Connect with us

BiH

Golgota porodice Gudić: Kako pravosuđe Hrvatske oslobađa optuženike za ratne zločine (FOTO)

Published

on

Brojni mediji u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini prenijeli su ovih dana agencijsku vijest da je bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Marko Radić na zagrebačkom Županijskom sudu 17. marta nepravosnažno oslobođen optužbe za ratni zločin nad ratnim zarobljenicima iz redova Armije Republike BiH, odnosno za ubistvo pripadnika Armije RBiH i studenta Mašinskog fakulteta u Sarajevu Bajre Gudića iz maja 1993. godine nedaleko od Gornjeg Vakufa.

Zločin bez kazne

Prema optužnici, pripadnici HVO-a su za vrijeme oružanog sukoba sa jedinicama Armije BiH, krajem maja 1993. na području Gornjeg Vakufa, zarobili su dvojicu pripadnika Armije BiH, Rešada Karahodžića i Bajru Gudića, a potonjeg je hicima u glavu i leđa ubio suvozač HVO-ovog kombija kojim su prevožena dvojica zarobljenika.

 

“Presude se donose na temelju dokaza, a ovdje nema dokaza iz kojih bi bez ikakve sumnje proizlazilo da je Radić počinitelj”, reći će Tamara Pleše, sutkinja Županijskog suda Zagreb.

Iza ovih nekoliko rečenica agencijske vijesti krije se tridesetogodišnja agonija porodice Gudić i događaj koji je, budući se desio u vrijeme primirja, imao ulogu u zaoštravanju sukoba HVO-a i Armije RBiH kod Gornjeg Vakufa. U njega će se u “međunarodnom oružanom sukobu” naknadno uključiti i regularne snage Hrvatske vojske (HV).

 

Jedan “strašni ratni zločin”, kako ga je nazvala i sutkinja Pleše, ostao je tako bez kazne. Mada će sutkinja Pleše pak dodati i “da se sud ne može složiti s konstatacijom da za ratni ili bilo koji drugi zločin odgovara bilo tko”, porodica Gudić smatra da je zagrebački sud dozvolio da pravi ubica ostane na slobodi! Onaj koji je i bijegom u Republiku Hrvatsku pokušao da se sakrije od odgovornosti za zločin počinjen tri decenije ranije.

 

Zaustavljanje na punktu

Sve se dešava dva mjeseca uoči 30. godišnjice mučkog ubistva Bajre Gudića.

 

“Dana 31. maja 1993. godine moj brat Bajro Gudić i njegov prijatelj Rešad Karahodžić oko 14.30 sati uputili su se kobijem iz Gornjeg Vakufa prema selu Svilići. Na lokalitetu sela Dobrošin, ispred katoličke crkve, na punktu su zaustavljeni od strane pripadnika HVO-a. Pripadnici HVO-a zatražili su dokumenta i pretresli obojicu, kao i samo vozilo. Tokom pretresa Bajro i Rešad su maltretirani, grubo se prema njima ponašalo, vrijeđali su ih i psovali. Zarobljeni su na koncu kao pripadnici Armije RBiH od strane više vojnika HVO-a. Konkretna imena pripadnika koji su ih zarobili su: Marijan Milić i Marko Radić zvani Macaro. Marko Radić Macaro je bio taj koji je naredio vojnicima da utjeraju Rešada i Bajru u stražnji dio kombija i da ih voze u Prozor/Ramu. Rešad je bez pogovora ušao u kombi, a Bajro se protivio oduzimanju ključeva vozila”, govorio za portal Radiosarajevo.ba Bajrin mlađi brat Osman, koji je i pratio proces u Zagrebu.

Marko Radić zvani Macaro je, pojašnjava Osman, tada zajedno s ostalim vojnicima HVO-a “silom nasrnuo na Bajru”, repetirao pušku i prijetio “da će ga ubiti”…

Nakon što su Bajru silom utjerali u kombi Milić je sjeo na mjesto vozača, a Radić na suvozačko, te “uperio pušku u stražnji dio kombija gdje su bili Rešad i Bajro”.

