Connect with us

USK

Hamdija Abdić i ostali: Presuda za ubistvo generala Šantića 23. maja

Published

on

Pred Kantonalnim sudom u Bihaću, Odbrane Hamdije Abdića i ostalih optuženih za ubistvo Vlade Šantića, generala Hrvatskog vijeća obrane (HVO) regije Bihać, počinjeno 1995. godine, zatražile su odbacivanje optužbi i donošenje oslobađajuće presude, zbog – kako su naveli u završnim riječima – manjkave optužnice, nedostatka dokaza i zastarjelosti postupka.

Advokat Alen Nakić, branilac prvooptuženog Hamdije Abdića zvanog Tigar, kazao je da je prethodni postupajući tužilac Husein Huzeirović na nezakonit način, tražeći pauzu, priložio potpisan zapisnik na kojem su, kako je rekao, bili tragovi svježe tinte. Nakić smatra da je najznačajniji dio iskaza svjedoka Duje Šantića, sina nestalog Vlade, izjava da Hamdija Abdić ne zna šta se desilo s njegovim ocem i čin rukovanja sa optuženim Abdićem u sudnici Kantonalnog suda.

“Ističemo zastarjelost djela jer je postupak pokrenut 2014. godine i zakonsko pravo je da optuženi ne bude gonjen. Nejasno je na koji je način Abdić učestvovao i doprinio radnjama za koje se tereti, a čije konkretizacije nema”, kazao je Nakić, naglasivši nedostatak dokaza u ovome postuku u pogledu opisa radnje i činjeničnog stanja.

On je u završnoj riječi istakao da je jedan od svjedoka Tužilaštva – Radovan Klepić, koji je bio pratilac generala Šantića – izjavio da su Abdić i Šantić pili u stožeru HVO-a bez bilo kakve nasilne radnje. Dodao je, kako je podsjetio, da je svjedok rekao da su svi u Šantićevoj pratnji bili naoružani, te da je u stožeru HVO-a sjedio u prostoriji do Abdića i Šantića, i da je mogao čuti razgovor koji je protekao bez prijetnji.

“I svjedok Željko Vujić je potvrdio da nije bilo nasilnih radnji, prijetnji ili naredbi od strane Abdića i izjavio da je general Šantić izašao svojom voljom u pratnji iz stožera i rekao da će ići s Hamdijom u ‘Sedru’ na proslavu 8. marta”, kazao je Nakić, istaknuvši da su ovi svjedoci opovrgnuli navode optužnice.

Oba svjedoka, kako je rekao Nakić, isticali su prijateljske odnose i druženje Abdića i Šantića, kao i ranije poznanstvo. Nakić je spomenuo i atmosferu u autu, kada je Abdić tražio od Šantića savjete kako da uvede red među neposlušne vojnike, kao i da je Klepić u iskazu naveo da je vidio Abdića kad je krenuo iz hotela “Sedra” i da nije bio sa Šantićem. Tokom izlaganja završne riječi Nakić je podsjetio i na iskaz svjedoka Izudina Saračevića, koji je izjavio da je hotel “Sedra” napustio sa Abdićem i s njim otišao kući, dok je svjedokinja Gorica Bukić kazala ko je šta naredio, ali je naglasila da to nije uradio Abdić i da naredba nije bila za učinjenje represivnih mjera prema Šantiću.

Branilac Nakić je zaključio da u ovome predmetu nedostaju veze, poveznice namjera, konkretne radnje optuženih, ali i da je evidentno nezakonito vještačenje, izuzimanje uzoraka, pretresi prostorija, kao i nepostojeći zapisnici o poduzetim radnjama. Zaključio je da bi optužba protiv Abdića trebala biti odbijena zbog zastarjelosti djela, a zbog niza propusta i nedokazanih navoda optužnice – donesena oslobađajuća presuda.

Prvooptuženi Hamdija Abdić je rekao kako smatra da su dokazali svoju nevinost.

Osim njega, optužnicom Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona (USK), kao saizvršioci ubistva generala Vlade Šantića, optuženi su i Dedo Karabegović, Jasmir Topal, Ramiz Ružnić, Indijan Alibegović i Enver Keranović. Oni su, kako se navodi, 8. na 9. mart 1995. godine iz prostorija HVO-a odveli Šantića u hotel “Sedra” u Cazinu, gdje je zadobio vidne povrede na glavi. Zatim je Šantić automobilom mercedes odvezen do prostorija u kojima je bila smještena Vojna policija 502. viteške brdske brigade. Narednog dana je odveden van zgrade u nepoznatom pravcu, a usljed zadobijenih povreda podlegao je i njegovi posmrtni ostaci do danas nisu pronađeni, stoji u optužnici.

Branilac drugooptuženog Karabegovića, Husein Mušić je, iznoseći završnu riječ, zaključio da se u ovoj situaciji ne može voditi optužba za ubistvo bez pronađenog tijela i utvrđivanja da li je nestala osoba umrla, kao i to da je vještak istakao da se ne može utvrditi kome pripada DNK.

“Činjenični opis je mijenjan tri puta od pokretanja istrage i proširivanja iste. Pisalo je da je general Dudaković udario Šantića, ali nikada nije optužen za to. Nije opisan način na koji je moj branjenik učestvovao u ovome djelu i ne postoji nijedan dokaz za to”, kazao je Mušić.

Mirsad Mešić, branilac trećeoptuženog Topala, rekao je da je upitno postojanje krivičnog djela koje im se stavlja na teret i da nisu dokazane činjenice i okolnosti za “svirepo i podmuklo ubistvo”, kako stoji u optužnici. Mešić je zaključio da nema objektivnih navoda, da nije navedeno ko su pripadnici Vojne policije iz optužnice i da nijedan svjedok nije izjavio da je optuženi Topal bio u kafiću “Flamingo” ili u komandi HVO-a.

Ružnićev branilac Ibrahim Kadić je također kazao da nema zajedničkog djelovanja optuženih, te da je evidentna zastarjelost postupka, kao i da njegov branjenik nije bio pripadnik voda Vojne policije 502. brigade.

Almir Smajić, branilac Indijana Alibegovića, naglasio je da nema dokaza za počinjenje navedenog krivičnog djela, kao ni za činjenice na kojima se zasniva optužnica, koja je, kako je rekao, manjakava, te da nijedan svjedok nije potvrdio navode iste, niti je dokazano da je Šantić umrla osoba. Smajić i Odbrana Keranovića su zatražili odbacivanje optužbi i oslobađajuću presudu.

Presuda će biti izrečena u ponedjeljak, 23. maja.

Patria

USK

Teška saobraćajna nesreća u Bihaću, maloljetnik zadobio teške povrede

Published

on

By

U bihaćkom naselju Mali Lug dogodila se saobraćajna nesreća u kojoj je teže povrijeđeno jedno lice.

Kako saznajemo, povrijeđen je maloljetni vozač motocikla “Quad”. Nesreća se desila zbog neprilagođene brzine uslovima na cesti, što je dovelo do udara u betonski zid.

Maloljetni vozač je prevezen u Kantonalnu bolnicu gdje su mu konstantovane teže tjelesne povrede.

Nastavi čitati

USK

Krajišnici velikog srca u ramazanu šalju pomoć povratnicima u Podrinje – “Sjetimo ih se i kad nije 11. juli”

Published

on

By

Bišćani i dijaspora su, uz podršku Pomozi.ba, darivali povratničke porodice u Podrinju, uljepšavajući i njima i sebi blagoslovljeni mjesec

Udruženje Horizont 2006 iz Bihaća organizovalo je akciju pod nazivom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici, kao što to njegovi članovi čine svakog ramazana već dugi niz godina. U okviru ove humanitarne akcije Bišćani su u Srebrenici, Potočarima, Bratuncu, Zvorniku i Vlasenici podijelili oko 600 paketa pomoći.

POSEBNO VRIJEME

Kupovinu mješovitih paketa pomoći donacijama su obezbijedili građani grada Bihaća, prijatelji iz Švicarske, te organizacija Pomozi.ba, dok su u distribuciji učestvovale i članice Udruženja Hanume sa Une.

Ideja da pomažemo Podrinje nastala je davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira, kazao je Muslić

– Javljaju nam se naši volonteri iz Podrinja, da ih dragi Allah nagradi za svaki pređeni korak. Svi vi koji ste učestvovali, molimo da vas Gospodar dvostruko nagradi. Paketići su i ove godine izmamili osmijeh na lica najmlađih, izvijestile su članice ovog ženskog udruženja.Oglasili su se i iz organizacije Pomozi.ba, koja već nekoliko godina učestvuje u ovoj akciji sa Horizontima, pomažući povratnike.

– Vrijedno je napomenuti da je ovo šesnaesta godina kako Udruženje Horizont 2006 organizira ovu akciju koja ima za cilj pomoći povratničkom stanovništvu Podrinja. Također, ovom akcijom i sličnim aktivnostima koje Horizont 2006 provodi želi se dati na značaju tome da Srebrenica nije samo jedanaestog jula, već da se Srebrenice i genocida u Srebrenici trebamo sjećati i ostala 364 dana u godini, navodi se u saopćenju organizacije, piše Oslobodjenje.

Ramazan je posebno vrijeme za vjernike, jer svako učinjeno djelo u njemu ima višestruko uvećanu emotivnu vrijednost i blagoslove.

Svaka od 300 porodica dobila je po dva paketa namirnica

– Željeli smo da prikupimo u gradu Bihaća što više namirnica i da ih distribuiramo u Podrinje, u ruke onih kojima je to zaista i potrebno. Aktivnost je nastala još davno, prije 16 godina, prilikom našeg učestvovanja na Maršu mira za Srebrenicu. Inače, mi svake godine učestvujemo u ovom maršu, ali 2009, kada smo u najvećem broju učestvovali, rodila se i ideja da organizujemo ovu akciju kojom bismo bili u prilici da posjetimo Srebrenicu ne samo na jedan dan, 11. jula, nego i van obilježavanja genocida, u toku svake godine. Kada se obilježava godišnjica genocida, oni uvijek imaju mnogo posjeta, ali mimo toga su obično prepušteni sami sebi. Odluka je pala da to bude u ramazanu, koji je najodabraniji mjesec, u kojem se posti i u kojem su ljudi više skloni da čine dobra djela, jer su više u kontaktu sa svojim srcem i žele da darivaju druge oko sebe, kazao nam je Elvir Muslić iz Bihaća, jedan od osnivača Udruženja Horizont 2006 i pokretača ove lijepe akcije.

Ovog ramazana akcijom Sedmica solidarnosti Bihać Srebrenici ostvarili su veliki uspjeh, jer je ona pokrenuta i završena u roku od sedam dana.

PODRŠKA IZ ŠVICARSKE

– Pomogao nam je i Medžlis Islamske zajednice koji je aktivan u Bihaću. Zahvalio bih njima kao partnerskoj instituciji sa glavnim imamom Mensurom ef. Ćehićem na čelu, koji je i ovaj put aktivirao svoje imame, mještane i ljude aktivne u svim džematima. Neizostavan partner u svim našim aktivnostima je i Pomozi.ba, jer mi za njih radimo i neke projekte u Unsko-sanskom kantonu, pa i dalje. Njihov doprinos u donacijama je veliki, a zajedno smo i ovaj put posjetili Podrinje. Naša dijaspora iz Švicarske, džemati vezani za grad Saint Gallen, već četiri godine zaredom također učestvuje u akciji. Ovaj put su doprinijeli iznosom od 20 hiljada maraka, što smo pretvorili u životne namirnice. Oko 300 porodica dobilo je po dva paketa, a ukupna vrijednost svega je oko 50 hiljada maraka, kazao je Muslić.

Nastavi čitati

USK

U Bužimu ukradeno 14 kubika drveta, policija traga za počiniteljima

Published

on

By

U mjestu Radoča, smještenom unutar općine Bužim, dogodio se slučaj šumske krađe. Prema našim saznanjima, krađu je otkrio čuvar Kantonalnih šuma tijekom redovnog obilaska terena.

Čuvar je primijetio je da je na navedenom području posječeno oko desetak stabala kestena. Daljnjom istragom utvrđeno je da je ukradeno oko 14 kubika drveta, što sugerira na planiranu i organiziranu krađu.

Policija je odmah reagirala nakon što je čuvar prijavio slučaj, pokrenuvši istragu i intenzivnu potragu za počiniteljima ovog krivičnog djela.

Šumska krađa nije samo krivično djelo koje ugrožava ekonomiju, već i ekosustav. Uništavanje stabala ne samo da smanjuje prirodni resurs drveta, već također narušava ravnotežu u šumskom ekosistemu.

 

Nastavi čitati

Najčitanije