Connect with us

BiH

Juratović: ‘Svinjariju grade oko Schmidta u izbornoj kampanji oni koji nemaju šta nuditi narodu, to je nedopustivo’

Published

on

Političari ništa i ne rade osim što pričaju o patriotizmu i ugroženosti, a kritike su usmjerili na Christiana Schmidta, jer građanima nemaju šta ponuditi

Danima poslije izjava i javnog iskazivanja ljutnje Christiana Schmidta, visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, reakcije ne prestaju – oglašavaju se i vladajuće elite, opozicija, javne ličnosti… Schmidtovo pokazivanje ljutnje poslužilo je kao predizborna kampanja, a mnogi upiru prstom u njega, tvrdeći da je u potpunosti izgubio kontrolu.

OCRNILI ZEMLJU

– Schmidt je imao bijesnu i neprimjerenu reakciju na konferenciji za novinare u Goraždu. To govori da i on gubi živce. On je nelegalan, može da bjesni, može da radi šta god hoće, ali on nije visoki predstavnik, rekao je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a.

Sanja Vulić, državna poslanica iz SNSD-a, poručila je da takvo ponašanje niko ne bi smio sebi da dopusti, a pogotovo neko ko bi trebalo da bude diplomata.

– Drago mi je da je Schmidt shvatio da u političkom bošnjačkom Sarajevu nema saveznike i sve ono što su mu govorili – zapravo su lagali. Nikada se iz Agencije za strance BiH nisu oglasili koji je status turiste Schmidta u BiH, rekla je Vulić.

Ako narod želi promjenu, ne može podržavati neradnike koje godinama plaća da bi se oni bavili političkim kriminalom, kaže Juratović

Dodala je da je “Schmidt došao u beznađe i to pokazuje činjenica da vapajem poziva na saradnju i političare iz RS-a, te da mu pojedinci iz opozicije trče u zagrljaj i sa njim razgovaraju kao sa nekim ko je primjer za budućnost”. Istakla je i da SNSD ima jedino savezništvo sa građanima RS-a, za razliku od PDP-a i SDS-a koji su, itekako, u zagrljaju sa SDA i dijelom međunarodne zajednice.

Vjerovatno su ga izlagali i ispetljali. Mislim da je izgubio kontrolu. Vjerovatno sada bolje zna gdje je došao. Došao je među SNSD, HDZ i SDA koji bi trebali da odu sa političke scene. Ovu zemlju su ocrnili za ove četiri godine, rekao je ranije i Mirko Šarović, lider SDS-a.

Nikola Špirić, predsjedavajući Doma naroda PSBiH i potpredsjednik SNSD-a, poručio je kako je očigledno da je ovih dana zavladala velika panika i galama Schmidta i rukovodstva SDS-a i PDP-a, a razlog je, kako tvrdi, svjesnost da neće moći utjecati na kreiranje izbornih rezultata.

– Oni RS doživljavaju kao boks-džak, misleći da u nedogled nekažnjeno mogu udarati u njega, ali je sasvim sigurno da će posljednju riječ za takvu politiku reći građani na izborima 2. oktobra, rekao je Špirić.

Schmidta su kritikovali i članovi SDA, politički analitičari, mediji, pa i članovi Bundestaga i političari iz Njemačke. Sa druge strane, priče o tome koliko je naša zemlja postigla u protekle četiri godine i šta su vladajuće strukture konkretno uradile, naprosto nema.

Sociolog Srđan Puhalo smatra da smo u proteklom periodu, i to ne samo posljednje četiri godine, propustili veliki broj šansi zahvaljujući ovakvim političarima.

– Prije Schmidta imali smo zabrinutog visokog predstavnika, danas imamo visokog predstavnika koji je, eto, izgubio živce. Možda je to napredak, s obzirom na sve ono što se dešava u bh. društvu, kaže Puhalo i dodaje da su građani ti koji su možda trebali da se naljute onako kao što se Schmidt naljutio u Goraždu.

Srđan Puhalo: Prihvatili smo da je mnogo važnije da budemo konstitutivni/Senad Gubelić

Naglašava da jedina reakcija građana treba da bude upravo ljutnja i bijes, jer je ovo “naša zemlja i tiče se naših života, budućnosti”.

– Ovakva BiH jedino odgovara političkim elitama, domaćim političkim elitama, gdje sa minimalno odgovornosti imaju maksimalne privilegije. To znači da ne treba da nas iznenadi da su političke elite i Srba i Hrvata i Bošnjaka protiv visokog predstavnika, odnosno protiv bilo koga ko hoće nešto da uradi u ovakvoj zemlji, jer njima ovakva država najviše odgovara, objašnjava Puhalo.

Smatra da su građani “skuvani kao kuvana žaba o kojoj se govori” i da smo prosto navikli na ovakve političare u BiH.

– Prihvatili smo da je mnogo važnije da budemo konstitutivni, nego da uđemo u EU – da imamo veće plate, bolje zdravstvo, školstvo, da nam djeca ne idu u inostranstvo, sve smo to prihvatili zarad tog etničkog, a domaći političari ništa drugo i ne rade nego nam bacaju te šuplje priče o patriotizmu, o ugroženosti naših naroda i prosto običan mali čovjek se adaptirao na ovakvu BiH. To je sa jedne strane očekivano, a sa druge neprihvatljivo, odnosno nenormalno i teško je očekivati da će neko umjesto građana rješavati njihove probleme, pa makar to bio i visoki predstavnik. Čini mi se da su mladi ljudi izabrali radije da bježe iz ove zemlje, nego da se bore za nju. Od penzionera, starijih ljudi, ne možete ni očekivati neko veliko nezadovoljstvo, budžetski su lojalni, tako da mi imamo onakvo društvo kakvo u principu odgovara domaćim političarima i oni su ga stvorili takvim, ističe Puhalo.

Smatra da građani u oktobru imaju prvu šansu da vrednuju rad domaćih političara.

– Samo se postavlja pitanje šta je alternativa jer danas, čini mi se, u BiH nema nevinih što se tiče politike, svi su na vlasti nekako i sad je na građanima da dobro ocijene i procijene koliko su zadovoljni na nivou entiteta, kantona, države. Druga stvar, demokratija nisu samo izbori, demokratija podrazumijeva i mnogo drugih načina da se borite za neke svoje interese, prava, politike, od potpisivanja peticija, do blokada ulica, u zavisnosti od onoga kako će reagovati domaća vlast i zato mislim da svesti sve na izbore nije dobro, ali najbliža opcija su nam upravo ti veliki izbori, u kojima možemo promiješati karte i kazniti one za koje mislimo da loše rade i nagraditi one za koje mislimo da mogu biti bolji od ovih prethodnih, sadašnjih ili nagraditi one koji dobro rade i u ovom trenutku, zaključuje Puhalo.

Josip Juratović, izvjestitelj SPD-a u odboru za evropsku politiku Bundestaga i predsjednik parlamentarne skupine za Zapadni Balkan, ističe da su neki kritični prema Schmidtu, ali da su drugi shvatili šta se dešava u BiH.

SPINOVI KAO PROGRAMI

– U BiH je ta kritika naspram Schmidta, ustvari, sve veći apsurd. Političke strukture koje se nalaze u izbornoj kampanji, umjesto da nude rješenje za budućnost BiH, one na osnovu spinova prave pokret protiv Schmidta koji se sve više pretvara u nacionalistički pokret na sve tri strane i to je nešto što je jako zabrinjavajuće, kaže Juratović.

Ističe da je Schmidt bio emocionalan, ali da mnogi razumiju njegovu reakciju.

– Za razliku od političara koji bi trebali raditi u BiH, neki put se desi da kroz nekog prođu emocije i mi smo to razumjeli. Tu svinjariju sada grade oko Schmidta u izbornoj kampanji oni koji nemaju šta nuditi narodu, nego su sveli kampanju na nacionalističke retorike, a glavni krivac im je Schmidt. Tako nešto je nedopustivo i Njemačka je svjesna te situacije, zaključuje Juratović.

oslobodjenje

BiH

Radončić: ‘Bakir Izetbegović brani Novalića zbog Sebije. Konaković je uradio sjajan posao’ (VIDEO)

Published

on

By

Fahrudin Radončić, lider SBB-a i bivši ministar sigurnosti BiH u dva navrata, gostovao je na BHRT-u, gdje je govorio o aktuelnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.

“Trojka, a pogotovo Konaković je pokazao da BiH nije izolovana na međunarodnoj sceni… Dolaskom Trojke smo kao Bošnjaci poslali poruku da smo sekularna i moderna država. Konaković je imao sastanke nezamislive za vrijeme vladanja SDA… Konaković je uradio sjajan posao“, rekao je Radončić za emisiju BHT1 uživo.

 

On smatra da je nakon svega urađenog u posljednje vrijeme ipak moguća koalicija SDA i SNSD-a, nakon što je lider SNSD-a Milorad Dodik postavio ultimatum Trojci zbog njemačkih i američkih ambasadora i visokog predstavnika Christiana Schmidta.

“Ako imate sile koje pokazuju da BiH moguća, ako su sile konstiruisane u stranke Trojke, naravno da ćete zasmetati nacionalnim stranakama, pa i Dodiku, i da će praviti scenario da se vrati konfilkt tri nacionalne stranke. Izetbegović treba kao partner prvenstveno Dodiku i ne iznenađuje me odluka o koaliciji”, smatra Radončić.

 

Radončić objašnjava da bi promjena u državnom Savjetu ministara tehnički bila lako izvodljiva.

“Krišto podnese ostavku, pada Vijeće ministara, bira se novi. Umjesto Trojke upada SDA i vraća se poznati nacionalni trojac“, ističe Radončić.

On ističe da se niko ne bi vratio u SDA dok god su Bakir Izetbegović i njegova supruga Sebija na vlasti.

“Ja bih se prvi vratio ka SDA bez bračnog para i dinastije na vlasti. Niko ne želi sa Bakirom. Da je pametan dao bi ostavku, sklonio bi sebe i gospođu kao faktore iritacije”, rekao je Radončić.

Radončić kaže da se samovoljno povukao iz politike iako su mu nudili da bude zajednički kandidat za člana Predsjedništva BiH.

 

“Donio sam odluku da ću podržati Bećirovića, da idemo sa jednim kandidatom. Uspjeli smo promijeniti vrh u Predsjedništvu. Ja sam praktično žrtvovao vlasiti političku karijeru i rezultat SBB-a. Veoma sam sretan što je BiH napravila precizne pomake. Jedan od pomaka je i skidanje Izetbegovića sa vrha vlasti kod Bošnjaka. Ubijeđen sam da dokle god bi on sjedio u Predsjedništvu BiH ne bi nam se otvorila evropska vrata”, kazao je predsjednik SBB-a.

On je najavio povratak SBB-a na političku scenu.

“Vratićemo stranku u kondiciju. Treba napraviti lokalni rezultat i to ćemo uspjeti”, naglašava Radončić.

Nastavi čitati

BiH

Nikšić: Ušli smo u političku krizu, nemamo ništa protiv da Dodik Trojku zamijeni sa SDA

Published

on

By

O aktuelnim temama u Dnevniku D FTV-a govorio je Nermin Nikšić, premijer FBiH i predsjednik SDP-a.
Na početku razgovora odgovorio je na pitanje postoji li koalicija na državnom nivou nakon svega što se dogodilo u NSRS.

„Teško pitanje. Na to pitanje teško ja sam mogu dati odgovor. To je koalicija koja u sebi sadrži nekoliko političkih subjekata. Evidentno je da smo ušli u jednu političku krizu, evidentno je da će nam trebati jako puno vremena da se vratimo na puteve kojima smo išli do prije par dana. Iskreno se nadam, a i danas je Trojka pokušala poslati poruku da nastavimo razgovarati, da iskoristimo ovaj period do stupanja na snagu drugog dijela Izbornog zakona kojeg je proglasio visoki predstavnik – da probamo mi doći do rješenja. Da li će to naići na razumijevanje ostalih partija, vidjet ćemo. Nakon uskršnjih praznika, pošto smo mi sljedeći domaćini, pokušat ćemo organizovati jedan takav sastanak“, kazao je on.

Nikšić je ocijenio da politička klima u BiH nije ugodna.

„Imate svaki čas neko prepucavanje i ultimatume, koji ne mogu prolaziti na ozbiljnoj političkoj sceni. I ovo vrijeme iza nas je pokazalo, kad razgovarate onda i dođete do određenog kompromisa. Na ovaj način sigurno nismo spremni razgovarati, ali smo spremni tražiti moduse kako da izađemo iz krize“, poručio je on.

Osvrnuo se i na izjavu Milorada Dodika u kojoj je Trojku nazvao političkim lažovima.

„Ne znam na šta je mislio. Nikad nismo krili da smo spremni na razgovor i kompromis, ali isto tako nismo krili da nećemo popustiti kada je u pitanju interes građana i BiH. Mi u ovom periodu nismo promijenili svoj stav i mišljenje. Ja bih radije da smo mi uspjeli da se dogovorimo i da smo mi donijeli izborni zakon. Ali trebamo biti svjesni da postoji visoki predstavnik i da on ima svoja ovlaštenja koja koristi kako procijeni“, objašnjava Nikšić.

Upitan kako gleda na Dodikov poziv da Trojku u koaliciji zamijeni sa SDA, istakao je da nije ništa novo u političkoj praksi da dolazi do prekompozicije vlasti.

„Imali smo priliku nekoliko puta čuti da je bilo lakše sa SDA nego s nama. Nemamo ništa protiv, ako se slože. S naše strane, mi smo i dalje spremni da kroz razgovore pokušamo prevazići krizu“, kazao je.

Dodaje da ne postoji niko ozbiljan na političkoj sceni ko vjeruje da je moguće isporučiti Dodikove zahtjeve.

„Smatram da je on svjestan da to nisu realni zahtjevi i da od njih nema ništa. To nije ni taktiziranje, nije on taj tip. Sigurno je ljut. Moramo biti svjesni – kompromis nije bilo moguće postići bez Dodika i Čovića. Koliko god smo se mi upinjali, i oni su morali biti dio te priče koju smo završili da dobijemo otvaranje pregovora“, kazao je Nikšić.

Upitan znači li ovo kraj evropskog puta, odgovara:

„Sigurno će usporiti evropski put BiH i ispunjavanje uslova koji su pred nama. Ali mi nikad nismo odustajali od evropskog puta i uvijek smo tražili načine kako ćemo ga odblokirati. Nakon otvaranja pregovora dobila je i RS i FBiH, znači dobila je i država. Jačamo i državu i institucije vlasti“, tvrdi Nikšić.

Komentarisao je i odluku visokog predstavnika kojom je nametnuo izmjene izbornog zakona.

„Odluka visokog predstavnika, pogotovo onaj dio koji se odnosi na tehničke izmjene izbornog zakona, nije sporna nikome, pa čak ni političkim partijama iz RS i SNSD-u“, kaže Nikšić.

Kaže i da je državna koalicija bila dogovorila 99 posto stvari vezano za izborni zakon.

„Pa i oko rješavanja pitanja CIK-a smo otprilike postigli neki konsenzus na bazi činjenice da ipak ne biraju oba doma parlamenta CIK, već da Kolegij oba doma bude komisija koja će predlagati sastav. Oko nekih nadležnosti je ostala sitnica da se dogovori. Kamen spoticanja bio je izbor članova Predsjedništva BiH, gdje smo mi iz Trojke smatrali da je važno da, osim provođenja odluka Ustavnog suda, je vrlo važno da provedemo i odluke Suda za ljudska prava u Strazburu“, ističe Nikšić.

Na pitanje je li ga iznenadila odluka visokog predstavnika, istakao je:

„Imali smo informacije da se lomi kada i koji je to rok. I mi smo išli i lobirali kod visokog predstavnika prije mjesec kada je prvi put to najavio, da sačeka, da ćemo mi to pokušati da riješimo. Smatrali smo čak da nam je izborni zakon najmanji problem da dogovorimo, osim izbora članova Predsjedništva“.

Govorio je i o sjednici Vlade FBiH povodom sigurnosne situacije.

„Ne možemo se praviti da odluka visokog predstavnika nije izazvala određene političke posljedice u BiH. Imali smo danas i zakazanu sjednicu NSRS-a, naravno da smo jednim uhom osluškivali šta se i tamo dešava. Smatram da je bila obaveza Vlade da izađe i kaže građanima da pratimo stanje i da nema razloga za strah i paniku. Dotakli smo se i drugih stvari“, objasnio je Nikšić.

Kazao je i da se ‘Vlada FBiH nije ni marke dodatno zadužila u odnosu na ono što je plan utvrđen od prethodne vlade za period 2022.-2024’.

„Postoji neki kontinuitet i bez obzira koliko će neko ponavljati laž – od toga nema ništa, vrlo lako je demantovati. S MMF-om ćemo nastaviti razgovarati, na njihov izvještaj koji smo preliminarno dobili u prvom trenutku ne može se intervenisati, to je njihov osnovni izvještaj, ali kada dođe do toga imat ćemo svoje obrazloženje za svaku onu stavku koju naveli“, rekao je on.

Dotakao se i Južne interkonekcije.

„Kod nas vrlo često pitanja koja ne bi trebala biti politička, to postanu. Naravno da ima načina da se riješi, ali u ovom trenutku Vlada FBiH radi na principu usaglašavanja jedinstvenih stavova i jednoglasnih odluka. To će ići na redovnu sjednicu. Imamo u parlamentu i prijedlog SDA, i prijedlog HDZ-a, ali će opredjeljenje Vlade biti da nijedan od njih ne budu, već da Vlada uradi prijedlog“.

O uspostavi USKOK-a:

„Tu se najdalje došlo i najbliže je provedbi. Našli smo konačno lokaciju za smještaj federalnog USKOK-a i odjela vrhovnog suda za procesuiranje tih djela. Odlična je i svi su zadovoljni, nadam se da u zadnjem kvartalu ove godine kreću s radom obje institucije“, objavila je Federalna.ba.

Nastavi čitati

BiH

Poznat termin dženaze radniku iz BiH koji je tragično stradao u Austriji!

Published

on

By

Poznat je termin dženaze tragično preminulom Fuadu (Ćazim) Višći iz Lukavice.

Dženaza polazi u 29. marta u 13 sati kod stare Džamije Lukavica Gornja gdje će se klanjati Dženaza i obaviti ukop.

Ožalošćeni supruga, sin, kćerka te ostala tugujuća rodbina, komšije i prijatelji.

Podsjetimo, Fuad Višća je 20. marta, preminuo u nesreći na radu nakon pada s visine od oko dva metra na gradilištu u Klosterneuburgu (okrug Tulln, Donja Austrija).

Bh. državljanin je nakon nesreće helikopterom hitne medicinske pomoći prevezen u traumatološki centar, ali ljekari mu nisu mogli pomoći!

Nastavi čitati

Najčitanije