“Krenuli su starim makadamskim putem iz mjesta Dobrošin prema Prozoru/Rami koji se sa glavnim magistralnim putem između Gornjeg Vakufa i Prozora/Rame spaja na lokalitetu Ljubavna stijena. Na tom lokalitetu se vozilo zaustavilo. Bajro je otvorio klizna vrata kombija i pokušao pobjeći. Tada Radić rafalno puca iz automatske puške u Bajru, pogađa ga u dio vrata i glave, te mučki i zvjerski ubija. Radić je potom istjerao i Rešada iz kombija, prislonio ga na vozilo i u grudi mu uperio automatsku pušku. Međutim, dali su se u bijeg jer je u tom momentu iz pravca Prozor-Gornji Vakuf dolazila kolona automobila”, govori brat ubijenog, koji iznova proživljava teške dane zbog nepravde.

Foto: Privatni album: Marko Radić

Svjedočili i Bošnjaci i Hrvati

Prema Osmanovim riječima, zaustavljanje i zarobljavanje Bajre i Rešada vidjeli su iz vozila osobe koje su se kretale u i iz pravca Gornjeg Vakufa, kao i ljudi koji su se tu zatekli.

“Građani Gornjeg Vakufa, kako Bošnjaci tako i Hrvati, su svjedočili i izjavili u samom postupku pred organima Republike Hrvatske da imaju neposredna saznanja da je Bajru ubio ratni zločinac Marko Radić zvani Macaro”, kaže nam Osman Gudić.

U tom pravcu ide i činjenica da je dan poslije zločina, 01. juna 1993. godine, zapovjednik brigade “Ante Starčević” Zrinko Tokić izdao zapovijed broj 1-5/1-652/93 kojom zapovijeda Vojnoj policiji da privedu Marka Radića zvanog Macaro, “da se od istog uzme izjava i da se zadrži u zatvoru”.

“Možda je važno pomenuti da Milić i Radić zarobljenike nisu povezli prema Gornjem Vakufu, gdje je bilo komandno mjesto jedinice kojoj su pripadali, u, dakle, mnogo bliže mjesto, već prema Prozoru. I iz toga proizilaze loše namjere Radić Marka koji je već prilikom zarobljavanja prijetio Bajri ubistvom”, podsjeća Osman.

 

Istraga u Travniku

Porodica Gudić godinama je tražila od institucija BiH da riješe ovaj slučaj. Kantonalno tužilaštvo Travnik je zaista donijelo Naredbu o sprovođenju istrage protiv osumnjičenog Marka Radića zvanog Macaro kojem se na teret tada stavljalo izvršenje krivičnog djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva.

Međutim, Radić se već tada sklonio u Hrvatsku. Danas, naime, živi u mjestu Gradec, nedaleko od Vrbovca, u Zagrebačkog županiji.

Sporna praksa

Porodica Gudić je uvjerena da se u susjednu zemlju sklonio kako bi, zloupotrebljavajući dvojno državljanstvo, izbjegao odgovornost za ratne zločine.

“Zbog toga se od istog nije mogao pribaviti iskaz u smislu dovršenja istrage, pa je 2016. Kantonalno tužilaštvo Travnik uputilo Zamolnicu za ustupanje krivičnog gonjenja Republici Hrvatskoj. Prethodno smo mi porodica ubijenog kao oštećeni dali saglasnost da se kompletan predmet ustupi na procesuiranje Republici Hrvatskoj, odnosno krivično gonjenje Marka Radića, vjerujući u pravosudne organe Republike Hrvatske, da će obezbijediti pravično suđenje i osuditi osumnjičenog ratnog zločinca”, govori nam Gudić.

Nažalost, praksa hrvatskih sudova u sličnim slučajevima pokazala se problematičnom.

Primjerice upravo je Županijski sud u Zagrebu preinačio 2018. presudu s 21 na 12 i pol godina zatvora, i to za još jednog Marka Radića, ali onog mostarskog, zvanog Maka, kojeg je Sud BiH proglasio krivim zbog ratnih zločina počinjenih nad Bošnjacima u Mostaru. Radića će dvije godine kasnije, 2020. ubiti njegov saborac Josip Cvitanović Cviki.

Zašto nije saslušan očevidac?!

“Županijski sud je u ovom našem slučaju objavio oslobađajuću presudu i ratnom zločincu umjesto zatvora omogućio da boravi na slobodi u Hrvatskoj, zemlji Europske unije! To je bilo pristrasno vođenje krivičnog postupka, postupak u kojem su rasprave apsurdno kratko trajale, nikakvog realnog izvođenja relevantnih dokaza nije bilo. Sudsko vijeće na čelu sa sutkinjom Pleše čak nije omogućilo neposredno saslušanje na glavnoj raspravi očevica zločina, svjedoka Rešada Karahodžića, nego je je donijelo odluku da se tek zadrži na čitanju iskaza svih saslušanih svjedoka, uključujući i Rešada Karahodžića”, ogorčen je Gudić.

Ročišta su u nekoliko navrata otkazivana, a porodica ubijenog je o tome obavještavana samo pola sata ranije, iako bi su suđenje putovali iz BiH! Stekli su utisak da ih se namjero izlaže stresu, pokušava umoriti, podvrgnuti dodatnom trošenju vremena i sredstava, a “sve u cilju odustanka od daljeg krivičnog gonjenja počinioca ratnog zločina”.

“Mi kao porodica ubijenog izražavamo žaljenje postupanjem pravosudnih organa Republike Hrvatske i duboko smo povrijeđeni postupanjem zemlje članice Europske unije. Također se nadamo da će u daljem toku krivičnog gonjenja omogućiti pravično suđenje i osuditi osumnjičenog Marka Radića zvani Macaro za počinjenje ratnog zločina protiv ratnih zarobljenika”, poručio je Osman Gudić.

Porodica Gudić poručuje da neće odustati od borbe za istinu i pravdu, u ime ubijenog brata, ali i roditelja, Fahrije i Zinete, koji ne dočekaše pravdu za nevino ubijeno prvo dijete.

Radiosarajevo.ba

BiH

Dodik opet negirao genocid i poručio: “Nemamo nijedan razlog da ostanemo u BiH”

Published

on

By

“Veliki miting srpskog naroda” biće održan u četvrtak u 18h na Trgu Krajine u Banjaluci kao odgovor na najavu donošenja Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj Skupštini UN-a, poručeno je od lidera stranaka vladajuće koalicije u RS nakon održanog sastanka u NSRS.

Rezolucija bez obzira što želi da se predstavi kao dan sjećanja, znamo kakve posljedice može da izazove, ali može samo da donese neprilike BiH, zato je koalicija odlučila da održi miting u četvrtak u 18h i da pozovemo sve građane a sve koji se ne odazovu treba da ih je sramota jer ovo nije politički događaj“, rekao je Nedeljko Čubrilović lider stranke Demos.

NSRS će raspravljati na posebnoj sjednici skupštine koja će biti održana u četvrtak o Izbornom zakonu RS ali i o usvajanju izvještaja nezavisne Međunarodne komisije o Srebrenici. Tačke dnevnog reda biće poznate sutra nakon održanog kolegijuma.

“Očekujem da u 18h bude najveći skup u istoriji RS. Što se tiče dnevnog reda, biće tu izvještaj međunarodne komisije o Srebrenici, kao i Izborni zakon RS”, rekao je lider US Nenad Stevandić.

“Dva su bitna pitanja, a prva je rezolucija o Srebrenici, ono što je paradoks je da su sponzori Njemačka i Ruanda, kao da je Njemačka zaboravila šta je radila na ovim prostorima, a druga stvar je Izbornog zakona RS”, dodaje Darko Banjac.

Novo negiranje genocida

Milorad Dodik je iskoristio priliku da ponovo negira genocid u Srebrenici.

Elita bosanskih muslimana je napravila autogol, razvalila je kompletnu strukturu, sa druge strane primorali su nas da reakcija bude i one tek počinju. Genocid u Srebrenici se nije desio, a da se desio ne bi se ovoliko nametala ta priča, postoje sudovi koji su presudili, muškarci i žene u to vrijeme poslati su na druga mjesta, a VRS se obračunavala sa vojskom Alije Izetbegovića, a Naser Orić je zaštićena biljka koja nije odgovarala za svoje zločine“, kazao je Dodik.

Nakon toga je ponovo govorio o otcjepljenju Republike Srpske.

Poginulo je preko 4.000 muslimana ali se ne pominje skoro 3.000 Srba da su poginuli, genocid je izmišljotina koja će nas rastaviti, ponosan sam na to da provedemo mjere, RS je stabilna, a nakon UN-a idemo u put samostalnosti jer nemamo nijedan razlog da u BiH ostanemo. Hoće da o Srebrenici naprave sinonim a ne zna se ni koliki je broj ubijenih, izmišljeno broj od 8.300 koji se koriste i predlagači ove rezolucije, nakon ovoga nema suživota, i to ćemo uraditi mirnim putem, a jedna od tih aktivnosti je izborni zakon. Mi radimo u skladu sa Ustavom i zakonom, CIK ne može da provodi izbore u RS, ukoliko CIK to pokuša da to uradi biće spriječeni da to uradi“, kazao je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Stanivuković negirao genocid u Srebrenici pa poručio: ‘Mi smo ti koji su stradali’

Published

on

By

Gradonačelnik Banja Luke Draško Stanivuković najavio je svoj dolazak na ‘veliki miting’ koje organizuje predsjednik entiteta RS Milorad Dodik, koji će se održati u četvrtak, 18. aprila.
Stanivuković je u najavi dolaska na ovaj “veliki miting” rekao kako je to “njegova dužnost”.”Naravno da je moja dužnost da budem tamo gdje god je potrebno i da dam svoj maksimalni doprinos. Moja dužnost je da pozovem sve Banjalučane, sve naše građane, ne samo iz Banja Luke, cijele RS, ali ja kao domaćin u Banjoj Luci imam svakako najveću odgovornost. Ovim putem pozivam da se odazovemo na skup koji govori da trebamo da budemo svi jedinstveni, da nema ni politike, ni političke stranke koja može da ima suprotno mišljenje od toga da mi nismo genocidan narod, da smo mi proživili žrtvu, da smo mi ti koji smo stradali”, rekao je Stanivuković.

Glavni razlog za organizaciju Dodikovog mitinga je najavljeno donošenje Rezolucije o genocidu u Srebrenici, gdje se ni u jednoj tački ne spominje Srbija, entitet RS, kao ni Srbi.

Stanivuković je potom negirao genocid u Srebrenici.

“Siguran sam i znam da će zastupnici PDP-a da podrže ovaj izvještaj koji je istinit, da se nije u Srebrenici desio genocid i da mi nismo taj narod kako žele da nas obilježe i označe i da ćemo se svi odazvati na veliki skup podrške”, izjavio je Stanivuković.

Podsjećamo, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko je 23. jula 2021. godine nametnuo zabranu negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca u BiH.

Ovo krivično djelo nosi kaznu od šest mjeseci do pet godina zatvora.

Nastavi čitati

BiH

Upaljen narandžasti meteoalarm: Ponovo nas očekuju udari vjetra jačine od 60 do 80 km/h

Published

on

By

Federalni hidrometeorološki zavod (FHMZ) Bosne i Hercegovine izdao je danas narandžasto upozorenje za snažan vjetar.

Upozorenje je izdato za veći dio Bosne i Hercegovine, očekuje se da će snažan vjetar biti prisutan tokom sutrašnjeg dana.

Iz FHMZ-a napominju da su mogući udari vjetra južnog smjera brzine 60-80 km/h.

Nakon dužeg razdoblja s natprosječnim temperaturama zraka i nadmašenih apsolutnih maksimuma za april, iz FHMZ-a u jutrošnjoj prognozi naveli su da u Bosnu i Hercegovinu stiže osjetnija promjena vremenskih prilika.

Porast naoblake, kiša, pljuskovi i pad temperature zraka u popodnevnim satima u utorak prvo će zahvatiti sjeverna i sjeverozapadna, a do kraja dana proširiti se i na ostala područja zemlje.

Na planinama kiša će postepeno prelaziti u susnježicu. Nestabilno vrijeme s kišom i snijegom preovladavat će do kraja sedmice.

Temperatura zraka bit će ispod prosjeka za ovo doba godine. U višim područjima izvjestan je i mraz.

Minimalne temperature zraka variraće između nula i šest stepeni Celzijusovih u Bosni, na jugu Hercegovine do 10. Najviše dnevne temperature u Bosni između dva i osam stepeni, na jugu zemlje do 15. Minimalne očekivane temperature u pretplaninskim područjima oko minus četiri stepena.

Od utoraka, 23. aprila, prema raspoloživim sinoptičkim materijalima prognozira se stabilizacija vremenskih prilika. U jutarnjim satima u višim područjima moguć je i dalje slab mraz, a maksimalne dnevne temperature biće u porastu.

Jutarnja temperatura uglavnom između jedan i sedam stepeni u Bosni, na jugu zemlje do 10. Najviša dnevna temperatura u Bosni od osam do 14, u Hercegovini do 18 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Najčitanije