Connect with us

BiH

Cijene goriva u BiH do sada nisu povećavane više od 10 feninga po litri

Published

on

U Bosni i Hercegovini, u oba njena entiteta, na snazi je Odluka o utvrđivanju maksimalnih marži na naftne derivate. Ona iznosi šest feninga za veletrgovce i 25 feninga u maloprodaji.

Dakle, cijene goriva u našoj zemlji, po zakonu, ne mogu porasti za više od 25 feninga odjednom, što je maksimum, a kamoli za više od marku, kako su to pojedini najavljivali. U praksi je cijena bila povećavana do sada najviše za 10 feninga.

Potvrdio nam je ovo i Milenko Bošković, predsjednik Udruženja prometnika naftnim derivatima u Federaciji BiH, koji je kazao i kako cijene goriva u Federaciji uglavnom rastu za po pet feninga, a samo rijetko desi se da one budu povećane za deset feninga odjednom. Građani, kaže, nemaju razloga za paniku.

“Na cijene naftnih derivata utječe nekoliko faktora. Jedan od njih je porezna politika, drugi je berza koja je ovisna o globalnim kretanjima u svijetu. Tu je i zakon ponude i potražnje, koji je osnova koja formira cijenu goriva. U ovom trenutku, zbog oporavka svjetske ekonomije i smanjenja intenziteta pandemije, veća je potražnja od ponude. Sve to utječe na to da cijene na berzi rastu. Važan segment je i marža trgovaca, koja je kod nas ograničena”, kazao je Bošković za Klix.ba.

Kaže Bošković i kako veletrgovci, iako su ograničeni na šest feninga, uglavnom rade uz poskupljenje od fening do dva po litru. Ističe i kako oni nemaju neke velike zarade od toga te kako je to u biti vrlo rizičan posao.

“To je visoskorizičan, a niskoakumulativan posao. Mi ne možemo utjecati na cijenu, jer tržište utječe na nju. U Federaciji BiH imamo 670 pumpi, u Republici Srpskoj oko 500, i sve one, u zavisnosti od različitih faktora kao što su okruženje, konkurencija, sama pozicija pumpe, formiraju cijene. I za malotrgovce je 25 feninga misaona imenica te su poskupljenja uglavnom za po pet feninga”, istakao je Bošković.

Međutim, benzinske pumpe mogu mijenjati cijene svakodnevno i u tome ih niko ne može spriječiti. Naime, pumpe mogu mijenjati cijene jednom u 24 sata, a Bošković kaže kako poskupljenje u ovom trenutku može biti maksimalno za po 10 feninga po litru. Međutim, ukoliko se globalni problemi na berzama i u vezi sa snabdijevanjem nastave, evidentno je da će i poskupljenja u našoj zemlji biti svakodnevna.

“Na berzu se ne može utjecati, ali bi se moglo utjecati na porezni dio cijene. Taj dio kod nas kontroliše Vijeće ministara BiH i smatram da bi se trebala donijeti odluka o tome da se porezni dio umanji na neki period, jer cijene goriva u BiH više su od predviđenih budžetima”, kaže Bošković.

Kada je riječ o zalihama naftnih derivata, Bošković ističe kako Federacija ima oko milion i po ili dva miliona litara u terminalima, što je vrlo malo, ali kaže i kako postoje veće zalihe kod privatnih trgovaca i pumpi.

Na adresu Federalnog ministarstva trgovine svakodnevno stiže veliki broj zahtjeva za promjenu cijena goriva, ali cijene još uvijek nigdje nisu dostigle niti prešle iznos od tri marke.

klix

BiH

Upaljen alarm: Ovim dijelovima BiH prijeti nevrijeme

Published

on

By

U Bosni i Hercegovini preovladava pretežno oblačno vrijeme. Kiša je zabilježena u većem dijelu Hercegovine i na jugoistoku Bosne, a na planinama slab snijeg

Zbog jakih udara vjetra na području istočne Hercegovine i jugoistočne Bosne na snazi je žuti meteoalarm.

Tako se na području trebinjske regije očekuju udari vjetra od 40 do 70 kilometara na sat, a na području fočanske regije prognoziraju se udari vjetra brzine od 40 do 60 kilometara na sat zbog čega je na snazi žuti meteoalarm.

“Očekujte manje smetnje u aktivnostima na otvorenom. Budite svjesni krhotina koje nosi vjetar. Lokalne smetnje u aktivnostima na otvorenom su moguće usljed krhotina koje nosi vjetar”, navode iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.

Inače, u Bosni i Hercegovini preovladava pretežno oblačno vrijeme. Kiša je zabilježena u većem dijelu Hercegovine i na jugoistoku Bosne, a na planinama slab snijeg.

Nastavi čitati

BiH

Fadil Novalić pred odlazak u zatvor: “Kriv sam jer mi nije trebala Svjetska banka ni MMF”

Published

on

By

Bivši premijer Federacije BiH Fadil Novalić bi ove sedmice trebao otići na izdržavanje zatvorske kazne, a danas, 18. februra, na društvenim mrežama objavio je snimak govora u kojem govori da je “projekat protiv njega detaljno isplaniran, obilato finansiran i hirurški precizno izvršen”.

Fadil Novalić je, zajedno s Fahrudinom Solakom i Fikretom Hodžićem, osuđen zbog afere ‘Respiratori’. Novalić će provesti četiri godine iza rešetaka, Solak šest godina, dok će Hodžić biti pet godina u zatvoru.

 

U novom govoru navodi da je ‘namjerno smijenjen po direktivi SAD

“Negdje prije tri-četiri godine tamo u Americi je donesena odluka da se ide protiv SDA kad se već ne mogu srušiti, kako oni kažu, “druga dva nacionalizma”, da se udari na “građanski nacionalizam” koji je oličen u Demokratskoj fronti i na “bošnjački nacionalizam”.

 

I u tom smislu su razvijeni narativi, tehnike i Američki kongres je stavio 30 miliona dolara na raspolaganje koje se nominalno odnosi na “borbu protiv ruskog uticaja”. Ali on je iskorišten isključivo za ovakve afere, za podupiranje medija, udruženja građana i potplaćivanje svjedoka.

Rečeno je da od nas trebaju da naprave neškolovane, zatim su rekli da smo korumpirani, i onda je moralo da se dokaže šta smo to krali. Možda ne bih ja bio čak niti probran, da nisam sjedio na tako važnoj poziciji.

Pozicija federalnog premijera je svakako najjača, najuticajnija pozicija u državi Bosni i Hercegovini zato što Federacija ima budžet sedam puta veći od države, dva puta veći od RS, a ukupno FBiH ubire 14 milijardi za razliku od 5 milijardi KM u RS.

Promijenio sam jednu situaciju i vjerovatno sam zato kriv. Mi smo od rata do ovamo bili u dubiozi. Udvostručili smo prihod budžeta FBiH tako da mi više nisu bili problem niti zdravstveni radnici, niti rudari, i pri tome mi više nije trebala Svjetska Banka i MMF. Može biti da je tu početak neke moje krivice, ali prije svega sam stekao to da umjesto milijardi koje su bile uvijek u gubitku ja sam cijelo vrijeme imao pozitivan bilans od 1.200.000.000 KM”, kazao je, između ostalog, Novalić.

Ostatak njegovog govora pogledajte u videu.

Radiosarajevo.ba

Nastavi čitati

BiH

Jasmin je dobitnik Zlatne značke UNSA: Prijavio se na 23 konkursa, nikada nije dobio stalni posao u struci

Published

on

By

Bio sam primoran da radim u Aziji i Africi, inače sam fudbalski trener i tako da sam radio u Omanu, Libiji, Vijetnamu kao trener, a ne u struci. Trenirao sam starije ljude, seniore, priča Krajina koji je završio Fakultet sporta i tjelesnog odgoja, piše Faktor.
U Bosni i Hercegovini koliko god da ste obrazovani, kompetentni, sposobni, to vam nije dovoljno da dobijete šansu da radite u svojoj struci, da steknete iskustvo, staž u jednoj od javnih ustanova, institucija.
Prepreka su pravilnici koji se prilagođavaju stranačkim kadrovima, ovisno o tome ko je na vlasti. Političarima su puna usta mladih, obrazovanih, perspektivnih, ali kada tim ljudima treba dati šansu da rade, politika uhjebljava svoje kadrove.
Konkurisao u 23 škole 
Sarajlija Jasmin Krajina diplomirao je na Fakultetu sporta i tjelesnog odgoja, nosilac je univerzitetskog priznanja Zlatna značka za najboljeg magistranta generacije ali nikada nije našao stalni posao u struci.
Aplicirao je na mnogobrojne konkurse ali uglavnom je slušao izgvore kako nema dovoljno staža u struci, međutim, kako da ga stekne kada mu niko nije dao šansu za to.
– Prošle godine radio sam slučajno u Osnovnoj školi Grbavica 1 u Sarajevu. Upao sam jer je bila jedna afera sa ranijim nastavnikom sporta i tjelesnog odgoja. Tu sam radio punu normu, istekao mi je ugovor i nakon toga se mora ponovo aplicirati na konkurse. Znam da sam aplicirao na 23 konkursa za rad u školama i uvijek uđem u krug od tri kandidata, a onda se ostavlja direktoru škole da bira – priča nam Krajina koji ima 37 godina i dodaje:
– Uglavnom nikada nisam ušao iz prve jer nemam dovoljno staža u struci, a kako ću ga imati ako nisam dobio šansu da radim iako imam dobre reference. Kako je novi zakon izašao, prvo se gleda koliko imaš radnog staža u struci.
Kaže kako je bio lijepo prihvaćen u Osnovnoj školi Grbavica 1 i od djece i nastavnika pa se ponovo prijavio na konkurs.
– Ali sam prošao na šest časova što mi nije bilo dovoljno da bih mogao prehranjivati porodicu, imam suprugu i dvoje djece – kazuje nam.
Jasmin je diplomirao 2009. godine.
Radio u Vijetnamu
– Kada sam završio fakultet, bilo je zapošljavanja na godinu dana kao nagrada i to sam odradio na fakultetu.  Bio sam primoran da radim u Aziji i Africi, inače sam fudbalski trener, tako da sam radio u Omanu, Libiji, Vijetnamu kao trener, a ne u struci. Trenirao sam starije ljude, seniore – ispričao nam je Krajina.
Jasmin je i sin dobitnika najvećeg ratnog priznanja Zlatni ljiljan. Kaže kako bi kao dijete borca trebao imati prednost u zapošljavanju, ali tako nije.
– Ako si u politici i član neke partije, imaš mnogo više prolaza, ali mene to ne zanima, nisam sebe vidio tu jer sam smatrao da ću uz svoje diplome, kompetencije, svakoj instituciji biti dobar uposlenik – ispričao nam je Jasmin.
Trenutno je angažiran kao koordinator Omladinske škole u Fudbalskom klubu Željezničar.
Nastavi čitati

Najčitanije