Connect with us

BiH

Fuad Kasumović pisao reisu: Treba li svaka politička stranka imati svoju islamsku zajednicu?

Published

on

Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović pridružio se NiP-u i SDP-u u kritikama reis-l-uleme Islamske zajednice u BiH zbog, kako navode, favoriziranja Stranke demokratske akcije (SDA) i njenog predsjednika Bakira Izetbegovića.

Pismo Fuada Kasumovića, koji je žestok kritičar SDA i sada podržava Denisa Bećirovića (SDP) za člana Predsjedništva BiH, prenosimo u cijelosti:

“Poštovani reisu-l-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, Huseine efendija Kavazoviću, kao patriota koji je svojim životom branio i odbranio Bosnu i Hercegovinu, svoj narod, svoje komšije, odgovoran političar i hrabar čovjek koji vjeruje u bolju sutra naše domovine BiH, u svjetlu Vaših posljednjih javnih istupa, kao i reakcije društvene zajednice i političkih stranaka, upravo zbog naše zajedničke budućnosti dužan sam da Vam se obratim otvorenim pismom.

Vašim posljednjim javnim istupom, od 30.07.2022. godine, na dovištu Karići, uvaženi reisu-l-ulema Kavazoviću, potcrtali ste nekoliko važnih poruka. Pored ostalog, napomenuli ste da “(…) moramo znati kuda idemo, moramo znati za kim idemo, moramo poznavati onoga ko staje ispred nas, moramo znati u što vjeruje, moramo znati hoće li nas ostaviti kad bude teško.”

Smatram to izuzetno važnim pitanjima, čiji odgovori u velikoj mjeri mogu odrediti budućnost ove države i svih njenih građana. U sljedećoj rečenici spomenutog govora jasno ste se referisali na poruku o prebrojavanju koje je ovih dana izložio predsjednik SDA Bakir Izetbegović. Time ste se nedvosmisleno stavili u službu predizborne kampanje jednog čovjeka i jedne političke stranke!

Ne želim ulaziti u to kako ćete takvo svrstavanje braniti pred organima zajednice i, što je još važnije, pred njenim članovima, a s obzirom na poziciju Zajednice koja je definisana u njenom Ustavu kao “jedna i jedinstvena zajednica muslimana”.

Ipak, uvaženi reisu-l-ulema, moram Vas pitati, postoje li za Vas članovi Zajednice koji su važniji i boljih od drugih? Odnosno, jesu li po Vama pravi članovi Zajednice jedino i isključivo oni koji pripadaju SDA? Ili su oni među jednakima ipak malo “jednakiji” od drugih? Ako je tako, znači li to da svaka politička stranka treba imati svoju Islamsku zajednicu?

Navedena pitanja, ipak i dalje spadaju u unutrašnja pitanja Zajednice, njenih organa i desetina hiljada članova koji svoj javni angažman ostvaruju kroz mnoge političke stranke.

Vaše svrstavanje, međutim, tiče se i najšire javnosti. U tom svjetlu, dozvolite uvaženi reisu-l-ulema, da Vam postavim neka pitanja, odnosno, da Vas zamolim za neka pojašnjenja.

Kakav je Vaš odnos prema masovnom iseljavanju građana koje ovu zemlju svake godine ostavi bez nekoliko desetina hiljada, uglavnom mladih ljudi? Jesu li oni među prebrojanima ili ćemo ih ipak zamijeniti robotima? Kakva je budućnost društva i države koja je spremna odreći se mladih ljudi radi (imaginarnih) robota? Kakva je budućnost društva i države u kojoj se odnos prema korupciji sažeo u jednu rečenicu: “Ako valja – recite svima, ako ne valja – recite nama”?

Kakva je naša budućnost ako se pitanje diplome najviših državnih zvaničnika proglašava državnom tajnom?

Kako je moguće da se spremno susretnemo s mnogostrukim izazovima ako različito mišljenje i kritiku nazivamo izdajom? Podržavate li, u tom smislu, javno crtanje mete na čelu političkih oponenata koje bjesomučno poduzimaju brigade suludih botova, spremnih na sve zbog očuvanja vlasti i privilegija? Slažete li se s izjavama najviših zvaničnika iz redova SDA, da su građani Bosne i Hercegovine razmaženi jer nisu zahvalni na onome što im država pruža?

Koga smatrate odgovornim za korupciju koja je jedan od najtežih tereta koji ovom društvu zatvara svaku perspektivu? Spada li pitanje korupcije u red onih značajnih za javni moral? Nastavak svrstavanja i direktna podrška jednoj političkoj stranci značit će i direktnu odgovornost za podjele među članstvom zajednice i džematima.

Poštovani reisu-l-ulema, poštujući Vaš autoritet vrhovnog poglavara Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, uvažavajući poziciju Islamske zajednice kao nadstranačke organizacije čija se misija sastoji u pozivanju na dobro i odvraćanju od zla, svjestan činjenice da se nalazimo u izazovnom vremenu koje traži hrabrost, kao i viziju i staloženost, molim da Vaš autoritet i autoritet Zajednice ne zalažete i ne stavljate u funkciju jedne stranke i jednog čovjeka, odnosno, porodice!

Vaši istupi mogu doprinijeti bolje razumijevanju ne samo u državi nego i među našim prijateljima u Evropi i svijetu. Svako stavljanje Zajednice u službu jedne stranke dovodi do podjela među njenim pripadnicima koji joj vrijedno i nesebično doprinose svakodnevnim trudom i odricanjem.

Uvjeren u značaj i potencijal vjerskih zajednica u našem društvu, opredijeljen sam da poštujem i čuvam njihovu autonomiju, uvažavajući vjerske zajednice kao odgovorne sudionike javnog života, te se iskreno nadam Vašem doprinosu standardima svakog, pa i političkog pluralizma i razvijanju ukupne političke kulture.”

klix

BiH

Dodik ponovo negirao genocid: “Bošnjaci mogu da žive na 25 posto teritorije, to im je dovoljno”

Published

on

By

Na današnjoj posebnoj sjednici Narodne skupštine RS, predsjednik manjeg bh. entiteta negirao je genocid u Srebrenici po ko zna koji put uprkos svim presudama Haškog suda i drugih međunarodnih sudova.

Također, Bošnjake je ponovo nazvao muslimanima, što ima opasnu pozadinu. Ponovo je pozvao na ‘razlaz na miran način’ i otcjepljenje RS.

 

“Muslimani su odlučili da uđu u unilateralno kršenje vanjske politike, to je počela bivša ministrica (op.a. Bisera Turković), a sadašnji (op. a. Elmedin Konaković) je nastavio. Priča o genocidu u UN ima za cilj da nastave s nametanjem kolektivne odgovornosti Srbima, a Njemačka je sponzor nekog dokumenta u UN-u isključivo s namjerom da opere svoju genocidnu prošlost. Genocid u Srebrenici nije se desio“, rekao je Dodik.

Poručio je ponovo da BiH nema budućnost i da se pokuša još jednom dogovoriti pa će predložiti neke stvari.

 

Bošnjaci mogu da žive na ovih 25 posto, to im je dovoljno. Odbijamo da prihvatimo torturu u ime BiH. Imate svojih 25 posto teritorije niko vam to ne spori. Vaše nije ni Kozarska Dubica ni Novi Grad, ništa. Dočekat ćemo trenutak da ćemo se od vas odvojiti. Jedini cilj Bošnjaka je da podjarme Srbe i da im se osvete. Poslije još jednog pokušaja vidjet ćemo da šta ćemo dalje”, rekao je.

Negiranje genocida i drugih ratnih zločina, kao i veličanje ratnih zločinaca, kažnjivo je prema izmjenama Krivičnog zakona BiH kojeg je nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko.

Nastavi čitati

BiH

Dodik ponovo vrijeđao, pa rekao: “Idem do kraja, vidio sam da sam se zaje**o”

Published

on

By

“Vidio sam da sam se zajebao”, rekao je predsjednik Republike Srpske, u još jednom monologu i poznatom retorikom

 

 

U toku je posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se naći “Informacija o aktuelnoj bezbjedonosnoj i političkoj situaciji u svijetu sa aspekta reprekusija na Republiku Srpsku”.

Informacija počinje sa time da su “uticaji geopolitičkih procesa nakon završetka Hladnog rata svijet uveli u bezbjednosnu nestabilnost, a što se održava i na poziciju Republike Srpske i bezbjednost njenih građana.”

Prisutnima se obratio i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je ponovo govorio da se ne bori za sebe, nego za “narod Republike Srpske”, piše Fokus.ba.

U samom uvodu je govorio o svojoj navodnoj hrabrosti

U već standardnom govoru u kojem je navodio da mu je važniji narod, nego njegovi lični i porodični interesi, napadao je SAD, Evropsku uniju, “političke bošnjake”…

Rekao je da neće da priča o sankcijama, da je on na to spreman.

