemlja nije članica NATO-a ili EU”.

I pored te obaveze, oni pozivaju NATO i generalnog sekretara Jensa Stoltenberga da pruži „snažne garancije stanovništvu Bosne i Hercegovine da neće biti ostavljeni na cjedilu, kao prije 30 godina”. Od njega traže i da „poduzme neophodne korake u cilju spriječavanja prijetnji postojanju Bosne i Hercegovine”.

„Niko ne zna koji su sve Putinovi ciljevi. Zato Vas molimo da učinite sve što je u Vašoj moći da zaštitite BiH. Njeni građani moraju dobiti garancije NATO-a u slučaju da se rat proširi na Zapadni Balkan”, kaže Inzko.

Inzko ne vjeruje da se „Putin i Lavrov ujutro bude sa mislima o Banjaluci”, ali to ne mora da znači da se ona jednoga dana ne bi mogla naći na dnevnom redu.

Stoga, visoki predstavnici traže slanje NATO-trupa na Brčko-koridor i bh. granicu sa Srbijom, pozivajući se na Stoltenbergovu nedavnu izjavu: „Kremlj pokušava da NATO i EU dovede u situaciju da pruže manje podrške svojim partnerima i zato naš kolektivni odgovor mora biti davanje još veće podrške zemljama kao što su BiH , Moldavija i Gruzija kako bi im pomogli da uspiju u svojim demokratskim reformama i putu koji su sami odabrali”.

Srbiji oduzeti status kandidata?

Inzko i Schwarz-Schilling idu i korak dalje. Smatraju da bi Srbiju, koja odbija uvesti sankcije Rusiji, trebalo isključiti iz kandidature za članstvo u EU. Pozivaju se na prvog visokog predstavnika u BiH Karla Bildta, koji je prije nekoliko dana na twitteru napisao da se Srbija svojim stavom prema Rusiji „diskvalifikuje iz procesa učlanjenja“, kao i da „za zemlje, koje ne dijele evropske vrijednosti, zapravo nema mjesta u EU”.

„Slažem se sa Karlom Bildtom“, kaže Valentin Inzko za DW, „ali mogao je to reći i ranije“. „Želim podsjetiti da je jedan drugi političar – naime Heiko Maas (bivši njemčki šef diplomatije) 28.10.2020. rekao da u zemlji koja želi u EU ne može biti mjesta za raspirivanje nacionalizma, negiranje ratnih zločina i glorifikaciju ratnih zločinaca“.

Pisma Stoltenbergu i Ursuli von der Leyen kao i zajednički apel visoki predstavnici uručili su Generalnom konzulatu BiH u Frankfurtu. Generalna konzulica i rođena Mostarka Višnja Lončar, na čiju je inicijativu po prvi put na tom mjestu obiježeno 30 godina državnosti BiH, je za DW izjavila: „Rat u Ukrajini je strašan, ali kod nas u BiH niko nema prava da izgovori tu riječ a kamoli da njome prijeti. Mi skupa sa imamima, fratrima i pravoslavnim sveštenicima slavimo Dan nezavisnosti i niko nas neće razdvajati“.

