Connect with us

BiH

Iz Njemačke se vratio da bi osnovao firmu: Mnogi ne cijene Bosnu dok iz nje ne odu

Published

on

Iako je Edvin Valentić u Njemačkoj imao platu od oko 5.000 KM i kako kaže, posao iz snova, u ovoj zemlji nije se vidio

Dvadesetdvogodišnji Edvin Valentić rođen je u Njemačkoj u koju je, poput velikog broja mladih ljudi, otišao i da radi nakon što je u Bosni i Hercegovini završio srednju školu. Ali za razliku od mnogih mladih koji su u Njemačkoj i ostali, Edvin je izabrao nešto drugačiji put.

Dao je otkaz u firmi u kojoj je radio i zaputio se u Bosnu i Hercegovinu s ciljem da ovdje osnuje firmu.

– U Bosnu i Hercegovinu sam se vratio 1. aprila prošle godine. Iako su mnogi mislili da se šalim, ja sam bio ozbiljan. Odlučio sam da dam otkaz u firmi u kojoj sam radio, da se vratim u Bosnu i Hercegovinu i pokušam u životu napraviti nešto više, ispričao je Valentić.

Iako je u Njemačkoj imao platu od oko 5.000 KM i kako kaže, posao iz snova, u ovoj zemlji nije se vidio.

– Radio sam u šljunkari, bio sam serviser i vozač pretovarnih mašina i bagera. Kad sam dao otkaz svi su se šokirali. Međutim, meni Njemačka nije odgovarala, nisam se tu vidio, smatrao sam da mogu napraviti više, da mogu raditi sam za sebe, objasnio je Edvin.

U početku Edvin je imao viziju da će u BiH osnovati mali obrt, no kontakti koje je ostvario svega tri dana prije nego što će napustiti Njemačku odredili su da stvari krenu u drugom pravcu i da vrlo brzo postane generalni zastupnik uspješne njemačke kompanije “Lutze Group” za BiH i zemlje regije – Hrvatsku, Srbiju i Crnu Goru.

Ova grupacija se bavi plastičnim inžinjeringom i održavanjem transportnih sistema u sektoru mašinstva i postrojenja za kompanije koje se bave “krupnim” transportom i transportom gumenim trakama na okretanje u teškoj industriji i same njihove reparacije.

SLUČAJAN SUSRET

– Tri dana prije isteka otkaznog roka u firmu gdje sam radio došli su radnici da nešto poprave. Kad sam vidio kako rade zapitao sam se da li u BiH postoji nešto ovako. Malo sam istraživao i vidio da je uglavnom riječ o kineskoj i turskoj robi što je značajna razlika u kvalitetu u odnosu na njemačku opremu i alate. Tehnologije koje koristi “Lutze Group” još uvijek nisu bile prisutne na Balkanu, priča Valentić za BiznisInfo.

Odmah sutradan ih je pitao da li su zainteresovani da prošire tržište.

– Nazovem, predstavim sebe i svoju viziju i kažem da želim da ove tehnologije dovedem u BiH. Oni su se odmah složili i rekli da im treba za ovaj region neko ko priča njemački jezik, kaže Valentić.

Došao je u Bosnu i Hercegovinu i umjesto prvobitno plairanog obrta ovorio d.o.o. Tako je nastala firma Valex Company.

NOVE TEHNOLOGIJE

Ugovor iz njemačke kompanije stigao je za dva dana a odmah je dogovoreno da iz Bosne i Hercegovine pokriva i susjedne zemlje.

Valex Company sada ima zastupništvo za opremu i reparaciju transportnih sistema – od vijaka preko tehničkih guma, trakastih trasportera u svim dimenijama, ljepila za hladne i tople vulkanizacije.

Ova oprema i alati za reparaciju primjenjuju se u svim industrijama gdje postoje transportni sistemi – najviše u rudnicima i energetskim postrojenjima, ali i prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, u šljunkarama, betonarama, na aerodromima…

Jedina je kompanija na našem tržištu koja ima najnovnije tehnologije za ove namjene njemačke kvalitete.

– Valex Company d.o.o. Zenica osnovana je kao društvo koje vrši posredovanje između klijenata sa teritorije Bosne i Hercegovine i njemačkog proizvođača “Lutze Group” koji svoje proizvode plasiraju širom Evrope, od Holandije preko Belgije do Francuske i šire, ističe Valentić koji u Bosni i Hercegovini ostaje kako bi dalje razvijao posao. Kazao je i kako voli našu državu i naš narod bez obzira na to što ovdje ima mnogo više problema nego u Njemačkoj.

– Volim slobodu koje u Njemačkoj nema. Mnogi ne cijene Bosnu dok iz nje ne odu, zaključio je Edvin Valentić.

BiH

Ognjen Bodiroga: “Okruženi smo NATO-m, igramo se vatrom, ja ne znam pušku očistiti”

Published

on

By

Poslanici skupštinske većine, predvođene SNSD-om, rano jutros usvojili su Izborni zakon Republike Srpske.

Poslanik SDS-a Ognjen Bodiroga je tokom diskusije postavio ko će priznati rezultate izbora u RS-u, koji bi bili održani po paralelnom, entitetskom izbornom zakonu.

“Ko će nam dati legitimitet izbora? Okruženi smo NATO-om, igramo se vatrom ovdje, ljudi. Ja ne znam ratovati, ne znam pušku očistiti, kao ni cijela moja generacija”, kazao je on.

Nastavi čitati

BiH

Gorica Dodik nakon skandala: Moj se otac treba izviniti kravama, a ne novinarki

Published

on

By

Udruženje novinara Srbije saopštilo je juče da bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik trebalo da se izvini novinarki N1 što ju je nazvao “kravom”.

Od Dodika izvinjenje nije stiglo, ali se zato na mreži X oglasila njegova ćerka Gorica Dodik.

Evo šta je poručila: “I ja se slažem da treba da se izvini. Ali kravama, jer ih je uvrijedio poredeći “novinarku” sa njima”

Podsjetimo, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik prisustvovali su nedavno sajmu privrede u Mostaru. Tom prilikom Milorad Dodik uvredio je novinarku N1.

 

Naime, snimljen je njihov razgovor u kojem, Dodik novinarku N1 naziva kravom.

Dodik: Vidi ti one krave iz N1, kako se zove. Ona ti ima svoju istinu, ona ti saopšti i ode.

Vučić: Šta ćeš… A jesi video konstrukciju? Prvo ti kaže zašto je Srbija kriva, al ti onda kaže da se Srbija ne pominje.

 

Nastavi čitati

BiH

Srbijanski stručnjaci raskrinkali Dodikov skup: Ni blizu 50 hiljada, ovo je djetinjasto

Published

on

By

Arhiv javnih skupova izrazio je zaprepaštenje procjenom broja učesnika jučerašnjeg skupa “Srpska te zove” u Banjoj Luci koju je objavio MUP Republike Srpske.

Budući da je Arhiv javnih skupova došao do svoje procjene brojanjem ljudi na fotografiji objavljenoj upravo na službenoj Facebook strani MUP-a Republike Srpske, potpuno je nejasno kako je ova institucija došla do procjene o 50.000 prisutnih građana.

Na fotografiji u prilogu vidljivo je blizu 7.700 ljudi, koliko je izbrojano i označeno kružićima. Kada se tome dodaju oni koji se na ovoj fotografiji ne vide od drveća, ili se nalaze van rubova kadra a vidljivi su na drugim fotografijama, broj okupljenih može se zaokružiti na blizu 9.000, što je službena procjena Arhiva javnih skupova.

“Procjena koju je objavio MUP veća je od toga oko pet i po puta, što znači da nadležni predstavnici ove institucije pri dolaženju do te brojke nisu koristili čak ni svoje vlastite fotografije. Poznato je da organizatori javnih okupljanja imaju težnju da u većoj ili manjoj mjeri preuveličaju broj okupljenih na svom događaju, ali od javne institucije, plaćene novcem poreskih obveznika, koja pritom nije organizator skupa, očekivalo bi se da daje profesionalne procjene, a ne da se bavi neobuzdanim pretjerivanjem. Povećati stvaran broj učesnika pet i po puta je ne samo nemoralno, već i krajnje djetinjasto, a na temelju snimka iz drona koji je sam MUP objavio svako može doći do tačne procjene poslije ne više od tri sata brojanja”, navode iz Arhiva javnih skupova.

Dodali su da plasiranje ovakve notorne i lako proverljive neistine čini medveđu uslugu skupu koji se deklarativno zalaže upravo za utvrđivanje istine.

“Arhiv javnih skupova ovom prilikom apeluje na sve organizatore javnih skupova, a pogotovo na nadležne institucije, da se odgovorno odnose prema informaciji o broju prisutnih, kao javnom dobru i podatku od javnog interesa. U vrijeme masovne upotrebe dronova i interneta, istinu o stvarnom broju prisutnih je ionako nemoguće sakriti”, zaključuju.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije