USK
Bečki sudija u slučaju kampa Lipa: I Austrija bi trebala ministra kao što je Sevlid Hurtić
Bečki privredni sud odbacio je tužbu ICMPD-a (Međunarodna organizacije koja se bavi analizom migracijskih tokova u Evropi) protiv nevladine organizacije SOS Balkanroute, a u vezi sa izgradnjom pritvorske jedinice u kampu Lipa kod Bihaća.
Ova pritvorska jedinica je nazvana i balkanski Guantanamo, a inicijativu za zatvaranje je pokrenuo bh. ministar Sevlid Hurtić.
“Pobjeda SOS Balkanroute i njenog predsjednika Petra Rosandića pred Privrednim sudom u Beču nad ÖVP-ovom povezanom organizacijom ICMPD, koja je kao golijatsko udruženje 20 država članica željela ušutkati malu, dobrovoljnu nevladinu organizaciju”, navodi se.
Austrijanci ističu da je velike zasluge imao ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić.
“Pobjeda SOS Balkanroute protiv ICMPD-a na sudu je pobjeda za ljudska prava – kako za Bosnu i Hercegovinu tako i za Austriju. Zbog naše historije i prošlosti nikada više ne smijemo dozvoliti da se u Bosni i Hercegovini stvore logori. Hvala svima!”, napisao je Sevlid Hurtić u čestitki SOS Balkanroute.
Austrijski sudija je istakao i ulogu ministra Hurtića.
“Bez moralnih i politički odgovornih ljudi kao što je bosanskohercegovački ministar za ljudska prava, bilo bi teško spriječiti ilegalno angažovanje zatvora. Posebno nas raduje što je sudija prilikom izricanja presude naglasio i ulogu ministra za ljudska prava i rekao da takav ministar za ljudska prava Austriji neće naštetiti”, komentirao je predsjednik SOS Balkanroute Petar Rosandić.
Čestitali su mu i gradonačelnik i kantonalni premijer.
“Danas me nazvao i čestitao gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić, kao što je poruku poslao i kantonalni premijer Mustafa Ružnić. Veoma smo sretni što su se bh. političari s pravom oduprli činjenici da se politika EU ‘outsourcinga’ s pravom oduprla stvaranju pravnih vakuuma u kojima nije bilo ni jačanja ni evropske konvencije o ljudskim pravima ni masovnog poraza zakona o ljudskim pravima. Ovo je ujedno i poraz austrijskog neokolonijalizma u Bosni i Hercegovini“, kaže Petar Rosandić.
klix