DW

BiH

Festival srednjovjekovlja od 8. do 11. juna u Cazinu

☑️ Muzej Bosanskog Kraljevstva nastavlja sa svojim uspješnim aktivnostima i
najavljuje Festival srednjovjekovlja od 8 do 11 juna u Cazinu, gradu u
kome je i smješten Muzej bosanskog kraljevstva.
☑️Festival ima za cilj afirmirati građane, javnost i teme vezane za
srednjovjekovnu bosansku državu.
????“Festival srednjovjekovlja ima za osnovu interdisciplinarni pristup
tretiranju historije srednjega vijeka sa posebnim osvrtom na
najznačajnija pitanja iz historije srednjovjekovne bosanske države.
Program festivala ima višedimenzionalni karakter uključujući istaknute
historičare i arheologe srednjovjekovne epohe, te umjetnike koji su
vrelo svoje inspiracije pronašli u događajima iz ovog doba, te djelima,
životima i sudbinama srednjovjekovnog čovjeka.
Osnovni cilj festivala je
približiti srednjovjekovnu prošlost modernom čovjeku, te omogućiti
zainteresiranim građankama i građanima druženje sa naučnicima i
umjetnicima u relaksiranom ambijentu.
Ovogodišnji program usmjeren je na
prezentaciju i analizu ideoloških i mitoloških konstrukcija koje prate
bosansko srednjovjekovlje od najstarijih pristupa i obrada ove epohe do
današnjeg dana.
Iskovane konstrukcije cirkuliraju utabanim stazama
opstajući kroz sredstva javnih informisanja te držeći čvrstu poziciju u
dnevnoj politici i pojedinim državnim projektima.
Dekonstrukcija je
sadržana u dijagnosticiranju uzroka i povoda nastanka ovakvih tumačenja
prošlosti te vraćanju na prvorazredne izvore kao jedina čvrsta uporišta
za tumačenje srednjovjekovlja. Bitna karakterna crta ovogodišnjeg
festivala jeste i predstavljanje potencijalnih smjernica za buduća
otkrića novih saznanja iz ovog perioda. Primjetna raznovrsnost
umjetničkih ostvarenja nastalih posljednjih godina na našem prostoru
predstavlja dragocjen doprinos njegovanju kulture sjećanja na bosansko
srednjovjekovlje. Predstavljanje ove vrste izražavanja zauzima posebno
mjesto na festivalu. O svemu navedenom će se govoriti kroz više
različitih formi: kroz diskusije sa historičarima, arheolozima i
umjetnicima, izložbe, predstave, radionice i predavanja.”-kazao je dr.
Enes Dedić ispred Festivala srednjovjekovlja Muzeja bosanskog
kraljevstva Cazin.
ckt
Nastavi čitati

BiH

Berberović nikada nije položio vozački, ključeve Mercedesa uzeo od oca

Armin Berberović koji je u petak navečer u centru Sarajeva automobilom usmrtio Azru Spahić je samo u proteklih pola godine četiri puta kažnjen zbog vožnje bez posjedovanja položenog vozačkog ispita, saznaje Klix.ba.

Njemu je tokom 2023. godine u Kantonu Sarajevo izrečeno 1.700 KM novčanih kazni i on je od ranije bio poznat policijskim službenicima kao višestruki povratnik.Ipak, to ga nije spriječilo da sjedne za volan nakon što je konzumirao alkohol i bahatom vožnjom napravi tragediju.

Dalje kako saznajemo, vozilo kojim je upravljao je bilo u vlasništvu jedne ženske osobe koja nije u srodstvu sa Berberovićem. On je na ispitivanju u policiji izjavio da je ključeve od Mercedesa uzeo od oca i da nije njegovo.

Berberović se na ročištu izjasnio krivim, a sud će odluku o jednomjesečnom pritvoru donijeti danas.

Advokat Armina Berberovića koji je usmrtio Azru Spahić: “Kaje se za sve šta je uradio i u teškom je stanju, plače”

Nastavi čitati

BiH

Juratović: „Pozdravljam rad gospodina Elmedina Konakovića koji je savršeno dobro shvatio što treba učiniti“

-Bosna i Hercegovina nije zaboravljena, ali ključne su reforme na putu zemlje prema EU, rekao je Josip Juratović, zastupnik njemačkog Bundestaga, za RTV Herceg-Bosne, neslužbeno stranačko glasilo HDZ-a BiH.

Juratović smatra kako je nova vlast krenula tim putem, a za dosadašnji zastoj Juratović krivi domaće snage, jer, kako je kazao, EU nije imala sugovornika u Bosni i Hercegovini.

-Imamo vladu i institucije u BiH koje je narod odabrao, većinski, kazao je Juratović.

Pozdravljam rad gospodina Elmedina Konakovića koji je savršeno dobro shvatio što treba učiniti za Bosnu i Hercegovinu da bi se ubrzao proces ulaska u Europsku uniju. Trebamo dobrosusjedske odnose, na tome se radi, kazao je Juratović.

Nastavi čitati

Najčitanije