Connect with us

BiH

Kako je smijenjen Čović 2005: Schmidt ima sve razloge da smijeni Milorada Dodika

Published

on

Piše: Amra Vrabac


Tužilaštvo BiH vodi istragu u kojoj je Milorad Dodik osumnjičeni. Riječ je o kreditu u Pavlović banci i kupovini vile na Dedinju u Beogradu. Dodik je zbog tog slučaja boravio u Tužilaštvu BiH u više navrata, a 29. marta je po izlasku Tužilaštva BiH pozvao da se podigne optužnica.

“Neka podignu optužnicu, pa da idemo na sud. Ovu priču uvijek nekako pokrenu nekoliko mjeseci pred izbore. Ovo je politički motivisan proces”, rekao je Dodik.

Poznati su Dodikovi stavovi o Sudu i Tužilaštvu BiH. Za njega su oni nelegalni i nelegitimni jer nemaju „ustavnu poziciju“ i ne mogu postojati. No, kad takve izjave dolaze od člana Predsjedništva BiH onda se one mogu smatrati rušenjem ugleda države BiH, njenih institucija i važećih zakona.

Dodik je otišao i korak dalje pa u javnom prostoru već mjesecima licitira sa povlačenjem bh. entiteta RS iz sporazuma o jedinstvenim OS BiH i formiranjem Vojske RS. Formalno-pravno gledajući Dodik najavljuje unilateralno povlačenje jednog entiteta, a jedini način za mijenjanje tih sporazuma i zakona je Parlamentarna skupština BiH.

Nismo zaboravili ni prijetnje Milorada Dodika da će isključiti struju i vodu kasarnama OS BiH, što se iščitavajući zakone može smatrati i aktom terorizma.

U oktobru 2021. godine N1 je objavio da je Dodik pozivao na konsultacije uposlenike Tužilaštva BiH i Suda BiH te da im je dao rok za napuštanje ovih institucija. Isti slučaj je i sa sudijama u Ustavnom sudu BiH koji dolaze iz RS-a. Takvo ponašanje se tumači kao akt rušenja ustavnog poretka. Svi Dodikovi akti podrivanja države, rušenje njenog ugleda, širenje straha i panike, i izazivanje nacionalne i vjerske mržnje nisu dovoljni da Tužilaštvo BiH procesuira Dodika. Umjesto toga podobni tužioci i sudije učestvuju u montiranim optužnicama kako bi izjednačili strane tokom agresije na BiH.

Uzaludni su bili apeli sudije Branka Perića da pravosuđe zaustavi Dodikov rušilački pohod.

Dodik nije procesuiran dok je na čelu Tužilaštva BiH bila Gordana Tadić. Teško je očekivati da će to učiniti Milanko Kajganić koji je u Tužilaštvo BiH došao za tužioca bez ijedne podignute optužnice jer ranije nije imao tužilačkog iskustva. Od smjene Tadić u oktobru 2021. godine na čelu Tužilaštva BiH upravo je Kajganić koji pretenduje i da ostane na toj poziciji, a u toku je konkursna procedura. Kajganić je bio i tužilac u predmetu Dobrovoljačka, a nakon što je postao v.d. glavnog tužioca postupajući tužilac koji ga je zamijenio na predmetu podigao je, a Sud BiH potvrdio optužnicu protiv deset pripadnika vojnog, policijskog i političkog vrha RBiH iz reda Bošnjaka. Iako je Haški tribunal na ovaj slučaj stavio tačku, Tadić, a kasnije i Kajganić imali su zadatak podići optužnicu za događaje iz 1992. godine a kolona JNA je označena kao „legitimni vojni cilj“.

U posljednjem izvještaju visokog predstavnika Christiana Schmidta koji je predstavio u Vijeću sigurnosti UN-a 11. maja jasno se navodi da Dodik blokira rad i donošenje odluka Predsjedništva BiH ne prisustvujući sjednicama ili glasanjem protiv, kao i na antiustavno djelovanje i poteze vlasti RS-a kao što je osnivanje entitetskog VSTV-a.

Visoki predstavnik Christian Schmidt jasno i glasno je najavio da međunarodna zajednica neće mirno posmatrati kako se rastače 26 godina mira u BiH. Naveo je da je Dodikov cilj secesija RS-a. Jedini koji to može zaustaviti je visoki predstavnik i to smjenom Milorada Dodika.

Kada je visoki predstavnik Paddy Ashdown u martu 2005. godine smijenio Dragana Čovića sa mjesta člana Predsjedništva BiH jer je imao potvrđenu optužnicu na Sudu BiH, naveo je jasne razloge zašto Čović ne može ostati na poziciji.

Dodik nema optužnicu, ali ima sankcije SAD i Velike Britanije zbog korupcije i narušavanja legitimiteta i funkcionalnosti Bosne i Hercegovine, podsticanja na secesiju, antiustavnog djelovanja.

„Milorad Dodik je preduzeo aktivnosti za povlačenje Republike Srpske iz ključnih državnih institucija, koristeći se podjelom, opasnom, nacionalističkom retorikom, potkopavajući domaći i regionalni mir i podstičući etničku mržnju i negiranje genocida“, navodi se u pojašnjenju sankcija Velike Britanije.

Stoga iščitivajući odluku Ashdowna u slučaju Čović na potezu je Schmidt.

Ashdown je smatrao da Čović više nije u mogućnosti da obavlja svoje dužnosti u svojstvu člana Predsjedništva, posebno u vezi s ispunjenjem mandata Predsjedništva u oblasti vanjske politike u cilju predvođenja međunarodne integracije, te da su ključni činitelji međunarodne zajednice, uključujući i cjelokupno Vijeće za provedbu mira zaduženo za vršenje nadzora nad provedbom Daytonskog sporazuma, od čije podrške Bosna i Hercegovina ovisi u pogledu stabilnosti i rekonstrukcije, jasno istakli da ne mogu surađivati sa Čovićem dok protiv njega postoji optužnica, te da odustupanjem zaštiti integritet visoke funkcije koju obavlja, te da se mora osigurati nesmetano funkcioniranje Predsjedništva BiH.

S obzirom na međunarodnu izolaciju koju su Dodiku uvele SAD i Velika Britanija upitno je koliko Dodik ima više kapaciteta da predstavlja BiH kad u dvije ključne svjetske države ne smije ući.

Iako je Dodik uvijek bio pažljiv i pravio digresiju u svojim izjavama da „teritorijalni integritet BiH nije upitan“, u posljednjim svojim izjavama prešao je i tu crtu.

Prije dva dana je na neformalnoj večeri u Briselu jasno kazao da predstavlja stavove RS-a što je također potkopavanje pozicije člana Predsjedništva BiH koji bi trebao da jednako zastupa sve građane BiH kao i državu, a ne određeni njen dio. Na istom sastanku Dodik je kazao da će se „teško održati teritorijalni integritet i suverenitet BiH ukoliko se nastavi sa rušenjem Ustava”.

S obzirom da je visoki predstavnik vrhovni tumač Dejtonskog mirovnog sporazuma, onda je jasno da sve daljnje odluke o političkoj budućnosti Milorada Dodika može i treba donijeti jedino Schmidt.

Na kraju krajeva Dodik je pokretač političke paralize institucija BiH od jula 2021. godine, a u čemu mu pomažu HDZ i Dragan Čović.

Patria

BiH

Isak svečano dočekao Munjića i Selmanovića: Postrojen policijski vod, uposlenici aplaudirali

Published

on

By

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine (BiH) odlučio da ne postoji osnovana sumnja Tužilaštva BiH da su prvi čovjek FUP-a Vahidin Munjić i šef specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović počinili krivična djela zbog kojih bi im bio određen pritvor, upriličen je svečani doček za njih dvojicu.

Međutim, treba naglasiti da nepostojanje osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo ujedno ne znači da krivično djelo zaista ne postoji, nego da tužilac nije uspio uvjeriti sudije u svoje sumnje i dokaze. To ne mora značiti da je istraga u njihovom slučaju završena, niti da je nastavljena, a o svemu se treba očitovati Tužilaštvo BiH.

Prilikom dolaska u prostorije FUP-a Munjića i Selmanovića je dočekao federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak.

Video pogledajte OVDJE.

U njihovu čast su postrojeni vodovi specijalne policijske jedinice i jedinice za podršku.

Njih su također dočekali načelnici odjeljenja, a službenici i namještenici su im aplaudirali na hodnicima prilikom ulaska u zgradu.

Podsjetimo, Munjić i Selmanović su uhapšeni u sklopu akcije “Black Tie 2”, a u rješenju se navodi kako su tvrdnje protiv njih zasnovane na indicijama i posrednim saznanjima trojice policijskih službenika, a koja se ne mogu koristiti kao dokazi.

Odlukama Suda BiH je utvrđeno da za ukupno 15 osoba postoji osnov sumnje da su počinili krivična djela, dok za preostalih osam ne postoji.

Nastavi čitati

BiH

Šokantne tvrdnje Miletića: Najmanje 25 sarajevskih policajaca drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga

Published

on

By

Bivši premijer Federacije BiH, Fadil Novalić, je u zatvoru. Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, je na sudu. Predsjednik državnog suda, Ranko Debevec, uhapšen, suspendiran pa pušten da se uz mjere zabrane brani sa slobode. Bivši šef obavještajne službe, Osman Mehmedagić uhapšen, pa nakon pritvora pušten. Direktor Federalne uprave policije u ponedjeljak uhapšen u istoj akciji kao i komandant specijalne jedinice, s njima i niz policajaca, biznismena, doktora i influensera. Dok se svi pitaju koga će to akcija ‘Crna kravata’ svezati, nekadašnji prvi čovjek FUP-a, a sada državni delegat, Zlatko Miletić, upozorava na sve ono što se odvija iza kulisa naizgled mirnog života u Sarajevu.

Na današnjem ročištu uhapšenim u akciji ‘Black tie 2’ mogli su se čuti šokantni detalji, između ostalog, i njihovi “planovi” o preuzimanju države. Večerašnjeg gosta Pressinga, akcija raduje, ali istovremeno, skreće pažnju i na sve nedaće koje će čekati tužitelje.

“Nadam se da je ovo početak borbe protiv organizovanog kriminala u državi koja je po tome šampion”, započinje razgovor na ovu temu Miletić, no ističe još jedan stav: Tužilaštvo BiH je u ovom slučaju sebi dalo težak zadatak.

Onda se postavlja pitanje – šta je sve potrebno za uspješno procesuiranje?

“To su djela koja se jako teško dokazuju, radi se o jako velikoj grupi. Zato će morati raditi najmanje po dva ili tri tužitelja da bi se to dokumentovalo kako treba”, pojasnio je.

S obzirom na prirodu slučaja i niz uhapšenih, Miletić priznaje da na sve gleda poprilično emotivno, naročito jer je ravnatelj policije bio osam godina.

“Jedan dio ljudi ja znam, neke sam čak ja i zaposlio. To je takva bruka i sramota da sam sebi ne mogu da objasnim šta se desilo u Federalnoj upravi policije”, rekao je.

No, šta se, zapravo, desilo?

“Kada sam došao FUP ništa nije imao. Za osam godina od njega smo napravili brend. Od 2010. godine, toliki je bio uticaj politike na instituciju da se ona počela ruinirati, i to traje već 15 godina. Ko zna gdje će to završiti. Političari su postavljali nesposobne kadrove, a vremenom su im trebali podobni i poslušni – tako smo došli do ovoga do čega smo došli. Sve politike žele ovladati policijskim agencijama, po mojoj pretpostavci zato što se može desiti da njih treba procesuirati, pa da budu pošteđeni. Uticaj su, nažalost, protegnuli i na tužiteljstva i sudove, to je toliko duboko ukorijenjeno, da bez razloga nismo jedna od najgorih zemalja po pitanju korupcije”, pojašnjava.

Posebno ga zabrinjava pitanje – otkud policija u društvu takve bande, takvih kriminalaca?

“Ako vam par mafijaša vodi državu i odlučuje o našim životima, ovo će biti posljedica ukupnog stanja”, rekao je podsjećajući i na izvještaj Tužilaštva BiH iz prošle godine gdje glavni tužitelj tvrdi da nije moglo biti boljih rezultata zbog involviranosti kriminala u policijske agencije.

“Ovo je sve privid”, dodaje.

Zbog aktuelne situacije treba podsjetiti da su lideri Trojke ne tako davno slavodobitno govorili o aplikacijama Sky i ANOM. Sada, više nego ikada prije, vrijedi postaviti pitanje, gdje nas one sve mogu odvesti?

“Doći će to i do pojedinih političara, tu nema nikakve dileme. Ako su policijski službenici radili ono o čemu se piše, nisu to mogli raditi da niko ne zna”, stava je Miletić.

A piše se, između ostalog, da su oni obezbjeđivali narko bosa prilikom njegovog posjeta Sarajevu, a zauzvrat dobili uniforme.

“Oprema je najmanji problem. Veći problem je to kako ti spavaš u istom hotelu sa dilerom, kako isfingiraš svoje odsustvo i sa službenim vatrenim oružjem pređeš granicu, odeš s njim dok obavlja posao i vratiš se, a zauzvrat uzmeš sedam hiljada eura. Ako ja to znam, kako je moguće da oni koji s njim rade to ne znaju? Svi rade na tome da se to prikrije”, pojasnio je Miletić.

Prao se novac, kupovale su se nekretnine, no ni djelić svega onoga što se u ovom krugu odvijalo još nije rasvjetljen, kaže Miletić.

“Vidjet ćete vi do čega će to sve dovesti. Ja znam za jedno lice koje je kupilo na desetine nekretnina u Sarajevu. Tri momka iz ovih policijskih struktura imaju svoje ugostiteljske objekte, to je zakonom zabranjeno dok se radi kao policajac. Po tvrdnjama mojih kolega najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži svoje ugostiteljske objekte koje oni koriste za rasparčavanje narkotičkih sredstava”, tvrdi.

Kaže da se radi o službenicima raznih policijskih agencija, piše N1.

“Kriminalci im pomognu da ih kupe ili zakupe i u njima su zaštićeni. Droga se valja u takvim ugostiteljskim objektima. To pola Sarajeva zna i svi šute na to”, naglasio je.

 

Nastavi čitati

BiH

Senad Pećanin Objavio slike Sabine Ćudić i Sanje Vulić i poručio – “pronađite razliku”

Published

on

By

On je na svom Twitter profilu Sabinu Ćudić uporedio sa zvaničnicom SNSD-a Sanjom Vulić uz poruku “pronađi razliku”.

Stranka za BiH pozvala je u jučerašnjem saopštenju Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH da započnu operativne pripreme za odbranu države od prijetnje koja dolazi od rukovodstva entiteta RS, čiji predsjednik Milorad Dodik iznosi otvorene prijetnje teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH.

Na sadržaj ovog saopštenja otvoreno je negodovala visoka zvaničnika i državna parlamentarna Naše stranke Sabina Ćudić koja je optužila predsjednika Stranke za BiH da “poziva na rat”.

“Evo, imali ste poziv od strane predsjednika Stranke za BiH… izuzetno neodgovorno gdje se poziva Oružane snage da se pripremaju za nešto. Pa znate li koliko je degutantno u ovoj se zemlji igrati sa tim traumama, pozivati na rat, pozivati na oružane sukobe”, poručila je Ćudić.

 

Ovakva reakcija Sabine Ćudić naiša je na žestoku osudu uglednog bh. novinara i advokata Senada Pećanina. On je na svom Twitter profilu Sabinu Ćudić uporedio sa zvaničnicom SNSD-a Sanjom Vulić uz poruku “pronađi razliku”.

“Vjerovali ili ne: Dodikova poslanica Sanja Vulić optužila Semira Efendića da ‘poziva na rat’! Pardon, ne radi se o Sanji Vulić, već o Sabini Ćudić, koalicionoj partnerki ‘evropskog Dodika’.

Istom poslanicom koja se u medijima hvalila da je presuda Evropskog suda za ljudska prava u predmetu ‘Slaven Kovačević protiv BiH’ donešena zahvaljujući njenom ‘lobiranju u Strasbourgu’, što je bio glavni adut njene partnerke u vlasti Borjani Krišto da zatraži (i dobije) preispitivanje presude kojom se ukazuje na neprihvatljivost etničke diskriminacije građana BiH”, poručio je Pećanin.

 

Nastavi čitati

Najčitanije