U samom uvodu je govorio o svojoj navodnoj hrabrosti.

“Idem do kraja. Šta god značilo, do kraja idem. Nemam ni jedne pomisli da odustanem. I neću da odustanem. I ne bojim se. Krećem u novu fazu političke i sveke druge borbe za Republiku Srpsku. Kako će se u tome mojo život odvijati, to je manje važno”, rekao je Dodik u dugom monologu pred poslanicima NSRS”, rekao je između ostalog Dodik.

“Zajebao se”

U kasnijem govoru je rekao i “da se sad vrća na starog Milorada Dodika od prije dva mjeseca”.

“Vidio sam da sam se zajebao”, rekao je predsjednik Republike Srpske, u još jednom monologu i poznatom retorikom.

Nastavi čitati

BiH

Crnolistaš Čavara ostao bez bankovnog računa, traži od Vijeća ministara da nađu način kako će dobivati plaću

Published

on

By

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta BiH Marinko Čavara uputio je pismo Vijeću ministara BiH u kojem se žali da više ne može primati plaću.

Čavara je na crnoj listi SAD, a sad je zbog toga ostao bez računa u banci.

On je pismo uputio predsjedavajućoj Borjani Krišto, ministru finansija Srđanu Amidžiću te ministru pravde Davoru Bunozi.

“Dana, 6. 6. 2024. godine sam uvršten na tzv. crnu listu Vlade SAD. Plaću sam do tada primao putem računa otvorenog kod Addiko Bank, a nakon pomenutih sankcija mi je otkazana poslovna saradnja od navedene banke i otvorio sam račun u Nova banka AD. Kod pomenute banke posjedujem račun putem kojeg sam primao plaću, a pri čemu mi je bilo onemogućeno posjedovanje bankovne kartice, dakle račun kod Nova banka AD je imao isključivo svrhu da primam svoju plaću svaki mjesec”, objašnjava Čavara u pismu.

No, sad se stvar zakomplicirala. Čavara kaže da je prije deset dana dobio telefonski poziv.

“Dana 18. 3. 2024. godine sam telefonskim putem obaviješten da mi Nova banka AD želi zatvoriti račun zbog prijetnje sankcijama jer imam otvoren račun kod njih. Pokušao sam riješiti novonastali problem kontaktirajući druge poslovne banke, ali nijedna banka mi ne želi otvoriti račun”, kuka Čavara.

Kuknjavu nastavlja kako sad ne može primati plaću.

“S obzirom na navedeno, nemam mogućnosti da svoju mjesečnu plaću primam putem računa. Želim da istaknem, kako je na ovaj način došlo do grubog kršenja mojih prava ostvarenih na osnovu radnog odnosa, jer se u konkretnom ne radi o bilo kakvom transferu novca, niti sličnom poslovanju s poslovnim bankama.

Prema odredbama Zakona o unutarnjem platnom razredu (Službene nov. FBIH broj 48/15 i Ispravka 79/15 i 4/21) pod unutarnjim platnim prometom se podrazumijeva sva plaćanja u konvertibilnim markama između sudionika u unutarnjem platnom prometu, a preko računa kod ovlaštenih organizacija za obavljanje poslova unutarnjeg prometa”, ističe Čavara.

Dalje navodi kako su mu ugrožena ljudska prava.

“Pravo na plaću je moje ljudsko pravo garantirano Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, a koja je dio Ustava BIH (EKLJP) Naime, Protokolom 1 na EKLJP propisano je i garantirano da svako ima pravo na neometano, mirno uživanje na svoju imovinu. Tog prava ne može niko biti lišen, ograničen, ako to nije u javnom interesu i pod uvjetima propisanim zakonom i općim standardima međunarodnog prava. Pri tome ograničenje ovog prava u javnom interesu mora biti neophodno u demokratskom društvu”, kaže Čavara.

On sad traži od institucija BiH da mu omoguće da prima plaću, piše Raport.

“U konkretnoj situaciji institucije Bosne i Hercegovine su dužne omogućiti mi da ostvarim jalno od svojih osnovnih ljudskih prava, omogućiti mi da primam mjesečne plaće iz radnog donosa te od vas tražim da osigurate isplatu moje plaće.

Nadam se skorom rješenju ove novonastale situacije, a u skladu s Ustavom BiH i zakonima BIH”, naveo je Čavara.

Nastavi čitati

Najčitanije