Connect with us

BiH

Elvisa i Asmir odselili se iz BiH na Maltu: “Ovdje je besplatno za djecu sve. Uslov je jedan” (FOTO)

Published

on

Malta ili, ako ćemo biti službeni, Republika Malta je država koja se sastoji od nekoliko otoka i otočića. Uzimajući u obzir površinu, ovo je jedna od najgušće naseljenih zemalja svijeta, a od Sicilije je udaljena tek 90 kilometara. Zavisno o kojem otoku govorimo, ova zemlja je poznata po tirkiznom moru, zidinama, te povoljnoj mediteranskoj klimi i historijskim građevinama.

Bit ćemo slobodni i reći da nema mnogo poveznih faktora sa Bosnom i Hercegovinom. Baš zato je bio zanimljiv razgovor sa Elvisom Šabanović koja je nedavno odlučila sa suprugom Asmirom i sinčićem Orhanom ostaviti život u svojoj zemlji – i započeti upravo na Malti.

Na pitanje zašto uopće selidba – što i nije neobično jer i podaci govore da je samo tokom prva tri mjeseca ove godine našu zemlju zbog odlaska na rad u Sloveniju i Njemačku čak 5.048 radnika – Elvisa kaže da su razlog, naravno, političke (ne)prilike.

“Sva ta dešavanja – gdje čovjek mora da razmišlja da li će možda biti rata ili ne, najviše nas je ‘natjeralo’ da se odlučimo da odemo, a i zbog budućnosti našeg djeteta također. Nije se nimalo bilo jednostavno odlučiti na tako nešto”, rekla je Elvisa.

A zašto baš Malta, u vremenu kada dosta radnika odlazi u Njemačku, Hrvatsku, Austriju… – Elvisa kaže da njena prijateljica živi unazad tri godine u ovoj zemlji.

“Preko nje sam saznala malo više o Malti, da je to jedna mirna i uređena zemlja, što nas je odmah i privuklo. A i jako je lijepa – more, plaže, sve je opušteno”, navodi naša sagovornica.

Pored toga, postoje posebne pogodnosti za djecu.

Foto: Ustupljeno za Radiosarajevo.ba: Porodica Šabanović na Malti

Imaju besplatno sve, od vrtića do školovanja, uz uslov da oba roditelja rade. Tek jedan posto ljudi je ovdje nezaposleno”, pojasnila je Elvisa.

A kada je riječ o njihovom životu, preselili su se u grad Bugibba. Stan su pronašli uz pomoć agenata, dok su do posla došli preko jedne agencije.

“Malta je za život stvarno super,. Mi smo ovdje mjesec dana, navikavamo se iz dana u dan, naravno, ali mogu reći da je ovdje život bez stresa, možete sresti ljude iz raznih zemalja, čuti različite jezike te svi žive opušteno”, rekla je Elvisa za Radiosarajevo.ba.

Foto: Ustupljeno za Radiosarajevo.ba: Novi život na Malti

Ona je otkrila i neke zanimljivosti, recimo kada je u pitanju gradski prijevoz u pitanju.

“Ako je bus pun, vozač neće stati na sljedećoj stanici da primi u autobus više putnika, već samo rukom mahne da ide dalje. Ako ste u busu, a niste stisnuli dugme stop te želite izaći, također vam neće stati. Toga nema kod nas u Sarajevu”, kroz smijeh govori Elvisa.

A na pitanje o povratku nazad, u njihovom Sarajevu i uz drage ljude, sagovornica nam odgovara:

“Nikada se ne zna šta život nosi. Da je situacija u BiH malo drugačija i bolja, nikada ne bismo ni otišli – ali tako je kako je. Sada smo ovdje pa ćemo vidjeti šta dalje. Fale nam jako naši prijatelji i porodica”, zaključila je Elvisa.


Radiosarajevo.ba

BiH

Poznat termin dženaze radniku iz BiH koji je tragično stradao u Austriji!

Published

on

By

Poznat je termin dženaze tragično preminulom Fuadu (Ćazim) Višći iz Lukavice.

Dženaza polazi u 29. marta u 13 sati kod stare Džamije Lukavica Gornja gdje će se klanjati Dženaza i obaviti ukop.

Ožalošćeni supruga, sin, kćerka te ostala tugujuća rodbina, komšije i prijatelji.

Podsjetimo, Fuad Višća je 20. marta, preminuo u nesreći na radu nakon pada s visine od oko dva metra na gradilištu u Klosterneuburgu (okrug Tulln, Donja Austrija).

Bh. državljanin je nakon nesreće helikopterom hitne medicinske pomoći prevezen u traumatološki centar, ali ljekari mu nisu mogli pomoći!

Nastavi čitati

BiH

‘Gospodin ja’: Pogledajte blamažu godine u izvedbi Dodikovog Bošnjaka Denisa Šulića

Published

on

By

Oni nešto stariji čitatelji „Slobodne Bosne“ sigurno se sjećaju blamaže generala HVO-a Zlatana Mije Jelića, danas optuženika za ratne zločine u bijegu, koji je u Širokom Brijegu na press konferenciji kazao sljedeće:

„Sastanku smo prisustvovali general Stanko Sopta i general ja“, kazao je tada Jelić.

Ta je njegova izjava otkrila o kakvim je intelektualnim sposobnostima riječ kada je u pitanju sam vojni vrh tadašnjeg HVO-a.

Danas, gotovo 30 godina kasnije, svjedočnimo novim blamažama potkapacitiranih političara u Bosni i Hercegovini.

U glavnoj ulozi nalazi se omiljeni Dodikov Bošnjak, ministar turizma u vladi bh. entiteta Republika Srpska Denis Šulić.

A, da ne dužimo, pogledajte o kakvom je političkom kapacitetu riječ!

Nastavi čitati

BiH

Dodik u NSRS pričao o svojoj ratnoj prošlosti: Bio sam i na ratištima oko Sarajeva

Published

on

By

Milorad Dodik iskoristio je sinoćnju, maratonsku Posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske kako bi sebe predstavio kao borca za RS.

Predsjednik RS je tom prilikom govorio i o svom ratnom putu, opisavši svoje vojničke “podvige” tokom sjednice na kojoj su, inače, usvojeni zaključci u kojima se najavljuju mnoge blokade u funkcioniranju vlasti na nivou države te udara i na same temelje Bosne i Hercegovine.

“Ja sam bio u teritorijalnoj odbrani opštine Laktaši dok sam bio poslanik. Bio sam komandant čete teritorijalne odbrane, piše Raport.

Imao sam ratni raspored koji je bio određen još u Hrvatskoj.

Onda su rekli, pošto sam bio poslanik, imajući u vidu taj razvoj situacije, prebačen sam na aerodrom.

Tamo sam bio komandant čete vojne policije kao poručnik iz Bileće koji je bio poslanik i jedini poslanik koji je bio mobilisan. Od svih poslanika, SDS je mobilisao samo mene.

Vi možete da vidite radne naloge kada smo u to vrijeme odlazili na neke aerodrome, sad da ne govorim.

U Hrvatskoj smo izvlačili opremu, a oni koji su tad bili u SDS-u, predvođeni nekim ljudima iz Laktaša, dok mi se vratimo s Udbine ili sa Bihaća, oni sve pokradu i dok mi dođemo nigdje ništa nema”, rekao je Dodik.

Čak su, kaže, aktiviste SDS-a hvatali po kukuruzima kako kradu kerozin iz aviona.

Nekoliko puta su ih, ističe aktuelni predsjednik SNSD-a, “dovodili do komandanta, ali kako komandant Kukobat nikad ništa nije preduzeo, odlučili su da ih malo preispitaju u kukuruzima i da se nisu smjeli žaliti na ono što su dobili tada”.

“A Milorad Dodik je tada, kao komandant čete vojne policije, bio i na nekim ratištima oko Sarajeva”, otkrio je Dodik te nastavio riječima “da je u jesen 1993. godine Narodna Skupština RS donijela odluku da svi poslanici imaju raspored u Narodnoj skupštini”.

“Ja nisam bio na toj Narodnoj skupštini. Saznao sam za tu odluku jednog jutra kada su me Kukobat i drugi koji su rukovodili aerodromom o tome obavijestili i tražili od mene da napustim dužnost.

Nekima od njih je to i odgovaralo, jer Milorad Dodik je sprečavao neke stvari i Milorad Dodik je omogućio da, kada je aerodrom bombardovan i oštećena pista, da od svog nekog malog privatnog biznisa, sa 90.000 maraka pokrije štetu, i plati betoniranje oštećenih staza da bi avioni vojske RS mogli da idu u ratne operacije”, rekao je Dodik.

A nakon toga je poentirao, govoreći opozicionim poslanicima:

“To ništa ne znate, vi biste se samo sprdali s Miloradom Dodikom”.

Nastavi čitati

Najčitanije