Connect with us

BiH

Hrvatski profesor: Ruski ambasador u BiH je ratni huškač, zašto HDZ i Čović šute

Published

on

Izjave ambasadora Ruske Federacije u BiH Igora Kalabuhova po pitanju potencijalnog članstva Bosne i Hercegovine u NATO-u, brojni su u bh. javnosti shvatili kao prijetnju. No, reakcije su pristigle i iz svjetskih, ali i regionalnih medija. O Kalabuhovu, njegovim ciljevima, ali i odnosu bh. zvaničnika prema njemu pisao je i profesor prava i kolumnista portala Index Goran Vojković.

Kako piše Vojković na početku svog komentara – riječi Igora Kalabuhova nemoguće je okarakterisati kao bilo šta drugo nego ‘kao prijetnje ratnog huškača’.

“Veleposlanik, dakle osoba kojoj je posao i dužnost graditi dobre odnose između dvije države i brojnih naroda koje u njima žive, zloupotrebljava svoju funkciju i pred medijima otvoreno prijeti, prvo državi u kojoj je, Bosni i Hercegovini, pa onda i drugima, uključujući Hrvatsku”, piše Vojković.

Podsjetimo, Kalabuhov je prije nekoliko dana u razgovoru za FTV rekao: “Ako ona (BiH) odluči biti članica bilo čega, to je unutarnja stvar. Ali druga stvar je naša reakcija. Na primjeru Ukrajine mi smo pokazali što očekujemo. Ako bude prijetnje, mi ćemo reagirati”, citira ga Vojković.

Dodaje da je ovakva formulacija u doba krvave ruske agresije na Ukrajinu zapravo čista prijetnja.

No, Kalabuhov je u petak sa sličnim komentarima nastavio na Face TV-u.

“Da pretpostavim, recimo: BiH je postala članica NATO-a i Bruxelles odluči staviti tu nuklearne rakete usmjerene na Moskvu. Mi ćemo procjenjivati strateški situaciju i zato mislim da izlaz mora biti europski sistem, ne NATO”, izjavio je tada.

Na pitanje voditelja zašto Rusiji “ne smetaju” okolne i susjedne zemlje koje su već dio NATO-a, odgovorio je: “Otkud vi znate da mi nemamo planove protiv Hrvatske, Mađarske, Poljske?”, navodi autor kolumne.

“Putinova Rusija umišlja da bi drugim državama mogla krojiti sudbinu”

Vojković pravi paralelu između 2022. godine i onoga što je Rusija, tačnije SSSR sebi ranije dopuštao na osnovu doktrine iz 1968. godine.

“U pitanju su – da budemo jasni – politička prijetnja i laprdanje. Vidimo tu “potpis” Putinove vladavine koji Rusiju zamišlja kao nekoga tko bi drugim državama određivao što će i kako, sukladno onoj staroj brežnjevljevoj doktrini ograničenog suvereniteta kojim je Sovjetski Savez opravdavao vojna uplitanja u druge države, primjerice invazije na Čehoslovačku 1968. godine. Dakle, u 2022. ruski dužnosnici uvode načela imperijalnih politika, uvode agresivan osvajački rat, sve potpuno suprotno Povelji Ujedinjenih naroda i načelu suverene jednakosti država”, podsjeća Vojković.

Rusija je agresor kojemu ne ide dobro

“Rusija je napala Ukrajinu. Rusiji ne ide dobro na frontovima niti joj ide dobro politički. Pogotovo joj ne ide dobro ekonomski. Vojno nisu ispunili ciljeve, politički su izgubili sve, uništili vlastiti ugled pažljivo građen desetljećima. Kako su pokazali da im ni vojska nije nešto, osim za masovna zločinačka uništavanja gradova – ostaju nešto poput Sjeverne Koreje – jadna siromašna zemlja zastarjele vojne snage koja je važna samo jer ima nuklearno oružje. Dodatno, u vojnom sukobu su pokazali da im nikakvi životi nisu važni – čak ni životi vlastitih vojnika”, zaključak je autora kolumne.

“Veleposlanik ponavlja ruski model opravdavanja agresije”

Kako u nastupu veleposlanika Igora Kalabuhova primjećuje određeni uzorak, Vojković je smatrao potrebnim sagledati pozadinu njegove priče.

“Prvo, on svojim nastupom pokušava opravdati rusko miješanje u unutarnje stvari druge države. Bosna i Hercegovina niti u jednoj SF-varijanti ne može biti prijetnja za Rusiju (osim valjda da nekim čudom pošalje svoje političare da vode ruske republike). Bosna i Hercegovina ima svojih ozbiljnih problema jer se sama ne može dogovoriti o gotovo niti jednom političkom pitanju”, piše Vojković.

A onda se, dodaje on, javlja ruski veleposlanik koji se upetljava u pitanje u koji će vojni savez BiH.

Naglašava da je to, kao prvo, isključivo pitanje samo BiH i njenih građana. Kao drugo, kako oko toga postoji prijepor u samoj BiH, veleposlanik Kalabuhov svojim izjavama samo potiče taj prijepor i sukob unutar same BiH. To pronalaženje prijepora unutar neke države i poticanje istih danas je očigledno dio državne politike Rusije, stav je hrvatskog profesora.

“Drugo, asocijacije prema Ukrajini su očigledna prijetnja – oni analiziraju, oni procjenjuju “stratešku situaciju”, sve velike prazne riječi iz doba Hladnog rata, a u biti samo se skriva poruka tipa – vidite što smo napravili njima, pazite da vam se to ne dogodi!

U ovom drugom govoru Kalabuhova, imamo još dvije naučene priče. Prva je naravno potpuno iracionalna priča o postavljanju nekakvih nuklearnih raketa u BiH. Jasno je i zašto – Rusija svoju invaziju pokušava napraviti analognom Kubanskoj krizi. No, Kubanska kriza je bila prije 60 godina, uglavnom je bila zveckanje oružjem i puno diplomacije (uz jednu izravnu ljudsku žrtvu – američkog pilota špijunskog zrakoplova U2, oborenog iznad Kube).

No, posebno je važno reći, cijela priča oko Kubanske krize je zastarjela epizoda Hladnog rata. Nuklearne rakete se danas nalaze na podmornicama koje se provuku tik uz obalu i priča o razmještanju raketa je u stvarnosti slična priči da se, recimo, ograniči uporaba helija jer bi netko mogao koristiti zračne brodove za bombardiranja – da, koristili su se u Prvom svjetskom ratu i da, bili su opasni, ali danas je to povijest”, piše kolumnista portala Index.

Zašto veleposlaniku Kalabuhovu već nije otkazano gostoprimstvo u BiH i zašto oko toga šute i HDZ BiH, Dragan Čović i ekipa?

“Druga priča te KGB-ove škole je izravno navođenje drugih država – to je ono spominjanje Hrvatske, Mađarske i Poljske. Želja da se izazove strah. Želja da se pokaže kako su oni “jaki” jer eto analiziraju, paze na prijetnje – a u biti sami prijete. Naravno da kod dijela građana to može izazvati nelagodu, kod nekih možda i strah, ali sve tri zemlje sasvim dobro znaju što znači ruska čizma. Ono što govori Igor Kalabuhov je samo laprdanje jednog režima koji je pregazilo vrijeme, koji je pregazila povijest i koji bi se sada vraćao u doba kada su mogli određivati sudbine drugih građana i drugih naroda. Imali smo takvog ovdje devedesetih, Slobodana Miloševića i njegovu politiku i svi znamo kako je to završilo”, piše dalje Vojković.

Navodi da  ostaje samo pitanje zašto veleposlaniku Kalabuhovu već nije otkazano gostoprimstvo u BiH i zašto oko toga šute i HDZ BiH, Dragan Čović i ekipa?

“Radi neformalne koalicije s Miloradom Dodikom?”, pita se Vojković.

Tito je još 1948. pokazao srednji prst Sovjetima

“Što se nas u Hrvatskoj tiče, podsjećamo veleposlanika, jedan Hrvat iz Zagorja je pokazao srednji prst Sovjetskom Savezu puno prije nego što je to postalo popularno. Kada povijesno gledamo Tita, uz naravno ulogu u antifašističkoj borbi, taj razlaz sa SSSR-om je zasigurno najpozitivnije što je politički napravio. To mu, naravno, ne opravdava uvođenje osobne diktature u Jugoslaviji, no učinilo nam je život podnošljivijim”, napisao je na kraju osvrta Vojković.

Za veleposlanika Igora Kalabuhova imao je još jednu poruku, onu Petra Petrovića Njegoša: “Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom”.

BiH

“Dječaci ubijani na vratima, Hazima su razapeli na džamiju”: 31 godina od stravičnog zločina HVO-a

Published

on

By

Na današnji dan prije 31 godina, u zločinačkoj akciji HVO-a, ubijeno je 116 Bošnjaka u mjestu Ahmići. U akciji kodnog naziva “48 sati pepela i dima” najmlađa žrtva je bila tromjesečna beba, a najstarija 82-godišnja starica.

Među ubijenima je bilo jedanaestero djece i 32 žene. Simbol stradanja Ahmića, mjesta kod Viteza, je bila i u potpunosti srušena džamija, čije su fotografije obišle svjetsku javnost.

Tog 16. aprila 1993. godine pripadnici jedinica HVO-a Džokeri i Maturice napali su Ahmiće nakon ezana za sabah-namaz.

Jedan od svjedoka je opisao ovaj monstruozni zločin.

“16. aprila 1993, ujutro, u 6 sati, osjetila sam kao jaku oluju, onda sam ugledala kako meci udaraju preko glave u zid. Zatim sam čula jako udaranje na vrata. Sa mnom u kući su bili muž i troje djece. Čim sam čula lupanja na vrata, krenula sam prema hodniku. Moj sin je govorio da hoće vršiti malu nuždu. Ja sam mu rekla da vrši u sudoper i on je ustao i krenuo preko sobe. Odjednom sam čula vrisak. Nakon toga, moj sin je rekao da je ranjen. Okrenula sam se i vidjela sina kako stoji na nogama dignute desne ruke. U tom momentu nisam vidjela gdje je rana. Zatim sam povikala: ‘Ne pucajte, dijete mi je ranjeno!’ U tom momentu i muž je povikao: ‘Dijete mi je ranjeno, ne pucajte!”, opisuje svjedokinja.

Dodaje kako su ih vojnici HVO-a odveli u smrt.

“Vidjela sam cijev od puške kroz prozor. Jedan od bojovnika je rekao da izađem napolje. Muž je uzeo sina u naručje i pošao prema vratima. Čula sam pucanj i vidjela kako padaju. Pokušala sam izaći napolje. Prišla sam sinu, uzela ga u naručje i vidjela da je mrtav. Ponijela sam ga u kuću, položila na pod i zatvorila oči. Lice mu je bilo krvavo. Uzela sam mokru krpu i umila ga. Pokušala sam nekoliko puta izaći vani da vidim šta mi je s mužem. Nisu mi dali rafali. Zovnula sam ga, a on mi se odazvao. Tražila sam nešto kako bi pomogla mužu. Kada sam se vratila, bio je mrtav. Djevojčicama sam rekla da su oba mrtva. Na sinovljevom tijelu vidjela sam na stomaku tri rane i jednu na grudima”, opis je zločina jedne svjedokinje.

U tom selu je živio i stari i ugledni hadžija Hazim Ahmić.

Svojevremeno je svojim susjedima Hrvatima poklonio 2.000 m2 zemljišta za izgradnju katoličkog groblja Topola u Ahmićima, a za izgradnju crkve u Donjoj Dubravici poklonio je 20.000 maraka.

Hazim Ahmić je u Ahmićima izgradio prelijepu džamiju. Zločinci su starog Hazima razapeli na prozore te džamije, a zatim su džamiju zajedno s njim minirali.

Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije presudio je da su ubistva u Ahmićima bili zločini protiv čovječnosti.

Jedan od zapovjednika HVO-a Dario Kordić osuđen je na 25 godina zatvora, Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić su osuđeni na kazne od šest do deset godina zatvora za sudjelovanje u masakrima, ali su novom presudom 2001. oslobođeni optužbi.

Dario Kordić, koji je u austrijskom zatvoru izdržavao 25-godišnju kaznu zbog zločina u centralnoj Bosni, a naročito zbog zločina u Ahmićima 16. aprila 1993. godine oslobođen je nakon izdržane dvije trećine kazne.

Haški sud je osudio i bivšeg pripadnika specijalne jedinice HVO-a Džokeri, bosanskog Hrvata, Miroslava Cicka Bralu, na 20 godina zatvora.

Paško Ljubičić osuđen je na osam godina zatvora, a nakon odležanih dvije trećine kazne pušten je na slobodu, dok je Tihomir Blaškić osuđen na devet godina zatvora.

klix

Nastavi čitati

BiH

U tragediji smrtno stradali Amila Šehović i njen sin Salih: Poznato mjesto i vrijeme dženaze

Published

on

By

Nakon tragedije u Sarajevu na Bentbaši u kojoj su se utopili majka i sin objavljena je smrtovnica odnosno vrijeme sahrane.

U tragediji su smrtno stradali Amila Šehović i njen sin, Salih Husić.

Amila će biti sahranjena sutra u Vukeljićima u Fojnici, dok će njen sin, Salih, biti sahranjen u srijedu u Sarajevu na mezarju na Ravnim Bakijama.

Nastavi čitati

BiH

Dodik opet negirao genocid i poručio: “Nemamo nijedan razlog da ostanemo u BiH”

Published

on

By

“Veliki miting srpskog naroda” biće održan u četvrtak u 18h na Trgu Krajine u Banjaluci kao odgovor na najavu donošenja Rezolucije o Srebrenici u Generalnoj Skupštini UN-a, poručeno je od lidera stranaka vladajuće koalicije u RS nakon održanog sastanka u NSRS.

Rezolucija bez obzira što želi da se predstavi kao dan sjećanja, znamo kakve posljedice može da izazove, ali može samo da donese neprilike BiH, zato je koalicija odlučila da održi miting u četvrtak u 18h i da pozovemo sve građane a sve koji se ne odazovu treba da ih je sramota jer ovo nije politički događaj“, rekao je Nedeljko Čubrilović lider stranke Demos.

NSRS će raspravljati na posebnoj sjednici skupštine koja će biti održana u četvrtak o Izbornom zakonu RS ali i o usvajanju izvještaja nezavisne Međunarodne komisije o Srebrenici. Tačke dnevnog reda biće poznate sutra nakon održanog kolegijuma.

“Očekujem da u 18h bude najveći skup u istoriji RS. Što se tiče dnevnog reda, biće tu izvještaj međunarodne komisije o Srebrenici, kao i Izborni zakon RS”, rekao je lider US Nenad Stevandić.

“Dva su bitna pitanja, a prva je rezolucija o Srebrenici, ono što je paradoks je da su sponzori Njemačka i Ruanda, kao da je Njemačka zaboravila šta je radila na ovim prostorima, a druga stvar je Izbornog zakona RS”, dodaje Darko Banjac.

Novo negiranje genocida

Milorad Dodik je iskoristio priliku da ponovo negira genocid u Srebrenici.

Elita bosanskih muslimana je napravila autogol, razvalila je kompletnu strukturu, sa druge strane primorali su nas da reakcija bude i one tek počinju. Genocid u Srebrenici se nije desio, a da se desio ne bi se ovoliko nametala ta priča, postoje sudovi koji su presudili, muškarci i žene u to vrijeme poslati su na druga mjesta, a VRS se obračunavala sa vojskom Alije Izetbegovića, a Naser Orić je zaštićena biljka koja nije odgovarala za svoje zločine“, kazao je Dodik.

Nakon toga je ponovo govorio o otcjepljenju Republike Srpske.

Poginulo je preko 4.000 muslimana ali se ne pominje skoro 3.000 Srba da su poginuli, genocid je izmišljotina koja će nas rastaviti, ponosan sam na to da provedemo mjere, RS je stabilna, a nakon UN-a idemo u put samostalnosti jer nemamo nijedan razlog da u BiH ostanemo. Hoće da o Srebrenici naprave sinonim a ne zna se ni koliki je broj ubijenih, izmišljeno broj od 8.300 koji se koriste i predlagači ove rezolucije, nakon ovoga nema suživota, i to ćemo uraditi mirnim putem, a jedna od tih aktivnosti je izborni zakon. Mi radimo u skladu sa Ustavom i zakonom, CIK ne može da provodi izbore u RS, ukoliko CIK to pokuša da to uradi biće spriječeni da to uradi“, kazao je Dodik.

Nastavi čitati

Najčitanije