Svijet / Zanimljivosti
Ko može u penziju u Njemačkoj prije 67.? Ako ste rođeni prije 1964. godine imate ovu prednost

Redovna dob za penzionere u Njemačkoj postupno se podiže na 67 godina. No, ne moraju svi raditi do tada. Evo ko još može ranije u penziju bez umanjenja – i koje iznimke postoje.
Dob za odlazak u penziju u Njemačkoj već se godinama postepeno povećava. Ko danas želi ići u penziju, mora – ovisno o godini rođenja – raditi duže nego prethodne generacije. No, ne vrijedi to za sve – nisu svi pogođeni granicom od 67 godina.
Ko još uvijek može u penziju prije 67. godine?
Za sve rođene prije 1947. redovna dob za penzionisanje bila je 65 godina.
Od tada se ona postupno podiže:
- Generacije od 1947. do 1963.: postepeno podizanje dobi za penzionisanje s 65 na 67 godina
- Generacije od 1964. nadalje: redovna penzija tek sa 67 godina
To znači: svi koji su rođeni 1963. ili ranije, još uvijek mogu ići u redovnu penziju prije 67. rođendana, pod uvjetom da su najmanje pet godina uplaćivali u obavezno penzijsko osiguranje. Samo oni koji ispunjavaju taj uvjet mogu uopće primati starosnu penziju.
“Penzija sa 63” postaje “penzija sa 65”
Pod određenim uvjetima moguće je i prije redovne dobi otići u penziju bez umanjenja. To vrijedi za osobe s dugogodišnjim stažom. U to se ubrajaju svi koji imaju najmanje 45 godina uplata u penzijsko osiguranje.
Ova penzija bez umanjenja često se naziva “penzija sa 63”, no ta granica je vrijedila samo za one rođene prije 1953. Za mlađa godišta i ovdje se starosna granica postupno povećava – tako da od generacije 1964. “penzija sa 63” postaje “penzija sa 65”.
Uvjeti po godini rođenja za penziju bez umanjenja:
- Rođeni prije 1953.: penzija sa 63 godine
- Rođeni 1953.: sa 63 godine + 2 mjeseca
- Rođeni 1954.: sa 63 godine + 4 mjeseca
- Rođeni 1955.: sa 63 godine + 6 mjeseci
- Rođeni 1956.: sa 63 godine + 8 mjeseci
- Rođeni 1957.: sa 63 godine + 10 mjeseci
- Rođeni 1958.: sa 64 godine
- Rođeni 1959.: sa 64 godine + 2 mjeseca
- Rođeni 1960.: sa 64 godine + 4 mjeseca
- Rođeni 1961.: sa 64 godine + 6 mjeseci
- Rođeni 1962.: sa 64 godine + 8 mjeseci
- Rođeni 1963.: sa 64 godine + 10 mjeseci
- Rođeni od 1964.: sa 65 godina
Dakle, svi koji su rođeni prije 1964. i imaju najmanje 45 godina staža mogu još uvijek prije 65. godine u penziju bez umanjenja.
Penzija uz umanjenje – ko može i sa 63 ili 64?
Ko ima najmanje 35 godina uplata, može već s 63 godine u penziju – no tada s umanjenjem. Umanjenje iznosi 0,3 posto po mjesecu ranijeg odlaska u penziju u odnosu na redovnu dob. penzija tada ostaje trajno smanjena.
Posebni slučajevi – ko još može ranije u penziju?
Neke skupine, neovisno o godini rođenja, mogu ranije u penziju. Npr. osobe s potvrdom o teškoj invalidnosti mogu bez umanjenja ići u penziju sa 65 godina, a uz umanjenje čak već od 62 godine. Za neka fizički teška zanimanja (npr. rudari) također vrijede posebni propisi.
Svijet / Zanimljivosti
Bez pompe i bez svečanosti: Papa Franjo imao je želju da bude sahranjen u starim ortopedskim cipelama

Naime, jedna od želja koje je papa Franjo imao, a koja se odnosi na njegovu sahranu, je i ta da bude pokopan u crnim cipelama koje je godinama nosio u javnosti.
“Bez pompe, bez svečanosti. Papa će se spustiti u ‘golu zemlju’ noseći par jednostavnih, iznošenih ortopedskih cipela, a ne papinske cipele ili papuče kakve su nosili njegovi prethodnici”, piše Corriere della Sera.
Obredi i sahrana u Vatikanu započet će u 10 sati u bazilici Svetog Petra, a tijelo će zatim biti prebačeno u crkvu Santa Maria Maggiore gdje će papa Franjo zauvijek počivati, piše Klix.
U petak u 20 sati održan je i obred zatvaranja lijesa, a vatikanska služba je potvrdila kako je od utorka do petka u bazilici Sv. Petra ukupno 250.000 vjernika odalo počast papi Franji.
Na Trgu Svetog Petra danas se očekuje više od 250.000 vjernika, a milijarde će još pratiti cijeli događaj putem TV-a i radija.
Svijet / Zanimljivosti
U teškoj saobraćajnoj nesreći poginule sestre, išle su na svadbu

U teškoj prometnoj nesreći koja se jutros dogodila na zagrebačkoj obilaznici poginule su dvije osobe, dok je treća ozlijeđena.
Iz zagrebačke policije javljaju da je do nesreće, u kojoj su sudjelovala dva automobila i kombi, došlo oko 9 sati na autocesti A3, u smjeru istoka, kod račvanja s autocestom A4 (odvajanje za Varaždin).
Kako piše Dubrovački dnevnik, poginule su dvije sestre s područja Dubrovnika. One su putovale na svadbu u Slavoniju.
Riječ je o starijim osobama od kojih je jedna iz Konavala, a druga živi u inozemstvu, u Danskoj.
Trebao se vjenčati njihov član obitelji, a slavlje je odgođeno zbog tragedije koja se dogodila.
Sukob u Ukrajini
Kličko šokirao javnost: Možda moramo dati dio zemlje Rusiji – to nije pošteno, ali je za mir

Gradonačelnik Kijeva, Vitalij Kličko, izjavio je za BBC da bi Ukrajina možda morala pristati na teritorijalne ustupke Rusiji kao dio mirovnog sporazuma, posebno u svjetlu sve većeg pritiska bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.
„Jedan od scenarija je… prepustiti teritorij. To nije pošteno. Ali za mir, privremeni mir, možda to može biti rješenje, privremeno“, rekao je Kličko u intervjuu za britanski medij.
Ipak, 53-godišnji bivši bokser i sada visoki politički zvaničnik istakao je kako ukrajinski narod „nikada neće prihvatiti okupaciju“ od strane Rusije.
Kličko je govorio svega nekoliko sati nakon razornog ruskog raketnog i dronskog napada na Kijev, u kojem je poginulo najmanje 12 osoba, a više od 80 je ranjeno. Bio je to jedan od najsmrtonosnijih napada na ukrajinsku prijestolnicu u posljednjih nekoliko mjeseci.
Ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo je potpunu invaziju na Ukrajinu 2022. godine, a trenutno je oko 20% ukrajinske teritorije pod ruskom kontrolom.
Znak promjene retorike?
Kličkova izjava predstavlja jednu od najdirektnijih naznaka da bi ukrajinsko političko rukovodstvo moglo razmatrati i bolne kompromise u zamjenu za potencijalni mir.
Gradonačelnik Kijeva, koji je u višegodišnjem političkom sukobu s predsjednikom Volodimirom Zelenskim, rekao je kako nije imao nikakve razgovore sa predsjednikom o mogućim teritorijalnim dogovorima.
„Predsjednik Zelenski to radi sam. To nije moja funkcija“, kazao je kratko Kličko.
U razgovoru za emisiju Today na BBC-jevom Radiju 4, naglasio je da je „odgovoran za glavni grad Ukrajine“, nazvavši Kijev „srcem“ zemlje koja već više od dvije godine trpi posljedice brutalnog rata.
Rekao je i da bi Zelenski „mogao biti prisiljen donijeti bolno rješenje“ kako bi se rat zaustavio.
Trumpova sjena nad mirovnim procesom
Ova izjava dolazi nakon sve većeg pritiska Donalda Trumpa, koji sve češće poziva na teritorijalne ustupke. Trump je početkom sedmice optužio Zelenskog da ometa mirovne pregovore jer odbija priznati rusku kontrolu nad Krimom, poluotokom koji je Moskva ilegalno anektirala još 2014. godine.
„Krim je izgubljen prije mnogo godina“ i „trenutno nije ni tema rasprave“, rekao je Trump.
Zelenski je, međutim, podsjetio na američku „Deklaraciju o Krimu“ iz 2018. godine, kojom se odbacuje ruski pokušaj aneksije. Ukrajina i većina evropskih saveznika sve glasnije izražavaju zabrinutost zbog, kako tvrde, Trumpovog približavanja Vladimiru Putinu.
Svijet / Zanimljivosti
Vučić o pokušaju hapšenja Dodika: Zove me Mile, počeo da mi objašnjava…

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić prokomentarisao je neuspjeli pokušaj inspektora SIPA-e da uhapse bjegunca od bh. pravosuđa i predsjednika RS-a Milorada Dodika.
– Nisam vidio šta se dogodilo od silnih obaveza, uveče me zove Mile. Počeo je da mi objašnjava, ja mu kažem ne znam o čemu je riječ. On mi je onda ispričao šta se dogodilo i onda sam cijelu noć pratio sve vijesti, kazao je Vučić srbijanskim medijima.
Osvrnuo se i na odluku koju je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt donio danas, a tiče se ukidanja finansiranja SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj. Srbijanski predsjednik je ovu odluku nazvao “skandaloznom”.
– Ne razumijem zašto je to potrebno samo zato što neko drugačije misli. U Evropi moraju da dokažu snagu, a ne mogu na Rusiji, ne mogu na Kini, pa pokušavaju na Republici Srpskoj i Srbiji, rekao je Aleksandar Vučić.
Svijet / Zanimljivosti
(VIDEO) Tunel koji obara rekorde gradi se ispod mora od Danske do Njemačke

U dužini od 18 km, Fehmarnbelt će biti najduži montažni cestovni i željeznički tunel na svijetu.
To je također veliki podvig inžinjeringa, koji će donijeti segmente tunela postavljene na morskom dnu. Glavno gradilište projekta nalazi se na sjevernom ulazu u tunel, na obali otoka Lolland na jugoistoku Danske.
Objekat uključuje luku i fabriku koja proizvodi tunelske dionice, koje se nazivaju “elementi”. Za izradu svakog elementa dužine 217 metara i širine 42 metra armirani čelik se lijeva betonom.
Većina podvodnih tunela, uključujući 50 kilometara dug tunel ispod Lamanša između Ujedinjenog Kraljevstva i Francuske – probija se kroz stijene ispod morskog dna. Ovdje će umjesto toga 90 pojedinačnih elemenata biti povezano, dio po dio, poput Lego kockica.
“Ovim projektom obaramo rekorde. Uronjeni tuneli su izgrađeni i ranije, ali nikada u ovom obimu”, rekao je Henrik Vincentsen, izvršni direktor Femerna, državne danske kompanije koja gradi tunel.
Sa cijenom od oko 7,4 milijarde eura projekat je uglavnom finansirala Danska, uz 1,3 milijarde eura od Evropske komisije.
To je jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u regionu i dio šireg plana EU za jačanje putnih veza širom kontinenta uz smanjenje letova.
Kada se završi, putovanje između Rødbyhavna u južnoj Danskoj i Puttgartena u sjevernoj Njemačkoj trajat će samo 10 minuta automobilom ili sedam minuta vozom, što će zamijeniti 45-minutno putovanje trajektom.
Zaobilazeći zapadnu Dansku, nova željeznička ruta će također prepoloviti vrijeme putovanja između Kopenhagena i Hamburga sa 5 na 2,5 sata i pružiti “zeleniju” prečicu za teret i putnike.
“To ne samo da povezuje Dansku sa Njemačkom, već povezuje Skandinaviju sa srednjom Evropom. Svi su pobjednici. A putujući 160 km manje, smanjit ćete ugljik i utjecaj transporta”, rekao je Vincentsen, piše Klix.
Tunel će imati pet paralelnih cijevi. Dvije za željezničke pruge, dvije za puteve (koje imaju po dvije trake u svakom smjeru) i koridor za održavanje i hitne slučajeve.
Na drugom kraju ogromna čelična vrata zadržavaju more.
Svijet / Zanimljivosti
(VIDEO) Zemljotres u Turskoj uživo: Studio se zatresao tokom TV prenosa

Tursku je u danas pogodilo nekoliko zemljotresa, a najjači od njih je iznosio 6,2 po Richteru.
Kako je izvijestila turska Uprava za katastrofe i vanredne situacije (AFAD), prije ovog su se osjetila i dva manja potresa.
Snažniji potres, koji se dogodio na dubini od 6,92 kilometra, izazvao je veliku zabrinutost u Istanbulu, a osjetili su se u okolnim područjima.
Emiter TGRT je javio da je jedna osoba povrijeđena zbog skakanja s balkona tokom zemljotresa, ali to još nije potvrđeno.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan je razgovarao s nadležnim zvaničnicima o posljedicama zemljotresa.
Zasad nisu zabilježene prijave urušavanja objekata u zemljotresu, ekipe na terenu pregledaju područje, objavio je Ured guvernera Istanbula.
Na društvenim mrežama objavljeni su brojni snimci a CNN Turk je emitirao program kada je počelo tresti. Pogledajte kako je to izgledalo:
#Deprem anında CNN Türk’te haber sunucusu depremi stüdyoda hissettiği an: pic.twitter.com/ZDyirF1E29
— Mehmet Ardıç 🇹🇷 (@MehmetArdic_) April 23, 2025
-
Cazinprije 7 dana
Detalji nesreće u Hrvatskoj, poginuo muškarac iz Cazina
-
USKprije 6 dana
(VIDEO) Svemu kumovao alkohol: Tučnjava u Krajini, učestvovalo više osoba
-
Smrtovniceprije 5 dana
Na ahiret preselio Rekić (Šabana) Esad
-
USKprije 5 dana
Lijepa gesta: Učenici iz Sanskog Mosta omogućili kolegama odlazak na ekskurziju
-
Smrtovniceprije 5 dana
U 17. godini života na Ahiret preselila Japić Amina
-
BiHprije 4 dana
Sin Milorada Dodika: BiH je najveća prijetnja iz koje dolazi radikalni islam