Connect with us

BiH

Nova poslovna zona u Zenici na zemljištu supruge gradonačelnika Kasumovića (VIDEO)

Published

on

Gradski vijećnici usvojili su Regulacioni plan „Poslovno rekreativna-turistička zona Zenica-Jug“, iako urbanistički plan nikada nije donesen. Na tom prostoru nekoliko parcela zemljišta posjeduje i supruga gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića. Iz grupe „Pokret za preokret“ upozoravaju na nezakonitosti i nelogičnosti, te ističu da vrijednost zemljišta sada značajno raste, a trebala bi rasti još više ako se ispune najave da će se javnim novcem izgraditi sva popratna infrastruktura

Gradsko vijeće Zenica usvojilo je na posljednjoj sjednici Regulacioni plan „Poslovno rekreativna-turistička zona Zenica-Jug“. Na ovaj način gradski vijećnici su dali zeleno svjetlo budućim investicijama na ovom području, piše Žurnal.

 

O tome da bi upravo na ovom mjestu – u blizini izlaza s autoputa, u neposrednoj blizini nedavno izgrađenog mosta preko rijeke Bosne koji spaja ulaznu petlju za autoput i glavnu zeničku gradsku magistralu – planira izgradnja poslovne zone, Žurnal je pisao još 2017. godine.

Podsjetimo kratko da upravo na ovom području Mersija Kasumović, supruga zeničkog gradonačelnika Fuada Kasumovića, posjeduje više parcela koje su kupljene većinom između 2006. i 2016. godine. Regulacioni plan je usvojen – vrijednost zemljišta automatski raste. A vrijednost bi mogla rasti još više, jer će prema svemu sudeći upravo Grad Zenica, novcem građana, izgraditi i potrebnu infrastrukturu – nove puteve, mostove, vodovod, kanalizaciju, javnu rasvjetu…

Idealna prilika za vlasnike parcela, uključujući porodicu Kasumović, da zemljište (pre)prodaju po visokim cijenama. Još tada je Fuad Kasumović, najveći zagovarač uspostavljanja poslovne zone, komentirajući navode da Grad Zenica zbog sukoba interesa ne može otkupiti to zemljište, najavio takvu mogućnost.

„Naravno da neće Grad Zenica otkupiti, nisam lud, ali otkupit će neko“, govorio je Kasumović.

Gradski vijećnik Almir Babajić (SDP BiH) za Žurnal kaže kako je ta poslovna zona najveće bogatstvo Zenice, jer je riječ o, kako ističe, najatraktivnijem zemljištu u BiH u ovom trenutku. Ipak, upozorava na odluku Gradskog vijeća od prije nekoliko godina, kada je donesena odluka da će se komunalna infrastruktura graditi budžetskim novcem.

„Mi ćemo biti šampioni, jer smo napravili u najkraćem vremenu najveći broj milionera i multimilionera na tom zemljištu. Na koji način? Svako ko ima zemljište, kad mu se uradi cesta, kanalizacija, rasvjeta… to povećava cijenu zemljišta ne dvostruko, već trostruko, četverostruko“, kaže Babajić.

Almir Babajić

Sličnog je mišljenja i zenički arhitekta Boris Britvar, iz grupe „Pokret za preokret“:

„Očigledne su malverzacije u smislu da se usvajanjem regulacionog plana predmetno poljoprivredno zemljište pretvara u građevinsko, samim tim mu se značajno povećava vrijednost. Međutim, enormno mu se povećava vrijednost kroz aktivnosti na izgradnji infrastrukture. Sve će to platiti građani Zenice, a u konačnici korist imati privilegovani pojedinci.“

ODLUKE SE DONOSE BEZ USVOJENOG URBANISTIČKOG PLANA

Nije ovo jedini sporni detalj kada je riječ o ovom regulacionom planu i predmetnom zemljištu. Prije svega, upitno je da li za usvojeni regulacioni plan postoje i određene dozvole/saglasnosti/mišljenja – od Kantonalne uprave civilne zaštite, Ministarstva prostornog uređenja ZDK… a što je problematizirano i na samoj sjednici Gradskog vijeća.

Ranije su na ove stvari upozoravali i iz zeničke grupe „Pokret za preokret“. O njima i njihovim aktivnostima, kao i kompleksnoj problematici prostornog planiranja i urbanizma u Zenici, Žurnal je već detaljno pisao.

Podsjetimo kratko da Grad Zenica nema usvojen aktuelan urbanistički plan! Posljednji je donesen 80-tih godina prošlog vijeka i zastario je prema svim parametrima. Iako je bilo više inicijativa da se konačno donese novi urbanistički plan, to nikada nije urađeno.

S druge strane, Prostorni plan usvojen je krajem 2017. godine. Pojašnjenja radi, prostorni planovi su planski dokumenti najvišeg reda i oni su osnov za donošenje urbanističkih planova što, podsjetimo, u Zenici još nije urađeno.

Dalje, urbanistički plan je osnov za donošenje regulacionih planova. Ako Zenica nema urbanistički plan, kako se onda donose regulacioni planovi, kakav je i ovaj u vezi s formiranjem nove poslovne zone?

Ukratko, pronađena je „rupa u zakonu“, pa su formirane gradske stručne komisije koje daju svoje mišljenje za određene lokacije u smislu urbanističko-tehničkih uvjeta. Boris Britvar ranije je upozoravao na to:

„Zenica ima tu komisiju i tu je, jasno, bilo zloupotreba. Izdavane su dozvole za svaku kafanu, zgrade na gradskim zelenim površinama…“

Zastupnica u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona Sanja Renić (Bosanskohercegovačka inicijativa – Kasumović Fuad), koja je ranije bila gradska vijećnica, također je nezadovoljna načinom na koji se pristupa prostornom planiranju i urbanizmu:

„Sve ima svoj redoslijed, a ovdje se to skroz poremetilo. Konkretno u Zenici imamo usvojen Prostorni plan, nakon kojeg se poslije šest mjeseci morao Gradskom vijeću predložiti urbanistički plan. Ali mi još uvijek nemamo taj urbanistički plan. Ipak vidimo da se grade zgrade, da se legalizira, bez urbanističkog plana. Ja ne znam koji je to redoslijed.“

Inače, Sanja Renić je kao gradska vijećnica nerijetko govorila o ovim problemima, nelogičnostima u prostornom planiranju, građevinskom lobiju… Međutim, na kraju je ipak završila u stranci gradonačelnika Fuada Kasumovića. Na naše pitanje da li i dalje stoji pri ranije iznesenim stavovima, te da li je s Kasumovićem razgovarala o ovim temama, kaže:

„Da, naravno, ali nisam o ovome razgovarala s gospodinom Kasumovićem. Teme su bile kantonalne, odnosno bila je samo jedna tema, a to je da se promijeni većina u ZDK. To je jedina tema između Kasumovića i mene. Teme u vezi s urbanizmom i prostornim planovima nisu bile na stolu.“

Kaže i kako o ovome nije razgovarala ni s koalicionim partnerima, ali, navodi, ona će insistirati i na ovim temama:

„Sve što se dešava ima veze s prostornim planom. Ne postoji pravi prostorni plan Bosne i Hercegovine, Federacije, kantona… Zbog toga imamo to što imamo, da dođu investitori i da uništavaju naše resurse, jer nemamo nikakvu zaštitu, niti kroz dokumente, niti ljude.“

„POKRET ZA PREOKRET“ NASTAVLJA SVOJU BORBU

Iz zeničke grupe „Pokret za preokret“, koja već duže vrijeme vodi pravnu i institucionalnu borbu u vezi s problematikom prostornog planiranja i urbanizma, ukazujući na sve nezakonitosti i nelogičnosti u procesu donošenja prostorno-planske dokumentacije, nezadovoljni su usvojenim regulacionim planom.

„U stručnom smislu, glavna primjedba je ta što mi posljednji ozbiljni prostor, posljednje ozbiljno zemljište koje Zenica ima, želimo prepustiti ljudima koji se bave trgovinom nekretninama i ostavljamo njima na volju, da prema njihovom vlastitom nahođenju, grade tu šta žele“, ističu iz ove grupe.

Boris Britvar

Smatraju da je usvojeni plan samo nastavak loših rješenja u vezi s prostornim planiranjem, te navode da će nastaviti svoju borbu, s nadom da će nadležna tužilaštva konačno uraditi nešto konkretno na osnovu podnesenih krivičnih prijava:

„Ovo je borba protiv modela koji se primjenjuje u cijeloj Federaciji, gdje građevinski lobiji putem intervencija u prostorno-planskoj dokumentaciji ostvaruju iznimne koristi. Očekujemo da će tužilaštva biti istrajna u ovom procesu.“

Navode i da se suočavaju s različitim pritiscima, te još jednom apeluju na donosioce odluka i na nadležne institucije – od Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, do drugih institucija na kantonalnom i gradskom nivou – da napokon ovaj problem ozbiljno shvate i reaguju na, kako se nerijetko ističe, urbanistički haos, kako u Zenici, tako i u drugim općinama i gradovima.

BiH

I to je moguće u BiH: Firme bez ijednog zaposlenog zarađuju milione

Published

on

By

Preduzeće Ingrosso iz Bijeljine koje, prema zvaničnim podacima, nije zapošljavalo nijednog radnika zaradilo je u 2023. godini 5,1 milion maraka, dok je firma Niagara sports global managament iz Bosanske Gradiške sa samo jednim zaposlenim ostvarila dobit od čak 9,3 miliona KM, piše Capital.ba.
Kada je riječ o preduzeću Ingrosso, njegov vlasnik je Vladimir Popović, a ono se bavi trgovinom na veliko drvetom, građevinskim materijalom i sanitarnom opremom.
Poslije bijeljinskog preduzeća na drugom mjestu po dobiti u kategoriji preduzeća bez ijednog radnika u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska je agencija Legacy international u vlasništvu Đorđa Đokovića, brata tenisera Novaka Đokovića, a koja je bila u plusu 3,1 milion KM.
Odmah iza ove agencije po zaradi je firma Pay concept iz Banje Luke u vlasništvu preduzeća Aktiva invest, koje je zaradilo 2,5 miliona maraka.
Pay concept se bavi upravljanjem računarskom opremom i sistemom i vidiljivo je da je prošle godine značajno povećao dobit u odnosu na pretprošlu godinu kada su bili u plusu 561.063 KM.
Nijednog zaposlenog lani nije imao ni hotel Ski ritern sa Pala koji je prošle godine imao profit od  2,4 miliona maraka.
Prema zvaničnim podacima osnovna djelatnost hotela Ski ritern je izgradnja stambenih i nestambenih zgrada.
Nastavi čitati

BiH

Hadžidedić upozorava: „EUFOR bi mogao izaći na entitetske linije i podijeliti BiH! (VIDEO)

Published

on

By

Gost na Face TV bio je Prof. Zlatko Hadžidedić. Prilikom gostovanja iznio je niz šokantnih tvrdnji.
Salihović: “Šta se dešava sa EU?”
Hadžidedić: “Imali su dogovor sa domaćim snagama da se javno kaže da je Evropa pristala na pregovore, a da se sutradan Izborni zakon po Čovićevoj mjeri ubaci u Parlament! Amerikanci natjerali Schmidta da nametne tehničke izmjene kako bi se spriječilo ono što je Evropa već bila ostvarila! To je bilo dogovoreno između SNSD-a, HDZ-a, Trojke i EU!”

Salihović: “Šta BiH dobija usvajanjem rezolucije o genocidu u Srebrenici?”

Hadžidedić: “Sa pravne strane ne dobiva ništa, ali ima simboličku težinu!”

Salihović: “Vjerujete li da će imati političke posljedice?”

Hadžidedić: “Ne vjerujem! Oni koji su pravili Dejton bili su svjesni da su uskratili unutarnji suverenitet BiH, pa su uveli visokog predstavnika! BiH ne može postojati bez unutarnjeg suvereniteta, bez vlastitog kapaciteta! Mi smo jedina takva država!”

Salihović: “Obraćanje O’Briena… Kako gledate na to njegovo iznošenje nove politike prema BiH? Je li Amerika pokazala veću zainteresovanost?”

Hadžidedić: “Pa sigurno! Oni su pokazali nezainteresovanost tokom Bidenove administracije! Dolazili su da ugađaju Dodiku i Čoviću!”

Salihović: “Jeste li očekivali da bude tako direktan?”

Hadžidedić: “Od njega jesam! Dodika su doveli Amerikanci! On nije Putinov čovjek! Strane se ne mogu mijenjati! Za to se gubi glava!”

Salihović: “Je li Dodika trebalo maknuti sa pozicije? Jedino ga je Schwarz-Schilling htio smijeniti…”

Hadžidedić: “… i onda je uklonjen Schwarz-Schilling! Očigledno je Dodik nekome trebao!”

Salihović: “Rekli ste ćemo se – čak iako uđemo ovakvi u EU – raspasti…”

Hadžidedić: “Hoćemo! Sa ovakvim ustavom u kojem ne postoji unutarnji suverenitet, samo vanjski, ne možemo dalje!”

