Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Brnabić u Zagrebu: Hrvatski i srpski narod jesu i moraju biti garant mira

Published

on

Odnosi između Srbije i Hrvatske opterećeni su brojnim pitanjima, ranama i nepovjerenjem, no čini se da su dvije zemlje uspjele napraviti dobar iskorak u ovoj godini, rekla je danas srbijanska premijerka Ana Brnabić na Velikoj skupštini Srpskog narodnog vijeća u zagrebačkoj koncertnoj dvorani. Brnabić je dio visoke delegacije Srbije, u kojem je i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, prvi predstavnik hrvatske nacionalne manjine u nekoj srbijanskoj vladi. Brnabić se ranije danas sastala s premijerom Andrejem Plenkovićem u Banskim dvorima.

“Odnosi Srbije i Hrvatske opterećeni su brojim pitanjima, nerazumijevanjima, neslaganjima, dubokim ranama i velikim nepovjerenjem, toliko da niti jedna naša posjeta Zagrebu ili bilo koja posjeta hrvatskih dužnosnika Srbiji nije bila samo obična posjeta već uvijek nešto više od toga, pa tako i ovaj moj danas”, rekla je Brnabić.

Premijerka Srbije želi redovniju, uobičajenu razmjenu.

Kvalitetan iskorak

“Mi želimo da to budu samo obične posjete, da budu češće i redovnije i da ne bude svaki od njih neki negativan ili neprijateljski simbol, već uobičajeni radni dan koji ćemo iskoristiti za razgovor o svim otvorenim pitanjima i temama koje su važne za budućnost, za sve naše građane i za čitavu našu privredu”, rekla je.

Zahvalila je na doprinosu dvojice predstavnika manjina u Hrvatskoj i Srbiji.

“Drago mi je stoga, čini mi se, što smo makar za sada, jer to se kod nas nikada ne zna, uspjeli napraviti dobar i kvalitetan iskorak u 2023. godini, prije svega zahvaljujući Miloradu Pupovcu i Tomislavu Žigmanovu”, rekla je Brnabić.

Srbi u Hrvatskoj i pripadnici hrvatskog naroda u Srbiji ti su koji igraju ogromnu ulogu u uspostavi boljih odnosa i povjerenja. Posebno je pozdravila Deklaraciju o saradnji Srba iz Hrvatske i Hrvata iz Srbije koju su 5. januara u Zagrebu potpisali Žigmanov i Pupovac.

Nova dimenzija

“Iskreno se nadam da je na ovaj način otvorena nova dimenzija saradnje koja će vrlo brzo dati konkretne rezultate, a možda je i ova moja posjeta Zagrebu konkretan rezultat toga”, rekla je šefica srpske vlade.

U govoru na skupštini SNS-a u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog podsjetila je da su 6. januara ministar vanjskih poslova Ivica Dačić, ministar za manjinska i ljudska prava Tomislav Žigmanov i ministrica za evropske integracije Tanja Miščević učestvovali na božićnom prijemu SNV-a u Zagrebu. Nešto kasnije hrvatski premijer Plenković i srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić susreli su se na rubu Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, rekla je.

Uslijedio je potom, nastavila je Brnabić, posjet hrvatskog šefa diplomacije Gordana Grlića Radmana Subotici i novi susret s kolegom Dačićem te bilateralni sastanak nadležnih tijela za pitanje nestalih.

Upućeni jedni na druge

“Očekujemo i radit ćemo na tome da se ove godine održe političke konsultacije ministarstava vanjskih poslova naših dviju zemalja”, rekla je Brnabić. Za susret s Plenkovićem je rekla da je bio konkretan i konstruktivan te da se nada da je prvi u nizu.

“Razgovarali smo o projektima kao što su ponovna uspostava željezničkog prometa između Beograda, Zagreba i Ljubljane, ali smo se dotaknuli svih otvorenih pitanja koliko god teška i emotivna bila i kako da ih krenemo rješavati”, rekla je srpska premijerka.

Prisutnima je poručila da je vlada Srbije posvećena i jako joj je stalo do Srba u Hrvatskoj. Pritom je navela da je za projekte srpske zajednice od 2016. izdvojeno šest miliona eura.

“Također smo uputili i pomoć Hrvatskoj od 2,5 miliona eura nakon potresa 2020. te pomoć i podršku Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Hrvatskoj”, istaknula je Brnabić. Na kraju govora rekla je da su Hrvati i Srbi upućeni jedni na druge u svom “viševjekovnom trajanju”.

Garant mira

“Naši narodi jesu i moraju biti garant mira, stabilnosti i prosperiteta ovog dijela Evrope”, rekla je Brnabić i čestitala Hrvatskoj na njenim postignućima u 2023., na pristupanju eurozoni, Schengenu te drugim uspjesima kao što je Sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s SAD.

“U regiji kakva je naša, koja je komparativno mala, upućeni smo jedni na druge, svaki uspjeh znači i veću stabilnost i bolji potencijal za sve nas”, poručila je Brnabić čestitajući Plenkoviću na uspjesima Hrvatske.

Govor je zaključila rečenicom: “Na kraju, s ljubavlju prema Srbiji i poštovanju prema Hrvatskoj, vi okupljeni ste zalog naše zajedničke budućnosti. Naša vizija te budućnosti koju gradimo posvećeni evropskim idealima je nada da ćemo stvoriti društva u kojima će se razlike istinski njegovati i društva koja će te razlike čuvati kao svoja bogatstva.”

Brnabić je premijerka Srbije već šest godina i ovo je treća vlada koju vodi te je ove sedmice obilježila šest mjeseci mandata treće vlade. Uz premijera Plenkovića, Velikoj skupštini SNV-a prisustvovali su ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Šta je poznato o napadu na Iran: Izveden na rođendan ajatolaha Khameneija, korišteni dronovi

Published

on

By

Izrael je svoj napad na Iran izveo na rođendan vrhovnog vođe Irana Ajatolaha Khameneija, koji danas puni 85 godina. Trenutno zvanični stav Irana je da nije bilo raketnog udara, ali da su na raznim mjestima djelovale protivvazdužne baterije.

Ovo je u suprotnosti s izvještajima koja dolaze iz SAD-a od strane , do sada neidentifikovanih zvaničnika brojnim novinskim organizacijama, u kojima se navodi da je došlo do izraelskog napada koji je možda uključivao bespilotne letjelice.

 

Reuters citira iranskog zvaničnika koji je rekao da nije bilo raketnog napada na Iran i da je eksplozija koja se čula u blizini Isfahana bila aktiviranje sistema protivvazdušne odbrane, jedan od nekoliko takvih incidenata širom Irana koji je također zatvorio velike aerodrome.Međutim, jedan zvaničnik iranske vlade, a kasnije i iranski državni televizijski emiter, sugerisao je da su lokacije možda bile na meti dronova.

IRNA je rekla da je odbrana pucala u nekoliko provincija. Nije precizirano šta je izazvalo paljenje baterija, iako su ljudi širom područja prijavili da su čuli zvukove.

IRNA je posebno rekla da je protivzračna odbrana pucala kod velike zračne baze u Isfahanu, koja je dugo bila dom iranske flote američkih F-14 Tomcats, kupljenih prije Islamske revolucije 1979. godine.

Poluzvanične novinske agencije Fars i Tasnim također su izvijestile o zvuku eksplozija, ne navodeći uzrok. Državna televizija je priznala “glasnu buku” u tom području.

IRNA je saopćila o pucanju PVO u blizini Tabriza:

“Nakon zvuka eksplozije na zapadu Tabriza, sjeverozapadni Iran i u blizini područja zvanog Vadi-e-Rahmat, prema izvještaju IRNA-e, otkriveno je da je protivvazdušna odbrana Tabriza pucala na sumnjivi predmet. U Tabrizu nije došlo do eksplozije, a grad je u mirnoj situaciji.

klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Brnabić brine zbog jačanja NATO trupa u BiH i rezoluciji o Srebrenici: Bog neka im je svima na pomoći

Published

on

By

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je zabrinjavajuća poruka komandanta NATO za Evropu Christopher Cavolija Kavolija koji je najavio slanje dodatnih snaga na Kosovo i u Bosnu i Hercegovinu.

Brnabić je rekla da NATO snage guraju rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim narodima i da znaju “da će usvajanje eventualno takve rezolucije na Generalnoj skupštini UN izazvati dodatne podjele i nestabilnosti u BiH”.

“Bez obzira na to i na to što će tako nešto biti praktično podrivanje mira i stabilnosti u BiH i na Zapadnom Balkanu ili na cijelom Balkanu, oni ne odustaju od toga, ne žele čak ni da odlože, ne žele da daju šansu dijalogu, već guraju to, a sa druge strane akumuliraju trupe kako bi valjda spriječili neku eskalaciju”, rekla je Brnabić.

Kaže”da će biti presedan ako “uspiju da proguraju rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN”.

“Tada će otvoriti Pandorinu kutiju. Nakon toga, Bog neka im je svima na svijetu u pomoći šta će to izazvati”, rekla je Brnabić.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Najčitanije