Connect with us

BiH

Negativan trend među školarcima u BiH: “Snus” izaziva ovisnost i rak (VIDEO)

Published

on

Među školarcima u BiH evidentirana je pojava sve češće upotrebe opasne supstance “snus”. Korištenje “snusa” nosi rizik za neke kancerogene bolesti, prije svega, usta i grla. Povećava rizik za nastanak srčanih oboljenja i moždanog udara. O rasprostranjenosti među školskom populacijom, o preventivnim mjerama koje se preduzimaju kako bi đaci ali i roditelji bili svjesni opasnosti proizvoda, o štetnosti po zdravlje i zavisnosti koju “snus” izaziva govorimo u “Novom danu”.

Elma Dizdarević, potpredsjednica Vijeća roditelja KS i profesorica u Srednjoj medicinskoj školi, kazala je da je Vijeće roditelja upoznato prije par mjeseci da sve više učenika osnovnih škola na području općine Novi Grad Sarajevo koristi “snus”.

“Mi smo odmah donijeli zaključak da ćemo se obratiti nadležnima i roditeljima, da napravimo inicijativu da upoznamo roditelje o kakvoj vrsti duhanskog proizvoda se radi”, kazala je.

Amsar Hadžimujić, direktor u Osnovnoj školi “Malta” Sarajevo, kaže da je informaciju o pojavi “snusa” u školi dobio krajem prethodne školske godine.

“Prvi slučaj koji se pojavio u našoj školi je bio početkom oktobra, gdje smo detektovali problem i prevetivno djelovali i obavijestili sav kadar o pojavi ‘snusa’. Ne samo u starijim razredima, počelo se spuštati i u niže razrede, od 6. do 9., i odjeljenski nastavnici su skrenuli djeci pažnju kako izgleda ‘snus’ i koje posljedice nosi”, kazao je.

Aida Ramić-Čatak, pomoćnica direktora za stručne poslove Zavoda za javno zdravstvo FBiH, ističe da zakon jasno definira da je konzumacija svih vrsta duhanskih proizvoda, kao i prodaja maloljetnima zabranjena.

“Pored ‘snusa’ moramo se osvrnuti i na električnu cigaretu i nargile koje su vrlo popularne, pa postaviti pitanje ko dozvoljava otvaranje nargila barova u samoj blizini škola”, kazala je.

Nizama Šukurović, specijalista neuropsihijatar i šefica Odjeljenja za narkomaniju u Zavodu za bolesti zavisnosti KS, govorila je o djelovanju i štetnosti “snusa”.

“To je jedan duhanski proizvod gdje je nikotin akcenat i djeluje na nikotinske receptore, stvara neki osjećaj ugode, opuštanja. Čak smanjuje i bol, ali rizici i štete koji će nastati uslijed duže konzumacije su ogromne. Kod pušača imamo karcinom pluća, s obzirom da je bezdimni proizvod, ovdje imaćemo probleme druge vrste, imaćemo karcinome vezane za usnu šupljinu, farinkse, gušteraču, dijabetes, moždani udar, ali najveća šteta je ukoliko se razvije ovisnost”, kazala je.

N1

BiH

Dodik uporedio RS sa ženom koja trpi nasilje u vezi: Nećemo da živimo s vama, vidjet ćete kako to izgleda

Published

on

By

Predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik kazao je na press konferenciji uoči sastanka sa partnerima u Vijeću ministara da je Dejtonski mirovni sporazum bio greška.

“BiH je u sistematskoj krizi ona je napravljena da bude u krizi, Dejtonski sporazum je greška koja je napravila BiH i dala strancima da njom upravljaju”, rekao je Dodik.

On je kazao da je nevjerovatno da BiH dobije pregovarački status sa Evropskom unijom pa da se za pet dana sve to sruši, misleći na odluku visokog predstavnika Christiana Schmidta da nametne izmjene Izbornog zakona BiH.

“U zadnjem pokušaju da dogovorimo neke stvari koje smo ranije dogovarali, onda Murphy kaže da to ne treba, onda Bošnjaci to razvale. Mi u RS-u smatramo da je sve što je urađeno u posljednje vrijeme nakaradno”, kazao je Dodik, referušući se na izmjene izbornog zakona.

On je kazao da su ranije tehničke izmjene Izbornog zakona prošle Predstavnički dom Parlamenta BiH, ali da su ga Bošnjaci blokirali izlaskom sa sjednice.

“Namjerno su blokirali sistem odlučivanja da bi se pojavio Schmidt, a onda ga promijenio da bi ojačao kriminalnu dimenziju. To znači da članovi CIK-a ne mogu biti smijenjeni prije 2027. godine”, kazao je Dodik.

Govoreći o mogućem usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini UN-a rekao je da ona neće doprinijeti pomirenju i da su se Bošnjaci prevarili, piše Klix.

“Pogriješili ste, razbili ste sistem odlučivanja jer o tome nije odlučivalo Predsjedništvo. Ukoliko danas ne uspijemo besmisleno je bilo šta da se radi. Zašto Bošnjaci misle da možemo da nastavimo živjeti zajedno, a da oni nastave da nam lijepe etikete. Kako mislite da mi ostanemo tu. U svakom malom mjestu u BiH kada se rastaje par, ako je žena matretirana, a mi smo maltretirana sve vrijeme, onda je cijelo mjesto na njenoj strani. Nećemo da živimo s vama. Vidjet ćete kako to izgleda. To je moj stav”, rekao je Dodik.

Na kraju je kazao da je spreman da deblokira evropski put i da se donese novi izborni zakon, ali pod uslovima koje je ranije iznio.

Nastavi čitati

BiH

Višković sutkinju pozvao na kafu: Seno, znam da imaš simpatije prema nama, spreman sam da ti pojasnim neke stvari

Published

on

By

Premijer RS Radovan Višković kazao je da se u ‘predstavi’, kako naziva suđenje Miloradu Dodiku, glavni glumci mijenjaju uloge.

Onda je imao pokušaj intimizacije sa sutkinjom Senom Uzunović koja vodi proces protiv Dodika, nazivajući je imenom i pozivajući je na kafu.

“Imam osjećaj Sena ide putem Strike i da je shvatila da nije to taj proces kako je ona mislila tako arogantno, kada se prvi put pojavila – drčno, računajući da će to završiti u 15 dana”, naveo je Višković.

Kaže da je primijetio da tužioci nerviraju sutkinju Uzunović.

“Ja sam danas vidio da Tužilaštvo više nervira Senu nego što nervira optuženu stranu. Čak je i to pokazala, da nije dozvolila Tužilaštvu da pravi lakrdiju i da trati njeno i naše vrijeme. Oni nemaju ništa”, naveo je premijer FBiH.

On je rekao da čak ni ona, kada čita naziv predmeta protiv Dodika ne čita funkciju visokom predstavniku Christinu Schmidtu.

“Očito joj je teško da to izgovori”, naveo je on.

Onda je Višković pozvao sutkinju Uznović da ‘spasi svoj obraz’.

“Seno, imaš lako rješenje. Spasi obraz dok ga još imaš, ako ga imaš. Znam da si bila u vojsci i da se nisi borila za ovakvu BiH gdje će jedan Nijemac donositi odluke. Znam da se ne slažeš, spasi sebe i sve nas.

Ja sam siguran da će me, vidio sam da Sena ima simpatije prama nama, poslušati. Ako treba da negdje skupa pijemo kafu i da još pojasnim neke stvari, spreman sam i da končano prekinemo ovaj cirksu”, naveo je Višković.

Nastavi čitati

BiH

Njemačka neće finansirati projekte u RS čije vlasti zagovaraju izlazak iz BiH

Published

on

By

Njemačke finansije neće biti uključene u finansiranje projekata u Republici Srpskoj, nakon što uskoro istekne posljednji ugovor, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Ambasade Njemačke u Bosni i Hercegovini u srijedu, 17. aprila.

Njemačka vlada je tokom avgusta prošle godine postupno obustavila projekte, navodeći kao razlog “secesionističku politiku” vlasti tog bosanskohercegovačkog entiteta na čijem je čelu predsjednik Milorad Dodik, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Radi se o četiri infrastrukturna projekta, ukupne vrijednosti 105 miliona eura.

“Iste (secesionističke aktivnosti) nisu povučene, kako je zahtijevala Savezna vlada. Umjesto toga, predsjednik Dodik dodatno je eskalirao političku krizu. Konačni prekid četiri projekta je stoga bio logičan slijed”, navodi se u odgovoru Ambasade Njemačke za RSE.

U Ambasadi nisu željeli da komentarišu dogovor vlada entiteta RS i Mađarske da mađarske kompanije preuzmu finansiranje projekata od kojih je odustala Njemačka.

Vlada RS objavila je da Mađarska preuzima finansiranje projekata od kojih je Njemačka odustala u danu kada je u Banjaluci boravila delegacija te zemlje, predvođena premijerom Viktorom Orbanom.

Mađarski premijer jedan je od ključnih saveznika proruski orjentisanog predsjednika RS Milorada Dodika, a u Banjaluci mu je 5. aprila uručeno odlikovanje Orden RS na ogrlici.

“Njemačkim poreznim obveznicima teško je objasniti zašto bi Njemačka trebala podržavati značajnom sumom entitet koji, prema izjavama njegovog predsjednika, otvoreno razmišlja o izlasku iz Bosne i Hercegovine”, istakli su u Ambasadi Njemačke u Sarajevu za RSE.

Istakli su kako Njemačka podržava BiH u njenom približavanju Evropskoj uniji, te da je spremna dodatno intezivirati saradnju sa BiH i entitetima, uz preduslove.

“Temeljni zahtjev je očuvanje mira, vladavine prava i teritorijalne cjelovitosti države Bosne i Hercegovine. Nastavljamo našu saradnju sa civilnim društvom u Republici Srpskoj. Isto vrijedi i za državne i regionalne projekte njemačke razvojne saradnje”, istakli su u Ambasadi Njemačke.

Iz kojih projekata u RS se povukla Njemačka?

Među projektima od kojih je odustala njemačka Vlada je i izgradnja vjetroelektrane “Hrgud” u Berkovićima, opštini na jugoistoku BiH.

Vrijednost projekta je oko 64,28 miliona evra, od čega je Njemačka razvojna banka osigurala 60 miliona evra, a ostatak bi financirala Elektroprivreda RS.

Njemačka se povukla i iz projekta obnove hidroelektrane kod Trebinja, na jugu zemlje, kao i projekta zbrinjavanja otpadnih voda u Gradišci, na sjeveru Bosne i Hercegovine.

Do povlačenja iz projekata je došlo nakon odluke Narodne skupštine Republike Srpske iz decembra 2021. godine o vraćanju nadležnosti i stvaranju vlastitih institucija s ciljem slabljenja države.

Njemačka Vlada je u aprilu 2022. godine odlučila privremeno zaustaviti projekte, a u augustu prošle godine se potpuno povukla.

Inače, premijer Republike Srpske Radovan Višković i ministar ekonomskog razvoja Mađarske Marton Nagy dogovorili su u Banjaluci 5. aprila saradnju u realizaciji tri projekta.

Riječ je o projektima prečišćavanja otpadnih voda u Gradišci, izgradnji vjetroelektrane “Hrgud” i solarnog parka “Trebinje”, u ukupnoj vrijednosti od 140 miliona eura, saopštila je tada Vlada RS.

Kako je saopćeno iz Vlade RS, projekti će biti realizirani u saradnji sa mađarskim kompanijama “Veolia”, MBM i “Alteo”.

Nastavi čitati

Najčitanije