Magazin
Bosanka Selma otkrila obećanu zemlju, s prosječnom plaćom živi se u kućama s bazenom i vrtlarom (FOTO)
Selma Schilter iz Bosne je korijenima i u srcu, ali živjela je po svim kutovima svijeta i svaka zemlja u kojoj je živjela isto tako joj je ostavila traga u srcu i u duši, a najviše od svih Kenija, u kojoj sada živi i u kojoj je našla dom.
“Možete ostaviti Afriku, ali Afrika ne može ostaviti vas”
Selmin muž je Švicarac i uz njegov posao predstavnika zrakoplovne tvrtke živjeli su u Egiptu, Kaliforniji, Španjolskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Iranu, Omanu i Keniji. Na kraju su se vratili u Švicarsku i ondje je Selma radila neko vrijeme.
“Ali kad ste putnik i nomad cijelog života, nemate mira, već idete opet nekamo na put. Ja sam zavoljela Keniju, njene ljude, način života, a najviše predivnu klimu. Želja, koja mi se, eto, ostvarila, bila je da se nekad vratim i u Keniji ostanem zauvijek. Ovdje kažu da vi možete ostaviti Afriku, ali Afrika ne može ostaviti vas jer je zauvijek nosite u srcu. Istina”, govori Selma Schilter.
Ostaviti sve iza sebe nije bilo lako i velik je izazov, ali Selmu i njezina supruga pratila je sreća i sada žive životom kakav su zaista željeli.
“Razlozi zbog kojih baš Kenija i Nairobi? Klima je predivna, nikad hladno niti vruće. Nairobi je jedan od gradova koji se najbrže razvija u Africi. Okružen je zelenim šumama. Ljudi su uvijek veseli i imate osjećaj da stresa ovdje nema. Društveni život jako je bogat. Nešto se stalno događa i stalno ste u nekom pokretu. Spontano se dogovarate za druženja i ne morate praviti planove za kavu, večeru, izlaske mjesecima unaprijed, što mi je najviše smetalo u Švicarskoj. Standard stanovanja, odnosno mjesta življenja, kuća i stanova je jako velik. Živite u velikim kućama s vrtovima i vrtlarima ili u prekrasnim velikim stanovima s bazenima i teretanama, gdje imate osiguranje 24/7. Usput, naravno, imate pomoć u kući i, realno, ne morate se ničega dotaknuti. Eto, mislim da sam vam odgovorila na pitanje zašto Kenija i Nairobi”, opisuje.
Novi početak
Švicarsku su napustili i ostavili sve tamo ondje da bi u Keniji krenuli od nule, da se kuće od početka.
“Nisam više mogla podnijeti stare stvari koje smo kupovali i gomilali putujući po svijetu. Jednostavno su me gušile. Da bih privukla novu energiju, morala sam se riješiti stare. I ništa, ama baš ništa od stvari kojih više nema mi ne zafali”, dodaje.
U srcu Nairobija, glavnog i najvećeg grada Kenije, kupili su predivan veliki dupleks.
Unutarnje uređenje Selmi je uvijek bio hobi, ali zbog iznajmljenih kuća i stanova u kojima su živjeli nikad nije mogla sebi dati oduška, a ni zbog obveza i posla profesorice u različitim međunarodnim školama, kao i trke oko dvoje djece. No puno je čitala na tu temu i sama se educirala.
Dolaskom u Nairobi situacija se promijenila. Otišla je u ranu penziju i konačno imala vremena za sve što želi raditi. Ulaskom u potpuno prazan stan konačno je došao njen trenutak. Ideja joj je bila kreirati urbani dekor s nekoliko osnovnih boja.
