Connect with us

BiH

Ko je Jelena Trivić: Vučića nazvala “svojim predsjednikom”, vođu četničkog pokreta „zvijezdom vodiljom“ (VIDEO)

Published

on

Nakon što su u Bosni i Hercegovini održani izbori 2. oktobra, iste noći nakon prvih rezultata koji su pristigli, Partija demokratskog progresa (PDP) u bh. entitetu Republika Srpska (RS) proglasila je pobjedu za izbor predsjednika RS-a.

Međutim, nedugo nakon toga, lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD-a), Milorad Dodik (SNSD) koji je ujedno i protukandidat Jeleni Trivić (PDP), izjavio je da je, zapravo on „u značajnoj prednosti“.

Tako smo te noći imali sva samoproglašena pobjednika, da bi Centralna izborna komisija (CIK BiH) dan nakon izbora saopćila da je na osnovu 82 posto obrađenih biračkih mesta Dodik imao 48,8 posto glasova, a Trivić 42,69 posto.

Nekoliko sati kasnije lider PDP-a, Branislav Borenović i Jelena Trivić izjavili su da neće odustati od borbe, ukazujući na izbornu prevaru. Tim povodom napomenuli su da je preko noći prijevljeno 30. hiljada nevažećih listića, navodeći da je u pitanju izborna krađa velikih razmjera. Zbog toga su u Banjoj Luci održani i protesti gdje je opozicija u RS-u tražila ponovno brojanje glasova, poništenje izbora ili reakciju pravosudnih organa.

Najnovije informacije CIK-a BiH govore da Dodik ima 48,14 posto glasova, dok Trivić ima 43,37 posto glasova. Međutim, CIK BiH je na dašanjoj sjednici zvanično donio odluku da će se glasovi za predsjednika i potpredsjednike RS-a ponovo brojati.

Iako se još uvijek ne zna ko je predsjednik bh. entiteta RS, podsjetit ćemo se na nekoliko zanimljivih detalja iz biografije Jelene Trivić.

Školovanje i profesionalni angažman

Jelena Trivić ima 39 godina, rođena je 8. augusta 1983. u Banjoj Luci gdje je diplomirala ekonomiju. Magistrirala je na Sveučilištu u Bologni, a doktorirala na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Trenutno je vanredna profesorica na Ekonomskom fakultetu u Banjoj Luci, gdje je svoju karijeru započela 2007. godine kao asistentica. U zvanje docenta izabrana je 2014. godine gdje predaje studentima na Katedri za međunarodne ekonomske odnose.

Osim toga, bila je i gostujuća profesorica na Ekonomskom fakultetu u Beogradu na master studijima. Učestvovala je na brojnim naučnim skupovima u regionu i svijetu i objavila je više od 30 naučnih radova u domaćim, ali i stranim publikacijama. Dobitnica je nekoliko nagrada i priznanja u toku studija i za bavljenje naučnim radom, piše Source.

Politički angažman 

Ranije je isticala da je odlučila da se bavi politikom zbog „želje za promjenom u društvu“.

„Ne smatram da je to moguće ostvarivo preko noći, ali sigurno jeste ako nas dovoljno bude vjerovalo u to i svako od nas dao neki svoj doprinos u tom smijeru. To definitino dolazi sa promjenom politike jer ona je najuticajnija sfera društva i zato sam i ja tu“, navela je ranije Trivić.

U PDP-u je od februara 2016. godine, bila je članica Ekonomskog saveta i Glavnog odbora, a od novembra 2019. potpredsednica je stranke. Na izborima u oktobru 2018. izabrana je za poslanicu u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Svoju popularnost, Trivić je stekla oštrim kritikama Dodikove vlasti, nakon čega se kandidirala za predsjednicu Republike Srpske i ponovila uspjeh koji je još jedan mladi Dodikov protivnik, Draško Stanivuković, postigao na izborima za gradonačelnika Banje Luke.

Vučića nazvala “svojim predsjednikom”

Nakon izbora 2018. uputila je zvanično pismo predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, osvrćući se na njegovu izjavu da se „Srbija neće miješati u odluku našeg naroda u Republici Srpskoj“, ali da će nakon izbora „iznijeti dokaze, frapantne dokaze o najbrutalnijem miješanju pojedinih zapadnih sila u izbore u RS“.

U tom pismo Vučića je nazvala “svojim predsjednikom”.

“Državljanin sam i Republike Srpske i Srbije. Dakle, predsjedniče, i moj ste predsjednik. Za maticu sam vezana ne samo državljanstvom već i rodbinskim, kumovskim i emotivnim vezama. Čak je i moja profesionalna karijera neraskidivo vezana za Srbiju, naime doktorirala sam na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na kojem sam izvodila nastavu jedno vrijeme. (…)”, pored ostalog napisala je Trivić u pismu koje je uputila Vučiću.


Foto: Na svečanom obilježavanju Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, Trivić pozdravlja Vučića 

O četničkom vođi govorila u pozitivnom kontekstu 

Ono što je naišlo na osude i kritike, kada su u pitanju stavovi Trivić, jeste to da je u pozitivnom kontekstu pisala o četničkom vođi Dragoljubu Draži Mihailoviću, koji je smatra odgovornim za smrt više od 50 hiljada ljudi, uglavnom političkih protivnika.

„Film o prvom gerilcu porobljene Evrope. Godinama su nam laž servirali kao istinu. Rehabilitacija generala Jugoslovenske vojske u otadžbini samo je djelimično ispravila istorijsku nepravdu. Dražin patriotizam i danas može biti zvijezda vodilja. Oni koji bivaju proglašavani za izdajnike često postaju nacionalni heroji. Čuvena je njegova izjava: ‘Riječ kapitulacija za mene ne postoji’. Viši sud u Beogradu poništio je presudu kojom je Draža osuđen na smrt i smatra se da to montirano suđenje nikad nije postojalo. Saveznici, prije svega Velika Britanija i SAD, učinili su veliku historijsku grešku stavljajući se na stranu komunista u Drugom svjetskom ratu, isključivo zarad svojih interesa“, navela je Trivić.

Tim povodom, Srđan Puhalo, politički analitičar i psiholog, ranije je na svom Twitter nalogu komentarisao Trivić sa riječima jedne od četničkih pjesama.

– Jelena Trivić iz PDP-a ulazi u predizbornu trku za predsjednicu Republike Srpske, sprem'te se sprem'te četnici, silna će borba da bude, naveo je Puhalo.

Podsjećamo, ranije je objavljena fotografija na kojoj PDP-ova članica zajedno sa nepoznatim muškarcem, drži crnu zastavu sa četničkim sloganom “S vjerom u Boga – Sloboda ili smrt”.

Jedna korisnica Twittera komentarisala je objavu Srđana Puhala, navodeći kako se Trivić bori za “četničke ideale”.

“Jelena je pokazala da je samo populista koji se bori protiv aktuelne vlasti, ali se suštinski zalaže za standardne, tvrdo-nacionalne ideale. Četničke naravno”, navodi se u komentaru, uz priloženu fotografiju gdje Trivić pozira sa četničkom zastavom.

BiH

BiH u Sloveniji u isti koš sa Kinom i Rusijom: Bh. građani nemaju pravo steći vlasništvo nad nekretninama

Published

on

By

Nedostatak reciprociteta između Slovenije i Bosne i Hercegovine stvara prepreku koja frustrira mnoge građane BiH koji žele osigurati svoju budućnost i sigurnost u Sloveniji

U Sloveniji, zemlji koja se ponosi svojom otvorenošću i inkluzivnošću, postoji paradoksalna situacija koja pogađa građane Bosne i Hercegovine. Iako većina stranih državljana može slobodno kupovati nekretnine, građani Bosne i Hercegovine suočavaju se s ograničenjima koja im onemogućavaju isto pravo.

Nedostatak reciprociteta između Slovenije i Bosne i Hercegovine stvara prepreku koja frustrira mnoge građane BiH koji žele osigurati svoju budućnost i sigurnost u Sloveniji.

Kemal, koji već 15 godina živi u Sloveniji, svjedoči o ovoj nepravdi. Uprkos tome što je dobio stalni boravak, redovno plaća porez i osjeća se integriranim u slovensko društvo, Kemal nema mogućnost kupovine nekretnine. Dok posmatra kako državljani drugih zemalja slobodno kupuju nekretnine u Sloveniji, Kemal se pita zašto građani Bosne i Hercegovine nisu privilegirani istim pravom, prenosi portal Crna Hronika.

Slovenski zakon propisuje da građani Bosne i Hercegovine, zajedno s građanima NR Kine, Rusije i Ukrajine, nemaju pravo steći vlasništvo nad nekretninama u Sloveniji, osim putem nasljeđivanja.

Dok druge zemlje imaju sporazume koji omogućuju svojim građanima kupovinu nekretnina u Sloveniji, Bosna i Hercegovina, iako je potpisnica Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU, još nije ostvarila taj recipročni status.

Jedna od opcija koja se nudi građanima BiH je osnivanje firme u Sloveniji, koja bi potom mogla kupiti nekretninu. Međutim, ova opcija nije prihvatljiva za svakoga, a mnogi se pitaju zašto bi morali prolaziti kroz dodatne administrativne i financijske izazove samo da bi ostvarili osnovno pravo koje je dostupno drugim stranim državljanima.

Nastavi čitati

BiH

“Dok se u UN-u vodi diplomatska bitka za Rezoluciju o Srebrenici, u Sarajevu se vodi teška borba da se dođe do karte za Brenin koncert koja je u ratu nosila uniformu onih…”

Published

on

By

U Sarajevu će ovog vikenda biti održana dva koncerta Lepe Brene u okviru bh. turneje pod nazivom “Imam pesmu da vam pevam”.
Tim povodom, dopisnik Al Jazeere Balkans Ivica Puljić je objavio intrigantan post na svom X profilu.

“U NYC i UN-u vodi se diplomatska bitka da se ustanovi Dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici. U Sarajevu se vodi teška bitka da se dođe do karte za Brenin koncert koja je u ratu nosila uniformu onih koji su ubili preko 8,000 Bošnjaka”, napisao je Puljić.

Nastavi čitati

BiH

Konaković: Još jednom je cijeli svijet vidio sliku negatora genocida uz podršku Srbije

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH i lider NiP-a Elmedin Konaković komentarisao je jučerašnji miting u Banjoj Luci na kojem je negiran genocid u Srebrenici u režiji političkog vrha bh. entiteta RS i Srbije.

“Još jednom je danas cijeli svijet vidio sliku negatora genocida, neljudske nastupe onih koje nažalost zovemo svojim komšijama i onih sa kojima nažalost dijelimo političku stvarnost u ovoj prelijepoj zemlji. Taj nam je Dejton donio mir, al’ donio je i luđačku košulju i pravo odlučivanja i veta onima koji djecu uče da su krvnici i zločinci heroji i da generacije i dalje slave one koji su krvnički ubijali trudne žene, civile, bebe, dječake i djevojčice”, naveo je.Kaže da je to naša surova realnost i od nje se ne smije bježati.

“Ponosan sam jer se sa njima ne valjamo u blatu svakodnevnih političkih prepucavanja i jer smo baš zbog tog izmicanja cijelom svijetu pokazali realnu sliku naše zemlje, njenu normalnu i paranormalnu stranu. Ponosan jer baš zbog ovih slika iz Banja Luke danas cijeli svijet shvata našu realnost.”

Konaković je istakao i zvaničnu podršku Srbije ovakvom skupu s obzirom da je na bini bilo nekoliko predstavnika institucija ove zemlje koji su po nalogu njenog predsjednika Aleksandra Vučića stigli u Bosnu i Hercegovinu.

“Zajedno sa desetinama autobusa građana susjedne Srbije koji su stigli po istom nalogu. Negiraju međunarodno pravo, žive u svom paralelnom svijetu kojeg mogu zvati kako god hoće jer se u tom svijetu nikom osim njih ne živi. Spinuju jednu laž za drugom ubjeđujući i sebe same u sve konstrukcije koje godinama izmišljaju. Sad pokušavaju ubijediti cijeli svijet da se nepravda nanosi njima podsjećanjem na zločine miloševićevog režima. Poručuju da su krivi oni što na zločine podsjećaju, a ne oni koji su zločine počinili. Kažu da je nepravda učinjena njima, a ne žrtvama genocida, njih 8372 od kojih mnoge još tražimo u masovnim grobnicama. Kost po kost.”

Konaković naglašava da je važno da to vidi cijeli svijet.

“Baš ovakvim kakvi jesu, sve sa slikama Putina na većini zastava u publici. Činjenica je i da je odziv bio skroman, da možda ljudi u bh. entitetu RS shvataju da te četničke ikonografije, folklor i ratne pjesme ne plaćaju račune, da ne hrane gladna usta i ne pune frižidere. Možda i shvataju koliko ih baš ovakve politike i poruke udaljavaju od uslova života koji nam se nude u procesu EU integracije, uslova života koje imaju ljudi u zemljama kojim smo mi do agresije na našu zemlju bili ekonomska velesila.”

Dalje ističe da su govornici svojim skupim limuzinama otišli sa skupa u svoje skupocjene vile, počastili se obilnim večerama, a stvarne probleme koje ne znaju rješavati gurnuli pod tepih.

“Ovi u jeftinim autobusima naoružani jeftinim sendvičima na daleki put kućama u svoju surovu svakodnevnicu. Mi moramo još jače u borbu za istinu i pravdu. Ni milimetar odstupanja. Stalni oprez zbog zla koje ne spava. Ako neko do sad nije shvatao zašto je baš sad suštinski važna Rezolucija o Srebrenici, danas u potpunosti razumije. Nikad se tom istinom neće trgovati i niko tu istinu ne može zaustaviti.”

Nastavi čitati

Najčitanije