Connect with us

USK

Bišćanka Arijel Kurtagić, iako je osoba s invaliditetom, ne poznaje i ne prihvaća granice: “Znatiželja mora biti veća od straha”

Published

on

Mlada Bišćanka Arijel Kurtagić (21) svojim dugogodišnjim aktivizmom dokazala je da osobe s invaliditetom, ako im se pruži prilika, mogu učiniti čuda! Jer za uspjeh je potrebna želja, trud i rad, kao i okruženje koje će to znati prepoznati i cijeniti.

Arijel je trenutno predsjednica Evropskog parlamenta mladih u Bosni i Hercegovini, članica Upravnog odbora Omladinske banke u Bihaću, te još nekoliko nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini.

– Kada sretnete osobu u kolicima, ona se nikada, ni na koji način, neće smatrati ograničenom u kretanju. Kolica su zaista pomagalo koje nama omogućava slobodu, koje nam omogućava da budemo aktivni i produktivni u društvu, što je osnovna želja svakog čovjeka i time svake osobe s invaliditetom – ističe Kurtagić.

Zbog komplikacija pri porodu, i njenog preranog rođenja, došlo je do oštećenja centara za motoriku. Ustanovljena joj cerebralna paraliza koja utječe na pokrete ruku i nogu… No to je nikada nije spriječilo da bude aktivni sudionik svih dešavanja u sredini gdje živi. Njen ulazak u svijet aktivizma desio se 2018. godine odlaskom na regionalnu sesiju Evropskog parlamenta mladih. Događaj je trajao tri dana, te predstavljao simulaciju rada Evropskog parlamenta… Uključena je u mnoge sfere aktivizma, od ljudskih prava, zagovaranja za prava mladih i izgradnje mira.

– Željela sam da iskusim nešto novo, željela sam da izađem iz svoje zone komfora, i sasvim slučajno sam tada vidjela poziv za regionalnu sesiju Evropskog parlamenta mladih, koja se 2018. godine održala prvi put u Bihaću. Niko od nas, koji su se prijavili za taj događaj, nije znao u šta se upuštamo. Jednostavno od tog prvog događaja, od te prve regioalne sesije, od činjenice da sam upoznala toliko ljudi širom Evrope, bila sam zaljubljena u cijelu tu priču. Ušla sam u top deset delegata za nacionalnu svijest, a zatim i za internacionalnu sesiju koja se trebala održati u Milanu, no zbog pandemije se nažalost održala online. Pored Milana i pored Mostara bilo je još mnogo sesija. Već skoro četiri godine kasnije ja sam predsjednik Evropskog parlamenta mladih koji je centar mog aktivizma. I iz te sfere sam se nekako uključila u sferu ljudskih prava jer čak i na sesijama Evropskog parlamenta mladih su pričali o suštinama edukacije, o pravima osoba sa invaliditetom. Tu sam otkrila da je jedna od mojih najvećih snaga zapravo u tome da postanem glasnogovornik za prava osoba sa invaliditetom – pojašnjava Kurtagić.

Bila je jedna od deset omladinskih savjetnika za mlade ambasadora Velike Britanije u Bosni i Hercegovini Matthewa Fielda. Zbog svog predanog aktivističkog rada, dobitnica je mnogih nagrada za doprinos unapređenju života u zajednici, i prva je godina Međunarodnih odnosa i evropskih studija.

– Na prvoj sam godini Međunarodnih odnosa i evropskih studija što je vrlo onako “in live” sa svim što trenutno radim. Također sam bila savjetnik britanskog ambasadora u BiH. Ja sam tu bila jedina osoba sa invaliditetom. Odlučila sam da su međunarodni odnosi put koji mene zaista zanima, jer je to pravac koji mi daje širok spektar edukacije, što se tiče prava i administracije, borbi koje se dešavaju u aspektu ljudskih prava, naročito u BiH. Znanje koje sada dobijam kroz svoj fakultet pomoći će mi u promjenama koje želim da napravim u BiH.

Postoji dosta sistematskih problema, a sistematski problemi trebaju dugoročna sistematska rješenja. Ono na šta se ja fokusiram je inkluzivno obrazovanje. U inkluzivnom obrazovanju sam pričala i kroz “Probudi se” kampanju, koja se aktivno bori za inkluzivno obrazovanje u BiH. Glavni faktor, za sve što sam ja do sada postigla, jest moje obrazovanje. Smatram se iznimno sretnom što sam naišla na prave i kvalitetne ljude, prosvjetne radnike, ovdje prvenstveno mislim na moje razrednike, razrednog savjetnika na fakultetu. Naišla sam dakle na ljude koji razumiju moje potrebe, koji razumiju moje aktivitičke poduhvate, podupiru ih i podržavaju ih što je jako važno i naišla sam na ljude koji zaista čine sve, ali apsolutno sve da mi pomognu – ističe Kurtagić.

Zato, kaže, “kvalitetno obrazovanje je osnovno ljudsko pravo, nikako privilegija”.

– Ne trebam se osjećati privilegovanom što sada idem na fakultet, što studiram ono što želim. To je nešto što mi pripada i što treba svakoj osobi, a mnogi moji vršnjaci koje sam upoznala i kroz kampanju “Probudi se”, koje upoznajem svakodnevno, još nemaju priliku da studiraju fakultet, a mnogi od njih nisu završili srednju, ni osnovnu školu, što je nedopustivo u vremenu u kojem se nalazimo – upozorava Kurtagić.

Onima koji prolaze teške životne bitke da bi ostvarili svoje snove poručila je da “znatiželja mora biti veća od straha”.

– Malo zvuči filozofski, ali znate u čemu je najveći problem? Najveći problem je u tome što mi kada želimo nešto da postignemo, stavljamo na sebe prevelika očekivanja i zaista sebe jako oštro kritikujemo, i to je nešto sa čime sam i ja imala problem u početku. Ono što sam shvatila kroz rad, kroz uspone i padove, jeste da ne moramo ni u čemu biti najbolji, to nije preduvjet nizašta, međutim moramo uvijek biti znatiželjni, šta je to šta mi najbolje možemo postići, bez da pucamo pod pritiskom i bez da naše potrebe za uspjehom naruše naše mentalno zdravlje – poručila je Kurtagić.

Izvor: Faktor

USK

(VIDEO) Bihać: Hrabri Albin Mujagić i njegova dva prijatelja spasili mladića od utapanja u Uni

Published

on

By

U dramatičnom incidentu koji se odigrao kod Bedema u Bihaću, mladić se našao u opasnosti kada je upao u rijeku i nije mogao da ispliva. Dok su mnogi gledali, jedan hrabri pojedinac, Albin Mujagić, i njegova dva prijatelja, odmah su reagovali na poziv u pomoć.

Mladić, čiji identitet još nije otkriven, zamalo je izgubio život kada je upao u hladnu Uni. Kako je situacija postajala sve ozbiljnija, a svi prisutni su samo posmatrali, Mujagić je hrabro pritrčao uz obalu kako bi pomogao mladiću.

“Iako sam prvo primijetio da se nešto dešava dok sam bio na putu za autobus, instinktivno sam znao da moram nešto uraditi”, rekao je Mujagić. “Vidio sam da mladić ima grč u ruci i da mu je teško plivati, pa sam mu rekao da mahne nogama kako bih ga lakše dohvatio.”

Osim Mujagića, i njegova dva prijatelja, čija imena također još nisu poznata, pridružili su se naporima spašavanja. Međutim, iznenađujuće je što su mnogi okupljeni samo snimali situaciju umjesto da priteknu u pomoć.

“Bio sam šokiran što su mnogi samo stajali i snimali umjesto da pomognu”, izjavio je Mujagić. “Ali na kraju, najvažnije je da smo uspjeli spasiti mladića.”

Mladić je konačno izvučen iz vode uz pomoć Mujagića i njegovih prijatelja, te je prebačen u bolnicu radi daljnjeg liječenja. Srećom, zahvaljujući hrabrim i brzim reakcijama ovih pojedinaca, tragedija je izbjegnuta.

Nastavi čitati

USK

Oduzet mandat Aganu Buniću: Dobio šest mjeseci zatvora, pa otkupio kaznu

Published

on

By

Centralna izborna komisija BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu donijela je odluku o prestanku mandata Aganu Buniću, zastupniku u Skupštini Unsko-sanskog kantona. Buniću se zastupnički mandat oduzima jer je nedavno pred Općinskim sudom u Cazinu pravosnažno osuđen na šest mjeseci zatvora , a Izborni zakon BiH propisuje da u tom slučaju izabrani zvaničnici i ne mogu ostati na pozicijama. Bunić je pravosnažno osuđen jer je skrivio saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom.

Na današnjoj sjednici CIK-a BiH je rečeno da je Komisija obaviještena od Općinskog suda u Cazinu da je Bunić zatvorsku kaznu zamijenio novčanom, ali to nije utjecalo na donošenje oduke o prestanku mandata Buniću.

“Dobili smo presudu Općinskog suda u Cazinu da je kazna zatvora zamijenjena novčanom kaznom. To ne mijenja odluku CIK-a o prestanku mandata.Nakon pravosnažnosti ove odluke mandat će biti dodijeljen sljedećem kvalificiranom kandidatu”, rečeno je na današnjoj sjednici CIK-a BiH.

Bunić je u Skupštinu USK-a izabran s liste Narodnog evropskog saveza (NES) BiH, međutim tu stranku je s još jednim zastupnikom NES-a napustio krajem prošle godine čime je NES ostao na šest poslanika.

Oduzimanjem mandata Buniću, sada će prema saznanjima Raporta u Skupštinu USK-a ući Elvir Risović iz Ključa. S dodjelom ovog mandata NES BiH dobija sedmog poslanika u Skupštini USK-a.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Najčitanije