Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Do kraja godine reformišu zakon: “Želimo da strani radnici brže pronađu put do Njemačke”

Published

on

Kampanja za privlačenje stranih radnika

Njemačka vlada želi da reformiše Zakon o imigraciji kvalifikovane radne snage (FEG) prije kraja 2022. DIHK pozdravlja olakšavanje dolaska kvalifikovanih radnika i naglašava da “samo promjena zakona nije dovoljna”.

Odgovorni ministri njemačke vladajuće koalicije (SPD/FDP/Zeleni) iznijeli su planove za reformu zakona o useljavanju kvalifikovanih radnika. „Želimo da strani kvalifikovani radnici lakše i brže pronađu put do Njemačke”, objasnili su ministarka unutrašnjih poslova Nensi Fezer i ministar rada Hubertus Hajl (oboje iz SPD) u gostujućem članku u njemačkom listu Handelsblat, prenosi Deutche Welle.

U njemu najavljuju da će tržište rada biti otvoreno i za kvalifikovane radnike koji imaju ugovor o radu, ali još nisu uradili nostrifikaciju diplome, odnosno diploma koju su stekli u zemlji porijekla nije priznata u Njemačkoj. Oni bi to mogli da postignu uz pomoć njemačkog poslodavca, predlažu ministri Hajl i Fezer.

NADOKNADITI DEMOGRAFSKI GUBITAK

Predsjednik Asocijacije njemačkih industrijskih i privrednih komora (DIHK) Peter Adrijan pozdravio je projekat. On je takođe u listu Handelsblat ukazao na hitnost inicijative: „Mi moramo u narednih deset godina u Njemačkoj da nadoknadimo demografski gubitak od četiri do pet miliona radnika”

Adrijan je ranije ovog mjeseca njemačkoj novinskoj agenciji dpa izjavio: „Moramo biti u još boljoj poziciji da bismo zaista mogli da privučemo kvalifikovane radnike iz drugih zemalja na duži rok. Trebalo bi nam 400.000 do 500.000 novih kvalifikovanih radnika godišnje kako bismo mogli da nastavimo da ostvarujmo sadašnji prosperitet sa našom starijom populacijom i sve više penzionera.”

Takođe je istakao da „sada ne samo da postoji nedostatak kvalifikovanih radnika, već i manjak nekvalifikovanih radnika”. Naglasio je da će se situacija samo pogoršavati u godinama koje dolaze.

OLAKŠATI STICANJE PLAVE KARTE

Stoga savezna vlada planira da izmijeni Zakon o kvalifikovanoj imigraciji (FEG), koji je na snazi od 1. marta 2020. godine. Međutim, Fezer i Hajl se žale da je imigracioni sistem i dalje previše “trom, previše birokratski, i da odbija”, umjesto da privlači radnu snagu. Vladajuća koalicija je krenula da to promijeni.

Za razliku od ranije, dokaz o diplomi i profesionalnom iskustvu bi trebalo da bude dovoljan za ulazak u Njemačku. Procedura priznavanja se onda može sprovesti nakon ulaska i paralelno sa radom.

Osim toga, ubuduće ne treba očekivati da mladi diplomirani studenti zarađuju isto koliko iskusnije kolege da bi mogli da uđu u zemlju sa takozvanom plavom kartom. “Za njih ćemo smanjiti prag propisane zarade. To nam takođe omogućava da dobro obučenim mladim ljudima olakšamo početak karijere u Njemačkoj”, objasnili su Fezer i Hajl.

DIHK POZIVA NA “KULTURNE PROMJENE”

Ahim Derks, zamjenik generalnog direktora DIHK-a, naglasio je u saopštenju svog udruženja: „Prema našim trenutnim istraživanjima, nedostatak kvalifikovanih radnika je drugi najveći poslovni rizik. Svaka druga kompanija je time pogođena”.

DIHK se posebno žali na „trajanje administrativnih postupaka za boravišnu i radnu dozvolu”. Razloge za ove prepreke Derks vidi u birokratiji: „Počinje procesom dobijanja viza, u kojem se dokumenti šalju širom svijeta, a završava se sa službenicima koji ne sprovode uvijek složene propise na jednoobrazan i transparentan način. Mi takve probleme nećemo riješiti samo reformom zakonskih paragrafa”.

KULTURNA PROMJENA

Prema riječima zamjenika generalnog direktora DIHK-a, radi se o “promjeni kulture rada u administraciji, ali i o praktičnoj podršci”. “Mogla bi pomoći telefonska linija iz Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova, na primjer, gdje se zaposleni u Uredu za strance mogu detaljno raspitati o komplikovanim propisima i dobiti podršku”.

Predsjednik DIHK Peter Adrijan je takođe za dpa istakao da imigracija kvalifikovanih radnika mora biti obrađena brzo i digitalno i navodi jedan primjer: „Sam sam zaposlio mladog radnika iz zemalja Magreba. Bio je to ogroman podvig i na kraju je trajalo devet mjeseci. Brojni preduzetnici su mi čestitali na tome, jer znaju za mnogo duže procedure”.

Zakon o kvalifikovanoj imigraciji u svom sadašnjem obliku stvara još jednu prepreku za brzu imigraciju stranih kvalifikovanih radnika, u kojoj zahtijeva punu ekvivalentnost kvalifikacija kao preduslov.

VAŽNO ZNANJE NJEMAČKOG

Ahim Derks naglašava da „skoro sve zemlje na svijetu imaju potpuno drugačije obrazovne sisteme od Njemačke”. Umjesto toga, u budućnosti bi trebalo da buda dovoljan „dokaz o djelimičnoj ekvivalentnosti diploma i ugovor o radu za ulazak i zapošljavanje”.

Važna tačka za priliv kvalifikovanih radnika je učenje njemačkog jezika, jer je to „jedan od najvažnijih kriterijuma za zapošljavanje, posebno za mala i srednja preduzeća bez međunarodnih veza”, kaže Derks. Kursevi jezika se već moraju nuditi u inostranstvu, na primer u Gete institutu. „Pojedine njemačke trgovačke komore za inostranstvo već nude kurseve jezika”, navodi DIHK. “To bi se moglo unaprijediti.”

Svijet / Zanimljivosti

Pogledajte nevrijeme koje se kreće prema BiH, meteoalarm u Hrvatskoj: Puše jak vjetar, stiže snijeg

Published

on

By

Nakon iznimno vrućih dana s ljetnim temperaturama zraka, stigla je najavljivana promjena vremena. Jače naoblačenje s kišom sa sjeverozapada zemlje postupno će se širiti na ostale krajeve.

Mjestimice će biti i pljuskova s grmljavinom, na Jadranu moguće izraženijih.

 

Uz osjetno zahladnjenje kiša će ponajprije u gorju prelaziti u snijeg uz stvaranje tanjeg snježnog pokrivača u Gorskoj Hrvatskoj.

 

Zapuhat će umjeren i jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, lokalno s olujnim udarima. Na Jadranu jugo navečer okreće na jaku i olujnu buru, najprije na sjevernom dijelu. Najviša temperatura između 19 i 25 °C, u drugome dijelu dana osjetno zahladnjenje, javlja DHMZ Hrvatske.

 

Stranica AccuWeather javlja narandžasti upozorenje za vjetar u Sarajevu.

Na stranici Rain alarm već se vidi kako na prostore Hrvatske i Bosne i Hercegovine stiže oluja s područja Slovenije.

DHMZ Hrvatske je izdao meteoalarm za cijelu zemlju.

 

Zbog jakog je vjetra na snazi žuto upozorenje za zagrebačku, karlovačku, osječku, gospićku, splitsku i kninsku regiju te za srednju i južnu Dalmaciju. Na tim se područjima mogu očekivati olujni udari sjeveroistočnog vjetra. Najjači udari vjetra bit će veći od 65 km/h.

Za riječku regiju, zapadnu obalu Istre i sjevernu Dalmaciju na snazi je narančasti meteoalarm zbog olujne bure. Najjači udari vjetra bit će 65-130 km/h, javlja DHMZ.

 

Za područje Kvarnera i Kvarnerića na snazi je crveni meteoalarm. Tamo je ujutro moguć mjestimice jak jugozapadnjak i jugo, a navečer vrlo jaka, mjestimice olunja bura. Najjači udari vjetra 35-65 čvorova (65-120 km/h).

Slično vrijeme kao u Hrvatskoj može se očekivati i na prostoru Bosne i Hercegovine.

U Bosni i Hercegovini od sredine dana postepeno pogoršanje vremena sa sjeverozapada koje će usloviti zahlađenje i do kraja dana će se proširiti na cijelu zemlju. U Bosni u nizinama prvo će padati kiša koja u večernjim satima i tokom noći na srijedu može prelaziti u susnježicu ili snijeg, a u višim područjima će padati samo snijeg.

U Hercegovini će većinom padati kiša, a snijeg može padati na planinama. Vjetar umjeren i jak južnog smjera. U drugom dijelu dana vjetar postepeno mijenja smjer na sjever. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 23 i 28°C, sa dolaskom padavina u opadanju.

 

U Sarajevu veći dio dana umjerena naoblaka. Jače naoblačenje i kiša se očekuju u večernjim satima. U noći na srijedu može padati i susnježica. Najviša dnevna temperatura zraka oko 25°C.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić o rezoluciji o Srebrenici: Nemojte da obmanjujute narod, kao što obmanjujete da sam nosio snajper

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tokom posjete otvaranju Mostarskog sajma odgovorio je na upit novinara u vezi rezolucije o Srebrenici koja će se naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.

Vučić je kazao da je utvrđeno da Srbija ni na koji način nije odgovorna za genocid.

“Nemojte da obmanjujete narod, kao što obmanjujete narod u Sarajevu da sam nosio snajper i da sam u nekoga pucao. Problem je u tome što izmišljate stvari, što ne možete da se držite činjenica. Neće se pominjati ni neke druge zamlje u budućnosti kada mi budemo podnosili prijedloge rezolucija o Jasenovcu ili Kragujevcu, Kraljevu, Jajincima i drugim stratištima. Nećemo mi da kažemo ko je to počinio”, kazao je.

Vučić napominje da je počinjen “užasan zločin” u Srebrenici.

“I nije bio problem da neko dođe i pokaže pijetet, žaljenje i sve drugo. Ali vas molim, nemojte da izmišljate i nemojte da špekulišete oko presuda koje nisu takve kakvim ih vi predstavljate”, kazao je.

Podsjetimo, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu donio je više presuda u kojima se potvrđuje genocid u Srebrenici.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), Sud BiH i sudovi u Srbiji osudili su više od 50 osoba na 700 i više godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici. Od 20 presuda MKSJ-a za zločine počinjene u Srebrenici, sedam uključuje i presude za zločin genocida.

Sud BiH donio je 25 presuda za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je 13 za zločin genocida. U Republici Srbiji doneseno je pet presuda koje se odnose na Srebrenicu, uključujući presude za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i kršenje zakona i običaja ratovanja.

N1

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Bosanac na čelu maloljetničke bande koja je sijala strah po ulicama Beča: “Ili ću umrijeti ili ću dobiti doživotnu”

Published

on

By

Molotovljevim koktelima, kalašnjikovima, noževima i mačetama izazivali strah i ucjenjivali lokalne trgovce

Austrijski mediji danas su objavili dijelove optužnice protiv maloljetničke bande koja je sijala strah po ulicama Beča, a na čijem se čelu nalazio državljanin Bosne i Hercegovine (17), koji je ujedno i prvoosumnjičeni u optužnici koja je nedavno podignuta.

Na telefonima maloljetnika pronađeni su brojni inkriminišući dokazi, uključujući i snimak gdje se maloljetnik iz BiH hvali kako će napraviti eksplozivnu napravu, a za koju je materijal nabavio u Češkoj Republici gdje je boravio septembra, 2023. godine. Pored materijala za bombu, navodno su nabavljali i oružje, čime se ovaj maloljetni državljanin BiH hvalio.

Prema optužnici, taj eksplozivni materijal držali su par sati u džamiji u Meidlingu, a zatim su ga premjestili na drugo mjesto.

Bh. državljanin se hvalio da će napraviti eksplozivnu napravu od dva kilograma.

– Ili ću umrijeti ili ću dobiti doživotnu, ali sam ozbiljan, navodno je on rekao na jednom snimku.

Podsjetimo, osumnjičeni, njih 10 dobio od 14 do 21 godinu, već duže vremena su terorisali i sijali strah po bečkom kvartu Meidling. Oni su navodno molotovljevim koktelima, kalašnjikovima, noževima i mačetama izazivali strah i ucjenjivali lokalne trgovce.

Međutim, pljačkanje i zelenašnje nije bila njihova jedina aktivnost. Sve je više indicija o islamističkoj pozadini osumnjičenih, čija se imena spominju u opsežnoj optužnici koja je podignuta.

Kao glavno okupljalište ove mlade bande navode se prostorije džamije u Meidlingu. Tokom saslušanja neki od maloljetnika su rekli da je njihova grupa slijedila islamističku ideologiju, te da su trojica osumnjičenih navodno su bili simpatizeri Islamske države (IS).

Kao prvoosumnjičeni u optužnici se navodi 17-godišnji bh. državljanin, koji je već postao zapažen kroz kontakte s osobama iz radikalnog islamističkog miljea. Za jednog maloljetnika se također navodi da je pisao “tekstove koji veličaju nasilje”, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Najčitanije