BiH
Ko i na koji način može naslijediti penziju u FBiH: Prava imaju djeca, unuci, vanbračni partneri…
Šta kaže zakon o korištenju penzije poslije smrti. Evo kolika je porodična penzija nakon smrti korisnika
Zakon o penzionom i invalidskom osiguranju poznaje utvrđivanje porodične penzije poslije smrti osiguranika i poslije smrti korisnika penzije.
Kako objašnjavaju iz Federalnog zavoda za penziono i invalidsko osiguranje (PIO), porodična penzija poslije smrti korisnika starosne ili invalidske penzije određuje se od p koja je pripadala korisniku na dan smrti, a u postotku koji se utvrđuje prema broju članova porodice koji imaju pravo na mirovinu, piše Večernji list.
Članovi porodice i djeca
-U ovisnosti o broju članova obitelji koji ostvaruju pravo, porodična penzija iznosi za jednog člana 70% od penzije od koje se određuje, za dva člana 80% od penzije od koje se određuje, za tri člana 90% od penzije od koje se određuje i za četiri i više članova 100% od penzije od koje se određuje – navode iz Federalnog zavoda za MIO.
Dijete, odnosno djeca bez oba roditelja imaju pravo na porodičnu penziju u punom iznosu koji bi pripadao osiguraniku odnosno korisniku mirovine ako ispunjavaju uvjete propisane ovim zakonom. Inače, pravo na porodičnu oenziju imaju članovi porodice umrlog osiguranika koji je na dan smrti ispunjavao uvjete za starosnu ili invalidsku penziju i članovi obitelji umrlog korisnika starosne ili invalidske penzije.
Članovima porodice umrlog osiguranika, odnosno korisnika mirovine, smatraju se bračni supružnik i vanbračni partner (udovica odnosno udovac); rastavljeni bračni supružnik ako mu je pravomoćnom presudom suda dosuđeno pravo na uzdržavanje; dijete, rođeno u braku ili izvan braka, te posvojeno dijete; pastorak, ako ga je umrli osiguranik, odnosno korisnik penzije, uzdržavao te dijete – unuče bez oba roditelja ako ga je umrli osiguranik, odnosno korisnik penzije, uzdržavao.
Vanbračnim partnerom smatra se osoba koja je kao takva definirana Porodičnim zakonom Federacije BiH, a koja je svoj status utvrdila u odgovarajućem sudskom postupku. Udovica ima pravo na porodičnu penziju ako je na dan smrti supruga navršila 50 godina života, ako je na dan smrti supruga bila potpuno nesposobna za privređivanje, odnosno ako je takva nesposobnost nastala u roku jedne godine od dana smrti supruga, ako je poslije smrti supruga ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na porodičnu mirovinu, a ona obavlja roditeljske dužnosti prema toj djeci.
Udovica kojoj pravo na porodičnu penziju prestane prije navršenih 50, ali poslije navršenih 45 godina života, može ponovno ostvariti pravo na porodičnu penziju kad navrši 50 godina života. Također, udovica koja nije ostvarila pravo na porodičnu penziju poslije smrti supruga, iako je ispunjavala uvjete obavljajući roditeljsku dužnost prema djeci, može ostvariti pravo na porodičnu penziju i nakon prestanka prava na porodičnu penziju djece pod uvjetom utvrđenim odredbama Zakona o MIO. Udovica ima pravo na porodičnu penziju i kad je dijete osiguranika, odnosno korisnika mirovine, rođeno 300 dana nakon njegove smrti.
Prava i dobne granice
Udovica poginulog branitelja ima pravo na porodičnu imovinu kad navrši 45 godina života. Udovac ima pravo na porodičnu imovinu ako je na dan smrti supruge navršio 60 godina života, ako je na dan smrti supruge bio potpuno nesposoban za privređivanje, odnosno ako je takva nesposobnost nastala u roku jedne godine od dana smrti supruge, ako je poslije smrti supruge ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na porodičnu imovinu, a on obavlja roditeljske dužnosti prema toj djeci. Pravo na porodičnu imovinu ima i supružnik iz razvrgnutog braka ako mu je pravomoćnom sudskom presudom dosuđeno pravo na uzdržavanje te ako ispunjava uvjete iz ovog zakona.
Dijete ima pravo na porodičnu imovinu do navršenih 15 godina života ili do 26. godine ako se nastavi redovno školovati. Ovo pravo može ostvariti i dijete kod kojega nastupi nesposobnost za samostalan život i rad prije 15. godine života, kao i dijete kod kojega nesposobnost za privređivanje nastupi poslije 15. godine života, a prije smrti osiguranika, odnosno korisnika penzije.
BiH
Dodik: Šta ako poskupljuje kruh, građani u RS su prešli na “kvalitetnija peciva” – kifle
No, Dodik tu nije stao. Održao je mali hvalospjev o uspjesima entitetske finansijske politike, tvrdeći da je ekonomija Republike Srpske, prema parametrima zaduženja, “uspješnija od one u SAD-u, Njemačkoj ili Francuskoj”.
Ova je izjava, kao i sama konferencija, mnogima izgledala kao parodija na ekonomske pokazatelje, ali predsjednik RS-a čvrsto stoji pri svom optimističnom stavu, piše Klix.
Možda bi, s ovim tempom napretka, trebalo razmotriti uvođenje kifle kao službenog mjerila standarda, jer kako se čini – što manje hljeba, to više sreće u Republici Srpskoj.
BiH
Trumpova glasnogovornica State Departmenta podržala sankcije protiv Dodika i njegovih pomagača
Nove sankcije Ureda za kontrolu strane imovine pri ministarstvu finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) otkrile su i da je priča o otcjepljenju Republike Srpske ušla u fazu ozbiljne organizacije.
Sjedinjene Američke Države 17. januara uvele su sankcije Radmili Bojanić, Pavlu Čoroviću, Siniši Dodiku, Danijelu Dragičeviću, Goranu Filipoviću, Marku Grujančiću, Siniši Karanu (ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske), Rajku Kuzmanoviću (predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske i bivši predsjednik RS-a), Dijani Milanković, Daliboru Paniću, Goranu Rakoviću, Nemanji Reljini, Džerardu Selmanu (predsjednik Ustavnog suda Republike Srpske) zbog “antidejtonskog ponašanja, korupcije ili za druge radnje koje destabilizuju ili ugrožavaju teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine”.
Pored finansijskih malverzacija, Dodik i njegovi saradnici organizirali su proslavu Dana Republike Srpske 2024. godine, uprkos odluci Ustavnog suda BiH da je obilježavanje 9. januara neustavno.
Organizacija ovog događaja, kao i planiranje obilježavanja za 2025. godinu, prema OFAC-u, direktno podrivaju Dejtonski sporazum. Dodikovi saradnici također su uključeni u izradu plana za potencijalnu secesiju Republike Srpske iz Bosne i Hercegovine, što predstavlja ozbiljnu prijetnju regionalnom miru.
Klix
BiH
Mirko Šarović: Nikada ne bismo izdali Bosnu i Hercegovinu, zatvor me učinio boljim čovjekom
Na pitanje o trenutnim aktivnostima, Šarović je istakao kako nije politički neaktivan, ali da se više posvetio privatnim projektima.
“Nisam bez angažmana, ali je to sada više na privatnom nivou. Politiku pratim, ali smatram da je važno pružiti priliku novim ljudima u SDS-u”, rekao je.
Govoreći o mogućem povratku u politiku, Šarović je naveo da nije donio konačnu odluku.
“Vidjet ćemo kako će se okolnosti razvijati, ali nisam stavio tačku na svoju političku karijeru. Sve zavisi od situacije i potrebe”, kazao je.
Šarović je oštro komentarisao rad trenutne vlasti na državnom nivou, naglasivši podjele koje karakterišu njen rad.
“Ovaj saziv vlasti obilježavaju klasične podjele bez jasne vizije i zajedničkog djelovanja. Stiče se utisak da je primarni cilj bio ulazak u vlast radi raspodjele pozicija, a ne postizanje suštinskih dogovora o ključnim pitanjima”, rekao je Šarović.
Na pitanje o pregovorima prilikom formiranja vlasti, Šarović je potvrdio da je bilo razgovora s predstavnicima opozicije i vladajućih stranaka, ali da je SDS tada bio fokusiran na unutrašnje probleme.
“Naš loš rezultat na izborima i unutrašnje turbulencije otežali su pregovore. Smatrao sam da opozicija ne treba dozvoliti da jedna stranka dobije preveliku kontrolu, posebno u Domu naroda, jer to vodi ka političkoj dominaciji i blokadama”, dodao je.
O razlikama između opozicije i aktuelne vlasti u Republici Srpskoj, Šarović je istakao:
“Opozicija nikada ne bi izdala Bosnu i Hercegovinu. Smatram da se trebamo fokusirati na razvoj unutar postojećeg okvira, umjesto otvaranja velikih pitanja koja mogu dodatno podijeliti zemlju”.
Šarović je zaključio da Bosna i Hercegovina ima kapacitet za uspjeh unutar dejtonskog okvira, ali da je za to potrebna bolja koordinacija i fokus na zajedničke prioritete.
Šarović je istakao da Evropski put BiH vidi kao ključnu tačku oko koje bi svi politički akteri mogli pronaći zajednički jezik, naglašavajući da, iako se ovaj proces može činiti teškim, on ipak ima prolazne puteve i nudi priliku za napredak.
Kada je riječ o borbi protiv korupcije, Šarović je kazao da BiH nažalost prednjači u Evropi po nivou javne korupcije, koja, prema njegovim riječima, predstavlja glavni teret za napredak zemlje.
“Borba protiv korupcije i ekonomski razvoj su dva najvažnija pitanja za BiH, a ja trećeg pitanja koje je toliko značajno ne vidim,” izjavio je Šarović, dodajući da su javni resursi često zloupotrebljavani od strane vlasti.
Govoreći o nedavnim hapšenjima, uključujući pritvor Nenada Nešića, Šarović je rekao da ne bi sve posmatrao kroz prizmu političkih obračuna.
“Iako se često tvrdi da su procesi politički motivirani, vjerujem da se u nekim slučajevima radi o borbi protiv kriminala,” kazao je on.
Na pitanje o korupciji u različitim dijelovima BiH, Šarović je naglasio da je kriminal prisutan svugdje gdje postoje javni resursi, odbacujući ideju da u određenim dijelovima zemlje stvari funkcionišu besprijekorno.
Osvrnuvši se na političku scenu, Šarović je komentarisao ulogu Dragana Čovića i njegovu saradnju s Miloradom Dodikom, te potencijalne promjene u političkim odnosima. Također, osudio je Dodikovu dugogodišnju retoriku o secesiji, ističući da ta ideja više nije realna niti atraktivna.
Šarović je zaključio da BiH treba ozbiljnije političke promjene i odlučniju borbu protiv korupcije kako bi se omogućio napredak.
“Vjerujem da će pritisak na vlasti da djeluju u ovom smjeru biti sve jači,” kazao je.
Šarović je istakao da su pojedine političke odluke unaprijed osuđene na neuspjeh jer ne odražavaju stvarnost na terenu. Prema njegovim riječima, ideje o nezavisnosti Republike Srpske su “potpuno nerealne” i predstavljaju potencijalni izvor haosa i novih žrtava.
“U ovoj zemlji se za jednu među izbija rat, a ne da se neka nezavisnost proglasi bez posljedica. Trebamo se okrenuti prijateljima i raditi na stvarima koje su od koristi za građane. Republika Srpska je ostvarila mnogo toga što treba čuvati i razvijati, umjesto da se ulazi u opasne političke avanture,” naglasio je Šarović.
Govoreći o sankcijama, Šarović je istakao da one, iako formalno pogađaju pojedince, imaju razoran uticaj na Republiku Srpsku i njenu ekonomiju.
“Sankcije komplikuju život svakom čovjeku, a posebno otežavaju međunarodnu saradnju i ekonomski napredak. Pojedinci koji ih dobiju možda to pokušavaju prikazati nevažnim, ali stvarnost je sasvim drugačija. One stvaraju izolaciju i dodatno usložnjavaju situaciju u zemlji,” rekao je.
Šarović se osvrnuo i na svoje iskustvo sa sankcijama i boravak u zatvoru, kazavši da ga je to učinilo boljim čovjekom.
“Godina provedena u zatvoru nije bila laka, ali iz tog iskustva izašao sam jači i sa osjećajem da mogu raditi za dobrobit ovog društva. To iskustvo me naučilo strpljenju i otpornosti,” istakao je.
Kompletno gostovanje Mirka Šarovića u Klix Studiju možete pogledati direktno na našem YouTube kanalu.
Također nas možete slušati i na Spotifyju, Apple Podcastu, Amazon Musicu i drugim platformama.
BiH
Moralni sunovrat: HDZ je do kraja branio uhapšenog Nešića, ali i SNSD-ovog Radmanovića
I sam Nenad Nešić, uhapšeni ministar sigurnosti BiH, iako u ‘minut do 12’, kada je vidio da se ne može spasiti smjene, podnio je ostavku i to iz moralnih razloga.
Ali je sinoć u Predstavničkom domu bilo onih koji su se bez trunke grižnje savjesti usprotivili Nešićevoj smjeni.
SNSD-ovci taj sramotni čin odbrane kompromitiranog Nešića, barem međusobno mogu pravdati s tim da je on faktički bio njihov kandidat za tu poziciji. Ali s čim će HDZ-ovi poslanici Marinko Čavara, Predrag Kožul i Slavko Matić pravdati svoje protivljenje smjeni čovjeka koji je iza rešetaka Državnog zatvora zbog teških optužbi da je počinio krivična djela dok je bio na čelu JP Putevi RS.
Sramno protivljenje Nešićevoj smjeni, naročito iz HDZ-a potvrda je da su ministra sigurnosti osumnjičenog za korupciju i s takvom hipotekom htjeli zadržati na funkciji brz obzira što je iza rešetaka.
Na ovaj način su iz HDZ-a pokazali i da je Borjana Krišto ciljano i s namjerom štitila Nešića i nije htjela pokrenuti njegovu smjenu ni nakon 30. decembra prošle godine, nakon što joj je Tužilaštvo BiH potvrdilo da Nešić ima status pritvorenika.
I dok se stav HDZBiH, čiji su poslanici bili protiv i smjene Nebojše Radmanovića donekle može pravdati političkim partnerstvom i lojalnošću prema SNSD-u, to što su bili protiv smjene uhapšenog ministra sigurnosti njihov je moralni sunovrat i udar na dignitet najvišeg zakonodavnog tijela i na sve one poštene građane koji im sigurno nisu dali glas da u njihovo ime štite osumnjičene za teški kriminal, piše Raport.
A, uz poslanike SNSD-a, tri poslanika HDZ-a su to učinila bez trunke stida.
BiH
Sanja Vulić branila Nenada Nešića: “Dići će se kao feniks, iz zatvora će izaći kao još bolji čovjek”
Branislav Borenović iz PDP-a je kazao kako mu je ponižavajuće što se uopće raspravlja o ovoj temi jer se “u normalnim državama ovakvi ministri za minutu smjenjuju”.
Mladen Bosić iz SDS-a je kazao da se ova inicijativa nije trebala desiti jer je to “trebala riješiti predsjedavajuća Vijeća ministara”.
“Ne mogu kriminalci biti patriote. Ne mogu vjerovati da neko može pričati o tome da ne treba biti smijenjen”, kazao je.
Za smjenu Nešića glasalo je 26 zastupnika, protiv ih je bilo sedam, dok je jedan bio suzdržan.
Iako je Nešić ranije najavio da će sutra podnijeti ostavku, zastupnici su ipak raspravljali o njegovoj smjeni jer ostavka nije protokolisana ni u Vijeću ministara ni u državnom parlamentu.
Klix
BiH
Fadilu Novaliću zabranjene i posjete u zatvoru: ‘Mogu me poslati i u samicu’
Fadilu Novaliću, presuđenom bivšem premijeru Federacije BiH, koji se nalazi u zatvoru u Vojkovićima, zabranjeno je da komunicira s advokatima početkom januara.
No, kako se sada oglasio na svom zvaničnom Facebook profilu sada Novalić više nema pravo na vanrednu mjesečnu posjetu prijatelja i porodice.
“Možda nisam bio dovoljno jasan, vaši pritisci me neće slomiti. Nakon što su mi nelegalno oduzeli pravo na telefonske pozive porodici i advokatima, sada su mi nelegalno oduzeli pravo na vanrednu mjesečnu posjetu od strane prijatelja i porodice. Naravno opet bez ikakvog pisanog rješenja, bez traga, bez objašnjenja”, naveo je Novalić.
Potom je dodao:
“Cilj svega ovoga jeste da me pokušaju ušutkati. Da mi zabrane iznošenje istine. Istina je ono čega se najviše boje jer znaju šta su uradili. Mogu raditi šta hoće, mogu me poslati u samicu, mogu i skroz blokirati hranu koju šalje moja porodica, mogu nastaviti sa kršenjem mojih ljudskih prava, ali istinu ne mogu zaustaviti! Oni žele da me ušutkaju, ali njihova nepravda će dodatno ojačati moj glas. Ostajem odlučan i nepokolebljiv u borbi za pravdu i istinu. Pokušaji da me slomite su uzaludni i samo će vama naštetiti – u to budite sigurni!”.
Podsjetimo, Fadil Novalić je osuđen za zloupotrebu položaja i ovlasti tokom nabavke stotinu respiratora iz Kine u vrijednosti 5,4 miliona eura u aprilu 2020. godine, nakon proglašenja vanredne situacije zbog pandemije COVID-19.
-
Cazinprije 3 dana
Delegacija Grada Cazina u službenoj posjeti Velikoj Kladuši: Podrška zajedničkim projektima i saradnji
-
USKprije 3 dana
Bišćanin pretukao dvojicu dječaka jer su bacali petarde
-
USKprije 3 dana
VIDEO Drama kod Graničnog prijelaza Izačić: Pronađeno tijelo migranta, imao vidne povrede
-
Magazinprije 3 dana
8 najboljih vrsta namirnica koje možemo jesti za zdravlje srca, prema dijetetičarki
-
Svijet / Zanimljivostiprije 3 dana
Vučić: 2026. ćemo sve pripremiti, 2027. počinjemo koristiti leteće automobile
-
BiHprije 3 dana
Rastu plate federalnim državnim službenicima, sudskoj vlasti i zaposlenima u javnim ustanovama