Connect with us

BiH

“Hrvatska vodi silno opasnu politiku prema BiH, jednaku Putinovom nastojanju da uzme dio Ukrajine. Jako se bojim”

Published

on

“Predsjednik i premijer Hrvatske više se bave zakonom moje zemlje, nego svojim građanima. Više puta dolaze u Mostar nego u razrušene i siromašne dijelove Hrvatske”

“Quo vadis, Aida?” Jasmile Žbanić dobitnik je nagrade publike LUX, filmske nagrade Europskog parlamenta i gledatelja iz svih zemalja članica Europske unije. Najviše glasova među tri nominirana filma dobila je potresna priča o ženi koja pokušava spasiti živote svojih, u vrijeme genocida u Srebrenici.

Munira Subašić, jedna od majki Srebrenice, za koje redateljica Žbanić kaže da su “najjača ženska snaga u Europi”, žena koja je ostala bez 19-godišnjeg sina i supruga, a u genocidu su ubijena 22 člana njezine obitelji, poručila je obraćajući se parlamentarcima u Strasbourgu:

“Pokopala sam dvije kosti sina. Dok ja ovdje govorim, Ukrajinke traže kosti svoje djece. Plaču i ruske majke. Zaustavite, molim vas, rat u Ukrajini!”. Govoreći o majkama žrtava genocida od kojih mnoge ni do danas nisu pronađene i pokopane, rekla je: “Najveća je nepravda na svijetu čekati pravdu, a mi je čekamo dvadeset sedam godina!”.

Jasmila Žbanić film o genocidu u Srebrenici radila je, kaže, “misleći da su ratovi u Bosni i Hrvatskoj posljednji u Europi”.

“Šokirana sam da mi, Europljani, dopuštamo rat u Ukrajini, da nismo pronašli način kako pregovarati i razgovarati da se taj rat nikad ne dogodi”. Europarlamentarcima je poručila: “Kao što vidite, posljedice rata su i nakon trideset godina strašne. Bit će to katastrofa za Europu. Molim vas, zaustavite rat u Ukrajini. Molim vas, vodite računa o zemljama koje nisu članice EU, a žele biti članice EU, poput Bosne i Hercegovine. Mi se suočavamo sa srpskim i hrvatskim nacionalizmom, trebamo Europsku uniju da nam pomogne postati članica i zaštiti našu regiju, jer će to inače biti novo područje sukoba”.

Nastavak fašističke politike prema BiH

Govoreći za Jutarnji list, Jasmila Žbanić komentirala je politiku hrvatskih vlasti prema Bosni i Hercegovini.

“Od hrvatskih vlasti dolazi tendencija prema BiH koja je silno opasna. Po meni je ona jednaka Putinovu nastojanju da uzme dio Ukrajine. Ono što rade Milanović i Plenković ide na ruku ruskom utjecaju u Bosni. U ponedjeljak je veleposlanik Rusije govorio u Skupštini Republike Srpske upravo ono što govore i hrvatski političari. Predsjednik i premijer Hrvatske više se bave zakonom moje zemlje, nego svojim građanima. Više puta dolaze u Mostar nego u razrušene i siromašne dijelove Hrvatske. Za mene je ovo nastavak fašističke politike prema Bosni i Hercegovini. Jako se bojim ovoga što se trenutno događa, Vučića kojega podržava Putin, kao i hrvatske strane, koja također radi ono što je cilj Putina, a to je dezintegracija Bosne i Hercegovine te ponovni nemiri u mojoj zemlji.

Ja sam u BiH ‘ostali’, ja sam Bosanka i Hercegovka koja ne može ostvariti ono što može bilo koji Hrvat, Srbin ili Bošnjak, nemam jednaka prava. Nemam jer Dayton je tako koncipiran da ja, primjerice, nikad ne mogu biti predsjednica Bosne i Hercegovine jer židovi, Romi i ostali to ne mogu postati. Taj je Ustav napravljen posve pogrešno.

 

Zalažem se za promjene zakonodavstva, ali da to ide prema europskim praksama, gdje su građani ti koji odlučuju. Ja, primjerice, zato što sam iz Federacije, nemam pravo glasovati za Srbina. A možda je meni baš neki srpski kandidat najbolji. Cijela priča s izbornim zakonom je velika manipulacija koja ima za cilj promociju HDZ-a”.

‘Stalo mi je do istine’

Jasmili Žbanić nedavno su prijetili smrću jer je tražila da se objavi popis imena djece ubijene u Sarajevu za vrijeme rata.

“Radila sam mnogo filmova koji se bave zločinima i shvatila da u puno slučajeva ne postoji precizna dokumentacija žrtava. U Srebrenici postoji, jer svaka osoba od njih 8372 ima svoje ime i prezime; ta imena stoje u Memorijalnom centru. U Sarajevu, pak, političari spominju da je ubijeno 1601 dijete, a instituti za istraživanje ratnih zločina spominju manje brojke.

Prvo je pitanje o točnom broju ubijene djece postavio Srđan Puhalo, sociolog iz Banja Luke. Na njega su se obrušili, govoreći da je nacionalist, pitajući otkud mu pravo da postavi to pitanje, što ne pita zašto nisu osuđeni oni koji su ubijali djecu. Govorili su za njega da je bio u vojsci Republike Srpske, pa odakle mu pravo pitati za takav podatak. Ali ja nisam bila u vojsci Republike Srpske, ja sam za rata bila dijete, bilo mi je sedamnaest godina kad je rat počeo. I mene također zanima zašto se koristi taj broj od 1601 djeteta, broj koji nije potkrijepljen imenima i prezimenima, godinom rođenja i godinom smrti. Jer u Sarajevu nije bio problem voditi tu vrstu evidencije.

Ili instituti nisu dobro obavili svoj posao ili netko manipulira brojevima. Stalo mi je do istine. Kao građanka Sarajeva, smatram da se ne smije koristiti netočan broj.

Ne razumijem zašto je političarima malo brojka poginule djece koju spominju instituti? Kakva je to nekrofilija, opsjednutost mrtvima, da se mora na taj način govoriti. Za mene je i jedno dijete previše, užasan zločin. Pojedini akademici, intelektualci, povjesničari, pravnici od kojih sam očekivala podršku pitali su zašto brojimo djecu, poručili da se ne treba vraćati na takve stvari. Ne mogu razumjeti njihovu logiku.

Neki rade na tome da me se degradira u javnosti. Došlo je do toga da su neki ljudi, poput jednog od zastupnika u Kantonu Sarajevo, napisali toliko zapaljive poruke na Facebooku da su mi prijetili smrću”, kaže.

“Svako dijete ima svoj dignitet i ne želim dopustiti da se brojkama manipulira. Isto kao što mi smeta kad srpski političari izmišljaju koliko je civila ubijeno u Kravicama pokraj Srebrenice, pokušavajući opravdati srebrenički zločin nekim netočnim brojkama. Ako mi to smeta, pa kako mi ne bi onda smetalo kad ljudi iz mog grad izmišljaju?

 

Ja sam u posljednjih mjesec dana na sve moguće načine pokušala naći taj popis od 1601 djeteta, ali njega nema. Prozivam političare da ga pokažu. Možda netko i ima taj popis. Tražim da se koristi provjerena faktografija, potkrijepljena dokumentacijom.

Fokus na ljudskost

Sad su izbori u Bosni i sad je to zapaljiva tema na kojoj političari pokušavaju dobiti bodove time što će se postaviti kao zaštitnici djece. Jedan mi je čak napisao: ‘Mi ne damo našu djecu’, kao da sam ja netko tko napada djecu.

Ako ne utvrdimo činjenice, onda dajemo prostor manipulaciji. A to je opasno za naše društvo. Jako je bitno znati točne brojke, da to jednoga dana ne bude predmet sukoba novih generacija”, ustvrdila je Žbanić.

“Quo Vadis, Aida?” mnogi su u Srbiji i Republici Srpskoj pogledali preko raznih online kanala, ali film na tim područjima dosad nije prikazan u kinima, kao ni na televizijama. Točnije, prikazan je samo u Novom Pazaru, gdje je prikazivanje organizirala bošnjačka zajednica.

U petak će film biti prikazan u Novom Sadu, koji je ove godine jedna od europskih prijestolnica kulture.

“Opet je iza toga ženska inicijativa. Ja, nažalost, neću moći biti tamo, ali imat ćemo videolink”, rekla je redateljica.

Među brojnim nagradama koje je film dobio, ovih je dana nagrađen i u Poljskoj, nagradom poljske filmske akademije. Poljaci su među koproducentima filma.

“Čudesno je što su Poljaci film doživjeli kao svoj i sve ovo pokazuje da nacionalnost nije važna kad se fokusiramo na ljudskost. To je za mene prava vrijednost Europe, ne gledati ko je koje nacionalnosti, nego znati da imamo neku zajedničku prošlost i da mislimo na našu zajedničku budućnost”, zaključila je Žbanić.

(Jutarnji list)

BiH

U RS-u plate po modelu “keš u ruke”. Prvi su u redu Dodik, Višković, Stevandić…

Published

on

By

Prema dopunama Zakona, poslodavac platu i druga lična primanja radniku isplaćuje u gotovom novcu ako ne može da je primi putem tekućeg računa, ukoliko ta blokada “niјe zasnovana na pravosnažnoј sudskoј, upravnoј ili drugoј odluci nadležnog organa”

Najviši zvaničnici bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić mogli bi ubuduće primati platu u gotovini umjesto na račun u banci i tako zaobići američke sankcije.

To im je omogućeno izmjenama Zakona o radu, koje je Narodna skupština RS usvojila 19. aprila.

Predsjednik ovog bh. entiteta Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i predsjednik Skupštine Nenad Stevandić pod sankcijama su Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog Ministarstva finansija.

Banke su im ugasile račune sredinom marta, ubrzo nakon posjete Sarajevu pomoćnice američkog ministra finansija Ane Moris (Anna Morris), koja je upozorila da će se i banke naći na udaru sankcija ukoliko i dalje budu poslovale sa osobama sa “crne liste”.

Na njoj se nalazi više od 40 pojedinaca i organizacija iz Bosne i Hercegovine, zbog korupcije, terorizma i kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Šta predviđa zakon?

Prema dopunama Zakona, poslodavac platu i druga lična primanja radniku isplaćuje u gotovom novcu ako ne može da je primi putem tekućeg računa, ukoliko ta blokada “niјe zasnovana na pravosnažnoј sudskoј, upravnoј ili drugoј odluci nadležnog organa”.

Prije isplate plate, poslodavci moraju da dostave pismeno obavještenje Poreskoj upravi RS o načinu i razlogu isplate, te podacima o radniku.

Način isplate će urediti Ministarstvo finansija, ali nije precizirano na koji način će se uplaćivati porezi, doprinosi za zdravstveno i penziono osiguranje, kao i ostala davanja koja su dio bruto plate svakog radnika.

Za kršenje zakona, predviđene su drakonske kazne, do 200.000 maraka.

U obrazloženju zakonskog rješenja nije eksplicitno navedeno zašto se mijenja, ali je navedeno da su “pravo na rad, slobodu rada i zaradu” bez diskriminacije garantovana Ustavom RS.

Danijel Egić, ministar rada i boračko invalidske zaštite RS potvrdio je u Skupštini RS da se radi o “rješavanju problema” za osobe u RS koji se nalaze na američkoj listi sankcija.

Vlasti u RS posljednjih nekoliko godina aktivno pokušavaju da suzbiju isplatu plate “u koverti”, obzirom da pojedini poslodavci dio plate radnicima isplaćuju na bankovni račun, a dio u gotovini, “na ruke”.

Time entitetske institucije ostaju bez značajnog novca na godišnjem nivou, obzirom da taj dio plate nije oporezovan.

Poreska uprava RS je krajem prošle godine sa ciljem suzbijanja ove prakse pokrenula medijsku kampanju “Reci NE plati u koverti”, a tokom 2021. akciju “Deblja koverta, tanja penzija”.

Iz ove institucije nije odgovoreno na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) kako oni komentarišu zakonski prijedlog, ni kako bi uplata poreza trebalo da funkcioniše.

“Svi će moći da isplaćuju keš”

Ekonomska analitičarka i bivša ministarka finansija Republike Srpske, Svetlana Cenić, za RSE je rekla da će svi privatnici imati pravo da isplaćuju keš svojim zaposlenima, a “oni neka kontrolišu”.

“Prvo su suzbijali isplatu na ruke, ali sada su dozvolili, ali kome? Kome je ukinut račun. Pa, zašto, i ovi će reći, nemamo račun, i šta će, moramo isplatiti u kešu. Hajde, neka oni dokažu zašto nema račun”, kaže Cenić.

Ona dodaje da taj zakon sigurno “pada na Ustavnom sudu”, jer je u pitanju diskriminacija.

“Jednima može, jer su vanredne okolnosti, pa što ne bi i oni imali vanredne okolnosti”, pita Cenić.

Ekonomistkinja pojašnjava da svačija tajnost u banci mora biti zagarantovana i da se ne može bez sudskog naloga dolaziti do podataka o računu. Prema njenom mišljenju, o cijelom slučaju je trebalo da se oglasi Agencija za bankarstvo RS, te da oni kontaktiraju OFAC.

“Da vidi način na koji će se isplaćivati plate ljudima, jer to i Sjedinjene Američke Države znaju, da ne možete ukinuti nekome naknadu za rad. To je kršenje ljudskih prava, to i SAD znaju, ali isto tako neće trpjeti obesmišljavanje i omalovažavanje sankcija”, naglašava Cenić.

Ona ističe da je svaki zakon u RS potpuno obesmišljen “time što je nešto dozvoljeno nekome, nekome nije”, te da vlastodršci “krše zakone koje sami donose”.

Šta će se isplaćivati zvaničnicima?

Banjalučki advokat Vladimir Dragičević rekao je za RSE da je jasan cilj i smisao dopuna Zakona o radu, ali, da bi ispunile ono što vlasti žele, morale su biti preciznije.

“Smatram da je tekst te odredbe trebao biti malo precizniji kako bi se još više spriječile potencijalne zloupotrebe te odredbe, jer samo navođenje bez presude suda u tekstu, možda nije dovoljno da se spriječe zloupotrebe”, smatra Dragičević.

Prema njemu, dobar korak je određivanje visoke kazne, koja je u poređenju sa drugim novčanim kaznama iz Zakona o radu “višestruko veća od ostalih”.

On takođe podsjeća na problem uplate poreza i doprinosa, te će, pretpostavlja, biti potrebno mijenjati i druge zakone.

“Doprinose je nemoguće uplatiti u gotovom novcu, morali bi izmjeniti i Zakon o doprinosima, i mnoge druge podzakonske akte Poreske uprave”, kazao je Dragičević.

Dodaje da se postavlja i pitanje da li će zvaničnicima kojih se direktno tiču dopune Zakona biti isplaćivana bruto plata.

“Po Zakonu o radu, termin ‘plata’ podrazumijeva bruto platu. Po Zakonu o doprinosima radnik nema mogućnost da sam sebi uplaćuje doprinose”, upozorava Dragičević.

On naglašava da, iako je tendencija u cijelom svijetu da se gotovinski novac izbacuje iz upotrebe, ova odredba sve mijenja i vraća u prošlost.

Otvaranje Pandorine kutije

Potpredsjednik Narodne skupštine RS i član poslaničke grupe Pokret za državu, Mirsad Duratović, za uvođenje plate “na ruke”, upozorava da se time otvara Pandorina kutija.

“Predlagači su svjesni činjenice da bez obzira koji način uvedu da oni isplaćuju platu, da oni koji su stavili sankcije i koji su doveli do toga da banke pogase račune i ne učestvuju u tim finansijskim sankcijama, ne može očekivati da se na istom udaru neće naći druge institucije”, naglašava Duratović.

On ocjenjuje da uvođenjem gotovinskog plaćanja postoji mogućnost da institucije koje tako isplaćuju plate dođu pod sankcije.

“Kud nas to vodi, gdje ćemo završiti”, pita Duratović.

Ipak, on ocjenjuje da treba pričekati da krene provođenje tog zakona.

“Jasno je da to nije u redu, trebalo bi tu ići i izmjene drugih zakona, ne može se samo izmjeniti Zakon o radu. Ono što je navedeno u onom članu, zašto, kad i u kojem slučaju se može isplatiti plata direktno u gotovini, ostavilo je širok prostor za jako puno malverzacija za one koji to i danas rade, isplaćuju platu u kovertama”, smatra Duratović.

Šta kažu važeći zakoni?

Prema entitetskom Zakonu o radu, “plate se isplaćuju samo u novcu, na tekući račun radnika, osim ako zakonom nije drugačije određeno”. Poslodavac je takođe dužan da radniku uruči pismeni obračun plate.

Za povrede prava radnika, uključujući i isplaćivanje dijela plate “u koverti”, zakon predviđa kazne od 2.000 do 20.000 maraka.

Zakon o unutrašnjem platnom prometu RS pojašnjava da Vlada donosi uredbu “kojom se uređuju način i uslovi po kojima poslovni subjekti mogu vršiti plaćanje u gotovom novcu”.

Prema definiciji u ovom zakonu, gotovinsko plaćanje se može odnositi na direktnu predaju gotovog novca između učesnika.

Nastavi čitati

BiH

Ognjen Bodiroga: “Okruženi smo NATO-m, igramo se vatrom, ja ne znam pušku očistiti”

Published

on

By

Poslanici skupštinske većine, predvođene SNSD-om, rano jutros usvojili su Izborni zakon Republike Srpske.

Poslanik SDS-a Ognjen Bodiroga je tokom diskusije postavio ko će priznati rezultate izbora u RS-u, koji bi bili održani po paralelnom, entitetskom izbornom zakonu.

“Ko će nam dati legitimitet izbora? Okruženi smo NATO-om, igramo se vatrom ovdje, ljudi. Ja ne znam ratovati, ne znam pušku očistiti, kao ni cijela moja generacija”, kazao je on.

Nastavi čitati

BiH

Gorica Dodik nakon skandala: Moj se otac treba izviniti kravama, a ne novinarki

Published

on

By

Udruženje novinara Srbije saopštilo je juče da bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik trebalo da se izvini novinarki N1 što ju je nazvao “kravom”.

Od Dodika izvinjenje nije stiglo, ali se zato na mreži X oglasila njegova ćerka Gorica Dodik.

Evo šta je poručila: “I ja se slažem da treba da se izvini. Ali kravama, jer ih je uvrijedio poredeći “novinarku” sa njima”

Podsjetimo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovali su nedavno sajmu privrede u Mostaru. Tom prilikom Milorad Dodik uvredio je novinarku N1.

 

Naime, snimljen je njihov razgovor u kojem, Dodik novinarku N1 naziva kravom.

Dodik: Vidi ti one krave iz N1, kako se zove. Ona ti ima svoju istinu, ona ti saopšti i ode.

Vučić: Šta ćeš… A jesi video konstrukciju? Prvo ti kaže zašto je Srbija kriva, al ti onda kaže da se Srbija ne pominje.

 

Nastavi čitati

Najčitanije