Connect with us

BiH

Imovina kandidata za Predsjedništvo BiH: Plate nema ispod pet “milja”, imanje na Poljinama, apartmani na Bjelašnici i Vlašiću, Passat od 24.000 KM…

Published

on

Opći izbori u Bosni i Hercegovini trebali bi biti održani 2. oktobra.

“Trebali”, jer se za provedbu izbora mora osigurati nešto manje od 6,22 miliona eura, no tu odluku mora donijeti Vijeće ministara BiH a ona je sada neizvjesna jer još nije usvojen državni budžet za 2022. godinu, piše Source.

Tek je prošle sedmice Nacrt Zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2022. godinu upućen iz Ministarstva finansija i trezora BiH Generalnom sekretarijatu Savjetu ministara BiH u proceduru usvajanja.

“Nakon što je juče Savjet ministara BiH usvojilo Dokument okvirnog budžeta (DOP) za period ‪2022-2024. godina stvoreni su uslovi za usvajanje Nacrta Zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2022. godinu”, navedeno je u saopštenju.

Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda istakao je da je Ministarstvo finansija i trezora BiH u najbržem mogućem roku u datim okolnostima završilo rad na DOP-u i ovogodišnjem budžetui.

“Globalni okvir fiskalne bilance i politika u BiH za period ‪2022-2024. godina usvojen je ‪30. marta 2022. godine te je uslijedio rad na dva obimna dokumenta na kojima počiva finansiranje institucija BiH i povrat javnog duga. Dakle, Ministarstvo finansija i trezora BiH je u roku dva mjeseca završilo ovaj zahtjevan posao te očekujemo da se dalje bez poteškoća nastavi procedura usvajanja budžeta”, rekao je ministar Bevanda.

Na osnovu Ustava i zakona, Ministarstvo finansija i trezora BiH je tehnički izvođač u procesu donošenja budžeta.

“Nakon što Savjet ministara usvoji Nacrt Zakona o budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2022. godinu on se upućuje ustavnom predlagaču – Predsjedništvu BiH, koje utvrđuje prijedlog Zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH, poslije čega ga upućuje na usvajanje Zastupničkom domu i Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH”, pojašnjeno je u saopštenju.

CIK još jednom upozorio Vijeće ministara BiH

Centralna izborna komisija je jučer u svom zvaničnom saopćenju uputila poziv Vijeću ministara BiH da usvoji posebnu Odluku o osiguranju finansijskih sredstava potrebnih za provedbu Općih izbora 2022. godine

“Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine upućuje još jedan apel i poziv Vijeću ministara BiH da na sjednici zakazanoj za ponedjeljak, 06.06.2022. godine u dnevni red uvrsti donošenje Odluke o osiguranju finansijskih sredstava potrebnih za provedbu Općih izbora 2022. godine i istu usvoji. Ukoliko bi se čekalo usvajanje Zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2022. godinu ozbiljno bi bilo ugroženo održavanje izbora u Bosni i Hercegovini 02. oktobra 2022. godine. Naglašavamo, Centralna izborna komisija BiH za provedbu Općih izbora 2022. godine zahtjeva finansijska sredstva u iznosu od 12.568.000 KM, u šta nije uključen redovni godišnji budžet Centralne izborne komisije BiH”, navodi se u saopćenju.

Kandidati

U ovom članku ćemo se “pozabaviti” kandidatima s fokusom na Predsjedništvo BiH, gdje manje-više imamo jasne kandidate na izborima koji bi se trebali održati u prvoj sedmici oktobra.

Predsjednik Demokratske fronte Željko Komšić najavio je da će se ponovo kandidovati, ali da za sada ne zna hoće li i čiju podršku imati, misleći na druge stranke. Iz HDZ-a BiH, odnosno nevladine udruge HNS-a se još ne oglašavaju da li će njihov kandidat biti Dragan Čović, a nedavno se spekuliralo da bi ovoga puta na megdan Komšiću mogao izaći gradonačelnik Mostara Marijo Kordić.

I za Stranku demokratske akcije već se zna, kandidat će biti predsjednik Bakir Izetbegović.

Opozicija nikad ujedinjenija

Sedam stranaka opozicije objelodanile su na pres-konferenciji 21. maja da će Denis Bećirović (Socijaldemokratska partija BiH, SDP BiH) biti njihov zajednički kandidat za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine na ovogodišnjim oktobarskim općim izborima u Bosni i Hercegovini.

Osim SDP-a BiH, ovaj Ujedinjeni opozicioni blok čine: Naša stranka, Narod i Pravda (NiP), Savez za bolju budućnost BiH (SBB BiH), Narodni evropski savez (NES), stranka Za nove generacije i Bosanskohercegovačka inicijativa.

RS

U manjem bh. entitetu, glavna borba vodit će se između kandidata SNSD-a i zajedničkog kojeg će podržati PDP i SDS. To bi mogao biti ili predsjednik SDS-a Mirko Šarović ili načelnik Općine Teslić Milan Milićević.

Iako je i DNS u početku bio dio zajedničke opozicione priče, ova stranka je odlučila da će kandidat za člana Predsjedništva BiH biti njen predsjednik Nenad Nešić.

Iz SNSD-a se još ne oglašavaju o svom kandidatu. Ime bi se moglo znati naredne sedmice, a SNSD-ovog kandidata će podržati Ujedinjena Srpska, Socijalistička partija i NDP s kojima su u koaliciji.

Nedavno su se pojavile informacije da aktuelni član Predsjedništva BiH Milorad Dodik nema namjeru da se ponovo kandiduje za istu funkciju.

Imovina potvrđenih kandidata u utrci za Predsjedništvo BiH

Bakir Izetbegović

Prema informacijama Centra za istraživačko novinarstvo, lider SDA kao delegat i predsjedavajući Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine ima mjesečnu platu od 4904 KM + mjesečne dodatke od 739 KM.

Prema podacima iz imovinskih kartona i zemljišnoknjižnih dokumenata, Bakir Izetbegović i njegova supruga Sebija suvlasnici su kuće i zemljišta u Sarajevu, procijenjenih na 370.000 KM. Supruga je i vlasnica apartmana na Bjelašnici koji je procijenio na 100.000 KM. Njih dvoje u imovinskim kartonima za 2018. godinu nisu prijavili da sa stranačkim kolegom Ševkijom Okerićem dijele suvlasništvo nad imanjem na sarajevskim Poljinama.

Zbog navršenog 65. roًđendana, stekao je pravo da mu se isplati šest prosječnih plaća ili oko 30.000 KM otpremnine.

Denis Bećirović

Potpredsjednik SDP-a kao delegat u Domu naroda Parlamenta BiH ima mjesečna primanja u iznosu od 4477 KM + mjesečne dodatke u iznosu od 1045 KM.

Prema podacima CIN-a, vlasnik je stana u Tuzli od 97 kvadrata čija se vrijednost procjenjuje na 124.000 KM, a vozi VW Passat čija je vrijednost 24.000 KM.

Željko Komšić

Na web stranici CIN-a nisu dostupni podaci o primanjima aktuelnog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, ali je pretpostavka da ista nisu ispod 5.000 KM.

Prema imovinskom kartonu iz 2014. godine, Komšić je vlasnik stana u Sarajevu u vrijednosti od 150.000 KM. Njegova supruga Sabina prijavila je suvlasništvo sa bratom nad vikendicom i jednim dulumom zemljišta koje su naslijedili od roditelja. Supruga Sabina je suvlasnica i apartmana na Vlašiću.

Prema podacima CIN-a, vlasnik je automobila Audi Q3 iz 2012. godine čija se vrijednost procjenjuje na 20.000 KM.

Komšić je zadužen kreditom od 105 hiljada KM, koji bi trebao otplatiti do 2026. godine.

Nenad Nešić

Nenad Nešić, predsjednik Demokratskog narodnog saveza (DNS) i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (BiH), ima nekretnine u BiH, Crnoj Gori i Srbiji te firmu u Istočnom Sarajevu koju nije prijavio Centralnoj izbornoj komisiji (CIK).

Kao zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH ima mjesečna primanja od 4367 KM uz mjesečne dodatke u iznosu od 839 KM.

BiH

Ognjen Bodiroga: “Okruženi smo NATO-m, igramo se vatrom, ja ne znam pušku očistiti”

Published

on

By

Poslanici skupštinske većine, predvođene SNSD-om, rano jutros usvojili su Izborni zakon Republike Srpske.

Poslanik SDS-a Ognjen Bodiroga je tokom diskusije postavio ko će priznati rezultate izbora u RS-u, koji bi bili održani po paralelnom, entitetskom izbornom zakonu.

“Ko će nam dati legitimitet izbora? Okruženi smo NATO-om, igramo se vatrom ovdje, ljudi. Ja ne znam ratovati, ne znam pušku očistiti, kao ni cijela moja generacija”, kazao je on.

Nastavi čitati

BiH

Gorica Dodik nakon skandala: Moj se otac treba izviniti kravama, a ne novinarki

Published

on

By

Udruženje novinara Srbije saopštilo je juče da bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik trebalo da se izvini novinarki N1 što ju je nazvao “kravom”.

Od Dodika izvinjenje nije stiglo, ali se zato na mreži X oglasila njegova ćerka Gorica Dodik.

Evo šta je poručila: “I ja se slažem da treba da se izvini. Ali kravama, jer ih je uvrijedio poredeći “novinarku” sa njima”

Podsjetimo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovali su nedavno sajmu privrede u Mostaru. Tom prilikom Milorad Dodik uvredio je novinarku N1.

 

Naime, snimljen je njihov razgovor u kojem, Dodik novinarku N1 naziva kravom.

Dodik: Vidi ti one krave iz N1, kako se zove. Ona ti ima svoju istinu, ona ti saopšti i ode.

Vučić: Šta ćeš… A jesi video konstrukciju? Prvo ti kaže zašto je Srbija kriva, al ti onda kaže da se Srbija ne pominje.

 

Nastavi čitati

BiH

Srbijanski stručnjaci raskrinkali Dodikov skup: Ni blizu 50 hiljada, ovo je djetinjasto

Published

on

By

Arhiv javnih skupova izrazio je zaprepaštenje procjenom broja učesnika jučerašnjeg skupa “Srpska te zove” u Banjoj Luci koju je objavio MUP Republike Srpske.

Budući da je Arhiv javnih skupova došao do svoje procjene brojanjem ljudi na fotografiji objavljenoj upravo na službenoj Facebook strani MUP-a Republike Srpske, potpuno je nejasno kako je ova institucija došla do procjene o 50.000 prisutnih građana.

Na fotografiji u prilogu vidljivo je blizu 7.700 ljudi, koliko je izbrojano i označeno kružićima. Kada se tome dodaju oni koji se na ovoj fotografiji ne vide od drveća, ili se nalaze van rubova kadra a vidljivi su na drugim fotografijama, broj okupljenih može se zaokružiti na blizu 9.000, što je službena procjena Arhiva javnih skupova.

“Procjena koju je objavio MUP veća je od toga oko pet i po puta, što znači da nadležni predstavnici ove institucije pri dolaženju do te brojke nisu koristili čak ni svoje vlastite fotografije. Poznato je da organizatori javnih okupljanja imaju težnju da u većoj ili manjoj mjeri preuveličaju broj okupljenih na svom događaju, ali od javne institucije, plaćene novcem poreskih obveznika, koja pritom nije organizator skupa, očekivalo bi se da daje profesionalne procjene, a ne da se bavi neobuzdanim pretjerivanjem. Povećati stvaran broj učesnika pet i po puta je ne samo nemoralno, već i krajnje djetinjasto, a na temelju snimka iz drona koji je sam MUP objavio svako može doći do tačne procjene poslije ne više od tri sata brojanja”, navode iz Arhiva javnih skupova.

Dodali su da plasiranje ovakve notorne i lako proverljive neistine čini medveđu uslugu skupu koji se deklarativno zalaže upravo za utvrđivanje istine.

“Arhiv javnih skupova ovom prilikom apeluje na sve organizatore javnih skupova, a pogotovo na nadležne institucije, da se odgovorno odnose prema informaciji o broju prisutnih, kao javnom dobru i podatku od javnog interesa. U vrijeme masovne upotrebe dronova i interneta, istinu o stvarnom broju prisutnih je ionako nemoguće sakriti”, zaključuju.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije