Connect with us

BiH

Entitet Republika Srpska upisuje državnu imovinu BiH uprkos zabranama

Published

on

Radi se o imovini koju koriste javne institucije i ustanove od kraja rata u BiH i potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995 godine

Republika Srpska i dalje upisuje državnu imovinu na svoje ime, uprkos odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (BiH) i visokog predstavnika u BiH, prema kojima su entitetski zakoni kojim je to omogućeno nevažeći.

Ovo je potvrđeno za Radio Slobodna Evropa (RSE) u nekoliko lokalnih zajednica.

Radi se o imovini koju koriste javne institucije i ustanove od kraja rata u BiH i potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995 godine.

Upis ovakve imovine RS je ozakonila u februaru ove godine. Zakon o nepokretnoj imovini koji je tada donesen, međutim, stavio je van snage visoki predstavnik u BiH koji na to ima pravo prema Bonskim ovlašćenjima iz 1997. godine.

Zahtjev Ustavnom sudu BiH da ocijeni da li je ovaj zakon u skladu sa Ustavom podnijelo je i šest delegata Doma naroda Parlamenta BiH, a na odluku se još čeka.

Neustavnim su 2020. i 2021. godine već proglašeni i zakoni kojim se dozvoljava upis šumskog i poljoprivrednog zemljišta.

NAČELNICI OPŠTINA O KNJIŽENJU IMOVINE

Ognjen Milinković, načelnik Opštine Gacko za RSE kaže da se sve uredno knjiži na lokalnu zajednicu odnosno na entitet, te da on “poštuje sve zakone Republike Srpske i ponaša se u skladu sa tim”. On navodi da “Kristijan Šmit za njega nije visoki predstavnik u BiH”, te da su “sve odluke koje on donosi nelegalne”.

Vlasti u RS ne priznaju Christijana Schmidta kao visokog predstavnika, te tvrde da on nema legitimitet, jer po njihovom mišljenju, njegovo imenovanje nije potvrdilo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Miroslav Drljača, načelnik Bosanskog Novog, kaže za RSE da “dosta stvari u prethodnom periodu nije bilo uknjiženo”, te da se svake godine spisak imovine u katastru dopunjava.

“Ono što je imovina opštine je na Bosanskom Novom, a državna imovina, onaj dio oko šuma, korisnik i upravljač je javno preduzeće ‘Šume Republike Srpske'”, rekao je Drljača.

On smatra da je Schmidtova odluka – politička odluka.

“To je osporavanje prava Republici Srpskoj i lokalnim zajednicama da upravljaju tom imovinom, to na kraju krajeva je uvijek bilo predmet špekulacija”, smatra Drljača.

Srebrenici, imovina koju u zakonskom roku nisu potraživali privredni subjekti kojima pripara, prešla je u vlasništvo opštine, pojašnjava za RSE načelnik ove opštine na istoku BiH, Mladen Grujičić.

Kaže da za drugu imovinu “ne zna na šta se misli”, te da nema tu informaciju. Dodaje da su šume na teritoriji opštine knjižene na Javno preduzeće “Šume RS”, te da su pojedini lokalni putevi u vlasništvu opštine, a drugi u vlasništvu “Šuma”. Ističe da ne znaju šta sve od imovine posjeduje Opština.

“Mi smo u fazi popisa imovine, tako da nismo to doveli do kraja, jer niko se time nije bavio prije, tako da dosta te imovine još nije popisano. To se dovodi u red, kroz javna izlaganja, međutim to je proces koji će trajati pet godina sigurno”, rekao je Grujičić.

Bosanski Šamac, od stupanja na snagu zakona nije knjižio već postojeću imovinu koja je od ranije upisana na opštinu ili entitet, ali je u pojedinačnim slučajevima primjenjivao zakone RS. Ovo je za RSE rekao Đorđe Milićević, načelnik Šamca.

“U koordinaciji sa katastrom lokalnim, svi predmeti se knjiže kao imovina lokalne samouprave”, rekao je Milićević.

Milićević pretpostavlja da je ovo “praksa u svim lokalnim zajednicama”. Ističe da je očekivao i veće probleme zbog kolizije između novog zakona i odluke visokog predstavnika, ali da nije bilo “nekih značajnijih knjiženja postojeće imovine”.

Dodatno pojašnjava da Bosanski Šamac postupa po Zakonu o stvarnim pravima Republike Srpske, koji predviđa da je upravljati, koristiti i raspolagati nepokretnostima u društvenoj (državnoj) imovini, mogu biti RS, jedinica lokalne samouprave, odnosno javna preduzeća.

Zakon o stvarnim pravima RS je takođe završio na Ustavnom sudu BiH, u aprilu prošle godine, ali nije oboren. Tada je iz OHR-a za RSE navedeno da će sudovi odlučivati u pojedinačnim slučajevima knjiženja imovine.

ŠTA KAŽU U GEODETSKOJ UPRAVI RS?

Za primjenu zakonskih rješenja iz ove oblasti, nadležna je Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) iz Banjaluke.

Za Radio Slobodna Evropa (RSE), iz ove uprave navode da su “u skladu sa materijalnim propisima RS, nepokretnosti na teritoriji RS koje su ranije bile uknjižene kao društvena svojina knjižene kao svojina nosilaca prava svojine javnog prava”.

Dalje pojašnjavaju da su “objekti škola i bolnica knjiženi na javne ustanove, objekti u kojima vlast vrši jedinica lokalne samouprave na jedinice lokalne samouprave, a objekti koji služe za obavljanje entitetske vlasti RS knjižene na RS”.

KAKAV JE KOMENTAR OHR-A?

Iz Kancelarije visokog predstavnika (OHR) za RSE naglašavaju da “državnom imovinom može raspolagati samo država Bosna i Hercegovina kao njen titular”.

Upozoravaju da je “ništavno” svako raspolaganje imovinom koje je izvršeno suprotno Zakonu o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH. Dodaju da se time “ugrožava vladavina prava, narušava pravna sigurnost i sigurnost poslovanja, što su odlučujući faktori koji se uzimaju u obzir prilikom donošenja svake odluke o ulaganju”.

“Koraci koje poduzimaju vlasti RS otvoreno obeshrabruju ulaganja i pravne transakcije koje se odnose na državnu imovinu u Republici Srpskoj, čime se direktno ugrožavaju razvojne mogućnosti i dobrobit građana u samoj Republici Srpskoj”, ističu iz OHR-a.

Takođe kažu da su primjetili izjave u kojima predstavnici Geodetske uprave RS navode “da se šume i šumsko zemljište, kao i poljoprivredno zemljište, registruju kao vlasništvo Republike Srpske”.

Podsjećaju da prema nametnutoj odluci visokog predstavnika državna imovina eksplicitno uključuje i poljoprivredno zemljište, rijeke, šume i šumsko zemljište. Dodaju da su to sve oblici imovine koje je Ustavni sud BiH u njegovim odlukama okarakterisao kao državnu.

Iz OHR-a još podsjećaju da je Upravni odbor Vijeća za provođenje mira u BiH u posljednjem kominikeu poručio svim nivoima vlasti da “prekinu svaku daljnju registraciju nezakonite imovine” i u potpunosti provedu odluke visokog predstavnika.

Može li biti i kakvih kazni za kršenje zakona i odluka visokog predstavnika iz OHR-a nisu naveli.

Iz Tužilaštva BiH, rečeno je za RSE da do sada nije bilo prijava zbog knjiženja imovine na entitet.

SKORO DVIJE DECENIJE BEZ DOGOVORA O DRŽAVNOJ IMOVINI

Ustav BiH ne sadrži izričite odredbe o podjeli državne imovine između različitih nivoa vlasti. Zato se država i entiteti ne mogu dogovoriti oko toga koja su njihova pojedinačna prava na korišćenje, upravljanje i raspolaganje takvom imovinom.

U nedostatku ustavom određenih definicija, entiteti su zadržali posjed nad većinom javne imovine koja se nalazi na njihovoj teritoriji.

U septembru 2004. godine, Savjet za implementaciju mira (PIC) u BiH je tražio od države da dođe do trajnog rješenja za državnu imovinu.

Godinu kasnije, tadašnji visoki predstavnik u BiH, Paddy Ashdown je nametnuo zakon kojim se zabranjuje raspolaganje ovom imovinom.

Prema tom zakonu, državna imovina se odnosi na onu nepokretnu imovinu koja je pripala BiH na osnovu Sporazuma o pitanjima sukcesije republika bivše socijalističke Jugoslavije iz 2001. godine.

U ovu imovinu je svrstana i ona kojom je BiH upravljala kao nekadašnja savezna republika SFR Jugoslavije do 31. decembra 1991. godine.

Ovaj zakon će biti na snazi sve dok u parlamentu BiH ne bude usvojen novi, prema kojem će se utvrditi koja imovina je u vlasništvu države, entiteta i Brčko Distrikta.

Do sada, jedini konkretni koraci ka ovome su učinjeni 2009. kada je sačinjen Završni izvještaj Popisa državne imovine u BiH.

Ovaj dokument je tada dostavljen vladama entiteta i Brčko distrikta.

Odlukom visokog predstavnika određeno je da će ovaj popis poslužiti samo kao osnov da bi svaki nivo vlasti imao imovinu neophodnu da funkcioniše. Zabrana raspolaganja je, međutim, još na snazi jer nema novog zakona koji definiše šta je čija imovina.

Republika Srpska je i ranije pokušavala da riješi status ove imovine, ali na entitetskom nivou.

Tadašnji visoki predstavnik u BiH, Valentin Inzko, 2011. godine je van snage stavio Zakon o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriji Republike Srpske i pod zabranom je raspolaganja – do odluke Ustavnog suda BiH.

Ovaj sud je tu odluku i potvrdio nakon godinu dana.

BiH

FOTO Nakon teške bolesti preminula Nejra Bešić (34), iza nje ostala devetogodišnja kćerka

Published

on

By

U svojoj 34. godini života preminula je Nejra Bešić iz Zenice, a tužnu vijest objavio je njen otac Hazim putem svog Facebook profila uz njenu umrlicu.

Hazim je na društvenoj mreži obavijestio rodbinu, prijatelje i komšije o Nejrinom prelasku na “ljepši svijet”.

Zenica je potresena tugom zbog smrti Nejre Bešić, koja je izgubila bitku s teškom bolešću. Nejra je bila samohrana majka devetogodišnje djevojčice Sevim, kojoj je bila centar svijeta.

Nedavno je za Nejru bio pokrenut apel za prikupljanje sredstava radi liječenja metastatskog malignog melanoma i metastaza na mozgu, a Zeničani su uložili napore kako bi joj omogućili odlazak na liječenje u Istanbul.

Nakon uspješne operacije u Turskoj, Nejrin se zdravstveni status nedavno pogoršao, te je smještena na odjel intenzivne njege u Zenici, gdje je nažalost preminula u svojoj 34. godini života.

Prijatelji, rodbina i poznanici opraštaju se od Nejre s dubokom tugom i sjećaju je se kao svoje heroine. Poruke saučešća i sjećanja na Nejru preplavljene su emotivnim porukama i lijepim riječima, ističući da će Nejra zauvijek ostati u njihovim srcima i mislima.

“Draga naša heroina, ti nam ode na viječni mir i spokoj… najiskrenije saučešće porodici i ostalima porodicama”, napisala je izvjesna Milanka.

“Koliko uspomena ne može sve da stane u sliku, ostaćes uvijek u mojim mislima. Tvoj lik nasmijani i veseli nikad zaboravit neću. Ostavila si mi duks svoj ljubičasti da se služim ako mi bude hladno, a sad pripada meni. Drugarice, kolegice, majko… Allah odredio za tebe najbolje da podari dženetsku ljepotu tebi, sabura porodici. Nejrooo tako sam ti tepala, nikad nećes bit zaboravljena”, riječi su koje je podijelila Alisa Idrizi.

Nejra Bešić ostavila je neizbrisiv trag u srcima svojih bližnjih i zajednice koja je podržavala njenu borbu.

Nastavi čitati

BiH

Povlače se neke novčanice apoena 10, 20, 50 i 100 KM, važit će još ovu godinu

Published

on

By

Upravno vijeće Centralne banke Bosne i Hercegovine donijelo je odluku o povlačenju iz opticaja novčanica konvertibilnih maraka apoena 10, 20, 50 i 100 KM, a koje su puštene u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine.
Ove novčanice se mogu koristiti u prometu do kraja ove godine, piše Faktor.
Kako je precizirano, radi se o novčanicama apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM s godinom izdanja 1998, zatim o novčanicama apoena 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2002, novčanicama apoena 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 200, te novčanicama apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2008, i konačno novčanicama apoena 50 KM sa godinom izdanja 2009. godina.
Zamjenu novčanica obavljat će komercijalne banke od 1. januara 2025. godine do 31. decembra 2025. godine – istaknuto je u odluci objavljenoj u posljednjem broju Službenog lista Bosne i Hercegovine.
Nakon 2025. godine, zamjenu novčanica obavljat će Centralna banka BiH, i to narednih deset godina, odnosno do 31. decembra 2035. godine.
Nastavi čitati

BiH

Ovako je govorio Memija: “Edina Gačanina sam upoznao kada je imao deset godina, sa Dinom sam išao na hadž

Published

on

By

U akciji zvanoj “Black tie 2”, Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo je uhapsilo 23 osobe na području Kantona Sarajevo.

Među privedenim je i sarajevski biznismen i vlasnik firme “Foto Art” Gordan Memija.

Prema fotografijama medija sa lica mjesta, Memiju su odveli službenici MUP-a KS nakon što su mu pretreseni kuća i firma u ulici Juraja Najtharta u sarajevskom naselju Breka, kao i poslovni prostor firme “Foto Art” u Ložioničkoj ulici.

Memija je, inače, u prijateljskim odnosima sa šefom bh. diplomatije i predsjednikom stranke Narod i Pravda Elmedinom Konakovićem.

Isti ljudi, isti procesi, iste slike…

Konaković je jučer komentarisao hapšenja kazavši da “pravosudna mafija” pakuje procese Memiji i drugima.

“Već dugi niz aktivnosti koje se vode u ovoj istrazi imaju neke veze sa mnom, a vrlo sam dostupan za pojašnjavanje. Podržavam rad svih institucija, pogotovo pravosudnih i predmet interesovanja trebaju biti svi ljudi, pogotovo mi koji vodimo stranke i institucije – Izetbegović, Konaković i Nikšić. Svi mi trebamo biti pod lupom, pod nadzorom i kada je to potrebno pod istragom. To moraju biti i ljudi sa kojim sarađujemo, najbliži saradnici, jer ne možete imati vjere u institucije i procese ako imati bilo kakvu sumnju o one koji te procese vode, tako da s tim nema problema”, rekao je Konaković.

Konaković upozorio sve koji “pakuju” da se neće dobro provesti

Prema njegovim riječima, još od 2018. i 2019. godine se govori o istim ljudima i procesima, istim dokazima, te se vrte iste slike.

“Gordan Memija, koji je moj prijatelj, je hapšen prošle godine sa dugim cijevima u 6 sati ujutro, kada je Avdo Avdić najavio spektakularno hapšenje jer je kupio nekakvu bočicu kanabisa za nekoga bolesnog. Ta priča je u medijima bila svakodnevno, čini mi se da je i završena. I Konaković i Memija trebaju biti predmet istraga. Od toga se ne treba praviti zabava za javnost jer neke vaše kolege imaju bliskost sa pravosudnim institucijama, pa znaju i prije nego se izdaju nalozi, šta će se dešavati i od toga naprave spektakularnu medijsku najavu. To izgleda kao pecanje ribe, pa je onda vratiš u more, bez da se išta do kraja dovelo s nekim ozbiljnim dokazima. Upozoravam sve koji pakuju u ovom procesu da se neće dobro provesti. Koliko god da nije dozvoljen krimininal, nije dozvoljeno ni pakovanje”, poručio je jučer Konaković.

Mediji su prije nekoliko godina pisali da je upravo Gordan Memija dočekao na aerodromu Edina Gačanina.

“Zašto bih se kajao? Nemam nikakvih namjera niti biznisa sa njim”

Vlasnik “Foto Arta” je u jednom intervjuu za Source.ba portal kazao da se ne kaje što ga je dočekao.

“Zašto bih se kajao? Nisam ništa ružno uradio i opet bih ga dočekao. Nemam ja nikakvih namjera niti biznisa sa njim, ali zašto ne? Upoznao sam ga kada je imao deset godina kao malog, simpatičnog dječaka. Ja nemam veze šta radi i kako radi i opet bih ručao sa njim, popio kafu, dočekao ga na aerodromu, zašto ne bih?”, kazao je početkom 2022. u RAZGOVORU za Source portal Memija.

Na pitanje da li je svjestan da će i dalje nositi etiketu saradnika narko-kartela, on je odgovorio da postoje presude koje govore drugačije.

“Oni ljudi koji žele da vjeruju da sam ja sarađivao sa njim, neka vjeruju. Imaju presude, imaju vještačenja sudskih vještaka koji govore da ja nisam poslovao sa njim i nemam nikakav biznis. Znači, nismo imali jednog feninga nekog posla. Svako se može uvjeriti jednostavno u to, jer imaju sudske presude koje kažu: ‘Kada Avdo Avdić kaže da je Memija oprao neke pare za narko-kartele, sudski vještak kaže nije oprao’. Sudski vještak je najpozvaniji da kaže je li ili nije i da kaže je li ovdje pregledao svaku uplatu i isplatu iz moje firme. Znači, toga nema u ‘Foto Artu’. Ljudi koji su zlobni i koji žele da to problematiziraju ili vjeruju Avdi Avdiću, neka vjeruju, ali dokumentacija, sudski vještaci, SIPA, holandsko tužilaštvo, presude, govore da to što govori Avdo je laž. Svako može otići i pogledati, u Avdinim tekstovima sam od nekog velikog ‘perača’ para na to da sam rezervisao rent-a-car i spavaću sobu”, rekao je Memija.

O “selfieju” sa Miladinom

U istoj akciji je jučer uhapšen i Ibro Miladin, bivši specijalac FUP-a i osoba za koju mediji tvrde da je bio član obezbjeđenja Edina Gačanina.

Govoreći o fotografiji sa Miladinom, u istom razgovoru, Memija je kazao da je on čitav život u džudou, te da poznaje mnoge ljude koji se bave tim sportom, a među njima, i Ibru Miladina.

“Šta radi Ibro, da li je sa njim ili nije, ja stvarno to ne mogu komentarisati, jer zaista ne znam ništa u vezi toga, niti imam saznanja. Šta on radi sa Edinom, da li se druži ili trenira, ja stvarno ne znam”, prokomentarisao je Memija.

Dobar prijatelj sa Konakovićem

Dotakao se i odnosa sa Konakovićem, rekavši da je on njegov drug, te da mu je i kum bio, ali da su zajedno i na hadžu bili.

“Ja izgleda ne bih trebao ni s njim da popijem kafu, jer kad popijem ja s Dinom Konakovićem kafu, to ispada da sam ja tamo neki ideolog itd, gdje me većina njegovih političkih protivnika stavlja. Ja nemam nikakav uticaj na Dinu što se tiče političkog djelovanja, niti mu mogu reći jer nisam političar. Normalno da smo drugovi i rado se vidim s njim, popijemo kafu, ručamo, skijamo itd”, kazao je u tadašnjem razgovoru Gordan Memija.

Bačena bomba na automobil njegove firme

Memija je u junu 2021. godine prijavio Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo da je bačena bomba na automobil koji je u vlasništvu njegove firme.

On je policiji tada kazao da događaj povezuje s tim da ga pojedini mediji povezuju sa narkokartelom Tito i Dino.

“Nikada marke nije donirao NiP-u”

Nakon ovog slučaja, Konaković je na svom Facebook profilu prokomentarisao da su Memiju Avdić i bivši direktor OSA-e BiH Osman Mehmedagić označili kao “jednog od finansijera NiP-a”.

“Gordan Memija je moj prijatelj. Dugo se znamo i iskreno ga kao prijatelja volim. Uvijek spreman pomoći ljudima, mnogo ga ljudi u Sarajevu poznaje. Osman Mehmedagić i Avdo Avdić su ga označili kao jednog od finansijera Naroda i Pravde, a istina je da nikad nijednu marku Gordan nije donirao NiP-u. Avdo Avdić po nalogu srednjoškolca čije diplome nema ni u Semizovcu na serveru mjesecima piše laži o Gordanu i njegovoj firmi. Na sudu gubi sporove zbog klevete, a ipak ne prestaje”, napisao je, između ostalog, tada Konaković.

Nastavi čitati

Najčitanije