Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Burno na sjednici EP: „Da se onemogući uzurpacija hrvatskog mjesta u Predsjedništvu od strane ekstremističkih bošnjačkih političara“

Published

on

Europska unija mora prevladati zamor u politici proširenja i dati joj novi zamah, poručio je u utorak hrvatski eurozastupnk Tonino Picula, izvjestitelj Europskog parlamenta za novu politiku proširenja.

Picula je, otvarajući raspravu na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu, apostrofirao da već 10 godina postoji zamor spram proširenju Europske unije, iako je politika proširenja važno geopolitičko oruđe EU-a.

– Potreban je novi zamah procesu proširenja, zaključio je Picula, dodavši da je ruska agresija na Ukrajinu imala tektonski učinak na mnoge od politika EU-a. Trebamo prevladati zastoj u proširenju, dodao je zastupnik SDP-a (Klub socijalista i demokrata S&D). Picula je naglasio kako je potrebno napredak svake zemlje ocjenjivati prema EU-u ocjenjivati pojedinačno.

Zastupnik Hrvatskih suverenista (Europski konzervativci i reformisti) Ladislav Ilčić kazao je kako “izrazito cijeni napore kolege Picule u ovom važnom pitanju” te da podržava proširenje, ali se ne slaže s prijedlogom o odlučivanju kvalificiranom većinom.

– Na taj bi način neki od hrvatskih susjeda poput Srbije mogli ući u Europsku uniju bez da se Hrvatska složi s time. Na taj bi način ostala otvorena brojna pitanja koja Hrvatska ima sa svojim susjedima i koja bi dugoročno opterećivala Hrvatsku, a time i Europsku uniju, kazao je.

– Izvješće, o kojemu će se glasati u srijedu, predlaže uvođenje roka za završetak pregovora sa zemljama koje žele pristupiti EU-u, odlučivanje kvalificiranom većinom o početku pregovora te o otvaranju i zatvaranju pojedinih poglavlja, dok bi se konačna odluka o proširenju i dalje donosila jednoglasnim odlučivanjem, pojasnio je Picula.

Srbija mora uskladiti vanjsku politiku s EU-om

Picula je poručio i kako je nužno da zemlje kandidatkinje usklade svoju vanjsku i sigurnosnu politiku s EU-om.

Tog su se aspekta dotakli govornici iz ideološki raznolikih klubova zastupnika. Nizozemka Tineke Strik iz Zelenih je istaknula kako je potrebno zauzeti kritički stav prema Srbiji dok ne osudi Rusiju, dok je bugarski pučanin Andrej Kovačev poručio da Srbija, koja trenutno ima negativan učinak na susjedne zemlje, mora prihvatiti sve elemente naše politike pa tako i politiku prema Rusiji.

Zastupnica HDZ-a (Europska pučka stranka) Sunčana Glavak također je poručila da se vlada Srbije “mora prije svega uskladiti s vanjskopolitičkim stajalištima Europske unije”. Poručila je i da se, usprkos tome što je politika proširenja “najvažniji test vjerodostojnosti EU-a”, neke države članice EU-a “nažalost ponašaju kao da je to nekakav za europske interese nebitan i sporedan proces koji bi bilo najbolje zaboraviti, čime je omogućeno snaženje drugih “globalnih i regionalnih aktera od kojih neki imaju otvorena protueuropska stajališta”.

Njen stranački kolega Tomislav Sokol poručio je kako neusklađivanje sa sankcijama Rusiji, propuštanje ilegalnih migranata, destabilizacija Crne Gore i napetosti s Kosovom ukazuju na to da je “Srbija glavni faktor nestabilnosti” u jugoistočnoj Evropi.

– Zbog toga Unija mora jače iskoristiti vlastite političke i gospodarske instrumente kako bi sankcionirala Srbiju ako se ona nastavi ponašati suprotno europskim vrijednostima, poručio je Sokol.

Sokol: “BiH treba mijenjati izborni zakon”

Sokol je kazao da se nada da će nove vlasti promijeniti Izborni zakon na način da se onemogući “uzurpacija hrvatskog mjesta u Predsjedništvu od strane ekstremističkih bošnjačkih političara”.

Svijet / Zanimljivosti

U Njemačkoj uhpšena braća iz BiH: Krijumčarili pištolje i vojno naoružanje

Published

on

By

Pripadnici njemačke policije su u opsežnoj akciji uhapsili dva državljanina Bosne i Hercegovine (47, 48), inače braću, zbog sumnje da su ilegalno uvozili naoružanje iz zemalja bivše Jugoslavije i preprodavali ga u Njemačkoj, saopšteno je danas iz kancelarije javnog tužioca u Berlinu.

Najviše su krijumčarili pištolje, ali i vojno naoružanje, poput pušaka. Kako prenose njemački mediji, polazna tačke istrage njemačke policije bila su saznanja sigurnosne agencije iz BiH.

 

Tokom akcije, policija je pretresla tri stana u Berlinu, kao i jedno mjesto za skladištenje. Jedan stan je pretresen i u Donjoj Saksoniji. U samoj akciji je učestvovao veliki broj policajaca, uključujući i timove za specijalne operacije koji djeluju pri saveznim policijskim snagama.

 

Policija je konfiskovala naoružanje, municiju, ali i 78.000 eura u gotovini, zlatni nakit, luksuzne satove, kao i jedan automobil. Njih dvojica su pod istragom od juna, 2023. godine, a sumnjiče se za kršenje zakona o naoružanju, ucjenjivaje te pranje novca.

Inače, za 47-godišnjakom je već postojao nalog za hapšenje i to od okružnog suda u Tiergartenu. Naime, on je krajem januara prijetio čovjeku pokušavajući da od njega iznudi novac, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vulin: „Ili ćemo biti zajedno ili nas neće biti. Proces ujedinjenja je započeo i ne može se više zaustaviti“

Published

on

By

Sa pritiscima i napadima moramo se braniti jedinstvom. Republika Srpska mora da opstane, ali neće opstati samostalno. Ne može da opstane sama, ona mora da bude sa Srbijom i Srbija mora da bude uz Republiku Srpsku, rekao je za RTRS Dodikov senator i bivši šef BIA-e Aleksandar Vulin.

Smatra da se najavljena rezolucija o Srebrenici neće odnositi samo na Republiku Srpsku, nego na sve Srbe gdje god da oni žive, i ne samo na oni koji su sada živi, nego na sve generacije koje će doći.

Upravo, zato ovo ne smijemo da dozvolimo, poručio je Vulin.

-Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik hrabro se bori da očuva Republiku Srpsku.

On u tome i uspijeva, upravo zato što ima podršku naroda koji ga je prepoznao kao lidera. Njega narod slijedi, podržava i u tome je njegova snaga. Mi nemamo naftu, nuklearno oružje, ali imamo ljude, kazao je Vulin.

– Srbi su stvorili Republiku Srpsku, nisu velike sile i samo Srbi mogu i da je izgube, rekao je Vulin.

– Kako možete da objasnite da ste vlast ili opozicija, u odnosu na rezoluciju o genocidu po kojoj će vaš narod biti genocidan? Kako možete da objasnite da niste danas ovdje. Ne znam kako bili ko ko se bavi politikom u Srbiji može da objasni da nije ovdje ili da ne podržava skup “Srpska te zove”. Ne može. Ili ćemo biti zajedno ili nas neće biti – poručio je Vulin pokušavajući obmanuti javnost da u nacrtu rezolucije piše bilo šta vezano za genocidan narod i kolektivnu odgovornost jednog naroda.

– Strašna je sama ideja da jedna Njemačka nekoga optužuje za genocid. Od svih zemalja na svijetu, poslije dva svjetska rata u kojima je stradalo više od 80 miliona ljudi, oni nekoga optužuju za genocid. Optužuju Srbe koji su dva puta bili žrtve genocida upravo od strane njih i onih koji su ih podržavali, rekao je očajni Vulin.

– Inicijativa predsjednika Srbije Aleksandra Vučića je nešto što svaki Srbim treba da podrži. Vučić i jeste predsjednik svih Srba i kao predsjednik svih Srba nas je i pozvao da budemo na jednom mjestu istog dana, ali i da imamo jednu ideju i zajedničku borbu za tu ideju. Ujedinjenje je ono što će se desiti. Proces ujedinjenja je započeo i ne može se više zaustaviti, poručio je Vulin.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Šta je poznato o napadu na Iran: Izveden na rođendan ajatolaha Khameneija, korišteni dronovi

Published

on

By

Izrael je svoj napad na Iran izveo na rođendan vrhovnog vođe Irana Ajatolaha Khameneija, koji danas puni 85 godina. Trenutno zvanični stav Irana je da nije bilo raketnog udara, ali da su na raznim mjestima djelovale protivvazdužne baterije.

Ovo je u suprotnosti s izvještajima koja dolaze iz SAD-a od strane , do sada neidentifikovanih zvaničnika brojnim novinskim organizacijama, u kojima se navodi da je došlo do izraelskog napada koji je možda uključivao bespilotne letjelice.

 

Reuters citira iranskog zvaničnika koji je rekao da nije bilo raketnog napada na Iran i da je eksplozija koja se čula u blizini Isfahana bila aktiviranje sistema protivvazdušne odbrane, jedan od nekoliko takvih incidenata širom Irana koji je također zatvorio velike aerodrome.Međutim, jedan zvaničnik iranske vlade, a kasnije i iranski državni televizijski emiter, sugerisao je da su lokacije možda bile na meti dronova.

IRNA je rekla da je odbrana pucala u nekoliko provincija. Nije precizirano šta je izazvalo paljenje baterija, iako su ljudi širom područja prijavili da su čuli zvukove.

IRNA je posebno rekla da je protivzračna odbrana pucala kod velike zračne baze u Isfahanu, koja je dugo bila dom iranske flote američkih F-14 Tomcats, kupljenih prije Islamske revolucije 1979. godine.

Poluzvanične novinske agencije Fars i Tasnim također su izvijestile o zvuku eksplozija, ne navodeći uzrok. Državna televizija je priznala “glasnu buku” u tom području.

IRNA je saopćila o pucanju PVO u blizini Tabriza:

“Nakon zvuka eksplozije na zapadu Tabriza, sjeverozapadni Iran i u blizini područja zvanog Vadi-e-Rahmat, prema izvještaju IRNA-e, otkriveno je da je protivvazdušna odbrana Tabriza pucala na sumnjivi predmet. U Tabrizu nije došlo do eksplozije, a grad je u mirnoj situaciji.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije