Connect with us

BiH

Komšić: “U pozadini protesta pred OHR-om je otvorena prijetnja Hrvatima kao narodu!”

Published

on

Ivo Komšić, ratni član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i bivši gradonačelnik Sarajeva, osvrnuo se na nametanje izmjena Izbornog zakona od strane visokog predstavnika Christiana Schmidta. 

Prenosimo dio Komšićeve kolumne koji se izravno odnosi na demonstracije građana pred zgradom OHR-a: 

Sa strepnjom da bi Christian Schmidt mogao podleći pritiscima i svojim odlukama produbiti postojeće etničke podjele, uvesti izborni prag za izbor delegata u Dom naroda Federacije i tako indirektno omogućiti etničke izborne jedinice, građani su demonstrirali pred OHR-om. 

Političke stranke koje su u tim demonstracijama vidjele priliku za svoju predizbornu kampanju, zloupotrijebile su građansko nezadovoljstvo i pretvorile ga u otkazivanje gostoprimstva OHR-u kao ključnom izvršnom organu Dejtonskog sporazuma. 

Opravdana bojazan građana je preusmjerena protiv međunarodne zajednice i njenih novih nastojanja da se BiH pomakne s mrtve tačke. Njen angažman u BiH je pojačan novom geopolitičkom strategijom formiranom pod pritiskom ruske agresije na Ukrajinu. 

U pozadini tih demonstracija provuklo se nešto što se nije očekivalo, a što se očito više nije moglo ni skrivati – demonstracije nisu bile samo novi obrat prema ulozi OHR-a u BiH nego su najavile i antihrvatsku histeriju. 

Ta histerija se nije završila na zahtjevu da se Hrvati potrpaju u dva vagona i protjeraju iz BiH, što je mogao biti i trenutak nezadovoljstva prema ukupnoj hrvatskoj politici prema BiH, nego je dobila nove suptilnije i jasnije političke okvire. 

Ne radi se više o opravdanom nezadovoljstvu prema politici HDZ-a i hrvatskih zvaničnika iz susjedne države nego o antihrvatskoj histeriji, o otvorenoj prijetnji hrvatskom narodu u cjelini. Sada se već javno nastupa s idejom da Hrvate treba pretvoriti u nacionalnu manjinu i dati im vlast manjine, oni koji se ne slažu predodredili su se za vagone. 

Ove stavove ne zastupaju samo bošnjački nacionalisti nego i politički ideolozi i agitatori tzv. građanskih stranaka. Konačno je postignuto jednoglasje i postalo jasno što je u pozadini zahtjeva da se ukine ustavna odredba o konstitutivnosti naroda. 

Pod plaštom ”građanstva” i izgradnje ”građanske države”, želi se suspendirati ustavno pravo naroda na jednakost i ravnopravnost, želi se institucionalizirati proporcionalnost u sudjelovanju u državnoj vlasti. 

Istovremeno se osporava proporcionalnost na regionalnoj ravni, na nivou kantona kao izbornih jedinica iz kojih se biraju nacionalni predstavnici vlasti. Ta nedosljednost ne smeta ”građanima” i na toj nedosljednosti sručili su lavinu nezadovoljstva na visokog predstavnika jer su u njegovim odlukama deblokade vlasti pronašli ”favoriziranje” jedne političke stranke. 

(Zašto je proširivanje delegata u Domu naroda favoriziranje jedne stranke kada su paritetno proširena sva tri nacionalna kluba?) 

To što je primjena principa proporcionalnosti na državnoj razini dekonstituiranje jednog naroda to im nije problem, po onoj latinskoj: Quod licet iovi, non licet bovi (što je dopušteno bogovima nije volovima). 

Cijela ta antihrvatska kampanja prekriva se Schmidtovim odlukama i histeričnim napadima na njega. Ustvari, Schmidt je samo platforma za antihrvatsku kampanju. Njegovim kritičarima nije problem što je on obavljao široke konsultacije unutar i izvan BiH nego što ih je obavljao s hrvatskim zvaničnicima. 

Ovdje je već utvrđen aksiom: sve što ima suglasnost iz Hrvatske, to je neprijateljsko. Kao da BiH može preskočiti Hrvatsku na svom putu prema EU. Umjesto da se visoki predstavnik uzme kao posrednik u tome jer su nam državni odnosi na najnižoj razini, želi ga se unaprijed isključiti iz toga. 

U javni diskurs su puštene sve moguće nacionalističke floskule, opet zaogrnute patriotizmom i građanskom državom. 

Stranke i ljudi koji godinama vladaju ovom zemljom, posebno Federacijom BiH, optužuju Schmidta: 

Prvo, da je doveo na vlast ”one koji ruše BiH”. Po njihovom mišljenju, on je trebao svoje odluke donijeti prije izbora, a ne poslije jer je ovim ”kašnjenjem” uticao direktno na izborne rezultate. Nepoznata je logika po kojoj neka kasnija odluka može uticati na ono što se već desilo. To je neko novo otkriće u poretku vremena; ili se radi o težem poremećaju svijesti. 

Drugo, Schmidt ima ”diletantski i konkvistadorski pristup BiH”. Po tome, on je došao u BiH kao osvajač i kolonizator samo nije navedeno koje zemlje i kojih institucija. Od agresije na BiH jeste prošlo dosta vremena, ali ne bi trebalo zaboraviti tko ju je izvršio i s kojim ciljevima. Također, od Dejtonskog sporazuma je prošlo dosta vremena, ali on je dostupan, može se pročitati koja je uloga visokog predstavnika. 

Treće, Schmidt ”urušava” građansku BiH. Upravo je on omogućio da se obave građanski izbori jer su svi organi države birani po građanskom principu jedan građanin jedan glas. Svi izabrani imaju građanski legitimitet, od kantona do članova Predsjedništva. Njegove odluke ništa u tom procesu nisu promijenile niti su koga favorizirale. 

Četvrto, odluke Visokog predstavnika ”cementiraju” učešće u vlasti HDZ-a. Po ovome ispada da je Schmidt išao na izbore i izabrao HDZ u vlast, a ne građani od kojih su neki i hrvatski nacionalnosti. Što je to trebao ugraditi visoki predstavnik u svoje odluke? Je li trebao isključiti HDZ iz vlasti, poništiti rezultate izbora? 

Kritičari Schmidta se ne pitaju kako to da postoji tolika homogenizacija Hrvata oko HDZ-a, kako to da Hrvatima nisu privlačne ”građanske stranke”. Zašto nemaju svoje ogranke u hrvatskim i multietničkim sredinama, zašto u njima nisu vodili kampanju, zašto su sve te krajeve prepustili HDZ-u, zašto nemaju prihvatljiv pristup tim glasačima, zašto su im izborne liste uglavnom bošnjačke sa nisko rangiranim Hrvatima? Misle li oni da sve te njihove propuste i nedosljednosti može ispraviti visoki predstavnik? 

Nije Schmidt ”izjednačio” sve Hrvate s HDZ-om, kako govore, nego oni sa svojom pasivnom politikom. Prikrivajući svoju odgovornost napadaju Schmidta da je ”anti-bošnjački rasista”, a antihvatskom propagandom guraju i najveće političke protivnike HDZ-a u njihovo naručje. 

Peto, Schmidta se napada da je uveo prvi geto u Evropi nakon 1945. godine, kao da je on legalizirao Republiku Srpsku u septembru 1995. godine u Ženevi, a ne Alija Izetbegović. Ne želi se vidjeti da je taj geto formiran tada, a da je dodatno utvrđen Mostarskim sporazumom Čovića i Bakira Izetbegovića i njihovim neformalnim neumskim sporazumom o formiranju drugog entiteta na području srednje Bosne. 

Nisu računali da će Bakir izgubiti izbore i da će visoki predstavnik donijeti odluke kojima se deblokira Federacija BiH koju zajedno drže u blokadi četiri godine. Schmidta treba prikovati na stub srama jer je dao do znanja da se ne mogu formirati etničke izborne jedinice, da se mora poštivati ustavna odredba o proporcionalnom predstavljanju naroda iz kanton u nacionalnim institucijama Federacije BiH. 

Visoki predstavnik je najavio daljnje reforme izbornog zakonodavstva u skladu s presudama Evropskog suda za ljudska prava (u predmetima Zornić, Sejdić-Funci i ostali). U tom kontekstu najavio je raditi na pomirenju dvaju principa – etničkog koji favorizira nacionalne stranke i građanskog koji podrazumijeva jednaka prava svih građana. 

Pri tome je napomenuo da njegov mandat nije promjena Dejtonskog sporazuma nego njegovo tumačenje i dosljedno provođenje. Za ove krupne reforme potrebna je pomoć svih političkih aktera u BiH, a isključiva je nadležnost Parlamenta BiH. 

Međutim, te najave nisu bitne, visokog predstavnika treba opozvati prije nego počne djelovati. U to su se upregli svi bošnjački nacionalisti, čak i oni koji to nisu, ali su ugledali neku priliku za sebe. 

BiH

Stanivuković: ‘Uložiti novac u knjige i filmove da se o stradanju Srba čuje u svijetu’

Published

on

By

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je u intervjuu za N1 govorio o brojnim aktuelnim temama, uključujući sutrašnji miting koji je najavljen u Banjaluci i najavljeno usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a.

Kada je riječ o sutrašnjem mitingu u Banjaluci, Stanivuković je kazao da bi bilo sramota da sve to “nijemo posmatra”.

Moj narod se nalazi u velikim izazovima i bila bi sramota da ja to nijemo posmatram. Ja ću biti uz narod, to je jedna sabornost koju treba pokazati. Moj je stav da je bilo potrebno izaći iz ovih rovova. Svi znamo koliko vlast i režim griješe, koliko su bili inertni, koliko su u prošla vremena priznavali neke stvari. Tuđa sramota ne može biti moja sramota za koju ja mogu biti odgovoran“.

Ja od Rezolucije ne vidim nikog drugog, ja vidim Rezoluciju. Pročitao sam tekst naravno. Nisam bio hroničar tih vremena ali Republika Srpska ima 98 manje nadležnosti nego što je imala. Znam da je nekima cilj da je ovdje unitarna BiH, da nema entiteta. Htio ne htio, ja sam na brdu, vodim najveći grad u Republici Srpskoj“, dodao je Stanivuković.

Da li ćete biti na bini?

Ne znam. Nemam nikakvu potrebu, ja sam svoj stav ovako kazao. Mi neke opozicione stavove znamo unaprijed. Ako dolazi rukovodstvo Srbije, vidjećete jednu institucionalnu borbu. Ja imam komunikaciju sa zvaničnicima iz Srbije, razgovaramo na dnevnoj bazi“, ističe gradonačelnik Banjaluke.

Poručio je da ovo što se “trenutno radi kroz Savjet Evrope je nacionalno bombardovanje”.

Predsjednik Srbije vodi najbolju diplomatiju od svih u proteklim godinama. Ovo što se nama radi kroz Savjet Evrope jeste nacionalno bombardovanje. Ja znam da ne možemo pokazati tu vrstu sabornosti, razumijem, Dodik nas je hiljadu puta nazvao izdajnicima, hiljadu puta pogriješio i priznao je genocid u Srebrenici, je li tako? On će za to odgovarati, a ja želim da pokažem svoju odgovornost i ovu temu vidim kao značajnu temu. Ovo što sam ja uradio nije politički komoditet“.

Kršite li stranačke odluke, tj. stavove?

Ja sam razgovarao sa Borenovićem intenzivno i ono što je meni rekao znam da će reći javno, ipak sam ja prvi čovjek ovog grada. Logično je da kada god neko napadne Republiku, prvi čovjek grada mora izaći. Ja sam gradonačelnik i nama se ko narodu stavlja ta Rezolucija. Mene ovdje boli ono što nam rade za Kosovo i Metohiju. Ruše teritorijalni integritet, a ovdje se navodno bore za neki integritet“, ističe Stanivuković.

Na pitanje da li će sutra na bini pokazati “stablo korupcije” koje je najavljivao, Stanivuković kaže:

“Ja sam za promjenu sistema i vlasti, sve je to jedna vrsta priče. Možda ću u petak iznijeti stablo korupcije, možda do izbora. Ovdje imate puno televizija koje se plaćaju izvana i onda je cilj da naš narod zbuni tako da određene stvari obesmisle. Mi ako želimo da uđemo u jedan veliki projekat, imate uslove koje morate ispuniti da bi tako ogromnu sumu novca mogli da povučete i morate ispuniti određene uslove”.

Pojedinci upadaju u zamku koju mediji i druge sile nama plasiraju, neki svjesno neki nesvjesno. Ovo nije bezvezno mahanje zastavama, smatram da je to naš nacionalni ponos. Mi ćemo predložiti da se novac uloži u knjige, filmove da se o našem stradanju čuje u svijetu. Zato sada radimo na projektu prvog digitalnog arhiva kako bi svaka žrtva mogla ostati upamćena“.

Na pitanje da li će podržati najavljeni izborni zakon RS, Stanivuković kaže:

“Prvo niko nama ne smije da nameće, mi smo od Kalaja do danas živote dali da nam niko ništa ne nameće. Ne priznajemo nametanje stvari. Republika Srpska ima pravo na svoj izborni zakon. Ja sam uvijek za to da iskoristimo svoje pravo. Imamo pravo da provodimo lokalne izbore, republičke, ali onaj treći krug mora biti usklađen sa višim pravnim aktom, sa Ustavom. Nisam protiv donošenja takvog zakona”.

Video pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

BiH

FOTO Počinje serijska proizvodnja prvog bh. električnog vozila – EVO

Published

on

By

U BiH konačno stižu investicije koje se odlikuju uvođenjem visokih tehnologija

Kompanija GS Holding GmbH iz Regensburga u Njemačkoj jedan je od trenutno najvažnijih i najaktivnijih investitora u Bosni i Hercegovini, piše BiznisInfo.ba.

Većinski su vlasnici firme “GS-Tvornica mašina Travnik”, odnosno GS-TMT koja je jedna od tehnološki najnaprednijih tvornica u BiH.

Travnička firma se, prvenstveno, bavi proizvodnjom i ugradnjom industrijskih komponenti u složene proizvode prema zahtjevima i potrebama kupaca.

No, ono što je trenutno najvažnije, jeste proizvodnja prvog električnog dostavnog vozila koje je izrađeno u ovoj tvornici – EVO.

Foto: GS Holding GmbH

EVO je novo električno dostavno vozilo koje je osmislio, razvio i proizveo GS-TMT zajedno s vanjskim saradnicima i dobavljačima.

Prema podacima iz ove kompanije, EVO je novi “igrač” na tržištu čija je serijska proizvodnja predviđena za 2024. godinu. Glavni naglasak bit će na njemačkom tržištu, ali namjera je biti zastupljeniji i u regiji.

Prema ranijim najavama iz kompanije, vozilo će se moći vidjeti i na ulicama bh. gradova, i to početkom 2025. godine.

EVO vozilo ima maksimalnu nosivost 300 kg, a može do pređe do 100 kilometara.

Prema podacima BiznisInfo.ba, GS-TMT je u 2023. imao impresivne prihode od 65,8 miliona KM i dobit od 5 miliona KM. Broj zaposlenih popeo se na 505, što je četrdesetak više nego godinu ranije, što govori o rastu kompanije.

Ova kompanija poznata je i po proizvodnji bicikala Ruff Cycles.

No, tu nije kraj. Riječ je o istom njemačkom investitoru koji uskoro otvara fabriku u Prozoru-Rami, koja je već izgrađena. Isti Holding, naime, vlasnik je firme GS-Rama.

Tvornica “GS-Rama” će u svojim počecima prije svega raditi dijelove za firmu Liebherr, a nakon potpune realizacije isporuke narudžbi, tvornica će krenuti s radom za Knorr-Bremse i za Njemačke željeznice.

Nakon toga uslijedit će drugi projekti, ovisno o radnoj snazi. Tvornica bi na početku trebala biti dom za 100 radnika, a u punom kapacitetu za njih 250 do 300.

Ulaganja u “GS-Rama” su ogromna, iznos koji se spominje je i preko 40 miliona KM, a očekuje se i širenje kompleksa.

Nastavi čitati

BiH

Postignut dogovor o Izbornom zakonu, do sljedećeg petka u parlamentarnoj proceduri

Published

on

By

Nermin Nikšić je kazao da mu je žao što je došlo do blokade zamaha koji je nastao nakon dobijanja pregovaračkog statusa za EU

Završen je sastanak u Istočnom Sarajevu između stranaka Trojke, SNSD-a i HDZBiH gdje je razgovarano o aktuelnim političkim pitanjima i načinima kako odblokirati procese koji su u toku.

“Žao nam je svima što je došlo do zastoja nakon dobijanja statusa pregovarača. Došli smo u situaciju koja traži rješenja. Ja smatram da lokalni ljudi treba da rješavaju ova pitanja. Spremni smo da uputimo neke od zakona na odlučivanje u PSBiH i vidimo na koji način ponovo možemo deblokirati evropski put”, kazao je Dodik nakon sastanka, javlja N1.

Dragan Čović smatra da je rješenje da se do idućeg petka u parlamentarnoj proceduri usvoji Izborni zakon BiH.

“Prije par dana kolega Nikšić, Dodik i ja smo zaključili da se trebamo sastati i naći rješenje iz situacije koja je nastala. Čini se da rješenje je da do idućeg petka usvojimo u parlamentarnoj proceduri Izborni zakon BiH i time bi riješili glavninu problema koje imamo”, kazao je Čović.

Nermin Nikšić je kazao da mu je žao što je došlo do blokade zamaha koji je nastao nakon dobijanja pregovaračkog statusa za EU.

“Svima nam je žao za onaj zamah što smo imali nakon otvaranja pregovora kada je proizvedena jedna blokada u radu Parlamenta. Sastanak je završen na način da smo opredijeljeni da se pokušamo vratiti na evropski put i pokušamo odblokirati pitanja. Ono što smo postizali do sada je kompromisom postizanje zajedničkih rješenja. Dogovorili smo se da ponudimo izborni zakon u proceduru u Parlament BiH kako bi izborne procedure bile rezultat dogovora lokalnih vlasti”, kazao je Nikšić.

Elmedin Konaković je poručio da sastanak nije bio lagan, ali da se i do sada sve rješavalo dogovorom.

“Do sada smo se uspijevali dogovoriti oko veoma teških pitanja. Vrlo je težak bio sastanak danas, nimalo lagan, ali imamo svijest da domaći politički akteri moraju učiniti maksimum napora da riješe pitanja. Izborni zakon kao prioritet, ali i druga pitanja”.

 

Nastavi čitati

Najčitanije