Connect with us

BiH

Austrijski list: Izetbegović će biti primoran da potpiše “bošnjačko-hrvatski sporazum”? – BiH iznutra napadaju nacionalisti uz podršku Srbije i Hrvatske

Published

on

Pozivajući se na “diplomatske izvore”, ova austrijska novinarka tvrdi da se vjeruje da bi zvaničnici EU mogli insistirati da Izetbegović potpiše “bošnjačko-hrvatski” sporazum kako bi se “relaksirali” odnosi između Hrvata i Bošnjaka

Radeći po nalogu mađarskog Premijera Viktora Orbana, evropski komesar za proširenje Oliver Varhelyi ne samo da podriva evropske vrijednosti, već i slabi institucije države Bosne i Hercegovine, navodi austrijski list Der Standard.

“Kada komesar EU Oliver Varhelyi izvrši akciju, može se pretpostaviti da je to naredio mađarski desničarski nacionalistički populistički premijer Viktor Orban. Mađarska ostvaruje dugoročne strateške ciljeve na Zapadnom Balkanu kroz uticaj koji Varhelyi ima kao komesar za proširenje EU, navodi se u analizi lista Der Standard.

Novinarka Adelheid Wolfl ocjenjuje da, pod Varhelyijevim vodstvom, Komisija Evropske Unije u jugoistočnoj Evropi, a posebno u onim državama koje ne pripadaju EU, posljednjih godina ima potpuno novu agendu, te da nacionalne ideologije i njihovi predstavnici sada uživaju podršku u Briselu i promoviše se stav da bi ti, često autoritarno nastrojeni lokalni političari trebali koristiti EU kao “svojevrsni bankomat”.

“Uz podršku Rusije, etnički nacionalisti u regionu već potkopavaju vladavinu prava, teritorijalni integritet država i građanske slobode – ali ovo je još ojačano uz pomoć Mađarske u Evropskoj komisiji. Zanimljivo je da ključne liberalno orijentisane snage u EU slabo primjećuju ovaj razvoj događaja i ne suprotstavljaju se u skladu s tim”, navodi ona.

VARHELYIJEVI TAJNI DOGOVORI

Wolfl se osvrnula na Varhelyijev sastanak sa predsjednicima SDA, HDZ BiH i SNSD-a, navodeći da je EU komesar to učinio kako bi ugrabio priliku i “popunio vakuum” koji je upravo nastao zbog toga što je posljednji samit EU ostao bez ikakvog plana ili strategije za Zapadni Balkan.

Prema njenim riječima, Varhelyi je pozvao “plemenske vođe” Milorada Dodika, Dragana Čovića i Bakira Izetbegovića, kako bi postigao sa njima “netransparentan, nedemokratski dogovor iza kulisa”.

Pozivajući se na “diplomatske izvore”, ova austrijska novinarka tvrdi da se vjeruje da bi zvaničnici EU mogli insistirati da Izetbegović potpiše “bošnjačko-hrvatski” sporazum kako bi se “relaksirali” odnosi između Hrvata i Bošnjaka.

Ona tvrdi da je jedan od razloga zbog čega bi tako nešto bilo potrebno upravo težnja HDZ-a da se izborni zakon u državi promijeni na način da samo član te stranke može biti “hrvatski” predstavnik u Predsjedništvu.

UCJENE I PRIJETNJE

Wolfl tvrdi da HDZ u Bosni i Hercegovini, uz podršku Hrvatske, stoga mjesecima pokušava osigura podršku za svoje “nacionalno-političke” ciljeve od EU.

Novinarka je upozorila na mogućnost protivustavniog djelovanja ili nasilnih nemira od strane “nacionalističkih Hrvata” u BiH u mjesecu oktobru, kada će se održavati izbori.

“Uništenje partizanskog groblja koje je projektovao arhitekta Bogdan Bogdanović u Mostaru prije tri sedmice također je protumačeno kao prijetnja ovih hrvatskih nacionalista. Ali umjesto da te nasilne snage postavi na njihovo mjesto, EU očigledno pokušava da im izađe u susret političkim dogovorima”, navela je.

“NOVI CUTILEIRO”

Wolfl tvrdi da, poput Čovića i Dodika, Varhelyi očito razmišlja u etničkim kategorijama i smatra da o tome trebaju odlučivati ​​”plemenske vođe” a ne parlament, ni mnoštvo demokratskih stranaka u pluralističkoj državi BiH ili građani.

Ali navodi da on nije ni sam ni prvi sa ovim “površnim i destabilizirajućim” pristupom, te da su mnogi evropski političari tokom proteklih decenija u više navrata davali prijedloge za BiH koji nisu u skladu sa vrijednostima EU.

Takvi političari slijede pretpostavku da u BiH postoji sukob između etničkih grupa i da kompromise i rješenja treba pronaći u pregovorima sa “predstavnicima” te tri grupe, a upravo na taj način “daju snažnu podršku nacionalistima i potkopavaju državne institucije i legitimitet nenacionalističkih partija i građana”, napisala je u analizi.

Ona tvrdi da, zbog takve strategije, analitičari Varhelyija sada upoređuju s bivšim portugalskim diplomatom Joseom Piresom Cutileirom, koji je tokom 1990ih godina kao specijalni izaslanik komesara UN-a za ljudska prava u Bosni i Hercegovini čak “podržavao uništenje i podjelu države Bosne i Hercegovine po etničkom kriteriju, baš kao i nacionalisti u državi”, a čak i tada je postojao otpor prema takvom pristupu.

“12. marta 1992. godine, na primjer, Evropski parlament je intervenirao i zahtijevao da se održi multietnička građanska republika Bosna i Hercegovina i da se popravi evropski pristup medijaciji. Evropski parlament je zatražio da Cutileiro ne koristi etnički kriterijum jer se time krše evropske vrijednosti i norme i pozvao na uključivanje multietničkih opozicionih stranaka. Osim toga, Evropski parlament je upozorio Srbiju i Hrvatsku da se ne miješaju u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine i ne narušavaju vanjske granice BiH”, napisala je ona.

VELIKA SRBIJA I VELIKA HRVATSKA

Wolfl upozorava da BiH danas, kao i tada, “iznutra napadaju srpski i hrvatski etnonacionalisti”, te da, kao i tada, oni uživaju podršku Hrvatske i Srbije.

Prema njenim riječima, Dodik i Čović očigledno žele da ratne projekte od kojih se nikada nije odustajalo, stvaranje “Velike Srbije” i “Velike Hrvatske”, pretvore u stvarnost.

Navodi da Čović otvoreno prijeti uvođenjem “Herceg-Bosne”, iako je to u suprotnosti sa Ustavom BiH, a da se u Briselu i dalje govori o šteti koja se nanosi Hrvatima i “legitimnom predstavljanju”.

“Budući da su mnogi političari EU neupoznati i hranjeni propagandom srpskih i hrvatskih nacionalista, oni zapravo slijede ove narative”, dodala je.

Zbog toga, ona navodi da za građane BiH koji ne žele živjeti u “etno-zoološkom vrtu” nego u državi u kojoj se poštuju prava pojedinca i evropske vrijednosti, politika Evropske komisije sada djeluje kao prijetnja.

A to je tako upravo zato što građani prepoznaju da politiku EU na Balkanu sada oblikuju “revizionističke” vlade u Mađarskoj, Hrvatskoj i Bugarskoj, a pored toga postoji opasnost od revizionističke politike iz Srbije, istakla je.

“Pluralističke države kao što su Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora i Sjeverna Makedonija su uhvaćene u dvostrukom stisku ovim razvojem događaja – od lokalnih nacionalista do revizionista unutar EU, a njih oboje podržava Kremlj”, zaključila je, prenosi N1.

BiH

Dodik: Mi smo se već odvojili, u svemu, potrebno je da ozvaničimo miran razlaz

Published

on

By

Milorad Dodik sve teže podnosi dešavanja na domaćoj, ali i međunarodnoj političkoj sceni koja mu nikako ne idu u prilog.

Tako se predsjednik Republike Srpske ponovo krenuo obračunavati sa neistomišljenicima – naravno na Instagramu.

Kosovo u Vijeću Evrope

“Igranka koju su priredili bosanski muslimani po pitanju članstva samoproglašenog Kosova u Vijeću Evrope na kraju će se obiti o glavu samo BiH. Odmetnute strukture bosanskih muslimana davno su izašle iz ustavnih okvira i odstupaju od svega što dejtonska BiH predstavlja.

Možda Komšić misli da je uspio nešto da napravi jer je ostao suzdržan, ali to suštinski ništa ne mijenja, osim što je jasna poruka nama u RS da su javno pokazali da je sve što radimo da sačuvamo našu ustavnu poziciju ispravno i jedino moguće u uslovima stalnog podmetanja i pokušajima rušenja RS i zaobilaženja u procesu odlučivanja jednostranim djelovanjem.

Sve njihove akcije i licemjernost po pitanju tzv. Kosova otvaraju nove perspektive za RS, pa više nije tako neuobičajeno reći i očekivati da RS uradi isto. Mehanizmi za to postoje. Mi smo se već odvojili, u svemu.

Nove perspektive

Potrebno je da ozvaničimo naš miran razlaz, koji su bosanski muslimani inicirali svojim jednostranim potezima i rušenjem ustavnog poretka.

Bilo bi najbolje za sve koji žive u BiH da na institucionalnom nivou počnemo razgovore o odvajanju, jer miran razlaz je činjenica i treba učiniti sve da se obezbijede stabilnost i saradnja na način koji je moguć.

Mi ne možemo da budemo u zajednici s onima koji u nama stalno vide neprijatelje i rade sve da ojačaju neprijateljstvo i mržnju prema srpskom narodu. To nije prirodno. Takva zajednica ne može da opstane i zato se raspada”, poručio je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Isak svečano dočekao Munjića i Selmanovića: Postrojen policijski vod, uposlenici aplaudirali

Published

on

By

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine (BiH) odlučio da ne postoji osnovana sumnja Tužilaštva BiH da su prvi čovjek FUP-a Vahidin Munjić i šef specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović počinili krivična djela zbog kojih bi im bio određen pritvor, upriličen je svečani doček za njih dvojicu.

Međutim, treba naglasiti da nepostojanje osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo ujedno ne znači da krivično djelo zaista ne postoji, nego da tužilac nije uspio uvjeriti sudije u svoje sumnje i dokaze. To ne mora značiti da je istraga u njihovom slučaju završena, niti da je nastavljena, a o svemu se treba očitovati Tužilaštvo BiH.

Prilikom dolaska u prostorije FUP-a Munjića i Selmanovića je dočekao federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak.

Video pogledajte OVDJE.

U njihovu čast su postrojeni vodovi specijalne policijske jedinice i jedinice za podršku.

Njih su također dočekali načelnici odjeljenja, a službenici i namještenici su im aplaudirali na hodnicima prilikom ulaska u zgradu.

Podsjetimo, Munjić i Selmanović su uhapšeni u sklopu akcije “Black Tie 2”, a u rješenju se navodi kako su tvrdnje protiv njih zasnovane na indicijama i posrednim saznanjima trojice policijskih službenika, a koja se ne mogu koristiti kao dokazi.

Odlukama Suda BiH je utvrđeno da za ukupno 15 osoba postoji osnov sumnje da su počinili krivična djela, dok za preostalih osam ne postoji.

Nastavi čitati

BiH

Šokantne tvrdnje Miletića: Najmanje 25 sarajevskih policajaca drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga

Published

on

By

Bivši premijer Federacije BiH, Fadil Novalić, je u zatvoru. Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, je na sudu. Predsjednik državnog suda, Ranko Debevec, uhapšen, suspendiran pa pušten da se uz mjere zabrane brani sa slobode. Bivši šef obavještajne službe, Osman Mehmedagić uhapšen, pa nakon pritvora pušten. Direktor Federalne uprave policije u ponedjeljak uhapšen u istoj akciji kao i komandant specijalne jedinice, s njima i niz policajaca, biznismena, doktora i influensera. Dok se svi pitaju koga će to akcija ‘Crna kravata’ svezati, nekadašnji prvi čovjek FUP-a, a sada državni delegat, Zlatko Miletić, upozorava na sve ono što se odvija iza kulisa naizgled mirnog života u Sarajevu.

Na današnjem ročištu uhapšenim u akciji ‘Black tie 2’ mogli su se čuti šokantni detalji, između ostalog, i njihovi “planovi” o preuzimanju države. Večerašnjeg gosta Pressinga, akcija raduje, ali istovremeno, skreće pažnju i na sve nedaće koje će čekati tužitelje.

“Nadam se da je ovo početak borbe protiv organizovanog kriminala u državi koja je po tome šampion”, započinje razgovor na ovu temu Miletić, no ističe još jedan stav: Tužilaštvo BiH je u ovom slučaju sebi dalo težak zadatak.

Onda se postavlja pitanje – šta je sve potrebno za uspješno procesuiranje?

“To su djela koja se jako teško dokazuju, radi se o jako velikoj grupi. Zato će morati raditi najmanje po dva ili tri tužitelja da bi se to dokumentovalo kako treba”, pojasnio je.

S obzirom na prirodu slučaja i niz uhapšenih, Miletić priznaje da na sve gleda poprilično emotivno, naročito jer je ravnatelj policije bio osam godina.

“Jedan dio ljudi ja znam, neke sam čak ja i zaposlio. To je takva bruka i sramota da sam sebi ne mogu da objasnim šta se desilo u Federalnoj upravi policije”, rekao je.

No, šta se, zapravo, desilo?

“Kada sam došao FUP ništa nije imao. Za osam godina od njega smo napravili brend. Od 2010. godine, toliki je bio uticaj politike na instituciju da se ona počela ruinirati, i to traje već 15 godina. Ko zna gdje će to završiti. Političari su postavljali nesposobne kadrove, a vremenom su im trebali podobni i poslušni – tako smo došli do ovoga do čega smo došli. Sve politike žele ovladati policijskim agencijama, po mojoj pretpostavci zato što se može desiti da njih treba procesuirati, pa da budu pošteđeni. Uticaj su, nažalost, protegnuli i na tužiteljstva i sudove, to je toliko duboko ukorijenjeno, da bez razloga nismo jedna od najgorih zemalja po pitanju korupcije”, pojašnjava.

Posebno ga zabrinjava pitanje – otkud policija u društvu takve bande, takvih kriminalaca?

“Ako vam par mafijaša vodi državu i odlučuje o našim životima, ovo će biti posljedica ukupnog stanja”, rekao je podsjećajući i na izvještaj Tužilaštva BiH iz prošle godine gdje glavni tužitelj tvrdi da nije moglo biti boljih rezultata zbog involviranosti kriminala u policijske agencije.

“Ovo je sve privid”, dodaje.

Zbog aktuelne situacije treba podsjetiti da su lideri Trojke ne tako davno slavodobitno govorili o aplikacijama Sky i ANOM. Sada, više nego ikada prije, vrijedi postaviti pitanje, gdje nas one sve mogu odvesti?

“Doći će to i do pojedinih političara, tu nema nikakve dileme. Ako su policijski službenici radili ono o čemu se piše, nisu to mogli raditi da niko ne zna”, stava je Miletić.

A piše se, između ostalog, da su oni obezbjeđivali narko bosa prilikom njegovog posjeta Sarajevu, a zauzvrat dobili uniforme.

“Oprema je najmanji problem. Veći problem je to kako ti spavaš u istom hotelu sa dilerom, kako isfingiraš svoje odsustvo i sa službenim vatrenim oružjem pređeš granicu, odeš s njim dok obavlja posao i vratiš se, a zauzvrat uzmeš sedam hiljada eura. Ako ja to znam, kako je moguće da oni koji s njim rade to ne znaju? Svi rade na tome da se to prikrije”, pojasnio je Miletić.

Prao se novac, kupovale su se nekretnine, no ni djelić svega onoga što se u ovom krugu odvijalo još nije rasvjetljen, kaže Miletić.

“Vidjet ćete vi do čega će to sve dovesti. Ja znam za jedno lice koje je kupilo na desetine nekretnina u Sarajevu. Tri momka iz ovih policijskih struktura imaju svoje ugostiteljske objekte, to je zakonom zabranjeno dok se radi kao policajac. Po tvrdnjama mojih kolega najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži svoje ugostiteljske objekte koje oni koriste za rasparčavanje narkotičkih sredstava”, tvrdi.

Kaže da se radi o službenicima raznih policijskih agencija, piše N1.

“Kriminalci im pomognu da ih kupe ili zakupe i u njima su zaštićeni. Droga se valja u takvim ugostiteljskim objektima. To pola Sarajeva zna i svi šute na to”, naglasio je.

 

Nastavi čitati

Najčitanije