Connect with us

USK

Bihać: Održana sjednica Vlade USK, evo koje odluke su donesene

Published

on

Vlada Unsko-sanskog kantona, na danas održanoj sjednici, na prijedlog Murisa Halkića, ministra zdravstva i socijalne politike donijela je Odluku o usvajanju programa utroška transfera za zdravstvo kojom će za Kantonalnu bolnicu ,,Dr.Irfan Ljubijankić” iz Budžeta Unsko-sanskog kantona za 2022. godinu biti izdvojeno 950.000 KM za nadogradnju i proširenje kapaciteta postojećeg PACS/RIS sistema odjela Radiologije KB ,,Dr. Irfan Ljubijankić” te 1.193.000 KM finansijske pomoći za generalni remont postojećeg MRI aparata sa nadogradnjom.
Iz resora socijalne politike podržan je program grantova za materijalno-socijalnu pomoć, smještaj u ustanove zaštite, hraniteljstvo, civilne žrtve rata i porodiljske naknade iz budžeta Unsko-sanskog kantona 2022. godinu u iznosu 10. 038.000 KM. Od ukupnog iznosa planiranih sredstava, iznos od 5.538.000 KM odnosi se na sredstva utvrđena u Budžetu USK a iznos 4.500.000 KM odnosi se na grant Federacije BiH – namjenska sredstva za civilne žrtve rata.
Članovi Vlade Unsko-sanskog kantona primili su na znanje Informaciju o stanju sigurnosti učenika od vršnjačkog nasilja na području Unsko-sanskog kantona za 2021.godinu Ministarstva unutrašnjih poslova USK.
U informaciji MUP-a USK navodi se da je vršnjačko nasilje prisutno na Unsko-sanskom kantonu i u porastu za 36,7%. Policija se i dalje susreće uglavnom sa posljedicama vršnjačkog nasilja, kada ono poprimi teže oblike, a pretpostavlja se da se jedan dio ovog nasilja i ne prijavi policiji. Za efikasno suzbijanje vršnjačkog nasilja veoma su bitne edukacije, kako policije tako i drugih institucija, roditelja, prosvjetnih radnika i sl. U 2021. godini vršnjačko nasilje najizraženije je bilo na području Grada Cazina (16), Grada Bihaća (11) i općine Bosanska Krupa (7) a sva evidentirana krivična djela su rasvijetljena uz profesionalan rad policije, kazao je ministar Nermin Kljajić.
Na današnjoj sjednici Vlada Unsko-sanskog kantona, na prijedlog Ministarstva pravosuđa i uprave, utvrdila je odlukom da kantonalni pravobranilac ima tri zamjenika.
– Odlukom Vlade Unsko-sanskog kantona iz 1996.godine o utvrđivanju broja zamjenika kantonalnog pravobranioca u Kantonalnom pravobranilaštvu je utvrđeno da kantonalni pravobranilac ima dva zamjenika.
Ministarstvu pravosuđa i uprave se obratilo Kantonalno pravobranilaštvo Bihać podneskom kojim se od ovog Ministarstva traži da Vladi Unsko-sanskog kantona predloži izmjenu ove Odluke, pravdajući takav zahtjev povećanim obimom poslova, povećanim brojem parničnih predmeta, te povećanim brojem zahtjeva za pokretanje izvršnog postupka radi naplate sudske takse prinudnim putem. Ministarstvo pravosuđa i uprave je ovaj zahtjev Kantonalnog pravobranilaštva ocijenilo opravdanim, obrazložila je ministrica Sanja Mujakić.
Između ostalog, na 313. sjednici, na prijedlog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Vlada Unsko-sanskog kantona prihvatila je i prijedlog programa utroška sredstava za štete u lovstvu u iznosu od 10.000 KM za nadoknade štete nastale od strane divljači po zaključenim sporazumima izmedu oštećenika, korisnika lovišta, Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede šumarstva i Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta predložilo je a Vlada odobrila utrošak granta za predškolsko obrazovanje za 2022. godinu u iznosu od 4.600.000 KM te granta za Katolički školski centar u iznosu od 560.000 KM.
Cazin.ba

USK

Plaće u USK-u povećane za 100 do 200 maraka

Published

on

By

Isplatnim bodom zaposleni u organima uprave i sudske vlasti izjednačili su se konačno sa primanjima koja imaju kolege u drugim kantonima i na nivou FBiH

Policija, prosvjeta i budžetski radnici Unsko-sanskog kantona u 2024. godinu ušli su sa obećanjima koja su dobili od nove Vlade o tome da će imati bolje kolektivne ugovore, povećane plaće i bolje šanse da izađu nakraj sa poskupljenjima i inflacijom, piše Oslobodjenje.

Za sada u svakom segmentu Vlada ispunjava što je i obećala, osim u slučaju Sindikata srednjeg obrazovanja, koji je u cijeloj priči najviše zanemaren.

FAMOZNI BOD

– Mi još nismo počeli dobijati povećana primanja, nemamo čak ni potpisan kolektivni ugovor. U principu, mi smo njega dogovorili sa Vladom, ali već dvije sedmice čekamo na konačnu, proširenu verziju kolektivnog ugovora da je pošalju u našu sindikalnu organizaciju. Zvali smo ih da vidimo šta je u pitanju, kažu nam da moraju još izvršiti neke preraspodjele u budžetu kako bi mogli da ispune te obaveze. Sve je to zbog toga što je budžet usvojen prije nego su dogovorili kolektivne ugovore, objasnio nam je razloge kašnjenja predsjednik Sindikata srednjeg obrazovanja USK-a Samir Fajić.

Ove godine sindikati obrazovanja su odvojeno ušli u pregovore sa Vladom, pa je Sindikat osnovnog obrazovanja na vrijeme zaključio svoj kolektivni ugovor kao brojnija organizacija, a samim tim i veća stavka koju je Vlada morala brzo riješiti. Kada je u pitanju kolektivni za srednje škole, Vlada insistira na tome da je on načelno dogovoren i da je u procesu obrade.

Ipak, sve će se odvući u april, kada će prosvjetari u srednjim školama dobiti plaće po starom obračunu.

Nastavi čitati

USK

Teška saobraćajna nesreća u Bihaću, maloljetnik zadobio teške povrede

Published

on

By

U bihaćkom naselju Mali Lug dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je teže povrijeđeno jedno lice.

Kako saznajemo, povrijeđen je maloljetni vozač motocikla “Quad”. Nesreća se desila zbog neprilagođene brzine uslovima na cesti, što je dovelo do udara u betonski zid.

Maloljetni vozač je prevezen u Kantonalnu bolnicu gdje su mu konstantovane teže tjelesne povrede.

Nastavi čitati

USK

Krajišnici velikog srca u ramazanu šalju pomoć povratnicima u Podrinje – “Sjetimo ih se i kad nije 11. juli”

Published

on

By

Bišćani i dijaspora su, uz podršku Pomozi.ba, darivali povratničke porodice u Podrinju, uljepšavajući i njima i sebi blagoslovljeni mjesec

Udruženje Horizont 2006 iz Bihaća organizovalo je akciju pod nazivom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici, kao što to njegovi članovi čine svakog ramazana već dugi niz godina. U okviru ove humanitarne akcije Bišćani su u Srebrenici, Potočarima, Bratuncu, Zvorniku i Vlasenici podijelili oko 600 paketa pomoći.

POSEBNO VRIJEME

Kupovinu mješovitih paketa pomoći donacijama su obezbijedili građani grada Bihaća, prijatelji iz Švicarske, te organizacija Pomozi.ba, dok su u distribuciji učestvovale i članice Udruženja Hanume sa Une.

Ideja da pomažemo Podrinje nastala je davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira, kazao je Muslić

– Javljaju nam se naši volonteri iz Podrinja, da ih dragi Allah nagradi za svaki pređeni korak. Svi vi koji ste učestvovali, molimo da vas Gospodar dvostruko nagradi. Paketići su i ove godine izmamili osmijeh na lica najmlađih, izvijestile su članice ovog ženskog udruženja.Oglasili su se i iz organizacije Pomozi.ba, koja već nekoliko godina učestvuje u ovoj akciji sa Horizontima, pomažući povratnike.

– Vrijedno je napomenuti da je ovo šesnaesta godina kako Udruženje Horizont 2006 organizira ovu akciju koja ima za cilj pomoći povratničkom stanovništvu Podrinja. Također, ovom akcijom i sličnim aktivnostima koje Horizont 2006 provodi želi se dati na značaju tome da Srebrenica nije samo jedanaestog jula, već da se Srebrenice i genocida u Srebrenici trebamo sjećati i ostala 364 dana u godini, navodi se u saopćenju organizacije, piše Oslobodjenje.

Ramazan je posebno vrijeme za vjernike, jer svako učinjeno djelo u njemu ima višestruko uvećanu emotivnu vrijednost i blagoslove.

Svaka od 300 porodica dobila je po dva paketa namirnica

– Željeli smo da prikupimo u gradu Bihaća što više namirnica i da ih distribuiramo u Podrinje, u ruke onih kojima je to zaista i potrebno. Aktivnost je nastala još davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira za Srebrenicu. Inače, mi svake godine učestvujemo u ovom maršu, ali 2009, kada smo u najvećem broju učestvovali, rodila se i ideja da organizujemo ovu akciju kojom bismo bili u prilici da posjetimo Srebrenicu ne samo na jedan dan, 11. jula, nego i van obilježavanja genocida, u toku svake godine. Kada se obilježava godišnjica genocida, oni uvijek imaju mnogo posjeta, ali mimo toga su obično prepušteni sami sebi. Odluka je pala da to bude u ramazanu, koji je najodabraniji mjesec, u kojem se posti i u kojem su ljudi više skloni da čine dobra djela, jer su više u kontaktu sa svojim srcem i žele da darivaju druge oko sebe, kazao nam je Elvir Muslić iz Bihaća, jedan od osnivača Udruženja Horizont 2006 i pokretača ove lijepe akcije.

Ovog ramazana akcijom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici ostvarili su veliki uspjeh, jer je ona pokrenuta i završena u roku od sedam dana.

PODRŠKA IZ ŠVICARSKE

– Pomogao nam je i Medžlis Islamske zajednice koji je aktivan u Bihaću. Zahvalio bih njima kao partnerskoj instituciji sa glavnim imamom Mensurom ef. Ćehićem na čelu, koji je i ovaj put aktivirao svoje imame, mještane i ljude aktivne u svim džematima. Neizostavan partner u svim našim aktivnostima je i Pomozi.ba, jer mi za njih radimo i neke projekte u Unsko-sanskom kantonu, pa i dalje. Njihov doprinos u donacijama je veliki, a zajedno smo i ovaj put posjetili Podrinje. Naša dijaspora iz Švicarske, džemati vezani za grad Saint Gallen, već četiri godine zaredom također učestvuje u akciji. Ovaj put su doprinijeli iznosom od 20 hiljada maraka, što smo pretvorili u životne namirnice. Oko 300 porodica dobilo je po dva paketa, a ukupna vrijednost svega je oko 50 hiljada maraka, kazao je Muslić.

Nastavi čitati

Najčitanije