Connect with us

BiH

“Nema tog ponovnog brojanja glasova koje bi srušilo Dodika, neće mu biti ništa ni ako se utvrde malverzacije!”

Published

on

Hoće li ponovno prebrojavanje glasova u Republici Srpskoj, na što je nakon prosvjeda oporbe pristala Centralna izborna komisija BiH (CIK), dovesti do preokreta u korist Jelene Trivić, protukandidatkinje Milorada Dodika? Prijeti li izlazak tisuća građana na ulice Banje Luke, nezadovoljnih izbornim rezultatima, odnosno revoltiranih zbog makinacija na biračkim mjestima, ozbiljnijim poremećajima u tom bh entitetu? Je li pozicija apsolutnog vladara Republike Srpske Milorada Dodika donekle poljuljana i zbog čega su njegovi odnosi s Aleksandrom Vučićem zategnuti?

Odgovore na ova i još neka pitanja “Slobodna Dalmacija” je zatražila od Aleksandra Trifunovića s portala Buka, koji nam je dao vrlo iscrpnu analizu onoga što se trenutno događa.

Što očekujete od ponovnog brojanja glasova u Republici Srpskoj? Je li time Centralna izborna komisija praktično priznala da je bilo nepravilnosti prilikom brojanja glasova i koje će to imati reperkusije na daljnja zbivanja u RS-u? Može li doći do preokreta?

– Mislim da je CIK prije svega, i ako je mislio da je bilo nepravilnosti, morao mnogo ranije reagirati. Sada se stječe dojam da je to urađeno pod pritiskom javnosti. U Banjoj Luci se okupljala opozicija i njezini simpatizeri, ali i svi oni koji misle da su izbori pokradeni pa je dojam da je CIK više zbog toga donio odluku o ponovnom prebrojavanju glasova nego zbog toga što i sam sumnja u te nepravilnosti. Naime, jedini opravdan razlog za sumnju mogao je biti mala razlika u glasovima glavnih kandidata, a Jelena Trivić bila je blizu pobjedi. Osobno očekujem da bi nakon ponovnog brojanja glasova mogao biti solidan broj nevažećih listića, ali ipak ne toliki da bi mogao utjecati na rezultat.

DOBRO ČUVANA TAJNA

Bi li izbori u nekoj varijanti ipak mogli biti poništeni?

– Teško da bi se mogli poništiti cijeli izbori, to je nemoguće. Ali čak i ako se ponište, ostaje i dalje činjenica da je stranka Milorada Dodika SNSD pobijedila jer uzeli su u parlamentu Republike Srpske više od 30 posto glasova, a to je više od svih opozicijskih glasova. Volio bih da se ustanovi da je bilo malverzacija jer u to ne sumnjam, ali ako CIK to i potvrdi ovaj put, mislim da to neće utjecati na rezultat.

Koliko je točno da je Beograd podupirao Dodikovu protukandidatkinju Jelenu Trivić i zašto bi ona Vučiću bila prihvatljivija od Dodika? Sve više se govori o zahlađenju odnosa dvojice predsjednika, što je tome razlog?

– Vrlo često ponavljam da je nabolje čuvana tajna Vučića i Dodika da nisu u dobrim odnosima. Vidimo da su to nužni odnosi i dobri su međusobno jedan drugome kad su jedan drugome od koristi. Vučić tu gleda da što više profitira, a Dodik mu se permanentno pokušava približiti, ali Vučić u posljednje vrijeme, što je više nego jasno, uspostavlja jednu vrstu distance. Ali ne na način da podržava opoziciju, već samo ne podržava Dodika. Mislim da ne podržava opoziciju zato što kalkulira, jer ako se potvrdi Dodikova pobjeda, morat će opet s njim surađivati. Osim toga, Vučić ne želi izgubiti utjecaj na Dodika iako mu on nešto pretjerano i ne znači u ovom trenutku pored svih problema koje ima Srbija. Podsjećam da je Dodik otišao kod Putina kao jedan od rijetkih dužnosnika neke zapadne države, a štoviše član je Predsjedništva BiH, što je Vučiću definitivno nanijelo veliku štetu. U transkriptima smo čitali kako je Putin rekao da se gotovo svakodnevno čuje s Vučićem. A to, sve i da nije istina, a ne vidim zašto ne bi bila, sigurno nije nešto što je Vučić htio da čuju zapadni lideri. I njemu zato Dodik predstavlja neku vrstu tereta u odnosima s međunarodnom zajednicom.

Dodiku Vučić još nije čestitao na izbornoj pobjedi. Kako to tumačite?

– Sama činjenica da neće priznati izbore sve do službenih rezultata je čudna jer CIK je izbacio službene rezultate prije nekoliko dana. Vučić je imao osnove da čestita i s time jest izišao u susret opoziciji koja sumnja. Zanimljivo je da je Dodik ovog tjedna bio u Beogradu i da nije bio s Vučićem, odnosno ovaj ga barem javno nije primio, te nisu imali uobičajenu zajedničku presicu, već ju je održao sam Dodik. Dodik jest malo na nesigurnom terenu zato što njemu podrška iz Srbije znači puno, ali ipak i bez te podrške on ovdje može zadržati popriličnu količinu moći koja je njemu i jedini cilj izlaska na izbore.

Međutim, Viktor Orban mu je čestitao…

– Ta suradnja s Orbanom ide na štetu Republike Srpske jer iza te političke podrške Mađara zapravo ide ekonomski paket. Pričalo se tu o nekoj pomoći Mađarske, a ispostavilo se da se radi o poljoprivrednim strojevima koje naši seljaci, ako hoće, moraju kupiti. Također je tu intervencija Mađarske u nekretninskom sektoru po ekstremno povoljnim uvjetima za njih. Pazite, Dodik će surađivati sa svakim tko mu pomaže da ostane na vlasti jer on je potpuni makjavelist. Uopće ga ne zanima kako žive ovdašnji građani i moram priznati da me njihova podrška Dodiku začudila s obzirom na ekonomske pokazatelje koji su na samom dnu europskih ljestvica. Zato je teško pričati o nekom porazu Milorada Dodika s obzirom na rezultate, a pogotovo uzmemo li u obzir da je njegova kandidatkinja Željka Cvijanović dominantno pobijedila protukandidata Mirka Šarovića za funkciju u Predsjedništvu BiH i da su uzeli većinu u parlamentu i da, naposljetku, Dodik po CIK-u vodi. On je voljom građana pobijedio i nije mogao toliko ukrasti. Njegov SNSD definitivno ima inženjering da ukrade glasove, ali ne toliko. Teza da je Dodik izgubio po meni ne odgovara istini, on nije izgubio izbore.

SATIRIČNI TEKST

Najavio je tužbe protiv CIK-a. Mislite li da bi to moglo imati neke ozbiljne rezultate?

– Mi smo na portalu Buka imali jedan satirični tekst prije nekoliko dana, u kojemu smo fingirali da je Dodik rekao da će tužiti CIK ako mu ne prizna rezultate i to se, evo, događa. Imamo stvarnu vijest da će tužiti. Mislim da je on svjestan da ne može puno izgubiti i da je to neka vrsta igre. Kad bi on mislio da novim brojanjem može nešto izgubiti, pokušao bi to spriječiti na sve moguće načine. Tužba CIK-a? Pa samo pravna procedura bi trajala danima, a nekoliko dana će trebati da se prebroje glasovi. On je to najavio radi svojih birača i želi stvoriti dojam da CIK nije na njegovoj strani, da je protiv njega. I sad, ako izbroji glasove u njegovu korist on, kao, nema ništa s tim. On je poprilično siguran u svoju pobjedu, ne djeluje nervozno. Ljut samo zato što je razlika u glasovima mala i što je u samoj Banjoj Luci, prvom gradu RS-a i drugom po veličini u BiH, izgubio nekih jedanaest tisuća glasova u odnosu na prošle izbore. Dakle, stalno mu opada popularnost u Banjoj Luci. Prije izbora je rekao da želi osvojiti više od pedeset posto glasova u parlamentu da bi mogao lakše donositi odluke, a ni to se nije ostvarilo, tako da je prinuđen na suradnju s mnogim malim satelitskim strankama. Iako je Jelena Trivić zaista ostvarila dobar rezultat, s obzirom da joj je ovo prva kandidatura te vrste a došla mu je tako blizu, i da je osvojila više od svih opozicionara zajedno, govori da ima neku vrstu političkog kapitala. S tim što je dosta ljudi glasalo protiv Dodika, a ne za Jelenu Trivić.

Kaže i da će s jakim advokatskim timom podići tužbu i protiv Visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH Christiana Schmidta.

– Visoki predstavnik je pravno zaštićen, ima apsolutni imunitet i ta tužba ne znači apsolutno ništa. Opet je to neka vrsta Dodikova političkog igrokaza kojim vjerojatno želi postići što bolje pozicije za neki budući dijalog s međunarodnom zajednicom. On više nije u tako dobroj poziciji kao što je bio ranije, ali poučen iskustvom mogu kazati da međunarodna zajednica i najmanji pomak u odnosima s Dodikom smatra svojim uspjehom, a Dodik to zna i na taj način se i ponaša, odnosno zateže pa i popušta. Dodik uvijek zapuca na visoke ciljeve. E, a onda su iz međunarodne zajednice sretni ako uspiju postići da on odustane od tih ciljeva. To Dodiku polazi za rukom već više od petnaest godina. On najavi referendum pa mu dolaze iz međunarodne zajednice da ga odobrovolje, pa najavi da će se odcijepiti pa se povuče… Sada je on izgubio sugovornike u međunarodnoj zajednici, čemu je poprilično pridonijela odluka SAD-a da ga stavi na crnu listu američke administracije. Ipak, i tu je bilo bizarnih situacija kada ga je, primjerice, prošli američki ambasador dočekao u svojoj rezidenciji. I to je valjda jedina osoba s crne liste koja je ušla u kuću diplomata, što je javno objavljeno. Hoći reći da Amerika na neki način i dalje računa s Dodikom, a ujedno je Amerika jedina zemlja od koje on zazire. RS plaća više od Kuvajta lobiranje u SAD-u i njemu je jako stalo do slike koju ima tamo, iako je ona sve lošija.

BIVŠI LJEVIČARI

Kako komentirate njegovo slizavanje s hrvatskim predsjednikom Zoranom Milanovićem?

– U toj priči vidim dva bivša deklarirana ljevičara, socijaldemokrata, koji su se našli u istoj vrsti diskursa, a to je potpuno negiranje političkih tekovina iz kojih su potekli i prelazak u populizam i radikalizaciju. Tu djeluje da je Milanović mnogo više učio od Dodika nego obrnuto. Ja mislim da su oni sada svoji na svome i možete još uvijek naći na kanalu YouTube kad je Dodika hrvatski komičar nazvao i predstavio se kao Milanović. Ovi u kabinetu u Banjoj Luci to su shvatili ozbiljno pa su lažnog Milanovića spojili s Dodikom. Dodik u tom razgovoru kaže Milanoviću da dođe na njegovo imanje pored Banje Luke da se tamo zezaju i tako nekako ide diskusija dok nije shvatio da je u pitanju lažni Milanović. Ali nije dugo trebalo čekati da se stvarni Milanović, kao u tom skeču, pojavi na njegovom imanju u Laktašima, iako su to pokušali sakriti. Naime, Milanović je izabrao stranu jer ima aktivni sukob i sa Željkom Komšićem i s Bakirom Izetbegovićem i sa Šefikom Džaferovićem, a isto tako ima poprilično snishodljiv odnos s Draganom Čovićem i Dodikom.

Davanje kandidatskog statusa BiH više govori o očaju EU, potpuno razočarane zbog stagnacije svih reformskih procesa u nas

Pozdravljate li prijedlog Europskoj komisiji da BiH dodijeli status zemlje kandidata?

Davanje kandidatskog statusa BiH više govori o očaju EU, potpuno razočarane u stagnaciju svih reformskih procesa u nas i naravno, očajnom stanju naše zemlje koje je iznudilo ovaj potez koji i znači i ne znači ništa, jer ako ce novoizabrana elita da bude nosilac novih obaveza na putu ka EU, koje kandidatski status nosi, mi ne idemo nigdje.

BiH

Sastanci iza zatvorenih vrata: Konaković u OHR-u lobirao za Dodika, strategiju osmislio Miroslav Lajčak

Published

on

By

Ministar vanjskih poslova BiH i lider Naroda i Pravde Elmedin Konaković u četvrtak ujutro posjetio je OHR kako bi kod visokog predstavnika Christiana Schmidta lobirao za Milorada Dodika, saznaje Istraga.ba iz više diplopmatskih izvora.

O ovom sastanku Konaković nije obavijestio javnost. No, kako saznajemo, predsjednik Naroda i Pravde je kazao visokom predstavniku da je vladajuća državna koalicija saglasna da traži rješenja u Parlamentu BiH, te da bi sve to moglo “relaksirati odnose” u BiH.

Sve je ovo uslijedilo nakon sastanka nu Istočnom Sarajevu kada su lideri stranaka vladajuće koalicije najavili usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH. Te izmjene bi otvorile prostor Miloradu Dodiku da odustane od izbornog zakona Republike Srpske koji bi danas trebao biti na dnevnom redu Narodne skupštine RS.

“Drugačiji je danas ambijent, jer su se politički akteri su uspijevali dogovarati o veoma, veoma teškim pitanjima i zaslužili i tu vrstu nagrade i potvrde da se vrijedi razgovarati i dogovarati zvaničnim stavom Brisela koji vodi ka EU integracijama. Vrlo je težak bio sastanak danas, nimalo lagan, ali imamo svijest da domaći politički akteri moraju učiniti maksimum napora da riješe pitanja. Izborni zakon kao prioritet, ali i druga pitanja”, rekao je Konaković nakon sastanka u Istočnom Sarajevu.

Izmjene izbornog zakona je najavio i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

“Svima nam je žao da onaj zamah i ono što smo imali nakon otvaranja pregovora da je proizveden jedan zastoj u kome je blokiran rad Parlamenta i Vijeća ministara. Ovaj sastanak je završen na način da smo opredijeljeni da se pokušamo vratiti na evropski put, da deblokiramo taj put i da se okrenemo rješavanju pitanja. Uvijek su mi dosad govorili da i ono što smo dosad postizali je bilo da zajedničkim razgovorom, kompromisom dođemo do zakonskih rješenja koje ćemo mi donositi, a ne koja će biti nametnuta. Dogovorili smo se da damo sve od sebe da ponudimo Izborni zakon, odnosno u proceduru Parlamenta, kako bi izborne procedure bile rezultat dogovora lokalnih vlasti”, rekao je Nikšić.

Prema informacijama Istrage, glavni kreator priče o “domaćem dogovoru” koja bi trebala spasiti Milorada Dodika je Miroslav Lajčak, specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana. Lajčak je tokom ove sedmice, na sastanku u Mostaru predložo Dodiku, Nikšiću i Draganu Čoviću da pred međunarodne zvaničnike izađu sa “vlastim prijedlogom”.

“Prije par dana kolega Nikšić, Dodik i ja smo zaključili da se trebamo sastati i naći rješenje iz situacije koja je nastala. Čini se da rješenje je da do idućeg petka usvojimo u parlamentarnoj proceduri Izborni zakon BiH i time bi riješili glavninu problema koje imamo”, izjavio je Čović.

Upravo zbog toga EU je pozvala na “dijalog”.

“Nakon prošlomjesečne odluke Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora, Evropska unija očekuje od Bosne i Hercegovine, uključujući entitet Republika Srpska, da napravi iskorake naprijed umjesto da preduzima radnje koje su u suprotnosti sa njenim evropskim putem. Odluka Evropskog vijeća je pokazala da dijalog, a ne eskalacija, donosi rezultate. Pozivamo sve lidere u Bosni i Hercegovini da ispune svoje obaveze i očekivanja građana i da se vrate za pregovarački sto za dobrobit ljudi u zemlji i njene budućnosti u Evropskoj uniji“, objavljeno je na zvaničnoj stranici EU.

Nastavi čitati

BiH

Helez građanima Banje Luke poručio da zavire u frižider prije kretanja na Dodikov miting: Zašto su penzije i primanja u RS najniža u Evropi?

Published

on

By

Ministar odbrane u Vijeću ministara BiH Zukan Helez komentarisao je za danas najavljeni skup u Banjoj Luci, kao i posebnu sjednicu NSRS-a koja je u toku.

Kako je rekao Helez, izbore u Bosni i Hercegovini pa tako i u bh entitetu RS, koji je sastavni dio BiH, će provoditi Centralna izborna komisija BiH.

“Oni koji budu učestvovali u donošenju entitetskog izbornog zakona krše Ustav BiH i moraju biti sankcionisani od pravosudnih institucija BiH.Izvještaj nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine je skup laži i primitivan pokušaj manipulisanja činjenicama. Genocid nad Bošnjacima u Srebrenici je neosporna činjenica utvrđena pred Međunarodnim sudom u Hagu”, kazao je Helez.

Pozvao je sve političke aktere i građane u RS-u da prihvate istinu o genocidu u Srebrenici, kao što će to uraditi čitav svijet, za nekoliko dana usvajanjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici u UN.

“Ova Rezolucija je poziv na mir, ona neće etiketirati srpski narod kao genocidni, kao što to tvrdi nelegalni predsjednik RS Milorad Dodik. Rezoluciju o Srebrenici je potrebna nama u BiH i našoj regiji zbog spoznaje istine i pravde, ali i ljudskom rodu koji stoji na ivici globalnog rata. Donošenjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici, Ujedinjene nacije imaju priliku ispraviti historijsku nepravdu i pokazati odgovornost za ulogu koju su odigrali u ratu u Bosni i Hercegovini”, dodao je on.

Naglasio je da je najavljeni miting u Banjoj Luci skup podrške nelegalnom predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku i njegovim sljedbenicima.

“To je stranački skup, za koji već znaju da će propasti. Iz tog razloga će doći autobusi ljudi iz Beograda da podrže ovo okupljanje. Prilika je ovo da se ‘naplati’ krađa izborne volje građanima Beograda na nedavnim izborima u ovom gradu. Građanima u Banjoj Luci poručujem da zavire u frižider prije nego krenu na miting. Zapitajte se zašto je prazan. Zašto su penzije i primanja u RS najniža u Evropi? Ko je odgovoran za to, Zukan Helez, Christian Schmidt, Michael Murphy ili neko drugi?”, pitao je Helez.

Na karaju je pitao ima li nelegalni predsjednik RS-a Milorad Dodik i svita okupljena oko njega ponuditi građanima RS-a išta osim sažvakanih nacionalističkih snova?

“Umjesto srbovanja i snova o otcjepljenju, okrenimo se euratlanskim integracijama. Bosna i Hercegovina je domovina svih nas, dovoljno velika za sve nas. Učinimo je državom u kojoj će svaki čovjek na svakome njenom pedlju imati jednaka prava te ugodno živjeti od svoga rada”, poručio je Helez.

Nastavi čitati

BiH

Schmidt o eventualnim izmjenama Izbornog zakona: Nema ništa bolje nego da nešto uradite sami

Published

on

By

Christian Schmidt, visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu, danas je održao konferenciju u Sarajevu, na kojoj je govorio o obrazovanju, ostanku mladih u ovoj zemlji, ali je i iznio mišljenje te poslao jasne poruke o eventualnim izmjenama Izbornog zakona koje su najavljene.

“Univerziteti su obično mjesta na kojima imamo primjere gdje se radi u oblasti nauke i istraživanja, a pogotovo su zato važni Pravni fakultet i Fakultet političkih nauka”, naveo je Schmidt.

Kako je rekao, do sada je bilo dosta razgovora u ovoj zemlji.

“Međutim, čini se da razgovori o brojnim temama u ovoj zemlji još uvijek nisu završeni i da je potrebno dodatno razgovarati. U tom smislu, mislim da je akademska zajednica važna jer bi trebala da se uključi u sve razgovore koje se vode”, rekao je visoki predstavnik.

Studentima je poručio da je potrebno iz prošlosti izvući lekcije za budućnost, te da je potrebno da studenti iz drugih zemalja posjete Bosnu i Hercegovinu.

“Često imam osjećaj da je znanje ljudi izvan ove zemlje, o tome šta se dešava u BiH, površno. Važno je da dođu i vide situaciju i razmisle da studiraju ovdje. BiH je zemlja koju treba obići i ostati, a nije zemlja iz koje treba odlaziti”, poručio je Schmidt.

Na pitanje novinara o eventualnim izmjenama Izbornog zakona koje je vladajuća državna koalicija obećala u narednim danima i današnjim dešavanjima u Parlamentu BiH, citirao je njemačkog mislioca da “nema ništa bolje nego da nešto uradite sami”.

“Mislim da lokalni organi vlasti trebaju preuzeti tu odgovornost i aktivnostima ispoštovati standard koji se očekuje u izborima, koje je potvrdio i OSCE”, smatra visoki predstavnik.

A ako ne postignu dogovor, Schmidt je rekao da se drži svojih izmjena koje je donio.

Poručio je političarima da ne igraju taktičke igre.

“Lokalni organi trebaju raditi na provedbi osnova koje sam ugradio u izmjene zakona koje sam donio kako bi glasači imali puno povjerenje” naveo je Schmidt te dodao:

“Nema puno vremena jer se moraju organizovati izbori i završiti sve pripreme za ove i naredne izbore”.

klix

Nastavi čitati

Najčitanije