Connect with us

BiH

Boro Kontić: “Kako bi Dodik reagovao da se neko ljubi tri puta, a pri tome ruku drži na međunožju?”

Published

on

Pominjao sam već negdje vinjeticu o tri prsta koju sam čuo od Munire Subašić ali je i po cijenu ponavljanja evo opet prepričavam. Priča Munira Subašić kako je neki maloljetnik „nove Srebrenice“ stao pred nju isturajući tri prsta. Upitala ga ona „Šta ti je to?“ On odgovorio onako kako su ga podučili: „Pobjeda“. Munira uzvratila: „Nije pobjeda, vidiš da sam ja došla u Srebrenicu. Pobjeda će biti kad ti tata ode u Hag“.Piše: Boro KONTIĆ (Gradski.me)

Stotinjak metara od mosta na kojem su 5.aprila 1992. u grupi građana koji su protestvovali protiv blokade Sarajeva, četničkim mecima ubijene Suada Dilberović i Olga Sučić, prve žrtve četvorogodišnje opsade, na platou ispred zgrade Skupštine BiH, Nenad Nešić, novoizabrani ministar sigurnosti sa adresom u Republici Srpskoj je nedavno snimljen kako trijumfalistički diže tri prsta. Skupština Kantona Sarajevo je začudo brzopotezno usvojila Deklaraciju o „osudi dizanja tri prsta ispred zajedničkih institucija“. Milorad Dodik, još brzopotezniji  u lovu na dokaze kako „evo nema ništa od zajedničkog života“uzvratio je simulirajući nevinu začuđenost „Šta bi im sljedeće moglo pasti na pamet? Da nam zabrane ljubljenja tri puta, ili da se krstimo sa tri prsta“.

Da isprobamo dodikovsku analogiju! Kako bi Dodik reagovao da se neko ljubi tri puta, a pri tome ruku drži na međunožju? Ili da se jednom rukom krsti pravoslavno, a drugu je ruku parkirao na međunožje? Ne čuh za takve kombinacije, dočim je kombinacija troprstašenja i međunožja skoro pa poželjna. Recimo u Trebinju, gdje bi Dodik volio da mu se izgradi aerodrom, 2003. na finalnoj utakmici Kupa BiH igrač Leotara je prilikom intoniranja himne Bosne i Hercegovine „desnu  ruku držao na polnom organu, a lijevom pokazao tri prsta“.

Prije dvadeset godina u Banjaluci je gostovao Edo Maajka, prva zvijezda ovdašnje rep-scene. Opisujući atmosferu i publiku koja je s njim otpjevala sve pjesme sa njegovog albuma „Slušaj mater“, Edo se sjetio slike koju je zapamtio s početka tog koncerta „Kad sam na početku vidio momka koji je podigao tri prsta, noge su mi se odsjekle jer sam se u trenu sjetio devedeset druge“. Pravim imenom Edin Osmić, on je kao četrnaestogodišnjak s porodicom u proljeće 1992. morao napustiti rodni grad, Brčko. Nije manjkalo zapamćenih slika gdje je troprstašenje u kombinaciji, doduše ne sa međunožjem,već sa dugim cijevima. A u susjednom selu Meraje i petnaest godina nakon Dejtonom okončanog rata, predstavnici većinskog stanovništva (98 odsto bošnjačkog stanovništva) uzaludno su pisali proteste zbog „necivilizacijskog i vandalskog“ ponašanja susjeda prilikom vjenčanja u pravoslavnoj crkvi u ovom selu. Pobrojano je korištenje vatrenog oružja, urlikanje, razbijanje izloga, zaustavljanje saobraćaja, razbijanje pivskih flaša na ulicama, provociranje sa isturanjem tri prsta…Tri prsta, dakle, osim uz  pomenuto međunožje, idu i uz pobrojani raskošni dijapazon srpsko-četničkog orgijanja.

Kad  roditelji bošnjačke djece u Republici Srpskoj pokušavaju izboriti pravo da im djeca uče bosanski jezik , ne manjka odgovor troprstaša.

Bude i fensi prilika. 2011. godine filmski režiser Emir Kusturica, pozirajući na crvenom tepihu Kanskog festivala, istura tri prsta. A bo'me , ne bijaše mu to premijerno troprstašenje.

Da ne zakinem crnogorsku javnost za troprstašenje kojeg ni tamo ne manjka! Dapače! Vladimir Leposavić uz američki Kip slobode. Milan Knežević bez kipa, ali uz Joanikija…itd…itd…Dopisujte sami. Pa i po pitanju osporavanja crnogorskog jezika.

Ne manjka ni stranaca. Gordon Bardos, recimo. Mislim da ga je crnogorski radar registrovao kao lobistu SPC. Kosovu je poznat kao zagovornik negiranja samostalnosti Kosova. 1997. Bosansko-hercegovačkoj javnosti se predstavio fotografijom na kojoj ljubi zastavu Republike Srpske i pokazuje tri prsta. A civilni uposlenik NATO-a! Nakon istrage je konstatovano da je „osoba iskazala žalostan nedostatak procjene i profesionalnog ponašanja”. Bardos je nestao iz BiH. Njegov „žalosni nedostatak procjene“ se nastavlja u lobiranju.

Iste one godine kada je Kusturica u Kanu troprstašio, imao sam priliku sjediti u „publici“ Haškog tribunala  gdje je počelo suđenje Ratku Mladiću. Opis doživljaja scene kojoj sam svjedočio prepuštam ipak  Muniri Subašić, predsjednici udruženja „Majke enklave Srebrenice i Žepe“ koja je takođe bila prisutna: „Sjedili smo nasuprot njemu. Pokazivao nam je tri prsta i smijao se. Krvolok, kasapin koji je odgovoran za ubistva naših najmilijih podrugljivo je gledao u nas kao i 1995. kada nam je odvodio djecu i muževe“.

Dakle, da stavimo tačku na palamuđenje o troprstašenju kao „starom srpskom običaju“. Uostalom, citiraću  Mirka Kovača koji o tome piše 2006. Nakon što pojasni da je ovaj znak, doduše zla profanizacija pravoslavne geste, suštinski novokomponovan. Promovisan je na martovskim demonstracijama (9. marta 1991.) u Beogradu. Kovač je jasan da jasniji ne može biti: „Troprstaši s početka devedesetih godina  su putovali u Bosnu i Hrvatsku uglavnom na tenkovima i vojnim kamionima sijući strah i smrt uz pozdrave s tri uzdignuta prsta.“ Da su ovako stizali sa rukom podignutom u „peace brother“ pozdrav, i ovaj bi danas bio maligan kao troprstašenje. Kao što je suštinski nebitno šta „znači“ ono Z na ruskim tenkovima. Jer je suštinski bitno da su stigli po zlom zadatku i da siju zlo.

Ali, što rekao Krleža, o svemu se pa evo i o ovome pisalo, „ali vi ne čitate“. Ne vjerujem, doduše, da bi baš svaki zavedeni (bude i takvih) troprstaš nakon Kovačevog teksta pokajao. Možda bi Marija Šerifović kada joj je BiH publika  dodijelila 12 poena te time doprinijela da pobijedi na Euroviziji? Da je čitala Kovačev tekst 2006., možda 2007. ne bi u iskazivanju trijumfa digla tri prsta? Jer, u vrijeme krvavih devedesetih je imala 8 , 9, 10 godina…Slike koje su ostale u glavi Ede Maajke, nisu se i u njenoj u to vrijeme nastanile? Kada je pobijedila na Euroviziji bijaše, avaj, ipak punoljetna. „Žalosni nedostatak procjene“ tada prestaje da se prašta.

Pominjao sam već negdje vinjeticu o tri prsta koju sam čuo od Munire Subašić ali je i po cijenu ponavljanja evo opet prepričavam. Priča Munira Subašić kako je neki maloljetnik „nove Srebrenice“ stao pred nju isturajući tri prsta. Upitala ga ona „Šta ti je to?“ On odgovorio onako kako su ga podučili: „Pobjeda“. Munira uzvratila: „Nije pobjeda, vidiš da sam ja došla u Srebrenicu. Pobjeda će biti kad ti tata ode u Hag“.

I da ne uskratim čitaoca za divnu duhovitost kakvom znaju biti obdareni oni koji su obuzdali duboku bol jer im je zadatak boriti se za pravdu. Prilaže Munira Subašić i zgodan dodatak pomenutoj vinjenici. Maloljetni troprstaš se sneveselio nakon njenih riječi pa će molećivo: „Nemoj tatu! Neka ide baba. Ona me tuče.“

 

BiH

Sastanci iza zatvorenih vrata: Konaković u OHR-u lobirao za Dodika, strategiju osmislio Miroslav Lajčak

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH i lider Naroda i Pravde Elmedin Konaković u četvrtak ujutro posjetio je OHR kako bi kod visokog predstavnika Christiana Schmidta lobirao za Milorada Dodika, saznaje Istraga.ba iz više diplopmatskih izvora.

O ovom sastanku Konaković nije obavijestio javnost. No, kako saznajemo, predsjednik Naroda i Pravde je kazao visokom predstavniku da je vladajuća državna koalicija saglasna da traži rješenja u Parlamentu BiH, te da bi sve to moglo “relaksirati odnose” u BiH.

Sve je ovo uslijedilo nakon sastanka nu Istočnom Sarajevu kada su lideri stranaka vladajuće koalicije najavili usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH. Te izmjene bi otvorile prostor Miloradu Dodiku da odustane od izbornog zakona Republike Srpske koji bi danas trebao biti na dnevnom redu Narodne skupštine RS.

“Drugačiji je danas ambijent, jer su se politički akteri su uspijevali dogovarati o veoma, veoma teškim pitanjima i zaslužili i tu vrstu nagrade i potvrde da se vrijedi razgovarati i dogovarati zvaničnim stavom Brisela koji vodi ka EU integracijama. Vrlo je težak bio sastanak danas, nimalo lagan, ali imamo svijest da domaći politički akteri moraju učiniti maksimum napora da riješe pitanja. Izborni zakon kao prioritet, ali i druga pitanja”, rekao je Konaković nakon sastanka u Istočnom Sarajevu.

Izmjene izbornog zakona je najavio i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

“Svima nam je žao da onaj zamah i ono što smo imali nakon otvaranja pregovora da je proizveden jedan zastoj u kome je blokiran rad Parlamenta i Vijeća ministara. Ovaj sastanak je završen na način da smo opredijeljeni da se pokušamo vratiti na evropski put, da deblokiramo taj put i da se okrenemo rješavanju pitanja. Uvijek su mi dosad govorili da i ono što smo dosad postizali je bilo da zajedničkim razgovorom, kompromisom dođemo do zakonskih rješenja koje ćemo mi donositi, a ne koja će biti nametnuta. Dogovorili smo se da damo sve od sebe da ponudimo Izborni zakon, odnosno u proceduru Parlamenta, kako bi izborne procedure bile rezultat dogovora lokalnih vlasti”, rekao je Nikšić.

Prema informacijama Istrage, glavni kreator priče o “domaćem dogovoru” koja bi trebala spasiti Milorada Dodika je Miroslav Lajčak, specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana. Lajčak je tokom ove sedmice, na sastanku u Mostaru predložo Dodiku, Nikšiću i Draganu Čoviću da pred međunarodne zvaničnike izađu sa “vlastim prijedlogom”.

“Prije par dana kolega Nikšić, Dodik i ja smo zaključili da se trebamo sastati i naći rješenje iz situacije koja je nastala. Čini se da rješenje je da do idućeg petka usvojimo u parlamentarnoj proceduri Izborni zakon BiH i time bi riješili glavninu problema koje imamo”, izjavio je Čović.

Upravo zbog toga EU je pozvala na “dijalog”.

“Nakon prošlomjesečne odluke Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora, Evropska unija očekuje od Bosne i Hercegovine, uključujući entitet Republika Srpska, da napravi iskorake naprijed umjesto da preduzima radnje koje su u suprotnosti sa njenim evropskim putem. Odluka Evropskog vijeća je pokazala da dijalog, a ne eskalacija, donosi rezultate. Pozivamo sve lidere u Bosni i Hercegovini da ispune svoje obaveze i očekivanja građana i da se vrate za pregovarački sto za dobrobit ljudi u zemlji i njene budućnosti u Evropskoj uniji“, objavljeno je na zvaničnoj stranici EU.

Nastavi čitati

BiH

Helez građanima Banje Luke poručio da zavire u frižider prije kretanja na Dodikov miting: Zašto su penzije i primanja u RS najniža u Evropi?

Published

on

By

Ministar odbrane u Vijeću ministara BiH Zukan Helez komentarisao je za danas najavljeni skup u Banjoj Luci, kao i posebnu sjednicu NSRS-a koja je u toku.

Kako je rekao Helez, izbore u Bosni i Hercegovini pa tako i u bh entitetu RS, koji je sastavni dio BiH, će provoditi Centralna izborna komisija BiH.

“Oni koji budu učestvovali u donošenju entitetskog izbornog zakona krše Ustav BiH i moraju biti sankcionisani od pravosudnih institucija BiH.Izvještaj nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine je skup laži i primitivan pokušaj manipulisanja činjenicama. Genocid nad Bošnjacima u Srebrenici je neosporna činjenica utvrđena pred Međunarodnim sudom u Hagu”, kazao je Helez.

Pozvao je sve političke aktere i građane u RS-u da prihvate istinu o genocidu u Srebrenici, kao što će to uraditi čitav svijet, za nekoliko dana usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici u UN.

“Ova Rezolucija je poziv na mir, ona neće etiketirati srpski narod kao genocidni, kao što to tvrdi nelegalni predsjednik RS Milorad Dodik. Rezoluciju o Srebrenici je potrebna nama u BiH i našoj regiji zbog spoznaje istine i pravde, ali i ljudskom rodu koji stoji na ivici globalnog rata. Donošenjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici, Ujedinjene nacije imaju priliku ispraviti historijsku nepravdu i pokazati odgovornost za ulogu koju su odigrali u ratu u Bosni i Hercegovini”, dodao je on.

Naglasio je da je najavljeni miting u Banjoj Luci skup podrške nelegalnom predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i njegovim sljedbenicima.

“To je stranački skup, za koji već znaju da će propasti. Iz tog razloga će doći autobusi ljudi iz Beograda da podrže ovo okupljanje. Prilika je ovo da se ‘naplati’ krađa izborne volje građanima Beograda na nedavnim izborima u ovom gradu. Građanima u Banjoj Luci poručujem da zavire u frižider prije nego krenu na miting. Zapitajte se zašto je prazan. Zašto su penzije i primanja u RS najniža u Evropi? Ko je odgovoran za to, Zukan Helez, Christian Schmidt, Michael Murphy ili neko drugi?”, pitao je Helez.

Na karaju je pitao ima li nelegalni predsjednik RS-a Milorad Dodik i svita okupljena oko njega ponuditi građanima RS-a išta osim sažvakanih nacionalističkih snova?

“Umjesto srbovanja i snova o otcjepljenju, okrenimo se euratlanskim integracijama. Bosna i Hercegovina je domovina svih nas, dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom u kojoj će svaki čovjek na svakome njenom pedlju imati jednaka prava te ugodno živjeti od svoga rada”, poručio je Helez.

Nastavi čitati

BiH

Schmidt o eventualnim izmjenama Izbornog zakona: Nema ništa bolje nego da nešto uradite sami

Published

on

By

Christian Schmidt, visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, danas je održao konferenciju u Sarajevu, na kojoj je govorio o obrazovanju, ostanku mladih u ovoj zemlji, ali je i iznio mišljenje te poslao jasne poruke o eventualnim izmjenama Izbornog zakona koje su najavljene.

“Univerziteti su obično mjesta na kojima imamo primjere gdje se radi u oblasti nauke i istraživanja, a pogotovo su zato važni Pravni fakultet i Fakultet političkih nauka”, naveo je Schmidt.

Kako je rekao, do sada je bilo dosta razgovora u ovoj zemlji.

“Međutim, čini se da razgovori o brojnim temama u ovoj zemlji još uvijek nisu završeni i da je potrebno dodatno razgovarati. U tom smislu, mislim da je akademska zajednica važna jer bi trebala da se uključi u sve razgovore koje se vode”, rekao je visoki predstavnik.

Studentima je poručio da je potrebno iz prošlosti izvući lekcije za budućnost, te da je potrebno da studenti iz drugih zemalja posjete Bosnu i Hercegovinu.

“Često imam osjećaj da je znanje ljudi izvan ove zemlje, o tome šta se dešava u BiH, površno. Važno je da dođu i vide situaciju i razmisle da studiraju ovdje. BiH je zemlja koju treba obići i ostati, a nije zemlja iz koje treba odlaziti”, poručio je Schmidt.

Na pitanje novinara o eventualnim izmjenama Izbornog zakona koje je vladajuća državna koalicija obećala u narednim danima i današnjim dešavanjima u Parlamentu BiH, citirao je njemačkog mislioca da “nema ništa bolje nego da nešto uradite sami”.

“Mislim da lokalni organi vlasti trebaju preuzeti tu odgovornost i aktivnostima ispoštovati standard koji se očekuje u izborima, koje je potvrdio i OSCE”, smatra visoki predstavnik.

A ako ne postignu dogovor, Schmidt je rekao da se drži svojih izmjena koje je donio.

Poručio je političarima da ne igraju taktičke igre.

“Lokalni organi trebaju raditi na provedbi osnova koje sam ugradio u izmjene zakona koje sam donio kako bi glasači imali puno povjerenje” naveo je Schmidt te dodao:

“Nema puno vremena jer se moraju organizovati izbori i završiti sve pripreme za ove i naredne izbore”.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije