Connect with us

BiH

Donator poklanja 40 automobila domaćinstvima pogođenim poplavama: VM BiH traži način da ga oslobodi plaćanja PDV-a

Published

on

Saznajemo da će se Vijeće ministara BiH pozvati na zakonski osnov odluka iz 2014. godine kada su BiH također pogodile razorne poplave i kada su donatori oslobađani plaćanja PDV-a.

Za 40 domaćinstava u BiH pogođenih nedavnim razornim poplavama jedna kompanija donirat će 40 automobila, saznaje Raport.

Naime, Hajriz Brčvak, humanitarac i privrednik iz Sandžaka, zajedno s humanitarcem i privrednikom iz Mostara, Admirom Rahimićem, udružuju snage kako bi pružili pomoć onima koji su pogođeni prirodnim katastrofama u našoj državi.

O ovom lijepom, nesebičnom i velikodušnom gestu za ljude koji su pretrpjeli ogromne gubitke, raspravljalo je i Vijeće ministara BiH, saznaje Raport.

Naime, iako bi kompanija donirala automobile, ima obavezu platiti porez na dodatnu vrijednost (PDV), a kako saznaje Raport riječ je o velikom iznosu novca, jer se radi o vrijednim i novim automobilima.

Razgovarano je o tome na koji način bi vlast mogla barem osloboditi plaćanja PDV-a kompaniju koja će pokloniti vrijedne automobile.

Saznajemo da će se u ovom slučaju Vijeće ministara BiH pozvati na zakonski osnov odluka iz 2014. godine kada su BiH također pogodile razorne poplave i kada su donatori oslobađani plaćanja PDV-a.

U vezi s tim Vijeće ministara BiH je zadužilo Ministarstvo sigurnosti BiH da UIO BiH dostavi sve potrebne informacije kako bi Vijeće ministara BiH moglo donijeti odluke koje bi u konačnici rezultirale s rješenjem da UIO BiH može osloboditi donatora od plaćanja PDV-a na poklonjene automobile.

BiH

Novi slučaj femicida: Đenan upucao suprugu Ines pa rekao da je to sama učinila

Published

on

By

Preminula je žena (39) koja je sinoć u predjelu stomaka upucana u Mostaru. Na nju je pucao njen partner s kojim je živjela inicijala Đ. Đ. (46).

Ona je podlegla od posljedica ranjavanja u Univerzitetskoj kliničkoj bolnici u Mostaru, potvrđeno je za CH, uprkos naporima ljekara da spase njen život.

U bolnicu je primljena u teškom stanju. Pucnjava se dogodila u stanu u zgradi preko puta Gradske vijećnice.

Pucnjava je policiji prijavljeno u 18.40 sati, a  policiju, kao i Hitnu pomoć su alarmirale komšije Đenana Đozlića i njegove partnerice Ines Ž.

Komšije čule svađu, a potom i njegovo zapomaganje kao i pucnjavu.

Prema nepotvrđenim informacijama, nesretna žena je uspjela reći da je ranio partner, dok je on policiji izjavio da se sama ranila.

Đ. Đ. je od ranije poznat policiji te je 2016. godine priveden nakon što je pucao na tadašnju suprugu koju, srećom, nije pogodio.

Nastavi čitati

BiH

Ako ispunjavate uslove, u BH Pošti možete zaraditi 1.000 KM za 20 dana!

Published

on

By

Nedostatak radne snage, prisutan u skoro svim privrednim granama Federacije BiH, odavno je hroničan problem. Na to svakodnevno ukazuju predstavnici Udruženja poslodavaca FBiH, koji apeluju na donosioce odluka da treba iskoristiti sve potencijale koje imamo.

Upravo su na inicijativu poslodavaca nedavno usvojene dopune Zakona o radu, gdje se članom 166a propisuje da poslodavci za obavljanje privremenih i povremenih poslova mogu zaključiti ugovor i sa studentima, odnosno sa licem upisanim na akreditovanu visokoškolsku ustanovu, koje studij pohađa redovno, vanredno, učenjem na daljinu ili kombinovanjem ova tri modela studiranja. Studenti ugovor mogu zaključiti dva puta u toku godine, na period koji može trajati najduže 180 dana i takve osobe ne mogu biti mlađe od 18 niti starije od 26 godina.

Nakon što su dopune Zakona stupile na snagu, JP BH Pošta uputio je poziv studentima da se prijave za obavljanje privremenih i povremenih poslova koji podrazumijevaju: obavljanje poslova manipulacije e-commerce pošiljaka, vršenje utovara i istovara pošiljaka, obavljanje pomoćnih poslova, te obavljanje fizičkih poslova nastalih u nepredviđenim i neočekivanim situacijama. Studenti bi radili u Sarajevu i za 20 radnih dana mogu zaraditi 1.000 KM. Ovom preduzeću je za navedene poslove potrebno 20 studenata.

 

Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH, kaže za Oslobođenje da su dopune Zakona usvojene nakon pritiska poslodavaca.

– Studenti su sasvim sigurno jedan ozbiljan potencijal. U svim zemljama studenti najnormalnije rade, da li je to na pola radnog vremena ili je drugačije regulisano. Kod nas je zakonom definisano da to može biti pola radnog vremena, što je sasvim korektno. Drago mi je da postoje kompanije koje pokazuju interes za tim – istakao je Smailbegović.

Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS), kaže da je nakon donošenja dopuna zakona izražen određeni napredak kada je riječ o radu redovnih studenata.

– Sigurno da je to u mnogo čemu pomoglo studentima koji žele legalno zaraditi novac za školarinu, troškove studija i druge životne troškove. Moram napomenuti da ova oblast još nije dovoljno uređena, te da ima mnogo prostora za unapređenje. Studenti ne rade po ugovoru o radu, već po ugovoru o obavljanju privremenih i povremenih poslova. Pozdravljamo svaki korak ka unapređenju prava studenata i njihovog položaja u društvu – rekao je Pašalić za Oslobođenje.

Sagovornik kaže kako mu je poznato da je JP BH Pošta prvo iskazao želju za angažmanom studenata i stavio na raspolaganje svoje resurse.

– Nadamo se da će i drugi privredni subjekti i javnog i privatnog sektora slijediti ovaj primjer, te na taj način dodatno pripremati studente za tržište, kao i kvalitetnu radnu snagu za svoje poslovanje. Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu nastavit će borbu za unapređenje studentskog standarda, te pored toga što je inicirao donošenje Zakona o studentskom standardu u KS-u, nastojat ćemo da i na druge načine, kroz projektne aktivnosti, neformalno obrazovanje, praksu i saradnju sa privrednim sektorom poboljšamo svakodnevni život studenata – zaključuje Pašalić.

Nastavi čitati

BiH

Moguće poskupljenje struje od 1. januara, evo i razloga

Published

on

By

Viša cijena električne energije podići će cijene i svih ostalih proizvoda. Potrošačka korpa, očekuje se, biće još skuplja

Električna energija u Republici Srpskoj trebalo bi da poskupi od 1. januara 2025. godine. Regulatorna komisija za energetiku je zaprimila zahtjev. Iznos poskupljenja za sada nije zvanično poznat. Institucije odgovor na ovo pitanje i dalje izbjegavaju. Jedan od uzroka, stručnjaci za energetiku, vide u padu izvoza električne energije u ovoj godini iz Bosne i Hercegovine od 400 miliona maraka. Zbog čega se bilježi ovaj pad?

Struja poskupljuje. Još zvanično nije poznato i koliko. Poznato je da će Regulatorna komisija za energetiku do 15. decembra odlučiti o zahtjevu Elektroprivrede Republike Srpske. Zahtjev se krije od javnosti. Institucije koje su novinari BHRT kontaktirali nisu dostavili odgovore na postavljena pitanja. Ranije je saopšteno sljedeće.

“Ako neko, primjera radi, troši 400 kW električne energije povećao bi mu se ukupan račun do 2 marke. Neko ko troši 600 kW električne energije povećamo bi mu se račun 3,5 do 4 konvertibilne marke. Ako neko troši preko 1000 kW, račun bi mu se povećao i 15 konvertibilnih maraka”, každ Luka Petrović, direktor Elektroprivrede RS.

To poskupljenje električne energije spekulisalo se da će iznositi i do 20 odsto. Posljednje informacije su da će to biti od 5 do 12 odsto. Sigurno je da je poskupljenje neizbježno. Šta su razlozi? Izvoz električne energije iz Bosne i Hercegovine za 10 mjeseci u 2024. godini manji je za 400 miliona maraka u odnosu na isti period u prošloj godini. To su podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Prošle godine iz BiH izvezeno je električne energije u vrijednosti 927 miliona maraka. U ovoj godini 527 miliona maraka. Najveći pad izvoza odnоsi se na Srbiju i Hrvatsku. Razlika je 191 odnosno 123 miliona maraka.

“Ove godine se prvi put desilo da za prvih deset mjeseci jednak je izvoz uvozu što znači da koliko izvezemo, toliko uvezemo. Nismo više izvoznici električne energije. U onoj mjeri u kojoj bi suficit pravili”, kaže Almir Bečarević, stručnjak za energetiku.

Taj ceh platiće građani i privreda. Viša cijena električne energije podići će cijene i svih ostalih proizvoda. Potrošačka korpa, očekuje se, biće još skuplja.

“Svako poskupljenje pa i ono najminimalnije izaziva jednu lančanu reakciju iz razloga što će svi oni koji zavise od električne energije podići cijene u dogledno vrijeme. Znači ne radi se nikada samo o poskupljenju električne energije”, kaže Murisa Marić iz Udruženja potrošača “Don”.

Nastavi čitati

BiH

Dok građani jedva preživljavaju, Dodik se vozi u automobilu od 300.000 KM

Published

on

By

U Mostaru se danas, 2. decembra, održavao sastanak predstavnika političkih stranaka državne koalicije.

Među prisutnim liderima su bili Milorad Dodik (SNSD), Dragan Čović (HDZ BiH) te čelnici Trojke – Nermin Nikšić (SDP BiH), Elmedin Konaković (Narod i pravda) i Edin Forto (Naša stranka).

Posebnu pažnju privukao je dolazak Milorada Dodika, koji je u Mostar stigao u luksuznom službenom vozilu – Mercedes-Benz S 400d 4MATIC. Radi se o automobilu iz prestižne S-Klase, poznatoj po svom vrhunskom komforu, modernoj tehnologiji i visokim sigurnosnim standardima.

 

Prema dostupnim informacijama, ovo službeno vozilo nabavljeno je prošle godine iz proračuna RS za iznos od 301.860 KM. Cijena modela S 400d 4MATIC na tržištu obično varira između 120.000 i 150.000 eura, zavisno od specifične konfiguracije, dodatne opreme i tržišnih uvjeta.

Luksuzni automobil privukao je pozornost budući da njegova cijena odražava značajan izdatak za proračun, posebno u vremenu kada građani BiH svakodnevno osjećaju posljedice ekonomske krize.

Dolazak Milorada Dodika u skupocjenom vozilu još jednom je skrenuo pažnju na raskorak između standarda političke elite i svakodnevnog života građana, piše Hercegovina.info.

Nastavi čitati

BiH

Nikšić nakon sastanka u Mostaru: Bitno je da održimo ritam “čak i kad se ne dogovorimo oko svih stvari”

Published

on

By

Danas je u Mostaru održan sastanak lidera stranaka koje čine koaliciju na državnom nivou, a medijima se nakon susreta obratio i lider SDP-a Nermin Nikšić. Iako na sastanku nije postignut konkretan dogovor oko zakona neophodnih za put zemlje ka Europskoj uniji, a ni oko Plana rasta, Nikšić je kazao da je period do kraja godine period koji žele iskoristiti kako bi pokazali da prave korake prema Europskoj uniji, što bi kvalificiralo zemlju za otvaranje pregovora s Unijom.

Nikšić je ustvrdio da se vratila “atmosfera dogovaranja i razgovora”, te da je bitno da se taj ritam održi “čak i kad se ne dogovorimo oko svih stvari”.

“Period pred nama do kraja godine je period kada želimo i prema EU da pokažemo da pravimo iskorake koji bi nas kvalificirali za otvaranje pregovora, kvalificirao na način da kao vlast u BiH na svim nivoima nastojimo ispuniti uslove i biti kredibilan partner”, kazao je Nikšić.

 

Osvrnuo se na pojašnjenje lidera HDZ BiH Dragana Čovića, koji je najavio hitnu sjednicu Vijeća ministara BiH, na kojoj bi se trebao naći, između ostalog, i Zakon o zaštiti ličnih podataka.

“Činjenica da kako je Dragan rekao da osim zakona koje smo precizirali i dogovorili koj i bi trebali proći Vijeće ministara, dodatno otežanje je u radnim grupama, što se pokazalo kao ispravan put, procedure u Vijeću ministara i Parlamentu. Jako nam je važno, Viškoviću (premijer RS-a) i meni, s pozicije premijera entieta da okvirni budžet državnih institucije za sljedeću i naredne tri godine bude usvojen da možemo računati na ono što jesu obaveze i mogućnosti entitetskih budžeta”, rekao je Nikšić.

Naglasio je da lideri nastavljaju u istoj atmosferi gdje ih svaki uspjeh i plus koji naprave, “dodatno motiviše da u periodu pred nama još više razgovaramo dogovaramo i rješavamo neke stvari”.

N1

Nastavi čitati

BiH

Ko i na koji način može naslijediti penziju u FBiH: Prava imaju djeca, unuci, vanbračni partneri…

Published

on

By

Šta kaže zakon o korištenju penzije poslije smrti. Evo kolika je porodična penzija nakon smrti korisnika

 

 

Zakon o penzionom i invalidskom osiguranju poznaje utvrđivanje porodične penzije poslije smrti osiguranika i poslije smrti korisnika penzije.

Kako objašnjavaju iz Federalnog zavoda za penziono i invalidsko osiguranje (PIO), porodična penzija poslije smrti korisnika starosne ili invalidske penzije određuje se od p koja je pripadala korisniku na dan smrti, a u postotku koji se utvrđuje prema broju članova porodice koji imaju pravo na mirovinu, piše Večernji list.

Članovi porodice i djeca

-U ovisnosti o broju članova obitelji koji ostvaruju pravo, porodična penzija iznosi za jednog člana 70% od penzije od koje se određuje, za dva člana 80% od penzije od koje se određuje, za tri člana 90% od penzije od koje se određuje i za četiri i više članova 100% od penzije od koje se određuje – navode iz Federalnog zavoda za MIO.

Dijete, odnosno djeca bez oba roditelja imaju pravo na porodičnu penziju u punom iznosu koji bi pripadao osiguraniku odnosno korisniku mirovine ako ispunjavaju uvjete propisane ovim zakonom. Inače, pravo na porodičnu oenziju imaju članovi porodice umrlog osiguranika koji je na dan smrti ispunjavao uvjete za starosnu ili invalidsku penziju i članovi obitelji umrlog korisnika starosne ili invalidske penzije.

Članovima porodice umrlog osiguranika, odnosno korisnika mirovine, smatraju se bračni supružnik i vanbračni partner (udovica odnosno udovac); rastavljeni bračni supružnik ako mu je pravomoćnom presudom suda dosuđeno pravo na uzdržavanje; dijete, rođeno u braku ili izvan braka, te posvojeno dijete; pastorak, ako ga je umrli osiguranik, odnosno korisnik penzije, uzdržavao te dijete – unuče bez oba roditelja ako ga je umrli osiguranik, odnosno korisnik penzije, uzdržavao.

Vanbračnim partnerom smatra se osoba koja je kao takva definirana Porodičnim zakonom Federacije BiH, a koja je svoj status utvrdila u odgovarajućem sudskom postupku. Udovica ima pravo na porodičnu penziju ako je na dan smrti supruga navršila 50 godina života, ako je na dan smrti supruga bila potpuno nesposobna za privređivanje, odnosno ako je takva nesposobnost nastala u roku jedne godine od dana smrti supruga, ako je poslije smrti supruga ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na porodičnu mirovinu, a ona obavlja roditeljske dužnosti prema toj djeci.

Udovica kojoj pravo na porodičnu penziju prestane prije navršenih 50, ali poslije navršenih 45 godina života, može ponovno ostvariti pravo na porodičnu penziju kad navrši 50 godina života. Također, udovica koja nije ostvarila pravo na porodičnu penziju poslije smrti supruga, iako je ispunjavala uvjete obavljajući roditeljsku dužnost prema djeci, može ostvariti pravo na porodičnu penziju i nakon prestanka prava na porodičnu penziju djece pod uvjetom utvrđenim odredbama Zakona o MIO. Udovica ima pravo na porodičnu penziju i kad je dijete osiguranika, odnosno korisnika mirovine, rođeno 300 dana nakon njegove smrti.

Prava i dobne granice

Udovica poginulog branitelja ima pravo na porodičnu imovinu kad navrši 45 godina života. Udovac ima pravo na porodičnu imovinu ako je na dan smrti supruge navršio 60 godina života, ako je na dan smrti supruge bio potpuno nesposoban za privređivanje, odnosno ako je takva nesposobnost nastala u roku jedne godine od dana smrti supruge, ako je poslije smrti supruge ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na porodičnu imovinu, a on obavlja roditeljske dužnosti prema toj djeci. Pravo na porodičnu imovinu ima i supružnik iz razvrgnutog braka ako mu je pravomoćnom sudskom presudom dosuđeno pravo na uzdržavanje te ako ispunjava uvjete iz ovog zakona.

Dijete ima pravo na porodičnu imovinu do navršenih 15 godina života ili do 26. godine ako se nastavi redovno školovati. Ovo pravo može ostvariti i dijete kod kojega nastupi nesposobnost za samostalan život i rad prije 15. godine života, kao i dijete kod kojega nesposobnost za privređivanje nastupi poslije 15. godine života, a prije smrti osiguranika, odnosno korisnika penzije.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije