Connect with us

BiH

Cvitanović: Hrvati su apsolutno majorizirani, oduzeli smo HDZ-u ekskluzivitet u predstavljanju Hrvata

Published

on

Kako je HDZ 1990 oduzeo ekskluzivitet HDZBiH u zastupanju i predstavljanu Hrvata? Jesu li Hrvati nakon Schmidtove odluke i dalje majorizirani? Da li se namitenutim odlukama na Izborni zakon briše i zaključak 7 HNS-a o teritorijalnoj reorganizaciji? Hoće li međunarodni faktor utjecati ko će biti dio vlast? Koga će odabrati za partnere od probosanskih stranaka? Na ova pitanja za Mrežu FTV-a odgovorio je Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ-a 1990.

Cvitanović ističe da više niko nema ekskluzivitet sam predstavljati Hrvate.

“Nećemo ništa tražiti od HDZ-a. Ostajemo u nacionalnom okviru. Niko nam ništa ne treba davati. Ta priča i takve floskule da će nama neko nešto davati, nama niko nikada ništa nije dao. Samo nam je bilo uzimano, otimano. Naš rezultat nas pozicionira da budemo bitan čimbenik u svim tim procesima.”

Naglašava da ga ne zanima nikakva pozicija.

“Uopće me ne zanima ničije obećanje niti mi bilo ko treba šta obećavati, ni meni niti HDZ-u 1990. Nas je legitimirao naš izborni rezultat. Nitko nas ne može prevariti niti će nas prevariti niti ćemo dopustiti da nas prevari. Ako smo i jedan milimetar doprinosa dali da danas imamo stabilniju političku situaciju sa nametnutim promjenama Izbornog zakona, to je ta zadovoljština koju nosite u sebi.”

O nametnutim izmjenama Izbornog zakona kaže: “One u dijelu provode presudu Ustavnog suda BiH, ali one su, s moje pozicije, vrlo bitne zato što sigurno imamo zaštićen taj proces legitimnog predstavljanja na razini FBiH u Klubu Hrvata u Domu naroda FBiH. Vjerujem da će visoki predstavnik nastaviti djelovati, u kojem pravcu, vidjećemo. Ovo je bitno što je do sada uradio. Ne možete očekivati da kažemo da smo u potpunosti ravnopravni sa ostala dva naroda dok u Predsjedništvu BiH sjedi čovjek kojeg nije birao hrvatski narod, koji ne štitit interese vlastitog naroda. To je put koji stoji pred nama. Moramo provesti presude Evropskog suda za ljudska prava, moramo otkloniti sve moguće diskriminacije u Ustavu BiH. Moramo omogućiti izbor predstavnika koji će u suštini predstavljati narode u Predsjedništvu BiH. Hrvati su apsolutno majorizirani na poziciji člana Predsjedništva BiH.”

Predsjednik HDZ-a 1990 kaže da je visoki predstavnik u BiH došao sa značajnim prethodnim znanjem o odnosima u BiH.

“Siguran sam da je u potpunosti shvatio u kakvu državu je došao i šta je suština BiH. Ovo što je nametnuo ide na tom tragu da prepozna konstitutivne narode kao temelj BiH i smatram da je na dobrom tragu da ovaj proces dovede do kraja. Smetaju mi napadi na visokog predstavnika. Nama treba saveznik na Zapadu, visoki predstavnik nam treba biti prvi saveznik. Nije istina da je radio samo za jedan narod. Za BiH je najvažnija stabilnost u FBiH. Dijelom smo ju dobili nametnutim odlukama visokog predstavnika. Najvažnije za BiH je da dođemo do tog minimuma kompromisa, dugoročnog strateškog dogovora Bošnjaka i Hrvata i da Federacija bude ta lokomotiva koja će nas vući ka Zapadu. Više niko nema prostora igrati se sa svojim političkim odlukama – ili ste za Rusiju ili ste za Zapad. Mi smo za Zapad i ostajemo na tragu Zapada po cijenu svega.”

Pojašnjava da je Zaključaj 7 HNS-a bio vrlo jasno uvjetno vezan.

“Ako se nešto dogodi. U ovom trenutku mislim da će se te strasti smiriti, da će tenzije oko Zaključka 7 splasnuti, ali dok god se proces ne završi u potpunosti, mi imamo odgovornost. Taj Zaključak 7 je vrlo bosanskohercegovački. Nemamo potrebe radikalizirati situaciju. Trebamo pokušati doći do tog ključnog dogovora. Zaključak 7 je usvojen, aktuelan, aktivan dok god se procesi u BiH ne završe na ovaj način.”

Stranka koju vodi Željko Komšić HDZ-u 1990 neće biti partner

Na pitanje da li je Izborni zakon uvjet probosanskim strankama za formiranje vlasti odgovara: “Vidjećemo razvoj događaja. Svakome je uvjet stabilna, funkcionalna i ravnopravna BiH a pod tim se podrazumijeva i promjena Izbornog zakona i djelimična promjena Ustava. Da je bilo političke odgovornosti visoki predstavnik nije uopće morao ni nametati. ovo isto smo bili vrlo blizu dogovora, stvari koje bi bile još bolje za BiH. Nije bilo političke volje, političke mudrosti i političke hrabrosti jer većina tih pregovarača nisu bili državnici nego samo predsjednici stranaka koji su željeli što bolji rezultat na proteklim izborima.”

Naglašava da je HDZ 1990 potpuno samostalan u donošenju odluka.

“Dio smo nacionalnog hrvatskog okvira iz kojeg nećemo iskočiti. Dok god je ovakva BiH, stranka koju vodi Željko Komšić HDZ-u 90 neće biti partner i nije prihvatljiva kao partner za formiranje vlasti na bilo kojoj razini. Ključan je legitimitet koji će kome donijeti broj zastupnika. Mora se pomoći građanima da prežive ovu zimu i na tom tragu se treba ići u razgovorima.”

Nema suštinske razlike između Konakovića i Izetbegovića

Cvitanović smatra da će formiranje vlasti u FBiH ići puno brže nego što mnogi očekuju.

“Početak sljedeće godine je vrlo realan da se formira nova Vlada FBiH i vjerujem da će shodno tome pratiti to i Vijeće ministara i sve kantonalne vlade u FBiH. Mislim da nema niko pravo razvlačiti ovaj proces. Ne vidim razliku između Konakovića i Izetbegovića. Možda imaju samo različit izričaj i vjerujem da tu nema niti jedne suštinske razlike. Svaki od njih se zalaže za građansku državu, svaki od njih želi od BiH napraviti ono što je potpuno nemoguće tako da je u tom smislu potpuno nebitno ko je partner. Nemoguće je napraviti građansku državu na principima kakve oni žele, jednostavno to nije Ustav BiH.”

“Predsjedatelj Vijeća ministara će biti Hrvat jer po rotaciji ide Hrvat. Predsjednik Vlade FBiH je Bošnjak. Nikada se neću odreći priče o euroatlanskim integracijama, o ubrzanom putu ka EU i NATO-u. Na tom tragu će trebati gledati partnere i na razini Vijeća ministara. Vidjećemo u kojem pravcu će se ovo razviti. Nikad u BiH ne trebamo isključiti naše prijatelje iz međunarodne zajednice jer je BiH vrlo bitna u geopolitičkom, strateškom smislu. Međunarodni faktor pomaže BiH da svoj put jasno usmjeri ka euroatlanskim integracijama. Sigurno će razgovarati sa svima i imati značajnu ulogu o perspektivama i budućnosti BiH”, zaključio je Cvitanović.

BiH

I to je moguće u BiH: Firme bez ijednog zaposlenog zarađuju milione

Published

on

By

Preduzeće Ingrosso iz Bijeljine koje, prema zvaničnim podacima, nije zapošljavalo nijednog radnika zaradilo je u 2023. godini 5,1 milion maraka, dok je firma Niagara sports global managament iz Bosanske Gradiške sa samo jednim zaposlenim ostvarila dobit od čak 9,3 miliona KM, piše Capital.ba.
Kada je riječ o preduzeću Ingrosso, njegov vlasnik je Vladimir Popović, a ono se bavi trgovinom na veliko drvetom, građevinskim materijalom i sanitarnom opremom.
Poslije bijeljinskog preduzeća na drugom mjestu po dobiti u kategoriji preduzeća bez ijednog radnika u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska je agencija Legacy international u vlasništvu Đorđa Đokovića, brata tenisera Novaka Đokovića, a koja je bila u plusu 3,1 milion KM.
Odmah iza ove agencije po zaradi je firma Pay concept iz Banje Luke u vlasništvu preduzeća Aktiva invest, koje je zaradilo 2,5 miliona maraka.
Pay concept se bavi upravljanjem računarskom opremom i sistemom i vidiljivo je da je prošle godine značajno povećao dobit u odnosu na pretprošlu godinu kada su bili u plusu 561.063 KM.
Nijednog zaposlenog lani nije imao ni hotel Ski ritern sa Pala koji je prošle godine imao profit od  2,4 miliona maraka.
Prema zvaničnim podacima osnovna djelatnost hotela Ski ritern je izgradnja stambenih i nestambenih zgrada.
Nastavi čitati

BiH

Hadžidedić upozorava: „EUFOR bi mogao izaći na entitetske linije i podijeliti BiH! (VIDEO)

Published

on

By

Gost na Face TV bio je Prof. Zlatko Hadžidedić. Prilikom gostovanja iznio je niz šokantnih tvrdnji.
Salihović: “Šta se dešava sa EU?”
Hadžidedić: “Imali su dogovor sa domaćim snagama da se javno kaže da je Evropa pristala na pregovore, a da se sutradan Izborni zakon po Čovićevoj mjeri ubaci u Parlament! Amerikanci natjerali Schmidta da nametne tehničke izmjene kako bi se spriječilo ono što je Evropa već bila ostvarila! To je bilo dogovoreno između SNSD-a, HDZ-a, Trojke i EU!”

Salihović: “Šta BiH dobija usvajanjem rezolucije o genocidu u Srebrenici?”

Hadžidedić: “Sa pravne strane ne dobiva ništa, ali ima simboličku težinu!”

Salihović: “Vjerujete li da će imati političke posljedice?”

Hadžidedić: “Ne vjerujem! Oni koji su pravili Dejton bili su svjesni da su uskratili unutarnji suverenitet BiH, pa su uveli visokog predstavnika! BiH ne može postojati bez unutarnjeg suvereniteta, bez vlastitog kapaciteta! Mi smo jedina takva država!”

Salihović: “Obraćanje O’Briena… Kako gledate na to njegovo iznošenje nove politike prema BiH? Je li Amerika pokazala veću zainteresovanost?”

Hadžidedić: “Pa sigurno! Oni su pokazali nezainteresovanost tokom Bidenove administracije! Dolazili su da ugađaju Dodiku i Čoviću!”

Salihović: “Jeste li očekivali da bude tako direktan?”

Hadžidedić: “Od njega jesam! Dodika su doveli Amerikanci! On nije Putinov čovjek! Strane se ne mogu mijenjati! Za to se gubi glava!”

Salihović: “Je li Dodika trebalo maknuti sa pozicije? Jedino ga je Schwarz-Schilling htio smijeniti…”

Hadžidedić: “… i onda je uklonjen Schwarz-Schilling! Očigledno je Dodik nekome trebao!”

Salihović: “Rekli ste ćemo se – čak iako uđemo ovakvi u EU – raspasti…”

Hadžidedić: “Hoćemo! Sa ovakvim ustavom u kojem ne postoji unutarnji suverenitet, samo vanjski, ne možemo dalje!”

Cijelo gostovanje prof. Zlatka Hadžidedića pogledajte u videoprilogu Face.tv.

Nastavi čitati

BiH

U RS-u plate po modelu “keš u ruke”. Prvi su u redu Dodik, Višković, Stevandić…

Published

on

By

Prema dopunama Zakona, poslodavac platu i druga lična primanja radniku isplaćuje u gotovom novcu ako ne može da je primi putem tekućeg računa, ukoliko ta blokada “niјe zasnovana na pravosnažnoј sudskoј, upravnoј ili drugoј odluci nadležnog organa”

Najviši zvaničnici bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić mogli bi ubuduće primati platu u gotovini umjesto na račun u banci i tako zaobići američke sankcije.

To im je omogućeno izmjenama Zakona o radu, koje je Narodna skupština RS usvojila 19. aprila.

Predsjednik ovog bh. entiteta Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i predsjednik Skupštine Nenad Stevandić pod sankcijama su Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog Ministarstva finansija.

Banke su im ugasile račune sredinom marta, ubrzo nakon posjete Sarajevu pomoćnice američkog ministra finansija Ane Moris (Anna Morris), koja je upozorila da će se i banke naći na udaru sankcija ukoliko i dalje budu poslovale sa osobama sa “crne liste”.

Na njoj se nalazi više od 40 pojedinaca i organizacija iz Bosne i Hercegovine, zbog korupcije, terorizma i kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Šta predviđa zakon?

Prema dopunama Zakona, poslodavac platu i druga lična primanja radniku isplaćuje u gotovom novcu ako ne može da je primi putem tekućeg računa, ukoliko ta blokada “niјe zasnovana na pravosnažnoј sudskoј, upravnoј ili drugoј odluci nadležnog organa”.

Prije isplate plate, poslodavci moraju da dostave pismeno obavještenje Poreskoj upravi RS o načinu i razlogu isplate, te podacima o radniku.

Način isplate će urediti Ministarstvo finansija, ali nije precizirano na koji način će se uplaćivati porezi, doprinosi za zdravstveno i penziono osiguranje, kao i ostala davanja koja su dio bruto plate svakog radnika.

Za kršenje zakona, predviđene su drakonske kazne, do 200.000 maraka.

U obrazloženju zakonskog rješenja nije eksplicitno navedeno zašto se mijenja, ali je navedeno da su “pravo na rad, slobodu rada i zaradu” bez diskriminacije garantovana Ustavom RS.

Danijel Egić, ministar rada i boračko invalidske zaštite RS potvrdio je u Skupštini RS da se radi o “rješavanju problema” za osobe u RS koji se nalaze na američkoj listi sankcija.

Vlasti u RS posljednjih nekoliko godina aktivno pokušavaju da suzbiju isplatu plate “u koverti”, obzirom da pojedini poslodavci dio plate radnicima isplaćuju na bankovni račun, a dio u gotovini, “na ruke”.

Time entitetske institucije ostaju bez značajnog novca na godišnjem nivou, obzirom da taj dio plate nije oporezovan.

Poreska uprava RS je krajem prošle godine sa ciljem suzbijanja ove prakse pokrenula medijsku kampanju “Reci NE plati u koverti”, a tokom 2021. akciju “Deblja koverta, tanja penzija”.

Iz ove institucije nije odgovoreno na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) kako oni komentarišu zakonski prijedlog, ni kako bi uplata poreza trebalo da funkcioniše.

“Svi će moći da isplaćuju keš”

Ekonomska analitičarka i bivša ministarka finansija Republike Srpske, Svetlana Cenić, za RSE je rekla da će svi privatnici imati pravo da isplaćuju keš svojim zaposlenima, a “oni neka kontrolišu”.

“Prvo su suzbijali isplatu na ruke, ali sada su dozvolili, ali kome? Kome je ukinut račun. Pa, zašto, i ovi će reći, nemamo račun, i šta će, moramo isplatiti u kešu. Hajde, neka oni dokažu zašto nema račun”, kaže Cenić.

Ona dodaje da taj zakon sigurno “pada na Ustavnom sudu”, jer je u pitanju diskriminacija.

“Jednima može, jer su vanredne okolnosti, pa što ne bi i oni imali vanredne okolnosti”, pita Cenić.

Ekonomistkinja pojašnjava da svačija tajnost u banci mora biti zagarantovana i da se ne može bez sudskog naloga dolaziti do podataka o računu. Prema njenom mišljenju, o cijelom slučaju je trebalo da se oglasi Agencija za bankarstvo RS, te da oni kontaktiraju OFAC.

