BiH
Lijekovi u BiH i dalje najskuplji u regiji: ‘Oboljeli od karcinoma mjesečno plaćaju i do 10.000 KM’

Građani Bosne i Hercegovine godinama plaćaju najskuplje lijekove u regiji u odnosu na životni standard. Glavni razlozi su neuređena zakonska regulativa i jedinstvena stopa PDV-a od 17 posto. Inicijative za smanjenje ili ukidanje stope PDV-a na lijekove, Dom naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine još nije podržao. Promet lijekova u BiH u 2023. godini iznosio je 961 milion maraka i raste iz godinu u godinu, a tržištem dominiraju strani proizvođači.
Koliko su vrtoglave cijene lijekova i medicinskih sredstava u Bosni i Hercegovini najbolje znaju članice “Iskre”. Oboljele od karcinoma mjesečno plaćaju i do 10.000 maraka da bi preživjele.
“Ako su u pitanju inovativni lijekovi to je i do 10.000 maraka. Pacijenti se zadužuju, dižu kredite, prodaju imovinu da bi obezbijedili sebi terapiju ko ima sta da proda. Ako nema čeka se, pacijenti umiru i ne dočekaju da dodju na listu”, ističe Suzana Kekić, predsjednica Saveza žena oboljelih od raka “Iskra”.
U Agencija za lijekove BiH kažu da bi do smanjenja cijena lijekova došlo kada bi se smnajio PDV ili uvela diferencijalna maloprodajna marža čiju visinu utvrđuju entitetska ministarstva zdravlja. Za medicinska sredstva nema ograničenja marže i cijene se formiraju slobodno.
“Kad se kaže da su cijene lijekova veće u odnosu na okruženje, to se uglavnom odnosi na Srbiju. Srbija ima daleko niže cijene. Mi kad izračunamo maksimalnu veleprodajnu cijenu uzimamo Hrvatsku. Većina naših lijekova je jeftinija nego u Hrvatskoj. Moramo voditi računa da se i proizvođačima isplati i da imamo lijekova na tržištu”, navodi Tijana Spasojević-Došen iz Agencije za lijekove BiH.
Koliko košta život: Teška stvarnost onkoloških pacijenata bez pristupa citostaticima
Farmaceuti ističu da su lijekovi skuplji u Hrvatskoj i Sloveniji i da oni imaju i veće, ali stepenaste marže. Veće marže na jeftinije lijekove, a manje na skuplje lijekove.
“Marže u BiH nisu jedinstvene, već su različite po entitetima. U RS je maksimalna marža 18 odsto kada govorimo o lijekovima koji se kupuju za novac, u Federaciji BiH 25 odsto, s tim što se mora znati da je marža osnovni izvor prihoda apoteke”, kaže Zahida Binkaj iz Komore magistara farmacije Federacije BiH.
Novinar Uroš Vukić koji je istraživao tržište lijekova smatra da za izračunavanje cijene lijekova u BiH, umjesto Slovenije, Agencija za lijekove treba koristiti druge referentne zemlje sa sličnim nivom dohotka kao u BiH, kao što su Sjeverna Makedonija ili Bugarska.
“Osnovni dokument koji definiše cijenu lijekova u BiH je Pravilnik o cijenama koji BiH jedina u Evropi nije imala do 2017.godine. To je bila posljedica isključivo lobiranja farmaceutske industrije i sada kada su ga usvojili naviše pogoduje veletrgovcima lijekova u odnosu na zemlje regiona”, ističe Vukić, piše BHRT.
Za razliku od BiH, zemlje u okruženju imaju opštu i posebnu poresku stopu po kojoj se tretiraju lijekovi. Poreska stopa za lijekove u Bosni i Hercegovini je najveća u regionu, čak tri puta veća od Hrvatske i Makedonije.
BiH
Brkić: Hapšenje Dodika ne smije dovesti u pitanje živote, Banja Luka i Sarajevo trebaju kompromis

BiH
Stevandić: Schmidt je otvorio vrata pakla, u BiH kulja antisrpska mržnja

Predsjednik NSRS Nenad Stevandić objavio je na društvenoj mreži X dio prijetećih poruka koje je primio, te poručio da će i dalje zagovarati mir, “iako je potpuno jasno da je Christian Schmidt otvorio vrata pakla svojim izmjenama Krivičnog zakona”.
“U BiH kulja antisrpska mržnja kao posljedica njegovog djela uz podršku nezrelih ambicija pete kolone u RS”, kaže Stevandić.
On tvrdi da je objavio samo “dio prijetećih javnih poruka koje stižu na njegove profile na društvenim mrežama”.
BiH
Izetbegović: Dodik se nije promijenio, vrijeme je da se pokaže da je država jača od separatističke politike

Nakon iftara razgovarano je o aktuelnoj situaciji u BiH i TK, ali na povratničkim područjima koja gravitiraju ovom kantonu.
“Sukob s Dodikom je bio neizbježan, jer još od 2015. godine i usvajanja Deklaracije SNSD-a cilj njegove politike rušenje države i njenih institucija. Pokazalo se da se ‘Dodik nije promijenio’ kako su nas ubjeđivali, da ne ‘radi sve zbog izbora’ i da je riječ o višedecenijskoj politici koja je usmjerena protiv BiH”, rekao je Izetbegović.
Dodaje da je situacija eskalirala i sada je vrijeme da se pokaže da je država jača od separatističke politike.
Naglasio je da su stavovi iz OHR-a, SAD, EU i drugih međunarodnih faktora kojima se daje podrška BiH i osuđuje Dodik potrebna i dobrodošli, ali da time neće biti riješeni problemi.
“Sve će zavisiti od nas. Mi moramo biti jaki i organizovani u svakom segmentu, to je osnovni preduvjet”, istakao je Izetbegović.
BiH
Konaković o Dodiku: Sa teroristima nema pregovora, mogući razgovori s pojedincima iz SNSD-a

Elmedin Konaković, lider NiP-a i ministar vanjskih poslova BiH, kazao je sinoć za RTV HB da Trojla neće više nikad razgovarati s Miloradom Dodikom.
On je upitan da li postoji šansa da se stranke Trojke odazovu na poziv za dijalog na kojem insistira Milorad Dodik i njegov SNSD.
“Nema šanse za to. Čovjek je prvostepno sklonjen iz politike. Druga stvar, ne možete napadati državu, njene institucije, terorisati ljude i o nečemu onda htjeti pregovarati. Amerikanci kažu: S teroristima nema pregovora. A Dodik je zaista postao terorista”, rekao je Konaković.
Ipak, kaže da su nekad u budućnosti mogući razgovori s pojedincima iz SNSD-a.
“S onim ljudima koji imaju normalne stavove, umjerene. Ima tu ljudi s kojima se može razgovarati”.
On je rekao da sve ono što Dodik trenutno radi, radi da bi zaštitio sebe i svoje bogatstvo koje je stekao korupcijom.
“Osim toga, on radi po nalogu Moskve. U to sam ubjeđen. Nakon što smo otvorili pregovore sa EU on je počeo praviti haos i blokirati. Siguran sam da je dobio nalog od Moskve odnosno Putina da destabilizira BiH”, naveo je Konaković.
On je istakao da će Dodik uskoro biti bjegunac.
“Sužava mu se krug. Vidite da je pojačao osiguranje i to je njegov život od jučer. Kad se raspišu potjernice, neće imati gdje otići, ni na more neće moći ići”, naveo je Konaković.
BiH
Službena zabilješka iz 1993. podsjeća da se Stevandića dovodilo u vezu s ubistvom policajca u Banjoj Luci

Prije političke karijere, kao i rada u Univerzitetskom kliničkom centru RS u Banjoj Luci, Stevandić je imao i svoju ulogu, mada ne potpuno razjašnjenu, u ratu u Bosni i Hercegovini, piše Klix.
Naime, iako je tvrdio da je “samo bio student medicine”, Stevandić je bio član Srpskih odbrambenih snaga, poznatijih kao “crvene beretke”, a prije sedam godina je protiv njega podnesena prijava i za učešće u ubistvu penzionisanog policajca Miodraga Šušnice u jednom banjalučkom kafiću, koje se desilo 10. aprila 1992. godine.
Iako je Stevandić negirao optužbe, službena zabilješka MUP-a RS-a iz 1993. godine pokazuje da je jedan od aktera ovog ubistva, Neven Laka, dao izjavu da je Stevandić bio itekako uključen.
Laka je 1. oktobra 1993. godine ovlaštenom službenom licu Dragomiru Jovičiću dao izjavu gdje je otkrio detalje ubistva Šušnice.
Kako je u svojoj izjavi istakao, Laka je trebao, zajedno sa još nekoliko svojih kolega iz Knina, “pohvatati muslimansku mafiju” u Banjoj Luci, a naloge su dobijali od Kriznog štaba Općine Banja Luka gdje je, između ostalih, sjedio i Nenad Stevandić.

Laka je rekao da je lista imena ovih “članova muslimanske mafije” grupi iz Knina stigla od Pantelije Damjanovića, danas biznismena iz Mrkonjić-Grada, a da se na sastanku u hotelu “Bosna” u Banjoj Luci, gdje su se trebali dogovoriti detalji oko privođenja navedenih osoba.
Uz Damjanovića, Lake, njegovih kolega iz Knina koji su trebali biti izvršioci, na sastanku u hotelu “Bosna” bili su i Nenad Kajkut, također član “crvenih beretki”, ali i Stevandić. Upravo na ovom sastanku je Laka otkrio punu odgovornost Stevandića za dalja dešavanja.
“Dobili smo zadatak da ih uhvatimo ili likvidiramo, a Stevandić je rekao da ne biramo sredstva, čak je rekao da pucamo zoljom u kafić gdje se oni nalaze, bez obzira na ostale prisutne, što mi naravno nismo prihvatili”, stoji u ovoj zabilješci.
Prema izjavi ovog aktera ubistva Šušnice, on se nalazi u kafiću “Kajak” u Banjoj Luci kada su Laka i njegovo dvoje kolega ušli u ovaj objekat i zatražili od prisutnih da “ne mrdaju.”
Šušnica je, prema iskazu, pokušao pomoći jednom od prisutnih da izađe na zadnja vrata ovog objekta, zbog čega ga je ova trojka zaustavila pri vlastitom pokušaju izlaska iz kafića.

Uslijedila je napeta situacija u kojoj je, na kraju, jedan od Lakinih saradnika upucao Šušnicu, te su sva trojica napustila objekat i otišla prvo u restoran u naselju Lauš, a zatim su, na poziv njihovih nalogodavaca, došli ponovo u hotel “Bosna.”
U ovom dijelu službene zabilješke se ponovo ističe Stevandićeva uloga, koju je on u izjavama negirao.
“Prvo nam je Kajkut rekao da smo ubili pogrešnog čovjeka, to jeste da smo ubili Srbina koji je bio policajac u penziji. Mi smo tražili da se to odmah riješi, ali je Stevandić rekao da se to ne može iz određenih razloga i da će to svę leći, a ja sam se s njim sporječkao. On me odveo samog u jednu sobu i rekao mi je da je najbolje da nestanemo iz Banja Luke i odemo u Knin. Ja sam mu tada dao pištolj od Šušnice, a on je rekao da će ga baciti u dvorište džamije Ferhatpašine i sve namjestiti da izgleda kao obračun bandi. Rekao nam je tada da je on sarađivao sa muslimanima”, rekao je Laka u ovoj službenoj izjavi.
Na kraju, Laka je pojasnio da je odlučio dati ovu izjavu jer je, zajedno sa ostalim akterima ubistva Šušnice, “shvatio kolike je dimenzije poprimio slučaj”, te da su “insistirali da se to odmah riješi.”
Porodica Miodraga Šušnice je 2018. godine podnijela krivičnu prijavu protiv Stevandića zbog, kako su naveli, njegove uloge u ovom ubistvu. On je sve negirao, a treba istaći i da je originalna istraga o ovom ubistvu obustavljena 1996. godine, bez krivičnog gonjenja.
“Vidio sam na mrežama, ja i pokojni Šušnica smo bili na istoj strani, i na mene je pucano i ranjen sam u rame. Porodici nemam šta da zamjerim, oni su u posebnom stanju. Postoje tužilačke odluke sa sve jednim imenom i prezimenom. Znam od koga ona dolazi, to je potpuno jasno. Zbog toga što su mi uznemiravali i porodicu, podnio sam prijavu protiv Dragana Mektića” izjavio je Stevandić nakon podnošenja krivične prijave 2018.
BiH
Sud BiH odredio je pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću, evo šta to znači

Ova odluka donesena je nakon što se osumnjičeni nisu odazvali na zakazana saslušanja u Tužilaštvu BiH. Prema zakonskim procedurama, ukoliko se osumnjičeni ne odazovu na prvi poziv, Tužilaštvo može izdati naredbu za njihovo privođenje. Ako i nakon toga izbjegavaju pojavljivanje, može se raspisati unutrašnja potjernica, a u krajnjem slučaju i međunarodna potjernica putem Interpola.
Ove aktivnosti Tužilaštva BiH uslijedile su nakon što su u Narodnoj skupštini RS usvojeni zakoni koji podrivaju ustavni poredak države, uključujući pokušaje ograničavanja nadležnosti državnih institucija na teritoriji entiteta RS.
Podsjetimo, Dodik je izjavio na jučerašnjoj sjednici Narodne skupštine RS (NSRS) da su njemu, premijeru RS Radovanu Viškoviću i predsjedniku NSRS Nenadu Stevandiću određene mjere pritvora.
“Danas nam je određen pritvor”, rekao je Dodik obraćajući se Stevandiću i upitavši ga da li je bio upoznat s tom odlukom.
“Eto, od danas smo u pritvoru”, dodao je Dodik, nakon čega je sarkastično poručio: “Hoćete nas sad hapsiti? Hajde, pošaljite. Hoćete li doći ovdje nas hapsiti u NSRS?”.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine prekjučer je izdalo nalog za privođenje Dodika, Viškovića i Stevandića zbog sumnje na napad na ustavni poredak BiH, nakon što se nisu odazvali na saslušanje.
-
Smrtovniceprije 4 dana
Na ahiret preselio Badić (Ibrahim) Muharem – Hare
-
Magazinprije 3 dana
Preminuo Mustafa Paldum, brat Hanke Paldum: Pjevačica se oprostila od njega
-
Smrtovniceprije 6 dana
Na ahiret preselio Babić (Bajram) Hamid
-
Smrtovniceprije 3 dana
Na ahiret preselio Samardžić (Hakija) Muhamed
-
BiHprije 6 dana
Vukanović: Poruka Rubija je završni udarac Dodiku, pitanje je samo ko će mu prvi od njegovih “zabiti nož u leđa”
-
BiHprije 3 dana
Premijer Srbije prijeti: Hapšenje Dodika je put u građanski rat