Connect with us

BiH

Čović govorio o predsjedničkoj fotelji: “Izetbegović vodi ‘džihad politiku'”

Published

on

Nakon sjednice Hrvatskog narodnog sabora, predsjednik HNS-a i Hrvatske demokratske stranke Dragan Čović rekao je o čemu je razgovarano na sjednici pa se dotakao izmjena Izbornog zakona, kao i obično, ali i nastupa na izborima u oktobru ove godine.

Dragan Čović je podsjetio da su se stranke okupljene oko HNS-a prijavile učešće na izborima.

“Za ostale stvari ćemo postići dogovore u narednih sedam dana”, kazao je te dodao da se u posljednjih mjesec dana vrši pritisak na Ministarstvo finansija BiH.

“Svi oni koji su tražili nekakve odluke za formiranje finansiranja izbora, mogli su to uraditi u posljednjih pet mjeseci za donošenje budžeta. Nadam se da će do kraja dana ministar skupiti sve naše prijedloge i predati budžet. Vjerujem da će ministar finansija (op.a. Vjekoslav Bevanda) čim preda zahtjev za budžet za 2022., predati i zahtjev za okvir budžeta 2023-2025. pa da vidimo ko će blokirati proces usvajanjaOdluke i budžet se ne usvajaju na telefonskoj sjednici“, istakao je Izetbegović.

Kazao je kako podržavaju rad institucija koje rade po zakonu te prozvao i predstavnike međunarodne zajednice da vrše pritisak na Vijeće ministara, posebno Ministarstvo finansija i trezora.

Političko Sarajevo stvara pomutnju u pokušaju da vodi kampanju. Tijela koja trebaju provoditi izobre imaju instrumente, ako to žele, i ako ne žele voditi kampanju”, smatra Čović.

U vezi izmjena Izbornog zakona, kazao je da kada dobiju presudu Ustavnog suda BiH da je njihov prijedlog neustavan, tada će reagirati.

“Čim dobijemo to, ja ću zakazati sjednicu i završiti to. Ovih dana sam imao razgovor sa visokim predstavnikom i rekao sam da bi bilo katastrofalno nametati bilo kakve odluke kada je u pitanju budžet u BiH. Pritisak se pravi u zadnjih desetak dana. Moje pitanje svima koji su otkazivali sjednice Fiskalnog vijeća je zašto nemamo budžet za prošlu i ovu godinu, ko je doprinjeo tome?“, pitao je predsjednik HDZ-a na konferenciji za medije.

Komentirao je i poruku Ustavnog suda kojim prijedlog HDZ-a za izmjene Izbornog zakona predstavlja povredu vitalnog nacionalnog interesa Bošnjaka te poruku kojom je Bakir Izetbegović, predsjednik SDA i Čovićev kolega iz Kolegija Doma naroda BiH, poručio da ne može manjina odlučivati sa pet delegata o čitavoj BiH kada su u pitanju izbori i druge odluke.

“Uvjeren sam da ćemo javnosti pokazati da je prijedlog korektan, ide kroz procedure kako treba. Što se tiče “džihad politike”, ne želim komentirati. Kada Hrvati govore da će formirati novu teritorijalnu jedinicu to je udar na Ustav, a kada se govori o građanskom uređenju to nije rušenje Daytona”, kaže Čović.

Pomenuo je zaštitu prava konstitutivnih naroda i njihovo legitimno predstavljanje.

“Neko vas pozove na partnerstvo, onda vam kaže da ste manjina da ne možete odlučivati. Federalno uređenje u BiH nema alternativu. Izborna kampanja je već počela, bit će otrovnih strelica prema Hrvatskoj i Hrvatima u BiH“, smatra Čović.

Rekao je da se ne provodi Mostarski sporazum te da s Izetbegovićem teško da će potpisati više neki dokument.

“Što se tiče RS, učinili smo u našoj moći za zaštitu Hrvata, bio u RS i razgovarali s Hrvatima u RS i koliko smo imali kapaciteta, iskoristili smo ih. Učinili smo puno na izgradnji infrastukture za Hrvate koji žive tamo. Druga je stvar da li tamo iko živi. To treba staviti u kontekst migracijskih trendova u BiH i svijetu”, kaže Čović.

Odgovorio je i na pitanje da li se vidi u fotelji člana Predsjedništva. 

Izbori će biti, dat ćemo puni doprinos da dobijemo izbore, da osiguramo, iako smo najterani da moramo zajedno voditi izbore, dobre rezultate. Uvjeren sam da ćemo imati bolji rezultat nego prošli put. Ko će biti predstavnici na listama, držat ćemo se rokova koje imamo u kalendaru i siguran sam da će HDZ donijeti najbolje odluke za naš narod. Čeka nas i vođenje Vijeća ministara”, zaključio je Čović.

 


Radiosarajevo.ba

BiH

Šokantne tvrdnje Miletića: Najmanje 25 sarajevskih policajaca drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga

Published

on

By

Bivši premijer Federacije BiH, Fadil Novalić, je u zatvoru. Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, je na sudu. Predsjednik državnog suda, Ranko Debevec, uhapšen, suspendiran pa pušten da se uz mjere zabrane brani sa slobode. Bivši šef obavještajne službe, Osman Mehmedagić uhapšen, pa nakon pritvora pušten. Direktor Federalne uprave policije u ponedjeljak uhapšen u istoj akciji kao i komandant specijalne jedinice, s njima i niz policajaca, biznismena, doktora i influensera. Dok se svi pitaju koga će to akcija ‘Crna kravata’ svezati, nekadašnji prvi čovjek FUP-a, a sada državni delegat, Zlatko Miletić, upozorava na sve ono što se odvija iza kulisa naizgled mirnog života u Sarajevu.

Na današnjem ročištu uhapšenim u akciji ‘Black tie 2’ mogli su se čuti šokantni detalji, između ostalog, i njihovi “planovi” o preuzimanju države. Večerašnjeg gosta Pressinga, akcija raduje, ali istovremeno, skreće pažnju i na sve nedaće koje će čekati tužitelje.

“Nadam se da je ovo početak borbe protiv organizovanog kriminala u državi koja je po tome šampion”, započinje razgovor na ovu temu Miletić, no ističe još jedan stav: Tužilaštvo BiH je u ovom slučaju sebi dalo težak zadatak.

Onda se postavlja pitanje – šta je sve potrebno za uspješno procesuiranje?

“To su djela koja se jako teško dokazuju, radi se o jako velikoj grupi. Zato će morati raditi najmanje po dva ili tri tužitelja da bi se to dokumentovalo kako treba”, pojasnio je.

S obzirom na prirodu slučaja i niz uhapšenih, Miletić priznaje da na sve gleda poprilično emotivno, naročito jer je ravnatelj policije bio osam godina.

“Jedan dio ljudi ja znam, neke sam čak ja i zaposlio. To je takva bruka i sramota da sam sebi ne mogu da objasnim šta se desilo u Federalnoj upravi policije”, rekao je.

No, šta se, zapravo, desilo?

“Kada sam došao FUP ništa nije imao. Za osam godina od njega smo napravili brend. Od 2010. godine, toliki je bio uticaj politike na instituciju da se ona počela ruinirati, i to traje već 15 godina. Ko zna gdje će to završiti. Političari su postavljali nesposobne kadrove, a vremenom su im trebali podobni i poslušni – tako smo došli do ovoga do čega smo došli. Sve politike žele ovladati policijskim agencijama, po mojoj pretpostavci zato što se može desiti da njih treba procesuirati, pa da budu pošteđeni. Uticaj su, nažalost, protegnuli i na tužiteljstva i sudove, to je toliko duboko ukorijenjeno, da bez razloga nismo jedna od najgorih zemalja po pitanju korupcije”, pojašnjava.

Posebno ga zabrinjava pitanje – otkud policija u društvu takve bande, takvih kriminalaca?

“Ako vam par mafijaša vodi državu i odlučuje o našim životima, ovo će biti posljedica ukupnog stanja”, rekao je podsjećajući i na izvještaj Tužilaštva BiH iz prošle godine gdje glavni tužitelj tvrdi da nije moglo biti boljih rezultata zbog involviranosti kriminala u policijske agencije.

“Ovo je sve privid”, dodaje.

Zbog aktuelne situacije treba podsjetiti da su lideri Trojke ne tako davno slavodobitno govorili o aplikacijama Sky i ANOM. Sada, više nego ikada prije, vrijedi postaviti pitanje, gdje nas one sve mogu odvesti?

“Doći će to i do pojedinih političara, tu nema nikakve dileme. Ako su policijski službenici radili ono o čemu se piše, nisu to mogli raditi da niko ne zna”, stava je Miletić.

A piše se, između ostalog, da su oni obezbjeđivali narko bosa prilikom njegovog posjeta Sarajevu, a zauzvrat dobili uniforme.

“Oprema je najmanji problem. Veći problem je to kako ti spavaš u istom hotelu sa dilerom, kako isfingiraš svoje odsustvo i sa službenim vatrenim oružjem pređeš granicu, odeš s njim dok obavlja posao i vratiš se, a zauzvrat uzmeš sedam hiljada eura. Ako ja to znam, kako je moguće da oni koji s njim rade to ne znaju? Svi rade na tome da se to prikrije”, pojasnio je Miletić.

Prao se novac, kupovale su se nekretnine, no ni djelić svega onoga što se u ovom krugu odvijalo još nije rasvjetljen, kaže Miletić.

“Vidjet ćete vi do čega će to sve dovesti. Ja znam za jedno lice koje je kupilo na desetine nekretnina u Sarajevu. Tri momka iz ovih policijskih struktura imaju svoje ugostiteljske objekte, to je zakonom zabranjeno dok se radi kao policajac. Po tvrdnjama mojih kolega najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži svoje ugostiteljske objekte koje oni koriste za rasparčavanje narkotičkih sredstava”, tvrdi.

Kaže da se radi o službenicima raznih policijskih agencija, piše N1.