“Minimalizam kao dekor uvijek mi je bila želja, kao i vidjeti prostor, a ne nepotrebne stvari koje skupljaju prašinu. Kupila sam veliki tepih i kroz njega kao fokalnu točku kreirala dnevni boravak. Sve je moralo ići uz taj tepih i tako je nastao taj dizajn. Četiri spavaće sobe svaka za sebe imaju svoju priču, a moja najdraža inspirirana je Bliskim istokom jer smo ondje proveli dosta godina života, a i zbog mog osobnog nasljeđa iz Bosne i afiniteta”, otkriva Selma, koja jako voli Nairobi, ali voda i more njen su element, a to ondje nemaju.
Miks Jadrana, tradicije i modernog
Nije se mogla smiriti dok nisu u Keniji kupili i kuću u gradu Malindiju na Indijskom oceanu.
“Kuća je bila u prilično devastiranom stanju, ali u prekrasnom kompleksu na odličnoj lokaciji 50 metara od mora. Odlučila se za izazov da je kompletno renovira. Bilo je teško i trajalo je oko osam mjeseci, ali je jako zadovoljna rezultatom.
Imala je ideju donijeti malo Mediterana i Jadranske obale na Indijski ocean. Selmini roditelji imali su kuću u Malom Lošinju i ondje je provodila djetinjstvo. Zbog toga je došla ideja za kombinacije nijansi plave i bijele boje.
“Sjećanja na plavetnilo mora i neba te bjelinu stijena i oblaka na ljetnom nebu na Jadranu, kao i motiva s putovanja po Grčkoj, bili su mi inspiracija. Kupovala sam detalje na putovanjima, dizajnirala namještaj, šila jastuke, vodila bitku s izvođačima radova sve dok nisam bila zadovoljna rezultatom. I tako, malo-pomalo, iz ruinirane kuće izrasla je vila koju sam nazvala ‘Sea La Vie’ (More je život). Svi smo potekli iz vode, voda je u nama i bez vode nam nema života… Sve je to otprilike bila ideja za ovaj dizajn”, ističe.
Kuća se nalazi u kompleksu od 30 vila, sve su identične s manjim razlikama izvana, a unutra individualno uređene. Imaju tradicionalni krov od materijala sličnog trski. Selmin dizajn je vrlo netipičan jer ondje uglavnom svi prate ideju safarija i afričkih motiva.
“Kuću koristimo mi i prijatelji kao vikendicu, ali je i iznajmljujemo. Svi koji su bili tamo oduševljeni su i kažu da odiše pozitivnom energijom, da je obasjana suncem i vedrinom”, kaže Selma Schilter.
Magazin
Trebaju li vozači s većim autima plaćati skuplji parking?
CARDIFF je postao posljednji grad koji je razmatrao to pitanje. Kao dio javne rasprave, traže se mišljenja o tome trebaju li stanovnici s većim vozilima plaćati više za parking. “Raspravljamo po principu je li ispravno ako vozite veće vozilo ili vozilo koje više zagađuje okoliš, platiti malo više”, rekao je čelnik vijeća Huw Thomas za BBC.
“To su vozila koja zauzimaju više prostora, više oštećuju naše ceste, a ako udare pješaka, vjerojatno će uzrokovati teže ozljede”, dodao je. Druga mjesta, uključujući Bristol, Oxford i Haringey u sjevernom Londonu, također razmatraju mogućnost većeg naplaćivanja parkiranja za veća vozila.
Što kažu građani?
BBC se uputio u Haringey da vidi što o tom pitanju misle lokalni stanovnici. “Mislim da je to gomila s*anja”, kaže Nev, dodajući da je postao umoran od politike smanjenja prometa i zaštite okoliša u općini. “Već plaćamo više ako imate veliki auto. Plaćate više poreza, plaćate više za benzin da ga natočite. To je vaša stvar”, dodao je Nev.
Gary Oliva kaže: “Ako si možete priuštiti veliki automobil, onda si možete priuštiti da ga platite. Javni prijevoz u Londonu je jako, jako dobar. Ako želite stići od točke A do točke B, uđite u autobus, uđite u vlak, uđite u podzemnu.”
Međutim, Selin Akdenez, koja je samohrana majka i vozi SUV, kaže da je parkiranje u Londonu već skupo i da je mogućnost plaćanja više za parkiranje nešto što si ne bi mogla priuštiti. “Ne slažem se jer imam dijete pa moram imati veći auto. Moja majka je jako stara. Ako treba pregled kod liječnika ili zubara, moram je odvesti”, kaže ona, prenosi N1.
Prošlogodišnja anketa YouGov-a pokazala je da 39% odraslih smatra da bi naknade za parkiranje za veće i teže automobile trebale biti veće, dok 53% smatra da bi svi automobili trebali imati iste naknade za parkiranje. Podjela je bila mnogo bliža u Londonu nego u bilo kojoj drugoj regiji, gdje 45% njih misli da bi vlasnici većih automobila trebali plaćati veće naknade, a 44% misli da ne bi trebali.
Koji su to veći automobili?
U Haringeyju, gdje cijena dozvole već varira ovisno o emisiji automobila, vijeće je predložilo dodavanje 5% dodatka za vozila duljine 4-4.49 m i 10% dodatka za velika vozila duža od 4.5 m.
Da to stavimo u kontekst, Kia Picanto bi se smatrao malim automobilom, Volkswagen Golf ili BMW serije 1 srednjim, a Land Rover Discovery velikim.
U Bruxellesu postoji sustav koji se temelji na dužini vozila u određenim dijelovima grada. Boravišna dozvola košta 25 € godišnje, ali ako je vaše vozilo duže od 4.9 m, plaćate dodatnu naknadu od 120 € godišnje.
Težina automobila je i model koji se koristi u nekim francuskim gradovima. Ranije ove godine Parižani su izglasali utrostručenje cijena parkiranja za automobile težine 1.6 tona ili više na 18 eura po satu u središtu grada, iako se to ne odnosi na stanovnike.
“Ovi veći automobili ne samo da troše više goriva već zauzimaju više prostora. Čak i veliki električni automobili imaju problema jer zauzimaju više prostora i opasniji su od manjih električnih automobila. Ako imate više automobila, a automobili su i veći, kako ćete prilagoditi svoj grad klimatskim promjenama?” kaže Oliver Lord iz grupe za kampanju Clean Cities koja je radila na kampanji u Parizu.
“Nemaju samo bogataši velike automobile”
Erin Baker, urednica AutoTradera, protivi se općoj politici koja se temelji na veličini jer kaže da nije uvijek slučaj da veći automobili imaju bogatije vlasnike. “Ako pogledate radnike ili ljude koji žive izvan grada – to nisu obitelji s dva automobila, to su kućanstva s jednim automobilom jer to je ono što obiteljski budžet dopušta. Dakle, bit će velik – karavan ili SUV”, tvrdi Baker.
Sve dodatne naknade nametnute vozačima bile bi nepravedne, kaže ona. “Potrošači misle: nemojte me kažnjavati jer automobilska industrija proizvodi veće automobile”, dodaje.
Magazin
Djevojke u Bihaću : Početak Models Campa Izbora za Fotomodela Federacije Bosne i Hercegovine
Magazin
FOTO Mirela Bećirović zablistala u haljini od 3.150 eura
Magazin
FOTO U Bihaću održan izbor za fotomodela Federacije BiH: Iman Šemić osvojila titulu najljepše
Foto: Instagram
Ipak, titulu najljepše osvojila je mlada Iman Šemić. Iman je u junu ove godine odnijela pobjedu na Izboru za fotomodela Kantona Sarajevo. Publici i žiriju predstavilo se 14 djevojaka. U fokusu projekta bili su turizam i obrazovanje, a djevojke su svojim predstavljanjem istakle turističke potencijale svojih općina.
“Moj interes za modeling javio se još u srednjoj školi, kada sam počela razmišljati o tome kao o nečemu što bih mogla ozbiljno raditi. Smatram da bi ovo mogla postati moja profesija jer uživam u svakom aspektu modelinga”, rekla je Šemić u ranijem razgovoru za Klix.ba.
