Connect with us

BiH

Bh. političari i dalje jedu i piju po niskim cijenama: Teleće pečenje 5,5 KM, čorba 2 KM, kafa pola KM…

Published

on

I niske cijene alkoholnih pića su primamljive za zaposlene u državnim institucijama BiH pa je za pivo potrebno izdvojiti 1,5 KM, lozu, votku i dva decilitra vina dvije KM, a najskuplja “kratka pića” su viskiji Ballantines, koji je tri KM, a Jack Daniels četir

Inflacija i velika poskupljenja skoro svih osnovnih životnih namirnica nisu se odrazili na restorane pri državnim institucijama BiH i institucijama Republike Srpske, pa su tamo cijene hrane i pića i za uslove običnih građana i dalje veoma niske.

Iz Ugostiteljskog servisa Vlade Republike Srpske za Nezavisne novine su rekli da su objekti servisa uglavnom zatvorenog tipa i cijene ugostiteljskih usluga, odnosno hrane i pića, ne mogu se porediti sa cijenama u ugostiteljskim objektima komercijalnog karaktera.

“Cijene pića u objektima Ugostiteljskog servisa, pa i u restoranu u Narodnoj skupštini Republike Srpske su neuporedivo niže u odnosu na objekte u okruženju tako da je cijena domaće kafe 0,5 KM, espresa 0,6 KM, kapućina jednu KM, nes kafe 0,8 KM, mineralne vode 0,8 KM, prirodne vode 0,8 KM. Sokovi gazirani i negazirani koštaju od 1,5 do 1,8 KM. Cjenovnik bezalkoholnih pića mijenjan je 1. jula ove godine, dok su cijene kafe i toplih napitaka ostale iste”, naveli su iz Ugostiteljskog servisa Republike Srpske.

Cijene hrane u restoranu u Narodnoj skupštini RS su u odnosu na prethodni period povećane, pa tako za porciju banjalučkog ćevapa narodni poslanici treba da izdvoje šest KM, za pljeskavicu pet KM, a za omlet sa sirom i šunkom četiri KM. Paradajz čorba košta dvije KM, mađarska i teleća četiri, dok je pasulj sa slaninom 3,7 KM.

Iz Službe za zajedničke poslove institucija BiH rekli su da cjenovnik nije mijenjan od 2015. godine te da je tada razlog izmjene bilo prilagođavanje tadašnjim tržišnim cijenama.

“U narednom razdoblju pripremamo izmjene postojećeg cjenovnika, koji ćemo uputiti Vijeću ministara BiH na usaglašavanje, s obzirom na to da trenutne cijene hrane i pića nisu usklađene sa enormnim povećavanjem cijena na tržištu”, naveli su iz Službe za zajedničke poslove institucija BiH.

Tako je u državnim institucijama BiH cijena espresa 0,8 KM, nes kafe, kapućina i točenog soka jednu KM, čaja 0,7 KM, mineralna voda je 1,5 KM, dok je od sokova najskuplja cijeđena narandža, koja košta 2,5 KM.

I niske cijene alkoholnih pića su primamljive za zaposlene u državnim institucijama BiH pa je za pivo potrebno izdvojiti 1,5 KM, lozu, votku i dva decilitra vina dvije KM, a najskuplja “kratka pića” su viskiji Ballantines, koji je tri KM, a Jack Daniels četiri.

Raznovrsna hrana takođe se može naći u restoranu Službe za zajedničke poslove BiH po veoma niskim cijenama.

“Pita sirnica i krompiruša je dvije KM, dok je burek 2,5 KM. Dimljeni losos i pržene lignje su sedam KM. Omlet sa sirom je dvije KM, a uštipci sa kajmakom 2,5 KM. Čorbe i supe su od jedne do dvije KM, dok je teleće pečenje 5,5 KM. Kajgana i jaja na oko su 1,5 KM. Većina salata je oko jedne marke, dok imaju neke koje su nešto skuplje. Pomfrit je gratis uz jelo”, navodi se u cjenovniku restorana Službe za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine.

Nikola Lovrinović, predsjedavajući Kluba poslanika HDZ BiH u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, uputio je inicijativu o usklađivanju troškova toplog obroka zaposlenih u institucijama BiH.

“Zadužuje se Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana od dana usvajanje ove inicijative visinu naknade uposlenima u institucijama BiH za ishranu tokom rada poveća sa sadašnjih osam KM za svaki dan proveden na radu na 12 KM”, navodi se u inicijativi Lovrinovića.

Inače, trenutno zaposlenom pripada pravo na novčanu naknadu na ime ishrane tokom rada od osam KM za svaki dan proveden na radu.

Ipak, članovima Predsjedništva BiH, zastupnicima i izaslanicima u Parlamentarnoj skupštini BiH, predsjedavajućem vijeća ministara BiH, ministrima i zamjenicima ministara, rukovodiocima i zamjenicima rukovodilaca institucija BiH pripada pravo na novčanu naknadu od šest KM za svaki dan proveden na radu.

