USK
Bišćanka Jasmina Bešlagić kandidatkinja za sudiju Ustavnog suda BiH

Na radnoj sjednici Radne grupe Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, koja je održana povodom izbora novih sudija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, pregledane su prijave kandidata koji su se prijavili na javni konkurs. Među 22 kandidata koji su se prijavili, sve prijave su bile pravovremene i potpune, a intervju sa svim kandidatima je već obavljen.
– Jedna od prijavljenih kandidatkinja je i prof. dr. Jasmina Bešlagić, profesorica iz oblasti Državnog prava na Pravnom fakultetu Univerziteta u Bihaću. Prof. dr. Bešlagić diplomirala je 2005. godine na Pravnom fakultetu u Bihaću, gdje je i stekla titulu magistarke pravnih nauka 2010. godine. Također, 2015. godine obranila je doktorsku disertaciju na temu “Diskriminacija pri zapošljavanju i na radu – evropski i nacionalni aspekt”, čime je stekla naučni stepen doktorice pravnih nauka, piše Rtvusk.
Jasmina Bešlagić je vanredna profesorica na Pravnom fakultetu u Bihaću, gdje predaje predmete iz oblasti Ustavnog prava, Radnog prava i Socijalnog prava. Autorica je udžbenika „Mobbing u teoriji i zakonodavstvu Bosne i Hercegovine“ i koautorica udžbenika „Pravo lokalne i regionalne samouprave“. Osim toga, autorica je i koautorica više od 35 stručnih i naučnih radova i aktivna učesnica u preko 55 naučnih i stručnih projekata.
Osim akademskih uspjeha, Jasmina Bešlagić je i stručnjakinja u oblasti društvenih nauka i prava, predstavljajući akademsku zajednicu BiH u Agenciji za razvoj visokog obrazovanja Bosne i Hercegovine. Također je članica Savjeta za nauku Unsko-sanskog kantona, nacionalna ekspertica u Evropskom projektu o pravu na štrajk, te miriteljica i arbitrica na Listi miritelja i arbitara za teritoriju Unsko-sanskog kantona.
Tokom svoje karijere, prof. dr. Bešlagić je obavljala i mnoge važne funkcije, uključujući uloge u različitim akademskim i stručnim tijelima. Godine 2022. položila je Pravosudni ispit i dobitnica je Nagrade Bošnjačkog instituta za poseban akademski uspjeh.
Kandidati koji su se prijavili na javni konkurs za izbor sudije Ustavnog suda BiH uključuju poznate pravnike i sudije, poput Muhameda Mujakića, Mahira Muharemovića, Emira Alispahića, Smaje Šabića, Envera Išerića i mnoge druge. Ovaj proces je pokrenut zbog predstojeće starosne penzije trenutne predsjednice Ustavnog suda BiH, Seade Palavrić.
Iako ostaje nepoznato ko će biti izabran za sudiju, postupak se nastavlja, a konačna odluka bit će donesena u bliskoj budućnosti.
USK
Tigar poručio Helezu: Štetiš državi, prekini sa glupostima

Zukan Helez, ministar odbrane Bosne i Hercegovine, posjetio je fabriku namjenske industrije Igman Konjic, a nakon posjete je objavio fotografije sa puškom. Poručio je da se upoznao sa planovima fabrike za naredni period te da je obišao proizvodne pogone.
Sudeći prema objavi na Facebooku, Hamdiji Abdiću Tigru, nekadašnjem legendarnom komadantu ARBiH, se nije svidjela Helezova posjeta i objava fotografija.
USK
In memoriam: Napustio nas je dr. Mirsad Seferović

Preminuo je dr. Mirsad Seferović, poznati bihaćki ljekar, radiolog i jedan od osnivača Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije USK.
In memoriam, 12. marta – Dr. Seferović bio je dugogodišnji uposlenik Kantonalne bolnice koji je važio za izuzetnog čovjeka i ljekara- radiologa kojeg su poštovale njegove kolege, građani i njegovi pacijenti. Rođen 1.4.1954. u Prijedoru gdje je završio osnovnu školu i Gimnaziju.
Diplomirao na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu 1979. godine. Specijalizaciju iz oblasti radiologije i ultrazvučne dijagnostike obavio u Zagrebu 1987. godine u Vinogradskoj bolnici. Radio je u Općoj bolnici Dr. Mladen Stojanović u Prijedoru, te obavljao privatnu praksu iz ultrazvučne dijagnostike u Prijedoru. U Bihaću je radio u KB Dr. Irfan Ljubijankić od 1995. godine do odlaska u penziju.
Komemoracija će se održati u sali Kulturnog centra Bihać u petak, 14.03.2025. godine u 13:00 sati, a dženaza je istog dana u 14:00 sati na gradskim mezarulcima Humci.
USK
Nanić i Kudelić pravosnažno oslobođeni optužbi za ratne zločine u Bužimu

U obrazloženju presude je Apelaciono vijeće navelo da u obnovljenom suđenju Tužilaštvo nije dokazalo komandnu odgovornost optuženih, javlja Birn.
Nanića je optužnica teretila u svojstvu pomoćnika komandanta za sigurnost 505. bužimske brigade Petog korpusa Armije Republike BiH, a Kudelića kao komandira voda Vojne policije u komandi 505. bužimske brigade.
Apelaciono vijeće je ranije ukinulo presudu iz marta prošle godine u odnosu na Nanića i Kudelića, uvaživši žalbe odbrane. Presuda u odnosu na ostalih šest optuženih je potvrđena.
Suđenje im je počelo u martu 2016. godine. Na ovu presudu nije dozvoljena žalba.
USK
Ured za borbu protiv korupcije USK uvodi elektronski potpis i digitalne dokumente

Ured za borbu protiv korupcije USK zvanično je uveo upotrebu elektronskog potpisa i digitalnih dokumenata u svoj svakodnevni rad. Time je napravljen značajan iskorak ka modernizaciji administrativnih procesa, smanjenju troškova poslovanja, ali i povećanju efikasnosti u borbi protiv korupcije.
Ova „inovacija“ omogućava bržu, sigurniju i lakšu razmjenu dokumenata. Korištenjem elektronskog potpisa, svi akti i odluke Ureda sada će imati punu pravnu snagu u digitalnom obliku, čime se dodatno doprinosi digitalizaciji javne uprave.
Ured je dobio kvalificiranu elektronsku potvrdu od Uprave za indirektno oporezivanje BiH, čime je od 12.03.2025. godine zvanično omogućeno korištenje potpisa u digitalnom obliku u komunikaciji sa drugim institucijama i građanima.
„Uvođenjem elektronskog potpisa omogućavamo našim korisnicima da brže dobiju odgovore na svoje upite, da lakše i efikasnije konzumiraju svoja prava pred institucijama BiH na svim nivoima. Ujedno, prilika je ovo da se priključimo globalnim trendovima digitalizacije i uvedemo naše institucije u savremene oblike rada i komunikacije. Vjerujem da će i uposlenici, jednako kao i naši građani osjetiti benefite ovih procesa u narednom periodu“, izjavila je sekretar Ureda Adela Tabaković.
Mogućnost primjene elektronskog potpisa u digitalnoj komunikaciji organa u Federaciji Bosne i Hercegovine predviđena je Zakonom o elektronskom potpisu Bosne i Hercegovine, Zakonom o elektronskom dokumentu Federacije Bosne i Hercegovine, te Zakonom o upravnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine i Pravilnikom o kancelarijskom poslovanju u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Prema dostupnim informacijama Ured za borbu protiv korupcije USK je prva institucija u Unsko-sanskom kantonu koja je u zvanicnu upotrebu uvela elektronski potpis, te se nadamo da će i drugi organi slijediti ovaj primjer i dati aktivan doprinos ka digitalnoj transformaciji društva.
USK
Dodikovom savjetniku Nemanji Davidoviću oduzet mandat vijećnika u Bosanskom Petrovcu

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine donijela je odluku o oduzimanju mandata Nemanji Davidoviću, koji je obavljao funkciju vijećnika i predsjedavajućeg Općinskog vijeća Bosanski Petrovac.
Postupak protiv Davidovića pokrenut je zbog nespojivosti funkcija, s obzirom na to da je istovremeno bio vijećnik i savjetnik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Prema važećim zakonima, ove funkcije se ne mogu obavljati istovremeno.
U svom izjašnjenju pred CIK-om, Davidović je naveo da ne smatra kako postoji sukob interesa, argumentujući da funkcija predsjednika RS nije izvršna.
Međutim, Centralna izborna komisija, oslanjajući se na raniju sudsku praksu, jednoglasno je odlučila da mu oduzme mandat.
Ovom odlukom, Davidović više ne može obavljati funkcije vijećnika niti predsjedavajućeg Općinskog vijeća Bosanski Petrovac.
Na odluku CIK-a dopuštena je žalba Apelacionom odjeljenju Suda BiH, koje je dužno donijeti konačnu odluku u roku od tri dana od prijema žalbe.
Oduzimanjem mandata Davidoviću, Općinsko vijeće Bosanski Petrovac ostalo je bez predsjedavajućeg, kojeg će ponovo birati novoformirana većina koju čine SNSD i koalicija “Za bolji Bosanski Petrovac“.
FENA
USK
Zabrinutost dijaspore zbog situacije u BiH: Nijaz Mujkanović o strahu i neizvjesnosti

- Zbog trenutne situacije u Bosni i Hercegovini, posebno protuustavnog djelovanja Milorada Dodika, mnogi su zabrinuti, uključujući i našu dijasporu. Neki se čak plaše vratiti u svoja rodna mjesta za predstojeće praznike.
– Jedan od njih je Nijaz Mujkanović iz Kozarca, posljednji logoraš koji je izašao iz Omarske 22. augusta 1995. godine. Trenutno živi i radi u Geteborgu u Švedskoj, gdje djeluje i kao predsjednik Udruženja logoraša. Mujkanović je večeras govorio za našu medijsku kuću, dijeleći svoje mišljenje o trenutnim dešavanjima i strahovima s kojima se suočavaju mnogi u dijaspori.
-
Smrtovniceprije 4 dana
Na ahiret preselio Badić (Ibrahim) Muharem – Hare
-
Magazinprije 3 dana
Preminuo Mustafa Paldum, brat Hanke Paldum: Pjevačica se oprostila od njega
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselio Babić (Bajram) Hamid
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselio Samardžić (Hakija) Muhamed
-
BiHprije 6 dana
Vukanović: Poruka Rubija je završni udarac Dodiku, pitanje je samo ko će mu prvi od njegovih “zabiti nož u leđa”
-
BiHprije 3 dana
Premijer Srbije prijeti: Hapšenje Dodika je put u građanski rat