Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Njemački Spiegel: Kakvu igru Vučić igra s Putinom i šta to znači za BiH

Autor Vučića naziva „darovitim lutkarom koji vuče konce iz pozadine“ i podsjeća da je on na početku svoje političke karijere bio učenik ratnih zločinaca poput Radovana Karadžića, Vojislava Šešelja i Slobodana Miloševića

Njemački magazin Spiegel u svom online izdanju se u tekstu pod naslovom „Europski prijatelji Kremlja“ osvrće na demonstracije podrške politici ruskog predsjednika Vladimira Putina u Beogradu i traži odgovor na pitanje: „Koji su razlozi tome? I koju igru igra u tome srpski predsjednik Aleksandar Vučić?”

Na početku teksta autor Walter Mayr piše: „Kada bi postojala nagrada za grad u Europi koji ovih dana ima za ponuditi najbizarniji javni spektakl, Beograd bi vjerovatno bio na samom vrhu. Uz ruske zastave, Putinove portrete i drvene križeve, hiljade su u petak (4.3.) navečer marširale srpskom prijestolnicom kako bi izrazili svoju solidarnost s čelnicima Kremlja i podršku za njihov agresivni rat protiv Ukrajine”, piše Deutsche Welle.

U pokušaju objašnjenja tog fenomena autor podsjeća na tradicionalno bliske veze Srbije s „Majkom Rusijom” i s pravoslavnim bratskim narodom na istoku, ali napominje da se to sve sada stavlja na iskušenje. To pokazuje, navodi se dalje, „okolišanje predsjednika Aleksandra Vučića”: s jedne strane, on se zalaže za teritorijalni integritet Ukrajine, ali istovremeno se ne želi pridružiti sankcijama EU-a protiv Rusije. Jasnu kritiku očigledno agresorskog rata on ne izražava pozivajući se na „posebne odnose svoje zemlje s Rusijom”.

Autor Vučića naziva „darovitim lutkarom koji vuče konce iz pozadine“ i podsjeća da je on na početku svoje političke karijere bio učenik ratnih zločinaca poput Radovana Karadžića, Vojislava Šešelja i Slobodana Miloševića.

Dugi niz godina ga je podržavala njemačka kancelarka Angela Merkel i on se do danas uspješno predstavlja kao posrednik između svjetova, kao političar koji vješto ekvilibrira između moćnika u Bruxellesu, Kremlju i Pekingu. Pritom “ne daje odgovor na pitanje u kojem se od tih svjetova on i srpski narod osjećaju kod kuće”, navodi se u tekstu.

To svakako ima veze i s predsjedničkim izborima 3. aprila, gdje mu je bivši načelnik Glavnog štaba srpske vojske Zdravko Ponoš ozbiljan protukandidat. Zato sada Vučić mora svom biračkom tijelu objasniti zašto njegov dugogodišnji saveznik Vladimir Putin mirnu susjednu državu poput Ukrajine obasipa bombama i granatama, piše autor Spiegela.

Dosad su uglavnom korišteni argumenti iz nedavne prošlosti. Rusija je 1999. protestovala protiv NATO bombardiranja Srbije. No, iz srpskog ugla gledanja postoje i vrlo pragmatični razlozi za podršku Putinovoj politici, dodaje Mayr: „Prilikom susreta u novembru na obali Crnog mora je Putin Vučiću obećao veću isporuku plina po povlaštenoj cijeni. Predsjednik Srbije je nakon susreta priznao da je Putina „zamolio” za bolji tretman.”

Javno mnijenje je, uz veliku medijsku podršku bulevarskih novina lojalnih Vučiću, na strani predsjednika. Ankete pokazuju da dvije trećina građana Srbije ima pozitivan stav prema Putinu. U nekim su se novinama čak pojavljivali naslovi poput „Ukrajina napala Rusiju”, navodi autor.

On istovremeno skreće pažnju na to da su u Bruxellesu ovakvim srpskim ponašanjem vrlo iritirani, izražavaju „žaljenje” što se Srbija nije priključila sankcijama, što znatno umanjuje šanse skorog prijema Srbije u članstvo EU-a.

No to je situacija u koju se Europska unija sama dovela, smatra Walter Mayr: „Otkako je 2008. došlo do prebrzog priznavanja nezavisnosti Kosova, Srbija ima ključnu ulogu u traženju trajnog mirnog rješenja za Zapadni Balkan. Vučić to zna i vrlo uspješno koristi – sve više jača svoju autoritarnu vlast u Srbiji, dok se istovremeno na međunarodnoj pozornici predstavlja kao pošten posrednik u vezi s Kosovom.”