“Kriminalci im pomognu da ih kupe ili zakupe i u njima su zaštićeni. Droga se valja u takvim ugostiteljskim objektima. To pola Sarajeva zna i svi šute na to”, naglasio je.

 

Nastavi čitati

BiH

Senad Pećanin Objavio slike Sabine Ćudić i Sanje Vulić i poručio – “pronađite razliku”

Published

on

By

On je na svom Twitter profilu Sabinu Ćudić uporedio sa zvaničnicom SNSD-a Sanjom Vulić uz poruku “pronađi razliku”.

Stranka za BiH pozvala je u jučerašnjem saopštenju Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH da započnu operativne pripreme za odbranu države od prijetnje koja dolazi od rukovodstva entiteta RS, čiji predsjednik Milorad Dodik iznosi otvorene prijetnje teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH.

Na sadržaj ovog saopštenja otvoreno je negodovala visoka zvaničnika i državna parlamentarna Naše stranke Sabina Ćudić koja je optužila predsjednika Stranke za BiH da “poziva na rat”.

“Evo, imali ste poziv od strane predsjednika Stranke za BiH… izuzetno neodgovorno gdje se poziva Oružane snage da se pripremaju za nešto. Pa znate li koliko je degutantno u ovoj se zemlji igrati sa tim traumama, pozivati na rat, pozivati na oružane sukobe”, poručila je Ćudić.

 

Ovakva reakcija Sabine Ćudić naiša je na žestoku osudu uglednog bh. novinara i advokata Senada Pećanina. On je na svom Twitter profilu Sabinu Ćudić uporedio sa zvaničnicom SNSD-a Sanjom Vulić uz poruku “pronađi razliku”.

“Vjerovali ili ne: Dodikova poslanica Sanja Vulić optužila Semira Efendića da ‘poziva na rat’! Pardon, ne radi se o Sanji Vulić, već o Sabini Ćudić, koalicionoj partnerki ‘evropskog Dodika’.

Istom poslanicom koja se u medijima hvalila da je presuda Evropskog suda za ljudska prava u predmetu ‘Slaven Kovačević protiv BiH’ donešena zahvaljujući njenom ‘lobiranju u Strasbourgu’, što je bio glavni adut njene partnerke u vlasti Borjani Krišto da zatraži (i dobije) preispitivanje presude kojom se ukazuje na neprihvatljivost etničke diskriminacije građana BiH”, poručio je Pećanin.

 

Nastavi čitati

BiH

Od 23 uhapšenih u pritvoru ostaju tri osobe, svi ostali iz akcije “Black Tie 2” na slobodi

Published

on

By

Od 23 osobe, koje su uhapšene u akciji “Black Tie 2”, samo njih troje je ostalo u pritvoru, odnosno sud je odlučio da tokom istrage u pritvoru ne zadrži 15 osoba od 18 za koje je zatražena ova mjera, a za pet osoba Tužilaštvo BiH nije ni tražilo pritvor.
U pritvoru je ostao Adnan Smajlović, kojeg je Tužilaštvo BiH okarakterisalo kao vođu grupe u BiH, koja se bavila pranjem novca iz kartela Tito i Dino. Osim njega, jednomjesečno zadržavanje je određeno i uposlenici Zeničke bolnice Aidi Halać i Sanchezu Jukiću.Među ostalih 15 osoba, njih sedam je izašlo uz određene mjere zabrane, a to su Gordan Memija, Haris Behram, Tarik Zulović, Mirsad Skopak, Mak Šemšić, Emir Sarić i Smail Šikalo, dok za ostale nisu određene ni mjere zabrane.

Mjere koje moraju poštovati su zabrana putovanja, koja važi samo za Gordana Memiju i zabrana sastajanja sa određenim osobama iz člana 126. a stav 1. tačka c ZKP, a što važi za svih sedam.

Tužilaštvo pritvor nije ni zatražilo za Boška Jerkovića, Ibru Miladina, Nedžada Suljevića, Armina Alomerovića i Adnu Helić te su oni ranije izašli na slobodu, a preostali za koje je odbijen prijedlog pritvora su izašli jutros. Ova petorka je također dobila mjere zabrane napuštanja Kantona Sarajevo, putovanja van države, odnosno oduzimanje putnih isprava.

Na slobodu su, bez ikakvih mjera zabrane, pušteni direktor FUP-a Vahidin Munjić, šef specijalne policijske jedinice Mustafa Selmanović i trojica pripadnika FUP-a Adin Ćatić, Emir Druškić i Senad Kadić, piše Klix.

Njih je Tužilaštvo BiH sumnjičilo da su u organizaciji biznismena Gordana Memije angažovani da budu tjelohranitelji vođi kartela Edinu Gačaninu, a da je Munjić izostavio to spriječiti. Navodno su za uslugu dobili kafiće, automobile i slično, međutim Sud BiH je odlučio da su svi navodi zasnovani na indicijama, odnosno svjedočenju tri policijska službenika, koji su iznosili svoja posredna saznanja, koja ne predstavljaju dokaz u ovom slučaju.

Nastavi čitati

Najčitanije