Connect with us

Sukob u Ukrajini

Johnson: Moramo pomoći ugroženim državama Zapadnog Balkana, a one koje pomažu Rusima sankcionisati

Published

on

Premijer Velike Britanije Boris Johnson u autorskoj kolumni za New York Times predložio je šest koraka koji moraju biti poduzeti da bi se zaštitio međunarodni poredak u svjetlu ruske agresije na Ukrajinu.

“Tokom protekle sedmice, kao odgovor na potresne scene u Ukrajini, jedinstvo Zapada bilo je impresivno i ohrabrujuće. Znam iz mojih skoro svakodnevnih razgovora s predsjednikom Volodimirom Zelenskim da je to Ukrajincima pružilo utjehu u trenutku kada im je to bilo potrebno.”, istakao je Johnson.

Dodao je da nikada u životu nije vidio “međunarodnu krizu u kojoj je granica između ispravnog i pogrešnog bila tako oštra, u trenutku dok ruska ratna mašina oslobađa svoj bijes na ponosnu demokratiju”.

“Sada je jasno da diplomatija nikada nije imala šanse. Ali upravo zbog našeg poštovanja prema Rusiji smatramo da su postupci Putinovog režima tako nesavjesni. Putin pokušava uništiti sam temelj međunarodnih odnosa i Povelje Ujedinjenih nacija: pravo nacija da odlučuju o svojoj budućnosti, bez agresije i straha od invazije. Njegov napad na Ukrajinu počeo je sa izmišljenim izgovorom i flagrantnim kršenjem međunarodnog prava. Sve više tone u groznu kampanju ratnih zločina i nezamislivog nasilja nad civilima”, smatra britanski premijer.

Naglasio je da je Britanija upozorila da svijet ulazi u period u kojem će autoritarne države testirati snagu Zapada u svim oblastima.

“Više nije dovoljno iznositi tople floskule o međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima. Morat ćemo ga aktivno braniti od kontinuiranog pokušaja redefinisanja pravila silom i drugim alatima, kao što je ekonomska prinuda. Moramo obnoviti efektivno odvraćanje u Evropi, gdje je, predugo, sam uspjeh NATO-a i američke sigurnosne garancije stvarao samozadovoljstvo. Ono što se dešava u Evropi imat će duboke implikacije širom svijeta”, stoji u nastavku.

Dodao je da Rusija ima ogromnu snagu i da se sada moramo pripremiti za još mračnije dane koji su pred nama.

U tom smislu predložilo je plan od 6 tačaka za Ukrajinu

“Prvo, moramo mobilizirati međunarodnu humanitarnu koaliciju… Moramo svi zajedno raditi na uspostavljanju momentalnog prekida vatre i omogućavanju civilima bezbjedan prolaz, hranu i medicinske zalihe”, navodi se.

Dodaje da je drugi korak pomoći Ukrajini da se odbrani te je u tom smislu sve više nacija spremno obezbjediti dodatnu odbrambenu opremu.

“Treće, moramo maksimizirati ekonomski pritisak na Putinov režim. Moramo ići dalje na ekonomske sankcije, izbacivanjem svih ruskih banaka iz SWIFT-a i davanjem našim agencijama za provođenje zakona neviđenih ovlaštenja da ogule fasadu prljavog ruskog novca u Londonu. Moramo krenuti za oligarsima. Do sada je Ujedinjeno Kraljevstvo uvelo sankcije za više od 300 članova elite i entiteta, uključujući samog Putina. Ali ove mjere neće biti dovoljne osim ako Evropa ne počne da se odvikava od ruske nafte i gasa koji finansiraju Putinovu ratnu mašinu”, smatra Johnson.

Na četvrtom mjestu ističe da bez obzira koliko dugo trajalo mora se spriječiti bilo kakva puzajuća normalizacija onoga što Rusija radi u Ukrajini.

“Lekcija iz ruske invazije na Gruziju 2008. i zauzimanja Krima 2014. je da prihvatanje rezultata ruske agresije samo podstiče još agresije”, smatra Johnson.

Dodaje da se ne smije dozvoliti da Kremlj zauzme komad nezavisne zemlje i nanese ogromnu ljudsku patnju, a da nakon toga svijet to prihvati kao da se ništa nije desilo.

“Šesto, moramo djelovati sada na jačanju euroatlantske sigurnosti. Ovo uključuje ne samo jačanje istočnog krila NATO-a, već i podršku evropskim zemljama koje nisu članice NATO-a, koje su potencijalno u opasnosti od ruske agresije, kao što su Moldavija, Gruzija i nacije Zapadnog Balkana. A oni koji učestvuju ili omogućavaju rusku agresiju, poput Bjelorusije, bit će podvrgnuti maksimalnim sankcijama”, zaključuje britanski premijer.

klix

Sukob u Ukrajini

Kusturica se sastao s Putinom: Ukrajinu nazvao “historijskom pravdom”, tražio mu novac za tri filma

Published

on

By

Reditelj Emir Kusturica jučer je razgovarao u Moskvi sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, uz skandalozno opravdavanje ruske agresije na Ukrajinu.

Tom prilikom Kusturica je, između ostalog, zahvalio Putinu na navodnoj “historijskoj pravdi” u Ukrajini kazavši kako je to “početak novog svijeta”.

Na početku razgovora sagovornici su se prisjetili da su se posljednji put vidjeli na Kulturnom forumu u Sankt Petersburgu 17. novembra prošle godine.

Također, Kusturica je informisao Putina da želi da snimi “ruski triptih” od tri filma po piscima Fjodoru Dostojevskom, Nikolaju Gogolju i Lavu Tolstoju te je zatražio podršku.

“Imam ideju da napravim triptih u novom svetu, ruski triptih, tri filma. Prvi se zove ‘Inženjer lakih šetnji’ – to je moja savremena verzija Dostojevskog. Zatim moja verzija Gogolja ‘Kako se Ivan Ivanovič naljutio na Ivana Nikiforoviča’ – veoma smiješna i mislim da je važno da se to sada uradi. I treći film ‘Kozaci’ Lava Nikolajeviča Tolstoja”, naveo je Kusturica.Rekao je da planira završiti karijeru nakon rada na “ruskom triptihu” i filmu “Lovor” po djelu Jevgenija Vodolazkina, piše Klix.

Putin je ideje Kusturice nazvao “veoma zanimljivim” kazavši kako Kusturicino obraćanje historiji može da bude “vrlo zanimljivo i produktivno”.

Nastavi čitati

Sukob u Ukrajini

Moskovski patrijarh rekao da se u Ukrajini vodi “sveti rat”, vjeruje i da će Rusija preuzeti Kijev

Published

on

By

Poglavar Ruske pravoslavne crkve patrijarh Kiril sa sjedištem u Moskvi opisao je invaziju na Ukrajinu kao “sveti rat” Rusije protiv Ukrajine.
Poglavar crkve, patrijarh Kiril pojačao je retoriku Kremlja o ratu Rusije u Ukrajini i označio ga kao egzistencijalni i civilizacijski “sveti rat”.Prema američkom Institutu za proučavanje rata, ovo je značajna infleksija za ruske vlasti koje su do sada pažljivo izbjegavale da rusku invaziju na Ukrajinu zvanično okarakterišu kao bilo kakvu vrstu rata. Prije nekoliko dana je i glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov kazao da je Rusija “u ratnom stanju”.

U novom ideološkom i političkom dokumentu, Kiril je Putinovu “specijalnu vojnu operaciju” nazvao, osim svetim ratom (Svyashennaya Voyna), i novom etapom u borbi ruskog naroda za “nacionalno oslobođenje… u jugozapadnoj Rusiji”, misleći na istočnu i jugoistočnu Ukrajinu.

Kiril je tvrdnje objasnio kazavši da vojnici brane “Svetu Rusiju” i svijet od naleta globalizma i pobjede Zapada, koji je pao u satanizam.

Patrijarh je ustvrdio da će se rat u Ukrajini završiti tako što će Rusija preuzeti ekskluzivni utjecaj na cijeloj teritoriji moderne Ukrajine i isključiti bilo koju ukrajinsku vladu za koju Kremlj utvrdi da je neprijateljska prema Rusiji.

klix

Nastavi čitati

Sukob u Ukrajini

VIDEO Šta sve treba biti rusko: Medvedev objavio kartu svoje vizije istoka Evrope

Published

on

By

Dmitrij Medvedev, zamjenik šefa Vijeća sigurnosti Rusije i saveznik predsjednika Vladimira Putina, rekao je da je Ukrajina dio Rusije i isključio mirovne pregovore s aktualnim ukrajinskim vodstvom.

U huškačkom govoru u južnoj Rusiji Medvedev je kazao da će Rusija nastaviti sa “specijalnom vojnom operacijom” sve dok druga strana ne kapitulira, dodavši da će se “historijski dijelovi Rusije vratiti kući”.

Medvedev je govor održao ispred karte Ukrajine koji prikazuje tu zemlju kao krnji teritorij stiješnjen uz Poljsku, s Rusijom koja u potpunosti kontrolira istok, jug i obalu Crnog mora.

“Jedan od bivših ukrajinskih vođa je u nekom trenutku rekao da Ukrajina nije Rusija. Taj koncept mora zauvijek nestati. Ukrajina je definitivno Rusija”, rekao je Medvedev.Bivši ruski predsjednik je isključio mogućnost mirovnih pregovora s aktualnim ukrajinskim vodstvom na čelu s predsjednikom Volodimirom Zelenskim i poručio da će svaka buduća ukrajinska vlada, ako bude htjela pregovarati, morati prepoznati novu realnost na terenu.

“Teritoriji na obje obale Dnjepra dio su ruskih strateških i povijesnih granica. Zato su svi pokušaji da ih se nasilno promijeni, da se žive odsjeku, osuđeni na propast”, ​​dodao je Medvedev.

Osvrnuoi se i na odnose Istoka i Zapada optuživši američke specijalne snage i vojne savjetnike da vode rat protiv Rusije te je dodao da su odnosi Moskve i Washingtona gori nego tokom Kubanske krize 1962.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije