Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Kafići naplaćuju i vodu sa česme, pogledajte kako “divljaju” cijene u Njemačkoj

Published

on

Inflacija u Njemačkoj je na visokoj razini. To diže cijene. Kućanstva u Njemačkoj se bore protiv skupog benzina, dizela, struje i sve većih troškova života.

Diskonti i supermarketi sada u redovitim intervalima prilagođavaju cijene asortimana. Cijena maslaca porasla je s 1,65 eura na 2,29 eura u roku od nekoliko mjeseci. Na mnogim mjestima potrošači čak plaćaju i više od 3 eura za brendirani proizvod. Umjesto 89 centi, litru suncokretovog ulja potrošači plaćaju čak 4,99 eura. To je četiri puta više u tri mjeseca.

Na udaru i kafići i restorani

Pogođeni su i ugostiteljski objekti. Hrana i piće skuplji su nego ikad. Vlasnici restorana i barova rastuće troškove struje, grijanja i osoblja moraju prenijeti na goste. No, umjesto da samo dižu cijene hrane, vina ili pića, vlasnici restorana idu korak dalje. Oni smanjuju veličinu porcija i poslužuju manje količine piva i vina, javlja Fenix Magazin pozivajući se na Focus.

U sve više kafića gosti se po prvi put moraju odlučiti hoće li svoj topli napitak popiti s mlijekom ili šećerom. Zaslađeni i s malo mlijeka, čaj i kava ponekad su skuplji i do 30 centi. I u restoranima ugostitelji traže od svojih gostiju da plate ako naruče, na primjer, kečap ili majonezu s krumpirićima. Doplate se kreću od 50 centi do čak 1 eura za malo kečapa i majoneze.

Dodatno se naplaćuju umaci, ulje, prilozi…

Senf ili umaci sada također koštaju više. Proizvodi se često stavljaju na stol bez pitanja. Nije važno hoćete li ih konzumirati ili ne: u većini slučajeva iznos je na računu. U pizzerijama gosti sada moraju dodatno platiti ulje od čilja ili ulje od češnjaka.

“Mogu li dobiti još ulja” sada znači doplatu od 50 centi.

Dodatno se naplaćuju i prilozi poput riže, krumpirića ili tjestenine. U pravilu se sada mala prilog salata odvaja od glavnog jela. Ako ste navikli jesti malu salatu sa svinjskim odrescima i krumpirićima, morate je dodatno platiti. Ponekad mala zdjela za salatu košta između tri i šest eura.

Čaša piva u pivnici trenutno košta preko 4,50 eura. Pivovare su u ožujku podigle cijene diljem svijeta. Industrijski stručnjaci očekuju daljnje prilagodbe na jesen.

Umjesto čaše od 0,5 litara sada se poslužuju čaše od 0,33 litre. Cijena piva ostaje ista. Ako naručite tri piva, u prosjeku platite 13,50 eura i dobijete jednu litru. Prije nekoliko tjedana bio je 1,5 litara za manje od 13 eura.

Promjene ima i kod vina. Umjesto 0,2 litre, vlasnici sada poslužuju samo 0,15 litara ili 0,1 litra. Cijena ostaje ista. Zaposlenik Metroa iz Münchena rekao je: “Vidjeli smo da potražnja za čašama i šalicama raste već tjednima.”

Ako želite popiti malu čašu vode uz kavu u kafiću ili restoranu, morate to platiti. Čak i tamo gdje je oduvijek to bilo besplatno.

N1

Svijet / Zanimljivosti

Izraelski ministar: “Smrtna kazna za Palestince rješenje za problem prenapučenosti zatvora”

Published

on

By

Izraelski krajnje desničarski ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir ustvrdio je da je “pravo rješenje” za okončanje prenapučenosti izraelskih zatvora primjena smrtne kazne palestinskim zatvorenicima koje on definira kao “teroriste”.

U izjavi koju je dao na svom X računu, Ben-Gvir , vođa krajnje desne stranke Jevrejska snaga, izrazio je kako je sretan što je izraelska vlada odobrila prijedlog za izgradnju 936 dodatnih pritvorskih objekata za palestinske zatvorenike .

“Dodatna izgradnja omogućit će smještaj većeg broja terorista u zatvoru i djelimično će riješiti krizu prenapučenosti zatvora, kazao je Ben-Gvir.

Dodao je kako je “smrtna kazna za Palestince pravo rješenje za problem prenapučenosti zatvora”.

 

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Austrijanci lopove iz BiH čekali u zasjedi 14 sati: Priznali da su izveli više od 50 provala

Published

on

By

Hapšenje tri državljanina Bosne i Hercegovine predstavlja veliki uspjeh austrijske policije jer je ovaj trojac za samo nekoliko mjeseci uspio da izvede 60 provalnih krađa i otuđi plijen vrijedan pola miliona eura, saopšteno je iz austrijske policije.

Kako prenose austrijski mediji, prvo su istražioci u okolini Salzburga primijetili neuobičajen broj provala, a u jednoj noći je zabilježeno čak šest. Ovo je za njih bio ozbiljan alarm i krenuli su da istražuju i nadziru dešavanja oko stambenih zgrada. U jednom momentu se istraga skoncetrisala na osumnjičenog 56-godišnjaka, a njihove sumnje su potvrđene kada su ih 14 sati čekali u zasjedi i konačno uhapsili na jednom parkingu.

 

Iz policije kažu da je samo jedan osumnjičeni živio u Austriji, u opštii Stras im Atergau, i navodno se bavio preprodajom automobila. Kada bi našao povoljne “mete”, on bi pozvao drugu dvojicu, koji bi namjenski zbog krađa doputovali iz Bosne i Hercegovine, pišu Nezavisne.

 

U prostoriji stana koji je iznajmljivao osumnjičeni pronađen je sofisticirani alat za provale, tamna odjeća, cipele specijalno dizajnirane za provale, te hrvatske prepaid kartice.

Kako prenose mediji, dvojica osumnjičenih, 56-godišnjak i 44-godišnjak, su priznali da su izveli između 50 i 60 provala, dok treći osumnjičeni, 33-godišnjak tvrdi da nije provaljivao sa njima, već da im je samo bio vozač. Sva trojica nalaze se u pritvoru u Velsu.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Uvjerljivo pobijedio Albanku koja je bila u saboru od 2015: Armin Hodžić ušao u hrvatski Sabor

Published

on

By

Armin Hodžić pobijedio je u 12. izbornoj jedinici na parlamentarnim izborima u Hrvatskoj i predstavljat će albansku, bošnjačku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu.

Prema posljednjim rezultatima, Hodžić je osvojio 3135 glasova, dok je Ermina Lekaj Prljaskaj dobila 2116 glasova.

Natjecali su se i Šoip Šoipi, koji je dobio 1323 glasa, te Sulejman Tabaković, koji je osvojio 112 glasova, javlja Index.

Inače, Lekaj Prljaskaj bila je zastupnica u parlamentu Hrvatske više od osam godina, odnosno od parlamentarnih izbora koji su održani krajem 2015. Tad je pobijedila sa samo pet glasova razlike u odnosu na Idrisa Sulejmanija.

Nastavi čitati

Najčitanije