Connect with us

USK

Dioničari Agrokomerca u novoj aferi: Zastupnici u Švicarskoj smatraju da po presudi Murtić – Ćerimović isto pravo ima i par hiljada drugih dioničara, ali…

Published

on

Da su bivši radnici Agrokomerca oštećeni, potvrdio je i Sud u Strasbourgu, međutim, upitno je mogu li hiljade dioničara dobiti pravdu iako nemaju svi pojedinačne sudske presude

Obespravljeni dioničari Agrokomerca, pored toga što su bili isključeni iz procesa privatizacije u kome se potpuno zanemario njihov status i udio u ovom nekadašnjem gigantu, zakinuti su bili i za svoja izdavanja za kompaniju radeći u ratnom periodu, što je kasnije objelodanjeno na međunarodnom sudu.

ODBRANA U ŠVICARSKOJ

Naime, 2012. u slučaju Murtić – Ćerimović Sud u Strasbourgu je presudio u korist dvoje aplikanata, naloživši državi Bosni i Hercegovini da im isplati odštetu od po 3,6 hiljada eura.

Za BiH je slučaj zatvoren, a upozorenja se smatraju blefom koji prate mada strepe od otvaranja svih karata Agrokomerca

Za ostalih par hiljada dioničara pravda nije bila zadovoljena, iako su uvijek vjerovali da će i njima uslijediti ista odšteta. Kako ne bi izgubili svoja prava zastarom potraživanja koja nastupa nakon deset godina, od prije dvije godine organizovala se njihova odbrana u Švicarskoj. Pravni tim i ovlaštena zastupnička kuća, sa potpisima preko 2.700 dioničara Agrokomerca, putem pravosudnih organa ove države ispostavili su zahtjev za naplatu svojih potraživanja u zajedničkom iznosu većem od 10 miliona eura. 

– Podnošenjem zahtjeva i pozivajući se na presudu dioničarima Murtić – Ćerimović, koja je za nas od opće važnosti, izbjegli smo zastarijevanje koje se može desiti dioničarima koji slijede Fikreta Abdića, a koji o tom pitanju ništa nije poduzeo, kazao nam je Fikret Dolić iz Velike Kladuše.

Riječ je o Udruženju nezaposlenih dioničara Agrokomerca, koje uz Abdića ima oko 700 članova, a koji su momentalno fokusirani na drugačiju pravnu borbu koja se tiče nepravedne privatizacije i rasprodaje Agrokomerca, te neispravnog postupka finansijske konsolidacije.

Dioničari zastupani u Švicarskoj nadaju se da će dobiti djelić sredstava od BiH, na njihovoj stranici “Zastupništvo AC dioničara kod međunarodnih institucija” objavljuju kako su ih političari iz BiH navodno molili da sačekaju da prođu izbori da bi krenuli sa isplatama. Kako se ni to nije desilo, obaviješteni su da je na švicarskom sudu u Bernu pokrenut zahtjev prinudne naplate.

Cilja se na depozitne račune BiH u Švicarskoj, što podrazumijeva i kamate, kazne za otvaranje depozita od finansijskih institucija te bruku po našu zemlju.

S druge strane, među državnim organima u BiH, gdje god da smo ih kontaktirali, ovakav problem zvanično ne postoji, kao ni planovi da se dioničari isplate.

Goran Miraščić, savjetnik premijera Novalića, kazao nam je da na izvršenju budžeta takve stavke nema i sa ostalim nije upoznat.

U državnom trezoru takvu stvar bi dostavilo pravobranilaštvo, a da postoji, izvršna presuda išla bi u postupak.

– Ministarstvo finansija i trezora BiH nema nikakvih ovlaštenja i nadležnosti u vezi sa ovim zahtjevima jer se oni odnose na ostvarivanje prava po osnovu privatizacije Agrokomerca. Nadležnost u ovom postupku imaju isključivo organi Federacije BiH koji su vršili privatizaciju navedene kompanije, kazala nam je Nataša Krsman, šef Odsjeka za informisanje Ministarstva finansija i trezora BiH.

Obje grupe dioničara pisale su nedavno i visokom predstavniku u BiH

Oni ne očekuju da bi se po ovom osnovu mogla desiti blokada inostranih računa, a u svakom slučaju državni trezor ovakve stvari drži problemom Federacije, koja je titular vlasništva u Agrokomercu, kao i Zakona o njegovoj konsolidaciji.

Određeni zahtjevi koji su upućivani iz zastupništva dioničara završavali su na savjetu Vijeća ministara, a njihovo tijelo pod nazivom Ured zastupnika, agenata Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava predmet dioničara Agrokomerca smatra zatvorenim.

– Donesena je rezolucija kojom se zaključuje da su obaveze BiH ispunjene prema aplikantima tog predmeta (Murtić i Ćerimović isplaćeni su odmah u narednoj godini nakon presude). Mi smo nedavno primili neke dopise, ali radi se o predmetu koji je zatvoren jer je postupak izvršenja okončan, kazala nam je, nezvanično, jedna članica (ime poznato redakciji) ovog ureda. Za neke slične postupke pred organima druge države kaže da nema saznanja, piše Oslobodjenje.

NEMA PRESUDA

Još jedan izvor iz federalne Vlade, premda svjestan situacije sa dioničarima, priznao nam je da ne očekuju nikakvu blokadu inostranih računa jer dioničari nemaju takve presude, poput one Keserović – Ćerimović, a koje bi im inače isplatili.

Zastupnik dioničara iz Švicarske Enes Abdić kaže da je betreibungsbegehren (prinudna naplata) pokrenut i da sudski rok za BiH ističe krajem novembra, te da BiH ne može zatvoriti slučaj isplativši samo dvojicu dioničara.

USK

Teška saobraćajna nesreća u Bihaću, maloljetnik zadobio teške povrede

Published

on

By

U bihaćkom naselju Mali Lug dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je teže povrijeđeno jedno lice.

Kako saznajemo, povrijeđen je maloljetni vozač motocikla “Quad”. Nesreća se desila zbog neprilagođene brzine uslovima na cesti, što je dovelo do udara u betonski zid.

Maloljetni vozač je prevezen u Kantonalnu bolnicu gdje su mu konstantovane teže tjelesne povrede.

Nastavi čitati

USK

Krajišnici velikog srca u ramazanu šalju pomoć povratnicima u Podrinje – “Sjetimo ih se i kad nije 11. juli”

Published

on

By

Bišćani i dijaspora su, uz podršku Pomozi.ba, darivali povratničke porodice u Podrinju, uljepšavajući i njima i sebi blagoslovljeni mjesec

Udruženje Horizont 2006 iz Bihaća organizovalo je akciju pod nazivom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici, kao što to njegovi članovi čine svakog ramazana već dugi niz godina. U okviru ove humanitarne akcije Bišćani su u Srebrenici, Potočarima, Bratuncu, Zvorniku i Vlasenici podijelili oko 600 paketa pomoći.

POSEBNO VRIJEME

Kupovinu mješovitih paketa pomoći donacijama su obezbijedili građani grada Bihaća, prijatelji iz Švicarske, te organizacija Pomozi.ba, dok su u distribuciji učestvovale i članice Udruženja Hanume sa Une.

Ideja da pomažemo Podrinje nastala je davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira, kazao je Muslić

– Javljaju nam se naši volonteri iz Podrinja, da ih dragi Allah nagradi za svaki pređeni korak. Svi vi koji ste učestvovali, molimo da vas Gospodar dvostruko nagradi. Paketići su i ove godine izmamili osmijeh na lica najmlađih, izvijestile su članice ovog ženskog udruženja.Oglasili su se i iz organizacije Pomozi.ba, koja već nekoliko godina učestvuje u ovoj akciji sa Horizontima, pomažući povratnike.

– Vrijedno je napomenuti da je ovo šesnaesta godina kako Udruženje Horizont 2006 organizira ovu akciju koja ima za cilj pomoći povratničkom stanovništvu Podrinja. Također, ovom akcijom i sličnim aktivnostima koje Horizont 2006 provodi želi se dati na značaju tome da Srebrenica nije samo jedanaestog jula, već da se Srebrenice i genocida u Srebrenici trebamo sjećati i ostala 364 dana u godini, navodi se u saopćenju organizacije, piše Oslobodjenje.

Ramazan je posebno vrijeme za vjernike, jer svako učinjeno djelo u njemu ima višestruko uvećanu emotivnu vrijednost i blagoslove.

Svaka od 300 porodica dobila je po dva paketa namirnica

– Željeli smo da prikupimo u gradu Bihaća što više namirnica i da ih distribuiramo u Podrinje, u ruke onih kojima je to zaista i potrebno. Aktivnost je nastala još davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira za Srebrenicu. Inače, mi svake godine učestvujemo u ovom maršu, ali 2009, kada smo u najvećem broju učestvovali, rodila se i ideja da organizujemo ovu akciju kojom bismo bili u prilici da posjetimo Srebrenicu ne samo na jedan dan, 11. jula, nego i van obilježavanja genocida, u toku svake godine. Kada se obilježava godišnjica genocida, oni uvijek imaju mnogo posjeta, ali mimo toga su obično prepušteni sami sebi. Odluka je pala da to bude u ramazanu, koji je najodabraniji mjesec, u kojem se posti i u kojem su ljudi više skloni da čine dobra djela, jer su više u kontaktu sa svojim srcem i žele da darivaju druge oko sebe, kazao nam je Elvir Muslić iz Bihaća, jedan od osnivača Udruženja Horizont 2006 i pokretača ove lijepe akcije.

Ovog ramazana akcijom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici ostvarili su veliki uspjeh, jer je ona pokrenuta i završena u roku od sedam dana.

PODRŠKA IZ ŠVICARSKE

– Pomogao nam je i Medžlis Islamske zajednice koji je aktivan u Bihaću. Zahvalio bih njima kao partnerskoj instituciji sa glavnim imamom Mensurom ef. Ćehićem na čelu, koji je i ovaj put aktivirao svoje imame, mještane i ljude aktivne u svim džematima. Neizostavan partner u svim našim aktivnostima je i Pomozi.ba, jer mi za njih radimo i neke projekte u Unsko-sanskom kantonu, pa i dalje. Njihov doprinos u donacijama je veliki, a zajedno smo i ovaj put posjetili Podrinje. Naša dijaspora iz Švicarske, džemati vezani za grad Saint Gallen, već četiri godine zaredom također učestvuje u akciji. Ovaj put su doprinijeli iznosom od 20 hiljada maraka, što smo pretvorili u životne namirnice. Oko 300 porodica dobilo je po dva paketa, a ukupna vrijednost svega je oko 50 hiljada maraka, kazao je Muslić.

Nastavi čitati

USK

U Bužimu ukradeno 14 kubika drveta, policija traga za počiniteljima

Published

on

By

U mjestu Radoča, smještenom unutar općine Bužim, dogodio se slučaj šumske krađe. Prema našim saznanjima, krađu je otkrio čuvar Kantonalnih šuma tijekom redovnog obilaska terena.

Čuvar je primijetio je da je na navedenom području posječeno oko desetak stabala kestena. Daljnjom istragom utvrđeno je da je ukradeno oko 14 kubika drveta, što sugerira na planiranu i organiziranu krađu.

Policija je odmah reagirala nakon što je čuvar prijavio slučaj, pokrenuvši istragu i intenzivnu potragu za počiniteljima ovog krivičnog djela.

Šumska krađa nije samo krivično djelo koje ugrožava ekonomiju, već i ekosustav. Uništavanje stabala ne samo da smanjuje prirodni resurs drveta, već također narušava ravnotežu u šumskom ekosistemu.

 

Nastavi čitati

Najčitanije