USK

Bihać: Počinje izgradnja zatvorenog bazena u lječilištu Gata

Published

on

Izgradnja zatvorenog bazena u lječilištu Gata, nadomak Bihaća, trebalo bi da započne u narednih desetak dana, nakon što je izabran izvođač te potpisan ugovor o izgradnji.

Vrijednost ovoga projekta iznosi 870.000 maraka, a većim dijelom finansiraće se sredstvima koje je osigurala Vlada USK u iznosu od 530.000 maraka, dok je ostatak novca obezbijedila pomenuta javna ustanova.

Radi se o zatvorenom fizioterapeutskom bazenu, dužine 12 i širine četiri metra, sa dubinom od 1,5 metara.

“Ovo je za nas veliki dan, da ne bude samo priča, nego da idemo u realizaciju. Nadam se da ćemo ubrzo imati završen bazen, odnosno maksimalno za godinu dana. Naravno da smo sretni i ponosni što smo uspjeli realizirati projekat do kraja, a nadam se da ćemo i druge projekte riješiti kako bismo bili konkurentni drugim sličnim ustanovama u BiH, ali i šire”, kazala je Aida Ibrahimpašić, direktorica pomenutog lječilišta.

Premijer USK, Nijaz Hušić istakao je da kantonalne vlasti namjeravaju finansirati i druge projekte u ovome lječilištu, kako bi se unaprijedile sve vrste zdravstvenih usluga koje pružaju. Jedan od tih projekata je i izgradnja nove sale za kineziterapiju, a ovaj projekat će sufinansirati i UNDP. Precizirano je to nedavno potpisivanjem memoranduma o saradnji, a ukupna vrijednost ovoga projekta iznosiće 274.000 maraka, pišu NN.

“Našli smo partnera koji nam je pomogao u ovome projektu i skupa s njim ćemo uložiti sredstva. U narednom periodu provešćemo sve procedure u vezi s javnim nabavkama i vjerujem da ćemo i ovaj projekat do kraja ove godine završiti”, istakao je Hušić. Također, realiziraju se i drugi projekti koji će poboljšati usluge u lječilištu, pa je u toku renoviranje glavne zgrade, a uskoro će u funkciji biti i novi lift, koji će mnogo značiti pacijentima s poteškoćama u kretanju.

Inače, banjsko lječilište Gata se dugo vremena, zbog neulaganja, nalazilo u veoma teškom stanju, a duži period, tokom pandemije virusa korona, dio objekta je služio kao izolatorijum za osobe zaražene kovidom. Trenutno radi s ograničenim kapacitetima, sa dva mala bazena i banjama koje ne mogu da zadovolje potrebe većeg broja pacijenata, a stručnjaci ističu kako je potrebna izgradnja mnogo većeg bazena i drugih sadržaja kako bi se zdravstvene usluge podigle na viši nivo. Ranija istraživanja su pokazala kako termalni izvori na ovom području sadrže brojne minerale, zbog čega ta voda ima izuzetno ljekovita svojstva u liječenju brojnih bolesti.

Najčitanije

Exit mobile version