Po mišljenju autora ovaj diplomatski „hod po jajima” sve više predstavlja ozbiljnu prijetnju sigurnosti na kontinentu.

To se vidi i u Bosni i Hercegovini: uz rusku i srpsku podršku sve ozbiljnije poigravanje vatrom Milorada Dodika prijeti da izraste u pravi požar. Uvijek se iznova spominje mogućnost otcjepljenja Republike Spske iz sastava Bosne i Hercegovine „što bi ugrozilo „cijeli mukotrpno uspostavljen postjugoslavenski poslijeratni poredak”, smatra Mayr.

A činjenica „da Vučić, predsjednik zemlje koja je kandidat za članstvo u EU, do danas nije dobio ozbiljnu kritiku od strane Europske komisije, šef srpske države može shvatiti kao nagradu za svoju ciničnu politiku”, zaključuje novinar njemačkog magazina Spiegel, Walter Mayr.

fokus.ba

Svijet / Zanimljivosti

Rumunska banda hara austrijskim cestama: Pokušali su prevariti Bosanca – nisu uspjeli, uhapšeni su

Državljanin Bosne i Hercegovine (22) zamalo je mogao postati žrtva rumunske bande koja hara austrijskim putevima kada su ga zaustavili uz molbu da im zamijeni novac.

Naime, rumunski državljani koji putuju u autu s britanskim tablicama zaustavljaju vozače tražeći da im zamijene novac, istovremeno im dajući falsifikovane novčanice.

 

 

 

Tako su prije par dana zaustavili vozača iz Bosne i Hercegovine, koji je bio za volanom kombija, tražeći od njega da im razmijeni 500 bugarskih leva u eure, uz izgovor da im je hitno potrebno da natoče gorivo na pumpi.

 

Međutim, vozač iz BiH ih je odbio i nastavio put. Njih je kasnije sustigla patrola iz Obervelaha, koja ih je detaljno provjerila, nakon čega je otkriveno da je riječ o falsifikatorima novca, koje već traže u Austriji, zbog sličnih krivičnih djela, a postoji sumnja da su učestvovali i u ozbiljnim prevarama u Njemačkoj, pišu Nezavisne.

Dvojica Rumuna su uhapšeni na mjestu događaja.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Neugodan intervju Vučića sa Amanpour na CNN-u: Ne podržavate Dodika? (VIDEO)

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić istaknuo je kako podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, kao i Daytonski mirovni sporazum

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić gostovao je na CNN-u u emisiji poznate novinarke Christiane Amanpour. Za sve probleme, očekivano, je optužio albansku stranu i premijera Kosova Albina Kurtija.

“Uvijek smo spremni na pregovore. Bili smo konstruktivni, a takvi ćemo i ostati. Morate znati da su svi u EU shvatili da Priština nije spremna za formiranje Zajednice srpskih općina (ZSO). Oni žele nastavak etničkog čišćenja Srba, posebno na sjeveru Kosova. Prijateljima iz EU, Amerike i svih drugih sam uvijek na raspolaganju i razgovarat ćemo o svim problemima. Već sam rekao – formirajte ZSO, pa ćemo ispuniti dogovoreno. Mir je u najboljem interesu Srbije. Možemo se pohvaliti da nam 63 posto ukupnih investicija stiže na Balkan, to nam treba. Zašto bismo igrali neke igrice”, rekao je Vučić za CNN.

Destabilizacija regije

On je naglasio da je Srbija “uvijek cijenila” izvještaje koja su dolazila od partnera iz Washingtona i Bijele kuće, ustvrdivši kako mora konstatirati da neka “nisu u potpunosti točna i kad je riječ o broju vojnika”.

Srbijanski predsjednik rekao je u ponedjeljak da se duž granice s Kosovom nalazi “regularan broj” od 4400 vojnika, istaknuvši kako je Srbija “posljednja kojoj je bio potreban” incident prije sedam dana kada je na sjeveru Kosova ubijen kosovski policajac i tri naoružana Srba.

SAD su poručile prije tri dana da prate zabrinjavajuće raspoređivanje srbijanske vojske duž granice s Kosovom što destabilizira regiju, a glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je novinarima da će mirovna misija na Kosovu (KFOR) povećati prisutnost NATO snaga na sjeveru zemlje zbog rastućih napetosti.

Vučić je rekao da je prošle godine bilo “14.000 vojnika uz administrativnu liniju, prije nekoliko dana manje od 8400, a danas je to broj od 4400 vojnika”, naglasivši da je to “regularan broj”.

– Uvijek čujemo i poslušamo kada naši parteri traže da deeskaliramo situaciju. Nema razloga za brigu i mi nismo imali nikakve sukobe s NATO-om, podsjetio je Vučić, naglasivši da se zalaže za veće prisustvo KFOR-a, posebno na sjeveru Kosova, jer je to način da se zaštiti srpsko stanovništvo.

Vučić je naglasio da nije potpisao nikakvu naredbu o podizanju borbene spremnosti.

O BiH i Dodiku

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić istaknuo je kako podržava teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, kao i Daytonski mirovni sporazum.

Na pitanje poznate novinarke znači li to da ne podržava predsjednika SNSD-a i najmoćnijeg srpskog političara u BiH, Milorada Dodika, koji stalno dovodi u pitanje taj integritet najavom otcjepljenja entiteta Republika Srpska, Vučić je rekao da “ne štedi riječi”.

– Uvijek sam bio vrlo odgovoran i ozbiljan kada je u pitanju Bosna i Hercegovina. Uvijek sam podržavao teritorijalni integritet BiH…, rekao je Vučić.

Pa onda ne podržavate Dodika, upitala je Amanpour.

– Ne stavljajte mi svoje riječi u usta. Podržavam Daytonski sporazum i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, rekao je Vučić.

Đokovićeve poruke

Na tvrdnju Amanpoura da kada Novak Đoković pred kamerama napiše “Kosovo je Srbija” to predstavlja nacionalistički ispad i raspiruje opasnost, Vučić je rekao:

“Vjerujem da je Đoković to učinio iz srca i da 99 posto ljudi u Srbiji vjeruje u to. Mi političari moramo biti konstruktivni, boriti se za bolji život i Srba i Albanaca. To je pravo pitanje”, zaključio je srpski predsjednik.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Elmaz Beganović kuhinjskim nožem ubio svog brata Elvisa: Do tragedije doveli ožiljci od ujeda psa?

Iz policije su potvrdili Vijestima da je ranjavanju “prethodila porodična svađa koja je eskalirala”, ali ne i da je povod bio slučaj oko psa

Elmaz Beganović (38) uhapšen je u nedjelju navečer zbog sumnje da je nožem ubo rođenog brata Elvisa Beganovića (37), koji je od posljedica ranjavanja umro.

Zločin je počinjen u naselju Nedakusi kod Bijelog Polja kuhinjskim nožem dužine sječiva 20 centimetara brata ubo u predjelu vrata, saopćeno je iz policije.

Kako pišu Vijesti, napad psa lutalice na maloljetnog sina Elvisa Beganovića indirektni je povod za svađu među braćom koja je okončana ubistvom, tvrde sagovornici podgoričkog lista.

Napad psa lutalice

Izvori lista kažu da je 1. oktobra pas lutalica povrijedio dječaka, a da je iste noći kod njegovog strica u posjetu došla žena sa psom, što je izrevoltiralo Elvisa. Prema tim informacijama, on je negodovao što je Elmaz, nakon za njih traumatičnog događaja, dozvolio gošći da dođe sa psom, što je pokrenulo raspravu…

Iz policije su potvrdili Vijestima da je ranjavanju “prethodila porodična svađa koja je eskalirala”, ali ne i da je povod bio slučaj oko psa.

Osumnjičenog Elmaza Beganovića, patrola Odjeljenja bezbjednosti Bijelo Polje pronašla je iza zgrade u krugu Bolnice i lišila ga slobode.

“Preduzimajući operativne mjere, policijski službenici su došli do saznanja da se radi o E. B. (38) iz Bijelog Polja. Ispred porodične kuće B., u mjestu Nedakusi, izvršen je uviđaj, prikupljena su obavještenja od nekoliko lica, te je policija došla do sumnje da je na pomenutom mjestu, nakon kraće rasprave, E. B. (38) iz Bijelog Polja, zadao udarac kuhinjskim nožem, dužine sječiva 20 cm, u predjelu desne strane vrata bratu E. B. (37), koji je od zadobijenih povreda preminuo”, navodi se u saopštenju Uprave policije.

Naložena obdukcija

Viši državni tužilac Hasan Lukač naložio je obdukciju tijela, nakon čega će biti poznat uzrok smrt

Državni tužilac Hasan Lukač izdao je nalog za obdukciju tijela Elvisa Beganovića.

Lukač je kazao da će u Kliničkom centru Crne Gore obdukciju izvršiti vještak sudske medicine dr Nemanja Radojević, nakon čega će biti poznat uzrok smrt.

Nastavi čitati

Najčitanije