Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Jutarnji list otkriva detalje političke trgovine: Kako je Pelješki most za Dodika postao vitalni nacionalni projekt

Published

on

Zagrebački Jutarnji list u povodu otvaranja Pelješkog mosta danima objavljuje članke o tome kako je tekla gradnja, ali i politička borba za ovaj mega projekt.

U jednom dijelu otkrivaju i kako je Pelješki mosta postao vitalni nacionalni projekt Milorada Dodika.

Prenosimo taj dio.

Politička vodstva BiH na svaki su spomen gradnje mosta podizala veliku političku buru. Tvrdilo se kako Hrvatska njegovom gradnjom Bosni i Hercegovini zatvara prolaz prema otvorenom moru i da prvo treba utvrditi granicu između dviju država. Istodobno je od Hrvatske konstantno traženo podizanje visine mosta. Tako se s prvotnih 30 došlo na 55 metara. Godine 2007., kada je odabran izvođač za gradnju mosta, Predsjedništvo BiH usvaja zaključak kojim i službeno od Hrvatske traži da zaustavi gradnju Pelješkog mosta dok se ne riješi otvoreno pitanje vezano uz identifikaciju morske granične crte i pristupa BiH otvorenom moru. Hrvatska Vlada zahtjev odbija.

Godine 2012. i 2013. bile su vrijeme žestokog hrvatskog lobiranja unutar Europske komisije da Bruxelles prihvati financiranje gradnje mosta. S druge strane, predstavnici Bosne i Hercegovine pokušali su to onemogućiti. Siniša Hajdaš Dončić danas tvrdi kako je tadašnji europski povjerenik za regionalnu politiku Johannes Hahn bio veliki protivnik gradnje mosta i zagovarao je argumente Bosne i Hercegovine da Hrvatska njegovom gradnjom krši međunarodno pravo izlaza na otvoreno more BiH.

“Tek dolaskom Corine Cretu na položaj povjerenice za regionalni razvoj i Violete Bulc kao povjerenice za promet stvari su se počele mijenjati u našu korist”, prisjeća se Hajdaš Dončić. Godine 2018., paralelno s početkom gradnje mosta, pokrenut je posljednji pokušaj BiH da zaustavi gradnju mosta. Iako je Europska komisija odobrila financiranje te potvrdila kako Hrvatska njegovom gradnjom ne krši međunarodne zakone, iz Sarajeva stiže najava tužbe protiv Hrvatske Međunarodnom sudu za pravo mora u Hamburgu. Glavni je argument bošnjačkih lidera da će Pelješki most spriječiti ulazak većih plovila u akvatorij Neumskog zaljeva, ali i ugroziti pristup BiH otvorenom moru.

Iz Hrvatske odgovaraju kako se gradnjom mosta ne krše prava BiH o neškodljivom prolazu te da se most gradi na hrvatskom teritoriju, 500 metara od privremene crte razgraničenja koja se primjenjuje. Službeni Zagreb javno demonstrira smirenost i želju za smirivanjem tenzija. No, iza zatvorenih vrata smišlja se plan kako onemogućiti Bosnu i Hercegovinu da krene u postupak podnošenja tužbe jer bi i sam proces, bez obzira na konačnu presudu, bio kamen oko vrata projektu, ali i državnoj politici.

Bošnjačke stranke pokrenule su inicijativu u Parlamentu BiH o zaustavljanju radova na Pelješkom mostu dok se ne riješi pitanje morske granice kod Neuma. Za tu inicijativu važan je bio ishod glasanja u Domu naroda, u kojem bošnjačke stranke nemaju većinu, a hrvatski zastupnici uz pomoć Stranke nezavisnih demokrata Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, mogu srušiti inicijativu i podržati gradnju mosta.

Stoga je službeni Zagreb upravo Milorada Dodika vidio kao glavnog saveznika u onemogućavanju tužbe te je počela operacija “Most za most”. Miloradu Dodiku Pelješki most politički i geostrateški ne znači ništa, ali mu je važan novi most Gradiška preko rijeke Save, najkraći i najbrži izlaz Republike Srpske u Europsku uniju. Za Hrvatsku, pak, taj most nije od vitalnog značaja. U tom kolopletu interesa Milorad Dodik i Hrvatska našli su se na istoj strani. Službeni Zagreb odlučio je Dodiku ponuditi brzu gradnju mosta Gradiška za podršku u gradnji Pelješkog mosta i blokiranju prijedloga o podizanju tužbe protiv Hrvatske u Predsjedništvu BiH. Dogovor je brzo sklopljen. Dodik je od hrvatskog ministra mora, prometa i infrastrukture dobio jamstvo da će Zagreb financirati gradnju pola mosta Gradiška i da će u najkraćem roku biti raspisan natječaj za izvođače radova, a Dodik je obećao podršku svoje stranke gradnji Pelješkog mosta u Parlamentu BiH i blokadu prijedloga tužbe u Predsjedništvu.

Nakon što je u Domu naroda propala inicijativa za zaustavljanje radova na Pelješcu, članovi Predsjedništva BiH trebali su donijeti zaključak o podnošenju tužbe. U studenome 2018. godine formira se novo Predsjedništvo u koje ulaze Željko Komšić, Šefik Džaferović i Milorad Dodik, koji je prvi od njih predsjedavajući.

Pet mjeseci poslije,16. ožujka 2019., u Sarajevu se održava sjednica Predsjedništva, a jedna od točaka dnevnog reda je prijedlog zaključka kojim se Hrvatska poziva da zaustavi gradnju Pelješkog mosta te da se razgovorom riješe sva otvorena pitanja. U suprotnome, BiH će pokrenuti postupak mirenja, a bude li to potrebno, pokrenut će postupak pred Međunarodnim sudom za pravo mora. Zaključak mora biti jednoglasno usvojen.

Za njega su glasali članovi Predsjedništva Željko Komšić i Šefik Džaferović, a Milorad Dodik bio je protiv te se pozvao na pitanje vitalnog nacionalnog interesa. Istog tog dana kada je Dodik u Sarajevu branio Pelješki most kao vitalni interes srpskog naroda, u Zagrebu je svečano potpisan ugovor s izvođačima radova za gradnju mosta Gradiška. Dodik je od Narodne skupštine Republike Srpske zatražio da dvotrećinskom većinom podrži njegov stav čime odluka Predsjedništva automatski postaje nevažeća. Skupština je to podržala i time je spriječena posljednja mogućnost Bosne i Hercegovine da pravnim putem zaustavi gradnju Pelješkog mosta.

Svijet / Zanimljivosti

Uvjerljivo pobijedio Albanku koja je bila u saboru od 2015: Armin Hodžić ušao u hrvatski Sabor

Published

on

By

Armin Hodžić pobijedio je u 12. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima u Hrvatskoj i predstavljat će albansku, bošnjačku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu.

Prema posljednjim rezultatima, Hodžić je osvojio 3135 glasova, dok je Ermina Lekaj Prljaskaj dobila 2116 glasova.

Natjecali su se i Šoip Šoipi, koji je dobio 1323 glasa, te Sulejman Tabaković, koji je osvojio 112 glasova, javlja Index.

Inače, Lekaj Prljaskaj bila je zastupnica u parlamentu Hrvatske više od osam godina, odnosno od parlamentarnih izbora koji su održani krajem 2015. Tad je pobijedila sa samo pet glasova razlike u odnosu na Idrisa Sulejmanija.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

HDZ u Hrvatskoj pobijedio u devet od ukupno 11 izbornih jedinica, preko noći dobili dodatni mandat

Published

on

By

Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske obradilo je ukupno 99,67 posto glasova nakon parlamentarnih izbora te su rezultati manje-više ostali isti kao i tokom prethodnih brojanja.
Nakon što su prebrojana gotovo sva biračka mjesta, jedina razlika koja je napravljena jeste u kontekstu rezultata HDZ-a koji se preko noći popeo na 61 mandat odnosno 34,42 posto glasova.Koalicija “Rijeke pravde” koju vodi SDP ostala je na 42 mandata, a Domovinski pokret na 14.

Predstavnici Mosta imat će 11 mandata, dok je najveće iznenađenje, u vidu stranke Možemo ostao na 10 mandata.

Ono što je zanimljivo jeste da je HDZ koji predvodi Andrej Plenković osvojio najviše glasova u ukupno devet od 11 izbornih jedinica u Hrvatskoj.

Ubjedljivo najveći broj glasova koalicija na čelu s HDZ-om osvojila je u petoj izbornoj jediniciji gdje se od većih centara izdvaja Slavonski Brod. Na ovom području HDZ je osvojio 42,77 posto glasova. Slična situacija je i u četvrtoj izbornoj jedinici gdje je Osijek jedan od najvećih centara, a tu je HDZ osvojio 41,81 posto glasova.

Slična situacija je i na području Dalmacije gdje je HDZ odnio pobjedu u devetoj i desetoj izbornoj jedinici. Također, HDZ je zabilježio ubjedljivu pobjedu i u 11. izbornoj jedinici koja se odnosi na inostranstvo te su tu uspjeli prikupiti 79,80 posto glasova.

“Izbori su održani u prilično zahtjevnim okolnostima, prvo što je to bilo treći put da tražimo povjerenje od građana, a drugo što smo kampanju morali voditi u kontekstu flagrantnog kršenja Ustava. Ono što zabrinjava da i večeras, nakon što smo ih treći put porazili, oni i dalje govore o nekoj vladi kvazinacionalnog spasa”, poručio je Plenković nakon izbora.

Kada je riječ o SDP-u odnosno koaliciji “Rijeke pravde” ona je osvojila najveći broj glasova u dvije izborne jedinice i to u osmoj izbornoj jedinici (Pula, Rijeka) gdje su imali 33,36 posto glasova te u trećoj izbornoj jedinici (Varaždin) gdje je SDP osvojio 36,75 posto glasova.

klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Dačić negirao genocid: “Zar pored svih zlotvora na planeti, Nijemaca, Turaka, da mi budemo jedini genocidni narod”

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da rezolucija o Srebrenici ne doprinosi pomirenju i da to pitanje, o kome će se raspravljati u UN, treba skinuti sa dnevnog reda.

Dačić je rekao da ta rezolucija ne doprinosi pomirenju i konsenzusu, te da ono što se dogodilo u Srebrenici ne može da se kvalifikuje kao genocid, jer se zna šta podrazumijeva definicija tog pojma.

On je naveo da se u Srebrenici dogodio zločin, ali ne i genocid, jer po definiciji taj pojam podrazumijeva da je neko imao plan o uništenju jednog naroda, što nije bio slučaj.

Dačić je rekao da i Srbi insistiraju na tome da svi odgovorni za to odgovaraju, zato što je nanesena šteta srpskom narodu u cjelini.

“Ako smo donijeli opštu Rezoluciju protiv genocida, čemu sada to da se donosi pojedinačna rezolucija i da se Srbi pored Huta proglase jedinim genocidnim narodom, pored svih zlotvora koji su bili na ovoj planeti. Pa čekajte, pored Nijemaca, Turaka i ostalih mi da budemo označeni kao genocidni”, rekao je Dačić za televiziju “Pink”.

Dačić je istakao i da to što se dogodilo u Srebrenici ne može da se označi kao genocid jer se desilo na teritoriji samo jedne opštine u BiH.

“Ali ako imamo nešto što se desilo na teritoriji samo jedne opštine u BiH, pa dajte, kako nešto možete onda proglasiti za genocid? Kako, kada imate situaciju da to nije prisutno na cijeloj teritoriji. Čak i u presudi piše da je to samo na toj opštini”, dodao je Dačić.

On je rekao da je potrebno da postoji jedinstvo među srpskim narodom, jer vremena nisu laka.

Nastavi čitati

Najčitanije