Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Njemačka u strahu od nemira: ‘Svi se sjećaju uličnog krvoprolića zbog hiperinflacije u Weimarskoj republici…‘

Published

on

Njemački političari strahuju da bi porast cijena energije mogao dovesti do socijalnih nemira tijekom zime. U zemlji se priprema sveobuhvatan paket mjera s ciljem uštede energije

Kakav će biti ishod energetske krize? To ovisi o politici. Hoće li mjere štednje u javnosti izazvati solidarnost ili otpor? To će biti jasno tek onda kada stignu računi, i to tijekom zime. Ipak, kancelar Olaf Scholz ne želi čekati, što se vidi i po njegovoj izjavi za njemački javni servis ARD prošlog mjeseca, kada je rekao da su rastući troškovi grijanja poput „bačve baruta za društvo”, piše Deutsche Welle. Javnim eksponiranjem ovog problema, kancelar i njegova vlada pokušavaju spriječiti izbijanje nemira u zemlji.

„Time što opisuje energetsku krizu kao ‘bačvu baruta‘ kancelar pokušava pripremiti teren za ključne odluke“, izjavio je za DW Ricardo Kaufer, profesor političke sociologije na Sveučilištu u Greifswaldu. Kaufer je dodao da Scholz tako pokušava privoljeti potencijalno komplicirane aktere na kompromis.

Drugim riječima, njemački kancelar tako signalizira koalicijskim partnerima, političkoj oporbi, poslovnom i civilnom društvu, da se svako prepiranje oko političkih mjera radi na štetu države.

Mjere i poruke

Bundestag je već usvojio zakon kojim se najugroženije stanovništvo želi poštedjeti velikih skokova cijena. Istovremeno, njemačkim komunalnim poduzećima će biti dozvoljeno da dio dodatnih troškova energije prebace na potrošače.

Takvim potezima vlasti demonstriraju hod po tankoj žici. Vlada želi pomoći kućanstvima, posebno onim ljudima s niskim primanjima, ali ta pomoć ne ide tako daleko da se baš „uništi” motivaciju građana da i sami štede energiju.

Moguće je da će doći do nekih olakšica za građane nakon ljetne pauze, ali i dalje je nepoznato kako će one točno izgledati.

Najmanja stranka vladajuće koalicije, liberali (FDP), kontrolira Ministarstvo financija, što im daje značajnu moć. Resorni ministar Christian Lindner je jasno stavio do znanja da namjerava štedljivo koristiti tu moć, on se zalaže za vrijednosti svoje stranke – odnosno niske poreze, niske državne izdatke i što manje regulative. S druge strane, Scholzova Socijaldemokratska stranka (SPD) i Zeleni se zalažu za velikodušniju pomoć građanima.

Čak i ako vlada uvede mjere koje treba uvesti, poruke koje ona time šalje građanima mogu biti pogrešne. Da su novac i resursi samo pola dobivene bitke, to je već pokazala i pandemija. Podjednako je bitna jasna i dosljedna komunikacija. „Percepcija je odlučujuća”, kaže za DW Evelyn Bytzek, profesorica političke komunikacije na Sveučilištu Koblenz-Landau. „Na kraju krajeva, svi se ponašamo više u skladu s onim što smatramo istinitim, nego s onim što je doista istina.”

Ona dodaje da je simbolika moćno oruđe u održavanju javne podrške i ukazala je na posjet Gerharda Schrödera poplavljenim područjima u istočnoj Njemačkoj 2002. godine, što mu je na koncu i donijelo pobjedu na saveznim izborima u jesen te godine.

Scholz je pobijedio na prošlogodišnjim izborima dijelom zbog svog pasivnog stila rukovođenja, nalik Angeli Merkel. Međutim, ako građani primijete da na brodu nema kapetana, taj pasivni stil može se pretvori u njegovu slabost.

„Kriza nije samo opasnost, već je to i prilika da se pridobije povjerenje ako se tom krizom dobro upravlja”, istakla je Bytzek.

Vicekancelar Robert Habeck to, izgleda, itekako shvaća. Kao ministar gospodarstva Habeck ima vodeću ulogu u energetskoj politici i mora donositi teške odluke koje su često bile suprotne liniji njegove stranke (Zeleni). Ipak, ankete pokazuju da je osvojio mnoštvo političkih poena, jer je redovito objašnjavao razloge koji su doveli do donošenja tih odluka.

Međutim, postoje i granice u političkoj komunikaciji. Habeck je u zadnje vrijeme bio izviždan na nekoliko javnih događaja.

Procjena rizika

Iz Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) za DW objašnjavaju da se, ovisno od tome u kojoj mjeri troškovi i opskrba energijom budu opteretili društvo, mogu očekivati protesti istih razmjera kao i oni koji su organizirani protiv mjera za suzbijanje koronavirusa.

„Možemo pretpostaviti da će populisti i ekstremisti ponovo pokušati utjecati na prosvjede na svoj način“, kaže glasnogovornica MUP-a za DW i dodaje da ekstremistički akteri i neke skupine u Njemačkoj mogu izazvati nemire, ako im to „dozvole” odgovarajući uvjeti vezani uz krizu u društvu.

Savezna policija, koja je u nadležnosti MUP-a, kaže za DW da za sada nema uvid u konkretne prijetnje vezane uz energetsku krizu.

Nestabilnost u Njemačkoj ima negativnu konotaciju, smatra znanstvenik Kaufer, jer se, kako kaže, ona često povezuje s krvavim uličnim sukobima zbog hiperinflacije tijekom Weimarske republike, koji su doveli i do porasta popularnosti nacista. Nisu prepoznati pozitivni primjeri iz njemačke povijesti, nastavlja Kaufer, te dodaje: „Postoji strah od protesta, postoji strah da će ljudi poduzeti neke akciju bez procesa legitimacije, na primjer izbora.”

Kao pozitivne primjere prosvjeda iz prošlosti koji bi trebali dobiti više mjesta u kolektivnom sjećanju, Kaufer navodi ulične proteste u Istočnoj Njemačkoj 1953. godine, mirnu revoluciju 1989. i zapadnonjemački anti-nuklearni pokret 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća.

Svijet / Zanimljivosti

Predstavnik Srba u Makedoniji genocid u Srebrenici opisao kao “nekrofilski diznilend”, podnesena prijava

Published

on

By

Bošnjački demokratski savez (BDS) kao i Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) podnijeli su preko advokatice Edine Zećirović Fazlagić krivičnu prijavu protiv predsjednika Demokratske partije Srba u Sj. Makedoniji Ivana Stojiljkovića zbog negiranja genocida u Srebrenici.

Naime, u objavi na društvenoj mreži Facebook, Stojiljković je genocid u Srebrenici nazvao “nekrofilski diznilend” te je kritikovao odluku države da bude jedan od sponzora rezolucije o Srebrenici koja će se razmatrati početkom maja na sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

“Ovakav govor mržnje je nedozvoljen za sve građane a posebno za Bošnjake, pa zbog toga i kao što su najavili na pres-konferenciji putem koje su osudili ovakav govor, tako su i podnijeli krivičnu prijavu. Iako kao poslanik u Skupštini Sjeverne Makedonije predstavlja narod, Ivan Stojiljković njeguje nedemokratske vrijednosti i iste iskazuje javno i sa ovakvim činom je inkrimisao samoga sebe. Advokatica Zećirović Fazlagić je krivičnu prijavu podnijela protiv Stojiljkovića za krivično djelo Odobravanje ili opravdavanje genocida, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina član. 407 stav 2 i stav 4 a v.v. 403 iz Krivičnog zakonika Republike Sjeverne Makedonije. Genocid u Srebrenici je potvrđen brojnim presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnim mehanizmom za krivične tribunale, presudama Evropskog suda ljudskih prava i presudama sudova u Bosni i Hercegovini, kao i Srbiji”, naveli su iz BDS-a.

Poručili su kako je na ovaj način Stojiljković ismijavao genocid u Srebrenici.

“Nazivajući najveće stradanje čovječanstva poslije Drugog svjetskog rata terminom ‘nekrofilski diznilend’, pri čemu nekrofilija označava seksualno zadovoljavanje sa mrtvim ljudima, a Diznilend je najveći dječiji park u svijetu i pojam za dječiju zabavu, ostaje zaključak da Stojiljković genocid u Srebrenici doživljava kao seksualno zadovoljavanje sa mrtvom djecom i ismijavanje sa stradanjem bošnjačkog naroda. Prijavljeni Stojiljković, također, podstiče mržnju prema albanskom narodu, služeći se pristrasnom i zapaljivom retorikom, naglašavajući da je ministar vanjskih poslova, koji je po etničkoj pripadnosti Albanac, inicirao i izdejstvovao odluku o kosponzoriranju Rezolucije UN-a o genocidu u Srebrenici. Na ovaj način, služeći se narativom koji promoviše mržnju i podjele, Stojiljković podstiče i etničke podjele u makedonskom multikulturnom društvu, koje je inače primjer suživota u Evropi i šire”, objašnjavaju.

Naveli su kako izražavaju nadu da će prijavljeni biti sankcionisan.

“Advokatica Zećirović Fazlagić, kao i BDS i BNV, izražavaju nadu da će prijavljeni biti sankcionisan u saglasnosti sa zakonom, kao i da će to biti opomena prema svim ostalima da se uzdrže od ovakvih ili sličnih izjava koje širu mržnju u društvu i kreiraju nesiguran ambijent.”, zaključili su.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

U Njemačkoj uhpšena braća iz BiH: Krijumčarili pištolje i vojno naoružanje

Published

on

By

Pripadnici njemačke policije su u opsežnoj akciji uhapsili dva državljanina Bosne i Hercegovine (47, 48), inače braću, zbog sumnje da su ilegalno uvozili naoružanje iz zemalja bivše Jugoslavije i preprodavali ga u Njemačkoj, saopšteno je danas iz kancelarije javnog tužioca u Berlinu.

Najviše su krijumčarili pištolje, ali i vojno naoružanje, poput pušaka. Kako prenose njemački mediji, polazna tačke istrage njemačke policije bila su saznanja sigurnosne agencije iz BiH.

 

Tokom akcije, policija je pretresla tri stana u Berlinu, kao i jedno mjesto za skladištenje. Jedan stan je pretresen i u Donjoj Saksoniji. U samoj akciji je učestvovao veliki broj policajaca, uključujući i timove za specijalne operacije koji djeluju pri saveznim policijskim snagama.

 

Policija je konfiskovala naoružanje, municiju, ali i 78.000 eura u gotovini, zlatni nakit, luksuzne satove, kao i jedan automobil. Njih dvojica su pod istragom od juna, 2023. godine, a sumnjiče se za kršenje zakona o naoružanju, ucjenjivaje te pranje novca.

Inače, za 47-godišnjakom je već postojao nalog za hapšenje i to od okružnog suda u Tiergartenu. Naime, on je krajem januara prijetio čovjeku pokušavajući da od njega iznudi novac, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vulin: „Ili ćemo biti zajedno ili nas neće biti. Proces ujedinjenja je započeo i ne može se više zaustaviti“

Published

on

By

Sa pritiscima i napadima moramo se braniti jedinstvom. Republika Srpska mora da opstane, ali neće opstati samostalno. Ne može da opstane sama, ona mora da bude sa Srbijom i Srbija mora da bude uz Republiku Srpsku, rekao je za RTRS Dodikov senator i bivši šef BIA-e Aleksandar Vulin.

Smatra da se najavljena rezolucija o Srebrenici neće odnositi samo na Republiku Srpsku, nego na sve Srbe gdje god da oni žive, i ne samo na oni koji su sada živi, nego na sve generacije koje će doći.

Upravo, zato ovo ne smijemo da dozvolimo, poručio je Vulin.

-Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik hrabro se bori da očuva Republiku Srpsku.

On u tome i uspijeva, upravo zato što ima podršku naroda koji ga je prepoznao kao lidera. Njega narod slijedi, podržava i u tome je njegova snaga. Mi nemamo naftu, nuklearno oružje, ali imamo ljude, kazao je Vulin.

– Srbi su stvorili Republiku Srpsku, nisu velike sile i samo Srbi mogu i da je izgube, rekao je Vulin.

– Kako možete da objasnite da ste vlast ili opozicija, u odnosu na rezoluciju o genocidu po kojoj će vaš narod biti genocidan? Kako možete da objasnite da niste danas ovdje. Ne znam kako bili ko ko se bavi politikom u Srbiji može da objasni da nije ovdje ili da ne podržava skup “Srpska te zove”. Ne može. Ili ćemo biti zajedno ili nas neće biti – poručio je Vulin pokušavajući obmanuti javnost da u nacrtu rezolucije piše bilo šta vezano za genocidan narod i kolektivnu odgovornost jednog naroda.

– Strašna je sama ideja da jedna Njemačka nekoga optužuje za genocid. Od svih zemalja na svijetu, poslije dva svjetska rata u kojima je stradalo više od 80 miliona ljudi, oni nekoga optužuju za genocid. Optužuju Srbe koji su dva puta bili žrtve genocida upravo od strane njih i onih koji su ih podržavali, rekao je očajni Vulin.

– Inicijativa predsjednika Srbije Aleksandra Vučića je nešto što svaki Srbim treba da podrži. Vučić i jeste predsjednik svih Srba i kao predsjednik svih Srba nas je i pozvao da budemo na jednom mjestu istog dana, ali i da imamo jednu ideju i zajedničku borbu za tu ideju. Ujedinjenje je ono što će se desiti. Proces ujedinjenja je započeo i ne može se više zaustaviti, poručio je Vulin.

Nastavi čitati

Najčitanije