Cijelo gostovanje prof. Zlatka Hadžidedića pogledajte u videoprilogu Face.tv.

Nastavi čitati

BiH

U RS-u plate po modelu “keš u ruke”. Prvi su u redu Dodik, Višković, Stevandić…

Published

on

By

Prema dopunama Zakona, poslodavac platu i druga lična primanja radniku isplaćuje u gotovom novcu ako ne može da je primi putem tekućeg računa, ukoliko ta blokada “niјe zasnovana na pravosnažnoј sudskoј, upravnoј ili drugoј odluci nadležnog organa”

Najviši zvaničnici bh. entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić mogli bi ubuduće primati platu u gotovini umjesto na račun u banci i tako zaobići američke sankcije.

To im je omogućeno izmjenama Zakona o radu, koje je Narodna skupština RS usvojila 19. aprila.

Predsjednik ovog bh. entiteta Milorad Dodik, premijer Radovan Višković i predsjednik Skupštine Nenad Stevandić pod sankcijama su Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog Ministarstva finansija.

Banke su im ugasile račune sredinom marta, ubrzo nakon posjete Sarajevu pomoćnice američkog ministra finansija Ane Moris (Anna Morris), koja je upozorila da će se i banke naći na udaru sankcija ukoliko i dalje budu poslovale sa osobama sa “crne liste”.

Na njoj se nalazi više od 40 pojedinaca i organizacija iz Bosne i Hercegovine, zbog korupcije, terorizma i kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Šta predviđa zakon?

Prema dopunama Zakona, poslodavac platu i druga lična primanja radniku isplaćuje u gotovom novcu ako ne može da je primi putem tekućeg računa, ukoliko ta blokada “niјe zasnovana na pravosnažnoј sudskoј, upravnoј ili drugoј odluci nadležnog organa”.

Prije isplate plate, poslodavci moraju da dostave pismeno obavještenje Poreskoj upravi RS o načinu i razlogu isplate, te podacima o radniku.

Način isplate će urediti Ministarstvo finansija, ali nije precizirano na koji način će se uplaćivati porezi, doprinosi za zdravstveno i penziono osiguranje, kao i ostala davanja koja su dio bruto plate svakog radnika.

Za kršenje zakona, predviđene su drakonske kazne, do 200.000 maraka.

U obrazloženju zakonskog rješenja nije eksplicitno navedeno zašto se mijenja, ali je navedeno da su “pravo na rad, slobodu rada i zaradu” bez diskriminacije garantovana Ustavom RS.

Danijel Egić, ministar rada i boračko invalidske zaštite RS potvrdio je u Skupštini RS da se radi o “rješavanju problema” za osobe u RS koji se nalaze na američkoj listi sankcija.

Vlasti u RS posljednjih nekoliko godina aktivno pokušavaju da suzbiju isplatu plate “u koverti”, obzirom da pojedini poslodavci dio plate radnicima isplaćuju na bankovni račun, a dio u gotovini, “na ruke”.

Time entitetske institucije ostaju bez značajnog novca na godišnjem nivou, obzirom da taj dio plate nije oporezovan.

Poreska uprava RS je krajem prošle godine sa ciljem suzbijanja ove prakse pokrenula medijsku kampanju “Reci NE plati u koverti”, a tokom 2021. akciju “Deblja koverta, tanja penzija”.

Iz ove institucije nije odgovoreno na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) kako oni komentarišu zakonski prijedlog, ni kako bi uplata poreza trebalo da funkcioniše.

“Svi će moći da isplaćuju keš”

Ekonomska analitičarka i bivša ministarka finansija Republike Srpske, Svetlana Cenić, za RSE je rekla da će svi privatnici imati pravo da isplaćuju keš svojim zaposlenima, a “oni neka kontrolišu”.

“Prvo su suzbijali isplatu na ruke, ali sada su dozvolili, ali kome? Kome je ukinut račun. Pa, zašto, i ovi će reći, nemamo račun, i šta će, moramo isplatiti u kešu. Hajde, neka oni dokažu zašto nema račun”, kaže Cenić.

Ona dodaje da taj zakon sigurno “pada na Ustavnom sudu”, jer je u pitanju diskriminacija.

“Jednima može, jer su vanredne okolnosti, pa što ne bi i oni imali vanredne okolnosti”, pita Cenić.

Ekonomistkinja pojašnjava da svačija tajnost u banci mora biti zagarantovana i da se ne može bez sudskog naloga dolaziti do podataka o računu. Prema njenom mišljenju, o cijelom slučaju je trebalo da se oglasi Agencija za bankarstvo RS, te da oni kontaktiraju OFAC.

“Da vidi način na koji će se isplaćivati plate ljudima, jer to i Sjedinjene Američke Države znaju, da ne možete ukinuti nekome naknadu za rad. To je kršenje ljudskih prava, to i SAD znaju, ali isto tako neće trpjeti obesmišljavanje i omalovažavanje sankcija”, naglašava Cenić.

Ona ističe da je svaki zakon u RS potpuno obesmišljen “time što je nešto dozvoljeno nekome, nekome nije”, te da vlastodršci “krše zakone koje sami donose”.

Šta će se isplaćivati zvaničnicima?

Banjalučki advokat Vladimir Dragičević rekao je za RSE da je jasan cilj i smisao dopuna Zakona o radu, ali, da bi ispunile ono što vlasti žele, morale su biti preciznije.

“Smatram da je tekst te odredbe trebao biti malo precizniji kako bi se još više spriječile potencijalne zloupotrebe te odredbe, jer samo navođenje bez presude suda u tekstu, možda nije dovoljno da se spriječe zloupotrebe”, smatra Dragičević.

Prema njemu, dobar korak je određivanje visoke kazne, koja je u poređenju sa drugim novčanim kaznama iz Zakona o radu “višestruko veća od ostalih”.

On takođe podsjeća na problem uplate poreza i doprinosa, te će, pretpostavlja, biti potrebno mijenjati i druge zakone.

“Doprinose je nemoguće uplatiti u gotovom novcu, morali bi izmjeniti i Zakon o doprinosima, i mnoge druge podzakonske akte Poreske uprave”, kazao je Dragičević.

Dodaje da se postavlja i pitanje da li će zvaničnicima kojih se direktno tiču dopune Zakona biti isplaćivana bruto plata.

“Po Zakonu o radu, termin ‘plata’ podrazumijeva bruto platu. Po Zakonu o doprinosima radnik nema mogućnost da sam sebi uplaćuje doprinose”, upozorava Dragičević.

On naglašava da, iako je tendencija u cijelom svijetu da se gotovinski novac izbacuje iz upotrebe, ova odredba sve mijenja i vraća u prošlost.

Otvaranje Pandorine kutije

Potpredsjednik Narodne skupštine RS i član poslaničke grupe Pokret za državu, Mirsad Duratović, za uvođenje plate “na ruke”, upozorava da se time otvara Pandorina kutija.

“Predlagači su svjesni činjenice da bez obzira koji način uvedu da oni isplaćuju platu, da oni koji su stavili sankcije i koji su doveli do toga da banke pogase račune i ne učestvuju u tim finansijskim sankcijama, ne može očekivati da se na istom udaru neće naći druge institucije”, naglašava Duratović.

On ocjenjuje da uvođenjem gotovinskog plaćanja postoji mogućnost da institucije koje tako isplaćuju plate dođu pod sankcije.

“Kud nas to vodi, gdje ćemo završiti”, pita Duratović.

Ipak, on ocjenjuje da treba pričekati da krene provođenje tog zakona.

“Jasno je da to nije u redu, trebalo bi tu ići i izmjene drugih zakona, ne može se samo izmjeniti Zakon o radu. Ono što je navedeno u onom članu, zašto, kad i u kojem slučaju se može isplatiti plata direktno u gotovini, ostavilo je širok prostor za jako puno malverzacija za one koji to i danas rade, isplaćuju platu u kovertama”, smatra Duratović.

Šta kažu važeći zakoni?

Prema entitetskom Zakonu o radu, “plate se isplaćuju samo u novcu, na tekući račun radnika, osim ako zakonom nije drugačije određeno”. Poslodavac je takođe dužan da radniku uruči pismeni obračun plate.

Za povrede prava radnika, uključujući i isplaćivanje dijela plate “u koverti”, zakon predviđa kazne od 2.000 do 20.000 maraka.

Zakon o unutrašnjem platnom prometu RS pojašnjava da Vlada donosi uredbu “kojom se uređuju način i uslovi po kojima poslovni subjekti mogu vršiti plaćanje u gotovom novcu”.

Prema definiciji u ovom zakonu, gotovinsko plaćanje se može odnositi na direktnu predaju gotovog novca između učesnika.

Nastavi čitati

Najčitanije