Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Najsigurnija mjesta ako izbije treći svjetski rat, samo jedno u Evropi

Published

on

U svakom scenariju koji predviđa treći svjetski rat, postoje izrazito neutralne zemlje koje bi mogle biti pošteđene razaranja. Ove nacije karakterizira i geografska udaljenost, a bogati resursi čine ih idealnim odredištima za prevladavanje globalnih sukoba.

Atmosfera na planetu, čini se, nikad nije bila napetija, čak ni među zemljama u kojima nema drame. Tako Skandinavci dobivaju popis namirnica za slučaj rata, a Times of India objavljuje popis zemalja u koje bismo se trebali preseliti ako želimo da nas zaobiđe treći svjetski rat… Ne čudi da su dosta su udaljeni i nedostupni, pogotovo iz naših krajeva.

 

Antarktik

Iako nije država, Antarktik je osigurao mjesto na svim listama ove vrste zbog svoje izuzetne izoliranosti.

Poznat po krajolicima koji oduzimaju dah i ledenim terenima, nije baš mjesto koje bi mnogi nazvali domom, ali…

Fidži

Fidži je izolirana otočna država u ogromnom Tihom oceanu koja vodi miroljubivu vanjsku politiku.

Stanovništvo živi skromno, a njegove zelene šume, mineralni izvori i bogata ribolovna područja čine Fidži privlačnim utočištem usred globalne neizvjesnosti, prenosi Nova.rs.

Island

Island je konstantno na vrhu popisa Globalnog indeksa mira.

S obilnim rezervama slatke vode, obnovljivom energijom i morskim resursima, Island postiže samodostatnost, tako da se uopće ne mora oslanjati na druge zemlje za osnovne resurse. Uostalom, tu je i najusamljenija kuća na svijetu za koju se priča da je utočište u slučaju apokalipse.

Grenland

Dok Danska, kao dio Europske unije i NATO-a, može biti na udaru rata u Europi, Grenland, autonomna konstitutivna država, ostaje strateški udaljen i politički nesvrstan.

Njegov udaljeni, planinski teren čini ga pogodnim mjestom za bijeg od ostatka svijeta.

Novi Zeland

Novi Zeland, sa svojom stabilnom demokracijom i poviješću bez rata, još je jedna skrivena i razvijena nacija.

Uz plodno tlo, čistu vodu i mogućnost proizvodnje vlastite hrane, planinski teren Novog Zelanda nudi prirodna utočišta od potencijalne invazije.

Butan

Okružen Himalajom, Butan pruža izvrsno utočište, ušuškan i skriven od potencijalnih prijetnji.

 

Sa svojom predanošću vanjskoj neovisnosti i opreznim izbjegavanjem diplomatskih zavrzlama, Butan sigurno nije logična meta za invaziju.

Irska

Unatoč blizini potencijalnog sukoba u Engleskoj, Irska vodi potpuno neovisnu vanjsku politiku i suzdržava se od članstva u NATO-u. Vojno je neutralna pa bi je svaki sukob mogao zaobići.

Švicarska

Švicarska, poznata po svojoj političkoj neutralnosti, ima planinski teren bez izlaza na more i brojna nuklearna skloništa. Čak i kad bi tamo pale nuklearne bombe, švicarsko stanovništvo dobro je zaštićeno bunkerima i okruženo planinama, stvarajući obranu od susjednih zemalja.

Indonezija

Uključivanje Indonezije na ovaj popis proizlazi iz njezine tradicionalno neutralne pozicije prema globalnim političkim pitanjima, utjelovljene u “slobodnoj i aktivnoj” vanjskoj politici.

Zemlja je usredotočena na neovisno djelovanje u međunarodnim poslovima i predana je njegovanju globalnog mira.

Tuvalu

Unutar golemih prostranstava Tihog oceana, Tuvalu je iznimno povučena i politički nesvrstana nacija.

 

Mala populacija i zanemarivi resursi ne daju poticaj velikim zemljama uključenim u svjetski rat da ciljaju na Tuvalu. Jedinstveno samodostatni, tamo proizvode vlastitu hranu i zalihe, osiguravajući svoju neovisnost i vjerojatnu izolaciju u ratnom scenariju.

Svijet / Zanimljivosti

Djevojka bila nestala i svi mislili da je oteta, otac joj se ubio. Sada je pronađena

Published

on

By

Hannu Kobayashi tri sedmice se smatralo nestalom nakon što je avionom s Mauija sletjela u Los Angeles, sve dok losanđeleška policija prije tjedan dana nije objavila da je Hannah “nestala svojevoljno”

Hannah Kobayashi pronađena je živa i zdrava, objavila je njezina porodica. Hannah je nestala prije mjesec dana nakon što je avionom s Mauija sletjela u Los Angeles, nakon čega je pokrenuta velika potraga za njom. Porodica je bila uvjerena da je oteta.

“Neizmjerno smo zahvalni što je Hannah pronađena živa i zdrava”, izjavile su Kobayashina sestra Sydni i majka Brandi Yee.

Foto: Instagram

“Protekli mjesec bio je nezamislivo težak za našu porodicu, i ljubazno molimo za privatnost dok uzimamo vrijeme za oporavak i procesuiranje svega kroz što smo prošli”, dodale su. Izjava je objavljena na platformi X putem porodične advokatice Sare Azari. U saopćenju se ne navodi gdje je Kobayashi pronađena niti kako je obitelj utvrdila da je na sigurnom.

Tri sedmice smatrana nestalom

Podsjetimo, Hannu Kobayashi tri sedmice se smatralo nestalom nakon što je avionom s Mauija sletjela u Los Angeles, sve dok losanđeleška policija prije tjedan dana nije objavila da je Hannah “nestala svojevoljno”.

Na konferenciji za novinare Jim McDonnell, ravnatelj policije, tada je izjavio da je Hannah prilikom slijetanja u LA bila sama, imala je prtljagu i nije djelovala povrijeđena.

-Njena porodica je već obaviještena da smo primili snimke videonadzora graničnog prijelaza između Sjedinjenih Američkih Država i Meksika na kojima se vidi kako Hannah pješke prelazi granicu, rekao je.

Kobayashi je na aerodrom u Los Angelesu stigla 8. novembra, nakon čega je trebala prijeći na let za New York, na kojem se nije pojavila, što je policiji prijavila njena sestra.

Viđena na aerodromu

Porodica se nije čula s tridesetogodišnjom Kobayashi od 11. studenoga, a policija je četiri dana poslije objavila da traži nestalu osobu uz njene fotografije. U međuvremenu su se pojavile fotografije i videozapisi Kobayashi snimljeni između 8. i 11. novembra, na kojima je viđena na različitim lokacijama u Los Angelesu.

Snimljena je i kako na losanđeleškom aerodromu uzima svoju prtljagu, za koju je zatražila da bude vraćena iz New Yorka. Nakon toga Hannah je bila u Los Angelesu dok na koncu nije prešla granicu i malo nakon podneva 12. novembra ušla u Meksiko.

Foto: Instagram

McDonell kaže da nisu pronađeni nikakvi dokazi da je bila žrtva trgovine robljem ili da je sama uključena u kriminalne aktivnosti te da ima pravo na svoju privatnost. S druge strane, kaže da razumije i zabrinutost njene porodice, koja sedmicama nije znala što događa s Hannom.

Prije nego što je otišla s Mauija, Hannah je izrazila želju da se udalji od moderne tehnologije, izjavio je policijski poručnik za CNN. Policija je Hannu zamolila da se javi svojoj porodici, koju su obavijestili o svemu što se dogodilo. Time su učinili sve što su mogli, naglasio je McDonnell.

McDonnell je izrazio i sućut zbog smrti Ryana Kobayashija, Hanninog oca, koji je nakon trinaest dana potrage za Hannom počinio samoubojstvo. Porodica je prikupila i preko 47.000 dolara putem platforme GoFundMe. Novac će na koncu biti potrošen na sprovod za njenog oca, prenosi Index.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Otkriveno zašto kraljica Elizabeta nije posjetila Izrael: Vjerovala da je svaki Izraelac ‘terorist ili sin teroriste’

Published

on

By

Preminula britanska kraljica Elizabeta II vjerovala je da je svaki Izraelac “ili terorist ili sin teroriste” te je zbog toga odbijala da dozvoli izraelskim zvaničnicima ulazak u Buckinghamsku palatu, izjavio je bivši izraelski predsjednik Reuven Rivlin.

Rivlin je rekao da su veze između Izraela i preminule kraljice Elizabete bile “teške” zbog njenih pogleda na židovsku državu, prenosi Faktor.

 

– Odnos između nas i kraljice Elizabete bio je malo težak jer je ona vjerovala da je svako od nas ili terorist ili sin teroriste – rekao je Rivlin na gala događaju u Londonu kojim se obilježila 100 godina Tehnološkog instituta u Haifi, napisao je British Jewish News, a prenio The Times of Israel.

– Odbila je primiti bilo kojeg izraelskog dužnosnika u Buckinghamsku palatu osim u međunarodnim prilikama – dodao je istaknuvši za usporedbu da je kralj Charles uvijek bio “tako prijateljski raspoložen”.

 

Tokom desetljeća dok je bila šefica države Ujedinjenog Kraljevstva, Elizabeta je njegovala prijateljske veze s predstavnicima židovske zajednice, kao i srdačne odnose s izraelskim vođama.

Prilikom posjete Jordanu 1984. godine kraljica je navodno rekla:

– Kako zastrašujuće – kada su izraelski borbeni avioni preletjeli nebo u blizini okupirane Zapadne obale.

Kraljica Nur, supruga kralja Huseina od Jordana, navodno je odgovorila:

“Užasno je”.

Iako je tokom svog mandata službeno posjetila desetke zemalja, nikada nije posjetila Izrael.

Nijedan član kraljevske porodice nije posjetio Izrael u službenom svojstvu sve do 2018. godine, kada je princ William, kraljičin unuk, stigao na proslavu 70. godišnjice nezavisnosti Izraela.

Tadašnji princ Charles dolazio je u Izrael 1995. i 2016. godine kako bi prisustvovao sahranama Yitzhaka Rabina i Shimona Peresa, iako to nisu bile službene posjete.
U službenoj posjeti Izraelu kralj Charles bio je 2020. godine.

Neki su nagađali da je Elizabeta imala negativan stav prema Izraelu zbog nasilne pobune koju su protiv britanskog mandata u Palestini vodile cionističke oružane grupe 1940-ih godina, prije proglašenja nezavisnosti Izraela.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Bosancu sude za jezivi zločin u Njemačkoj: Adnan izmasakrirao žrtvu, nalazi obdukcije – šokantni

Published

on

By

U Regionalnom sudu u njemačkom Bremenu počelo je suđenje Adnanu H. (28) iz Bosne i Hercegovine, koji se sumnjiči za teško ubistvo svog cimera u radničkom smještaju.

Kako prenose njemački mediji, žrtva je bila izmasakrirana i unakažena u toj mjeri da su i policajci posvjedočili da u svojoj karijeri nisu vidjeli ništa slično. Štaviše, nalazi obdukcije su bili toliko šokantni jer je žrtva imala ogroman broj povreda, uglavnom na gornjem dijelu tijela. Detektiv koji je svjedočio na sudu rekao je da žrtva prvo izudarana, zatim i mučena, vjerovatno tri do pet minuta te na koncu zadavljena.

Kako se moglo čuti tokom suđenja, sve se desilo 13. juna između 1.25 i 5.30 ujutro, u kući gdje su bili smješteni radnici u mjestu Geestemünder.

Jedan od radnika iz susjedne sobe čuo je glasnu buku i udarce, a zatim je pozvao gazdu za kojeg su radili i rekao mu da riješi problem sa dvojicom problematičnih kolega. Drugi radnik, koji se tu noć kasno vratio u smještaj rekao je da je Adnana H. zatekao u zajedničkoj kuhinji kako puši. Navodno mu je rekao da je njegov 50-godišnji cimer mrtav.

Policija je o svemu obaviještena tek nakon nekoliko sati. Policajci kažu da je to bilo jedno od najgorih mjesta zločina na kojem su bili. Pokušali su da uzmu izjave svjedoka, ali svi su oni slabo govorili njemački. U međuvremenu, osumnjičeni je pobjegao iz kuće.

Policija je krenula u potragu, ali bez rezultata. Nakon dva dana, policajac koji nije bio na dužnosti, slučajno je prepoznao osumnjičenog i uhapsio ga na ulici. Osumnjičeni nije pružao otpor. Kako mediji prenose, Adnan H. nije svjedočio niti se htio izjasniti o krivici.

Suđenje će biti nastavljeno, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vojni analitičari o tome gdje bi mogao početi treći svjetski rat: Putin traži konflikt u Srbiji i BiH

Published

on

By

Američki sedmični list Newsweek je na svom portalu objavio analizu vojnih stručnjaka na temu potencijalnog početka trećeg svjetskog rata, a između ostalog, spomenuta je situacija i u Bosni i Hercegovini.

Admiral u penziji Mark Montgomery i bivši savjetnik američkog ministra odbrane James Anderson su za ovaj list istakli nekoliko lokacija u svijetu gdje bi mogao započeti veći sukob.

Između ostalih, spomenuta je i situacija na Balkanu, odnosno u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori.

Montgomery je rekao da će Rusija biti najvjerovatniji okidač za širi rat, napominjući da Moskva ima svoju ruku u manjim sukobima u zemljama poput Gruzije i Srbije.

“Vladimir Putin je napravio pritisak na Srbiju, te s Bosancima i Republikom Srpskom. Snažno gura ka sukobu tamo”, rekao je Montgomery.

Pored Balkana, analitičari su za Newsweek spomenuli i ruske aspiracije na Baltiku i u Poljskoj, koje smatraju “ekstenzijom” rata u Ukrajini, koji je započet ruskom agresijom 2022. godine.

Spomenuta su i druga potencijalna “žarišta” u svijetu, povezana primarno s Kinom. Radi se o Indo-Pacifiku, te konkretno potencijalnoj invaziji Kine na Tajvan, što je vanjskopolitički cilj vlade u Pekingu od osnivanja Narodne republike Kine.

Montgomery i Anderson su, također, spomenuli i Iran u ovoj analizi, posebno istaknuvši finansiranje grupa Hamas, Hezbolah i Huta, zajedno s nedavnim direktnim napadom Teherana na Izrael.

U daljoj analizi, vojni analitičari pišu kako bi u ovom hipotetičkom sukobu učestvovale Sjeverna Koreja, Iran i Kina, a svoj stav pojašnjavaju činjenicom da su ove države “podržale rusku agresiju na Ukrajinu”, napominjući na direktnu i indirektnu podršku koju je dobila Rusija od ovih zemalja.

S druge strane, očekuje se da će biti uključene i države NATO pakta, a u prvom redu bi to bile Njemačka, Poljska, Francuska, Velika Britanija, Italija i SAD. Također, ako potencijalno rat krene na Baltiku, i ove tri države (Latvija, Litvanija i Estonija) bi također bile uključene.

Prema njihovoj analizi, van sukoba ne bi ostali i Filipini, kao i Japan, Australija, Indija, Malezija i Indonezija, zbog svoje geografske blizine Kini.

Spomenuli su Tursku, koju su nazvali “potencijalno destabilizirajućom silom”, ali su dodali i da “ne bi riskirali sukob s SAD-om i Izraelom.”

Što se tiče sigurnosti, Montgomery i Anderson kažu da u slučaju većeg sukoba “nigdje na svijetu ne bi bilo potpuno sigurno”, ali da će najsigurnija regija biti “globalni jug”, te ruralna mjesta u SAD-u koja ne bi bila meta potencijalnih napada.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Dok Sirijci slave Izrael uzima teritoriju: IDF u dva dana izveo 480 napada širom zemlje

Published

on

By

Pad Assadovog režima izazvao je nemilosrdan vojni odgovor Izraela, koji je pokrenuo zračne napade na vojne ciljeve širom Sirije i po prvi put u 50 godina rasporedio kopnene trupe unutar i izvan demilitarizirane zone.

Dok Sirijci širom zemlje slave svrgavanje Assada, izraelska vojska je u utorak izjavila da je tokom protekla dva dana izvela oko 480 napada širom zemlje, ciljajući većinu strateških zaliha oružja u Siriji, dok je ministar odbrane Izrael Katz rekao da je izraelska mornarica tokom noći uništila sirijsku flotu, nazvavši operaciju “velikim uspjehom.”

Samo dan ranije, izraelski premijer Benjamin Netanyahu pozdravio je pad režima Bashara al-Assada kao “novo i dramatično poglavlje”.

“Pad sirijskog režima je direktan rezultat teških udaraca koje smo zadali Hamasu, Hezbollahu i Iranu,” rekao je tokom konferencije za novinare u ponedjeljak. “Osovina još nije nestala, ali kao što sam obećao – mijenjamo lice Bliskog Istoka”.

Izraelski zvaničnici su likovali nad padom Assada, snažnog saveznika Irana koji je omogućio da se njegova zemlja koristi kao ruta za opskrbu Hezbolaha u Libanu. Međutim, izražavaju strah od toga što bi moglo proizaći iz toga da radikalni islamisti preuzmu vlast u Siriji, koja graniči s Izraelom na okupiranim Golanskim visoravnima.

Ministar vanjskih poslova Gideon Sa'ar rekao je novinarima u ponedjeljak da Izrael bombardira sirijske vojne objekte u kojima se nalaze zalihe hemijskog oružja i dalekometnih raketa kako bi spriječio da padnu “u ruke ekstremista”.

“Što se tiče budućnosti, nisam prorok. Trenutno je važno poduzeti sve neophodne korake u kontekstu sigurnosti Izraela”, rekao je Sa'ar.

CNN-ov tim u Damasku čuo je glasne eksplozije tokom ranih sati u utorak, što je nastavak napada koji su počeli tokom vikenda. Glas prijestolnice, sirijska aktivistička grupa, rekla je da je noćna kampanja bombardiranja bila “najžešća u Damasku u posljednjih 15 godina”.

Od 480 napada koje je izvelo izraelsko ratno zrakoplovstvo, oko 350 su bile misije s posadom, ciljajući aerodrome, protuzračne baterije, rakete, dronove, borbene avione, tenkove i mjesta za proizvodnju oružja u Damasku, Homsu, Tartusu, Latakiji i Palmiri, saopćile su Izraelske odbrambene snage (IDF). Ostatak napada podržavao je kopnene operacije koje su ciljale skladišta oružja, vojne objekte, lansirne rampe i vatrene pozicije.

IDF je također rekao da su njihovi brodovi pogodili dva sirijska mornarička objekta, gdje je bilo usidreno 15 plovila. Navodi se da su desetine raketa more-more uništene.

Fotografije pokazuju razmjerno uništenje vojnih plovila u sirijskoj mornaričkoj luci u Latakiji i uništene sirijske vojne helikoptere na zračnoj bazi Mezzeh jugozapadno od Damaska.

U međuvremenu, nekoliko arapskih država optužilo je Izrael da koristi nestabilnost u Siriji kako bi izveo otimanje teritorije.

Arapska liga, grupa arapskih zemalja, rekla je da Izrael “iskorištava razvoj unutrašnje situacije u Siriji,” dok je Egipat rekao da njegovi potezi “predstavljaju iskorištavanje stanja fluidnosti i vakuuma… za okupaciju više sirijskih teritorija”.