Ona ima još jednu strast, a to je folklor. Članica je Kulturno-umjetničkog društva Baščaršija s kojim je obišla mnoge države.
“Najdraži nastup mi je onaj na kojem smo izvodili tradicionalne plesove iz mog kraja – Sarajeva. Osjećaj kada publika osjeti povezanost s tradicijom je neopisiv”, rekla je Iman na kraju razgovora za Klix.ba.
Učesnice su na izboru predstavile svoje talente i ljepotu. Prije finalne večeri su prisustvovale models kampu u okviru kojeg je održano nekoliko radionica o javnom nastupu, razvoju karijere, zdravim životnim navikama itd.
Screenshot/YouTube
Djevojke koje su učestvovale u Izboru za fotomodela FBiH su: Ajla Krupalija, Minela Bajrić, Enida Lihovac, Adna Mušić, Ajdina Aličić, Ajla Salkanović, Aldijana Hinović, Antonija Grle, Dženeta Hodžić, Elma Mujkić, Iman Šemić, Imela Felić, Katarina Marković, Larisa Ahmetović, Maida Adžem, Melika Čaluk, Melisa Mujić, Naida Mujkić, Naida Zazan, Nejra Felić, Nejra Hinović, Renata Todorović, Ružica Mijatović, Samija Kartal, Sarah Spahić, Sejda Agović, Selma Bešić, Zerina Kaltak i Zinaida Sivić.
Nakon izbora za fotomodela FBiH slijedi izbor za fotomodela Bosne i Hercegovine koji će se održati 22. decembra u Sarajevu.
Magazin
VIDEO Doktorica otkrila šta se događa s našim organima nakon što napustimo ovaj svijet: Bolje da to nisam saznao
Zamislite da ste jednom nogom već na drugoj strani, a ono što se događa s vašim tijelom nakon smrti moglo bi vas šokirati.
Iako mnogi ljudi zamišljaju da je tijelo obduirano i vraćeno u prirodni, početni oblik, stvarnost je daleko drugačija. Nedavno je tehničarka iz mrtvačnice podijelila zastrašujuće detalje o tome šta se zapravo događa s vašim organima nakon smrti, a njeno objašnjenje izazvalo je brojne reakcije i šok na internetu.
Tehničarka iz mrtvačnice, Hayleigh, koja se na društvenim mrežama pojavljuje pod imenom @themortuarytech, izazvala je pravu pomutnju svojim iskrenim objašnjenjem o postupanju s tijelima nakon smrti. U svom TikTok videu, objasnila je da ljudi često misle kako će njihovi organi biti vraćeni na svoja izvorna mjesta tokom obdukcije, no to nije slučaj.
@four.nine “Brains in your belly” 😳 Thanks to the amazing @themortuarytech Check out the link in our bio for the full episode #mortician #death #afterlife #dead #confession #storytime #podcast
Ljudi su ostali zapanjeni
Nakon smrti, svi unutrašnji organi se jednostavno stavljaju u kliničku vreću i smještaju nazad u torzo. To uključuje važno objašnjenje: vaš mozak neće biti vraćen u glavu. Umjesto toga, ostatak tijela se zatim zašije i priprema za dalje postupke, poput balzamiranja ili pokopa.
“Kada se organi izrežu, više nije moguće jednostavno vratiti ih na njihovo izvorno mjesto,” pojasnila je Hayleigh, dok su njeni gosti u podcastu bili zapanjeni. Reakcija na internetu nije izostala, a mnogi su priznali da sada žale što su čuli te detalje.
Ova saznanja dolaze u vrijeme kad su u vijestima bili izvještaji o skandalima u pogrebnim poduzećima, gdje su tijela bila nepravilno pohranjena, bez odgovarajuće obrade ili rashlađivanja. Takvi slučajevi dodatno podižu zabrinutost oko tretmana tijela nakon smrti i izazivaju javnu raspravu o etici i zakonitostima u ovoj industriji.
Magazin
Najavljeno novo poskupljenje: Hoćete li piti kafu i kada bude 5 KM?
Prema najavama domaćih proizvođača i distributera očekuje da će cijena kafe dodatno rasti, a uzrok je situacija na svjetskom tržištu sirove kafe. Na sve to, stižu nam praznici, a s njima i turisti, pa je poskupljenje, vjerovatno, neminovno
Dvije marke za kafu u Banjaluci prije samo nekoliko godina bila je previsoka cijena, dok se danas ova cifra smatra pristupačnom, jer je nezaobilazni jutarnji napitak u većini gradskih lokala i skuplji.
Čak se i na jednom od “skrivenih mjesta” u centru grada sa “smiješnom” cijenom kafe situacija promijenila, pa je više nigdje ne možete popiti za marku i dvadeset. Najniža cijena u Banjaluci je 1,90 KM, piše Bl portal.
Ipak, ako je za utjehu, Banjalučani i pored ovih poskupljenja kafu još plaćaju mnogo jeftinije od, recimo, Beograđana. Tako je u srpskoj prijestonici šoljica kafe dogurala do čak pet maraka ili oko 300 dinara.
U Beogradu još i skuplje
– Za vikend sam bio u Beogradu i za tri dana sam obišao mnogo lokala u užem i širem centru grada. Kako mi je kafa glavno piće, nisam mogao da ne primijetim da espreso skoro svugdje košta 300 dinara, pa i više – ispričao je Banjalučanin Bojan, koji je dodao da to, donedavno, nije bila uobičajena cijena za Beograd.
U Banjaluci smo i dalje za 2 -2,80 KM za espreso, a u nekim lokalima dodatno se naplaćuje i mlijeko. Ali ima kafića gdje se kafa naplaćuje i do tri i po marke.
Ipak, moguće je da ovaj mali cjenovni presjek uskoro neće važiti, jer se prema najavama domaćih proizvođača i distributera očekuje da će cijena kafe dodatno rasti, a uzrok je situacija na svjetskom tržištu sirove kafe. Na sve to, stižu nam praznici, a s njima i turisti, pa je poskupljenje, vjerovatno, neminovno.
Poskupljenje utiče na budžet
Da poskupljenja kafe, iako blago, ipak utiču na budžete Banjalučana ističe i sugrađanin Filip, koji radi u centru grada i na pauzi svaki dan sjedne u obližnji lokal da popije kafu.
– Svaki dan imam pauzu od oko pola sata, pa stalno pijem kafu na istom mjestu. Sjećam se kada je cijena bila marku i po, a sada je već neko vrijeme dvije marke – kaže Filip u koji uz osmijeh dodaje da ga ovo poskupljenje košta dodatnih desetak maraka mjesečno, ali se kafe, zasad, ne odriče.
Za Filipa i druge ljubitelje kafe neće biti dobrih vijesti ni u budućnosti, s obzirom na to da tržište kafe prolazi kroz jedan od najizazovnijih perioda u novijoj istoriji, što za rezultat ima rast cijena, navode proizvođači kafe.
-
Cazinprije 4 dana
Rupa do rupe na parkingu u centru Cazina, nadležni šute
-
Cazinprije 3 dana
Teška saobraćajna nesreća u Cazinu, više povrijeđenih
-
Cazinprije 4 dana
Policija u Cazinu uhapsila mladiće iz Bihaća zbog droge, među njima i maloljetnik
-
USKprije 3 dana
Katastrofalni uslovi u bihaćkom Domu zdravlja: Četiri godine nakon zemljotresa, pacijenti i zaposleni i dalje u opasnosti
-
USKprije 4 dana
Kekić se skrivao u šumama između Cazina i Kladuše, kada se vratio u Sloveniju ubijen je
-
Magazinprije 4 dana
Mehaničari tvrde: S ovim autima nećete prijeći ni 160.000 kilometara