“Da vidi način na koji će se isplaćivati plate ljudima, jer to i Sjedinjene Američke Države znaju, da ne možete ukinuti nekome naknadu za rad. To je kršenje ljudskih prava, to i SAD znaju, ali isto tako neće trpjeti obesmišljavanje i omalovažavanje sankcija”, naglašava Cenić.

Ona ističe da je svaki zakon u RS potpuno obesmišljen “time što je nešto dozvoljeno nekome, nekome nije”, te da vlastodršci “krše zakone koje sami donose”.

Šta će se isplaćivati zvaničnicima?

Banjalučki advokat Vladimir Dragičević rekao je za RSE da je jasan cilj i smisao dopuna Zakona o radu, ali, da bi ispunile ono što vlasti žele, morale su biti preciznije.

“Smatram da je tekst te odredbe trebao biti malo precizniji kako bi se još više spriječile potencijalne zloupotrebe te odredbe, jer samo navođenje bez presude suda u tekstu, možda nije dovoljno da se spriječe zloupotrebe”, smatra Dragičević.

Prema njemu, dobar korak je određivanje visoke kazne, koja je u poređenju sa drugim novčanim kaznama iz Zakona o radu “višestruko veća od ostalih”.

On takođe podsjeća na problem uplate poreza i doprinosa, te će, pretpostavlja, biti potrebno mijenjati i druge zakone.

“Doprinose je nemoguće uplatiti u gotovom novcu, morali bi izmjeniti i Zakon o doprinosima, i mnoge druge podzakonske akte Poreske uprave”, kazao je Dragičević.

Dodaje da se postavlja i pitanje da li će zvaničnicima kojih se direktno tiču dopune Zakona biti isplaćivana bruto plata.

“Po Zakonu o radu, termin ‘plata’ podrazumijeva bruto platu. Po Zakonu o doprinosima radnik nema mogućnost da sam sebi uplaćuje doprinose”, upozorava Dragičević.

On naglašava da, iako je tendencija u cijelom svijetu da se gotovinski novac izbacuje iz upotrebe, ova odredba sve mijenja i vraća u prošlost.

Otvaranje Pandorine kutije

Potpredsjednik Narodne skupštine RS i član poslaničke grupe Pokret za državu, Mirsad Duratović, za uvođenje plate “na ruke”, upozorava da se time otvara Pandorina kutija.

“Predlagači su svjesni činjenice da bez obzira koji način uvedu da oni isplaćuju platu, da oni koji su stavili sankcije i koji su doveli do toga da banke pogase račune i ne učestvuju u tim finansijskim sankcijama, ne može očekivati da se na istom udaru neće naći druge institucije”, naglašava Duratović.

On ocjenjuje da uvođenjem gotovinskog plaćanja postoji mogućnost da institucije koje tako isplaćuju plate dođu pod sankcije.

“Kud nas to vodi, gdje ćemo završiti”, pita Duratović.

Ipak, on ocjenjuje da treba pričekati da krene provođenje tog zakona.

“Jasno je da to nije u redu, trebalo bi tu ići i izmjene drugih zakona, ne može se samo izmjeniti Zakon o radu. Ono što je navedeno u onom članu, zašto, kad i u kojem slučaju se može isplatiti plata direktno u gotovini, ostavilo je širok prostor za jako puno malverzacija za one koji to i danas rade, isplaćuju platu u kovertama”, smatra Duratović.

Šta kažu važeći zakoni?

Prema entitetskom Zakonu o radu, “plate se isplaćuju samo u novcu, na tekući račun radnika, osim ako zakonom nije drugačije određeno”. Poslodavac je takođe dužan da radniku uruči pismeni obračun plate.

Za povrede prava radnika, uključujući i isplaćivanje dijela plate “u koverti”, zakon predviđa kazne od 2.000 do 20.000 maraka.

Zakon o unutrašnjem platnom prometu RS pojašnjava da Vlada donosi uredbu “kojom se uređuju način i uslovi po kojima poslovni subjekti mogu vršiti plaćanje u gotovom novcu”.

Prema definiciji u ovom zakonu, gotovinsko plaćanje se može odnositi na direktnu predaju gotovog novca između učesnika.

Nastavi čitati

Najčitanije