“Izvan tampon-zone”

Nadav Shoshani, glasnogovornik izraelske vojske, negirao je da snage “napreduju prema” Damasku, ali je priznao da djeluju u Siriji izvan tampon-zone. Izraelska vojska insistira da “ne ometa unutrašnje događaje u Siriji”.

Katz je u izjavi u ponedjeljak rekao da Izrael stvara “sigurnosnu zonu bez teškog strateškog oružja i terorističke infrastrukture” u južnoj Siriji, “izvan tampon-zone”.

Glas prijestolnice je u utorak rekao da su izraelske snage napredovale do Beqaasema, oko 25 kilometara od sirijske prijestolnice i nekoliko kilometara dalje od sirijske strane tampon-zone. CNN nije mogao nezavisno potvrditi taj navod, ali selo se nalazi na sirijskim padinama planine Hermon, koju su izraelske snage zauzele u nedjelju. Planina Hermon je strateška visina koja se nalazi na granici između Sirije, Libana i Golanske visoravni.

Izraelske kopnene snage ušle su na teritorij Sirije nakon što je Netanyahu u nedjelju naredio vojsci da zauzme demilitariziranu “zonu razdvajanja” između izraelski okupiranih Golanskih visoravni i ostatka Sirije.

Ta zona je uspostavljena 1974. godine, nakon što su izraelske snage – odgovarajući na sirijski napad – zauzele Golanske visoravni 1967. Izrael je anektirao teritoriju 1981. godine, ali se ona još uvijek smatra okupiranom Sirijom prema međunarodnom pravu.

Izraelski zvaničnici odbili su dati detalje o tome koliko će daleko izraelske snage napredovati ili koliko dugo će tamo ostati. Danny Dannon, izraelski ambasador u Ujedinjenim nacijama, rekao je Vijeću sigurnosti u pismu u ponedjeljak da je njegova zemlja “privremeno rasporedila snage na nekoliko tačaka”.

Rekao je da su to “ograničene i privremene mjere za suzbijanje daljih prijetnji njenim građanima”.

Klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić: Nisam Asad i neću nigdje bježati, nikada Srbiju pobijedite nećete!

Published

on

By

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da je nije Asad i da neće nigdje bježati.

„Iako mislite da sam Asad, pa da ću da bježim negdje – nisam“, objavo je Vučić u ponedjeljak kasno uvečer.

Živ sam, cijeli život živim ovdje u Srbiji, zahvalan svojoj Srbiji, ostat ću ovdje, ovdje mi je mesto, gdje ću i da završim. Boriću se za Srbiju i služit ću samo mom, srpskom narodu i svim drugim građanima Srbije, nikada strancima, nikada onima koji hoće da poraze, unize i unište Srbiju, napisao je Vučić na svom Instagram nalogu u ponedjeljak kasno uvečer.

Vučić je upozorio da je “Srbija pritisnuta sa različitih strana i svim hibridnim mogućim sredstvima pokušavaju da je sruše”.

„Onima koji misle da će da sruše Srbiju želim samo da kažem, da kad god misle da može da se sakrije koliko mrze ovu zemlju, otkrit ćemo vam sve detalje koliko je novca plaćeno u danima i sedmicama koji su pred nama. U detalje, koliko je novca u prethodnih četiri godine plaćeno za rušenje Srbije. Koliko je plaćeno da Srbija ne bude slobodna i nezavisna, da ne donosi sama svoje odluke, da ne bira sama svoju budućnost, već da mora da sluša i služi nekome drugom“, najavio je Vučić.

„Nećemo da služimo nikome“, poručio je Vučić „svima onima koji pokušavaju da unište Srbiju“.

Nadam se da ste me dobro razumjeli. Ja sam toliko odlučan i siguran u ovo što vam govorim, da vam garantujem da nikada Srbiju pobijedite nećete! Živjela Srbija, naglasio je Vučić.

Nastavi čitati
Advertisement

Najčitanije