BiH

Građane u BiH za vikend očekuje novi temperaturni šok i velika promjena: Objavljeni su detalji

Published

on

By

Padavine, grmljavina, oblaci… A onda za vikend velika promjena

Do kraja radne sedmice u našoj zemlji preovladavat će oblačno vrijeme praćeno lokalnim pljuskovima, ponegdje i sa grmljavinom. Na većim nadmorskim visinama očekuje se snijeg.

Na Facebook stranici BH Meteo objavili su kako nas za vikend očekuje promjena vremena. Nakon nekoliko kišnih i tmurnih dana, u subotu u našu zemlju stiže osjetno zatopljenje.

– Još nekoliko dana hladnijeg vremena, od vikenda (27.04…) osjetno zatopljenje i lokalno ljetne temperature vazduha.

Do vikenda uz promjenjivu oblačnost česti naleti kiše i lokalnih pljuskova sa grmljavinom. Padavine neravnomjerno raspoređene i periodične.

Od vikenda više sunčanog vremena uz već pomenuto zatopljenje ali bez značajnije i dugotrajnije stabilizacije vremena, navode iz BH Meteo.

 

Prošle sedmice smo sa ljetnih temperatura naglo prešli na zimski, a čini se da bi ovog vikenda situacija mogla biti dijametralno suprotna.

Iako se još uvijek ne nazire kolika će temperaturna razlika biti u subotu odnosu na narednih par dana, jasno je kako nas očekuje osjetnija promjena vremena.

Nastavi čitati

BiH

Poznato vrijeme i mjesto dženaze akademika Dževada Jahića

Published

on

By

Tužnim srcem javljamo rodbini, prijateljima i komšijama žalosnu vijest da je naš dragi akademik prof. dr. Dževad (Aziz) Jahić dana 21.04.2024. god. nakon kraće bolesti u 76. godini života preselio na Ahiret.

Dženaza će se obaviti u srijedu 24.04.2024. godine u 13:30 sati u haremu Gazi Husref-begove džamije, a ukop i dženaza će se obaviti u 17:00h na mezarju PRAČA.

Da mu se Allah dž.š. smiluje i podari džennet, a porodici sabur.

Nastavi čitati

BiH

Na hadž ove godine putuje 2.225 bh. državljana: Čeka ih jedna važna novina u organizaciji

Published

on

By

U organizaciji Ureda za hadž i umru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini ove godine na hadž će otputovati 2.225 bh. državljana.

Planirano je da prvi avion sa 152 osobe s Međunarodnog aerodroma u Sarajevu poleti 6. juna u 10.05 sati, nakon čega će do 12. juna u 12 narednih letova u Saudijsku Arabiju otputovati sve hadžije.

Ove godine će hadžije sletjeti na aerodrom u Džidi, odakle će autobusima biti prevezeni u hotel u Mekki. Nakon što završe s obredima hadža, otputovat će u Medinu, gdje će posjetiti Poslanikovu džamiju i druge znamenitosti.

Povratak za Bosnu i Hercegovinu planiran je od 25. juna do 1. jula.

“Ovo do sada nije bio slučaj. S obzirom na dosadašnja iskustva, želimo olakšati našim hadžijama da obrede u Mekki obave u što boljem zdravlju. Također, na ovaj način ćemo preduprijediti i eventualne probleme s letovima”, izjavio je za Agenciju MINA rukovodilac Ureda za hadž i umru Dževad-ef. Hadžić.

Elektronske vizu za hadžije su već spremne, a kako je najavio Hadžić, u narednom periodu bit će provedene i sve potrebne edukacije vodiča i hadžija, kako bi što spremnije pristupili izvršavanju ove vjerske dužnosti.

“Stalno radimo na poboljšanju uvjeta za naše hadžije, vodeći računa o pripremama u Bosni i Hercegovini, samom putu, ispravnom obavljanju obreda, ali i njihovom smještaju u Mekki i Medini. Hadž je u određenim danima, a pripreme za njega traju cijele godine”, kazao je Hadžić.

O bh.hadžijama brinut će 47 vodiča i šest šerijatskih konsultantica, te medicinski tim kojeg će činiti sedam ljekara i sedam medicinskih tehničara.

Za reisul-hudždžadža imenovan je bivši banjalučki muftija Nusret-ef. Abdibegović, a glavni vodič će biti Izet-ef. Čamdžić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Zavidovići.

Najstarija osoba koja će ove godine otputovati na hadž je Derviša Huseinagić iz Gradačca koja ima 87 godina, a najmlađi je petogodišnji Ensar Hukić.

Ensar će ove godine obaviti hadž sa svojim sestrama, trinaestogodišnjom Aminom i četrnaestogodišnjom Sumejom, te babom Ahmetom Hukićem i mamom Seadom Sarić-Hukić, javila je MINA.

Nastavi čitati

Najčitanije