Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Od siromašnog dječaka koji je prodavao somune do najmoćnijeg čovjeka Turske (FOTO)

Published

on

Erdogan je čovjek kojeg politički protivnici optužuju da je autokrata, pa čak i diktator, koji guši slobodu medija, zatvara neistomišljenike, krši ljudska prava i slobodu govora i „na mala vrata“ gasi sekularizam u Turskoj. Oni koji ga podržavaju kažu da je Erdogan od Turske napravio svjetsku silu, podigao ekonomiju

Recepa Tayyipa Erdogana (69), najmoćnijeg čovjeka Turske, danas očekuje najveći izazov u dosadašnjoj karijeri. Predsjednički izbori, za Erdogana treći po redu, možda će biti prvi koje nije ubjedljivo dobio u prvom krugu. Čak ankete kažu da postoji velika šansa i da ih izgubi. Šta god da turski glasači odluče jedno je sigurno – Erdogan je obilježio prethodne dvije decenije u Turskoj i transformisao ovu zemlju.

Erdogan je čovjek kog politički protivnici optužuju da je autokrata, pa čak i diktator, koji guši slobodu medija, zatvara neistomišljenike, krši ljudska prava i slobodu govora i „na mala vrata“ gasi sekularizam u Turskoj. Oni koji ga podržavaju kažu da je Erdogan od Turske napravio svjetsku silu, podigao ekonomiju i da je zaslužan za veliki broj infrastrukturnih projekata širom zemlje, piše Nova.rs.

Politički uspon počeo sa mjesta gradonačenika Istanbula 1994. godine, velegrada u koji se njegova porodica doselila šezdesetih godina. Odrastao je u veoma religioznoj porodici u siromašnom, radničkom naselju Kasim Paša gde je kao dijete prodavao somune i limunade da bi zaradio. U mladosti je igrao fudbal i pohađao islamske škole.

Ovaj poslednji podatak je, kažu njegovi biografi, u velikoj mjeri uticao na njegove konzervativne stavove. Tokom sedamdesetih godina, u vrijeme kada je bio student menadžmenta, postao je aktivan u islamističkim krugovima, učlanio se u „Partiju blagostanja“ i do sredine devedesetih stigao do samog vrha stranke.

Na izborima za gradonačenika Istanbula 1994. godine, Erdogan je na iznenađenje mnogih sa lakoćom pobijedio. Analitičari su uglavnom tvrdili da je uspjeh njegove kampanje posljedica činjenice da se obraćao „običnom čovjeku“, izbjeglicama iz ruralnih dijelova Turske koje su u potrazi za boljim životom došle u Istanbul, onim porodicama koje su, poput njegove u Kasim Paši, živjele teško.

Obećavao je velike projekte, od infrastukturnih poput produžetka linije metroa, izgradnje aerodroma i željeznice, do izgradnje vodovoda i povoljnih stanova koje radnička klasa može sebi da priušti. Do današnjeg dana, Erdogan je zadržao taj stil kampanje

Vlast na nacionalnom nivou preuzeo je 2002. godine svojom novom Strankom pravde i razvoja (AKP). Tokom prve decenije Erdoganove vladavine, ekonomski rezultati su ga učinili popularnim, iako je u istom periodu turski san o pridruživanju EU okončan. I tada su ga kritičari optuživali da guši slobode, demokratiju i krši zakone, ali sa ulaskom u drugu deceniju njegove vladavine optužuju ga i da je diktator. Čak 2013. godine širom Turske izbile su demonstracije protiv Erdogana i njegovog autoritativnog stila vladanja, ali je on i to uspeo da preživi.

Ti protesti, nazvani Gezi protesti po parku u Istanbulu iz kojih su počeli, smatrani su najvećim izazovom Erdoganove vladavine sve do 15. jula 2016. godine. Tada je dio vojske pokušao da sruši Erdogana vojnim pučem – događaj koji se danas smatra jednim od ključnih tačaka Erdoganove karijere. Te kobne noći ubijeno je oko 400 ljudi, ali predsjednik Turske uspio da opstane na vlasti. Od tada do danas, uhapšeno je na desetine ljudi u vezi sa ovim događajem, zbog čega je Erdogan često bio na meti kritika zapada.

Sljedeći korak bilo je raspisivanje referenduma 2017. godine na kojem je promijenio ustav i parlamentarni sistem promijenio u predsjednički – odnosno svu vlast koju je već posjedovao i formalno je prebacio u svoje ruke. Ovaj potez nije naišao na odobravanje na zapadu, ali Erdogan nije mario. Na kritike je odgovarao glasno, kritičari, novinari i opozicionari nerijetko su završavali iza rešetaka, dok je tada i zvanično najjači čovjek Turske pokušavao da svoju zemlju pozicionira kao svjetsku silu aktivno uzmajući ulogu u sukobu u Nagorno-Karabahu, Libiji, Siriji, balansirajući između Rusije i SAD.

Ekonomski gledano, Erdogan jeste podigao Tursku. Tokom njegove vladavine, Turska je ušla u top 20 svjetskih ekonomija, ali upravo je ekonomija ono što bi sada moglo da mu se obije o glavu.

Naime, već nekoliko godina unazad džepovi običnih Turaka su sve prazniji, a inflacija raste skoro nevjerovatnom brzinom. Godine korone i zatvaranja turskih plaža nisu ni malo pomogli da situacija bude bolja. Naprotiv. Erdoganova popularnost pala je na 45 odsto i čini se da to dosta govori o razočaranju Turaka, posebno ako se ovaj rezultat poredi sa najvećim konkurentom Kemalom Kiličdarogluom iz stranke CHP koji mu „bježi“ i za pet posto.

Svijet / Zanimljivosti

“Koliko je ovo depresivno”: Kako izgleda život u “državi” koja zvanično ne postoji (VIDEO)

Published

on

By

Na TikToku je objavljen snimak koji prikazuje kako izgled život u “državi” koja zvanično ne postoji – Pridnjestrovskoj Moldavskoj Republici.
Pridnjestrovlje je je dio teritorija Moldavije smješten uz lijevu obalu Dnjestra. Područje je većinom naseljeno Rusima i Ukrajincima. Na moldavskom jeziku ova se regija naziva Transnistria.Vlast na ovom području obnaša samoproglašena Pridnjestrovska Moldavska Republika (ponekad poznata i pod imenom Transdnjestarska Republika) proglašena drugog septembra 1990. godine.

@eastvibes01

Transnistria. #foryoupage #fyp #fy #fypシ #easterneuropean #moldova #transnistria

♬ Sudno – slowed & fixed – LLXVD

Najveći, a ujedno i glavni grad ove samoproglašene republike je Tiraspol u kojem živi oko 130.000 stanovnika.Uprkos tome što Ujedinjene nacije nisu priznale Pridnjestrovsku Moldavsku Republiku kao nezavisnu državu, ona funkcioniše na sličnom principu kao i ostale nepriznate republike, kao što su Abhazija i Južna Osetija, a koje drže do čvrstih veza s Ruskom Federacijom.

Na objavljenom snimku, koji je dosad prikupio više od dva miliona pregleda, vidi se da je Transnistria siromašno područje.

“Transnistria je kao moderni Sovjetski Savez”, “Želim posjetiti ovo mjesto. Jesam li čudna?”, “Koliko je ovo depresivno”, “Ovo je primjer zašto bi komunizam trebao biti zabranjen”, neki su od komentara.

klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Pogledajte nevrijeme koje se kreće prema BiH, meteoalarm u Hrvatskoj: Puše jak vjetar, stiže snijeg

Published

on

By

Nakon iznimno vrućih dana s ljetnim temperaturama zraka, stigla je najavljivana promjena vremena. Jače naoblačenje s kišom sa sjeverozapada zemlje postupno će se širiti na ostale krajeve.

Mjestimice će biti i pljuskova s grmljavinom, na Jadranu moguće izraženijih.

 

Uz osjetno zahladnjenje kiša će ponajprije u gorju prelaziti u snijeg uz stvaranje tanjeg snježnog pokrivača u Gorskoj Hrvatskoj.

 

Zapuhat će umjeren i jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, lokalno s olujnim udarima. Na Jadranu jugo navečer okreće na jaku i olujnu buru, najprije na sjevernom dijelu. Najviša temperatura između 19 i 25 °C, u drugome dijelu dana osjetno zahladnjenje, javlja DHMZ Hrvatske.

 

Stranica AccuWeather javlja narandžasti upozorenje za vjetar u Sarajevu.

Na stranici Rain alarm već se vidi kako na prostore Hrvatske i Bosne i Hercegovine stiže oluja s područja Slovenije.

DHMZ Hrvatske je izdao meteoalarm za cijelu zemlju.

 

Zbog jakog je vjetra na snazi žuto upozorenje za zagrebačku, karlovačku, osječku, gospićku, splitsku i kninsku regiju te za srednju i južnu Dalmaciju. Na tim se područjima mogu očekivati olujni udari sjeveroistočnog vjetra. Najjači udari vjetra bit će veći od 65 km/h.

Za riječku regiju, zapadnu obalu Istre i sjevernu Dalmaciju na snazi je narančasti meteoalarm zbog olujne bure. Najjači udari vjetra bit će 65-130 km/h, javlja DHMZ.

 

Za područje Kvarnera i Kvarnerića na snazi je crveni meteoalarm. Tamo je ujutro moguć mjestimice jak jugozapadnjak i jugo, a navečer vrlo jaka, mjestimice olunja bura. Najjači udari vjetra 35-65 čvorova (65-120 km/h).

Slično vrijeme kao u Hrvatskoj može se očekivati i na prostoru Bosne i Hercegovine.

U Bosni i Hercegovini od sredine dana postepeno pogoršanje vremena sa sjeverozapada koje će usloviti zahlađenje i do kraja dana će se proširiti na cijelu zemlju. U Bosni u nizinama prvo će padati kiša koja u večernjim satima i tokom noći na srijedu može prelaziti u susnježicu ili snijeg, a u višim područjima će padati samo snijeg.

U Hercegovini će većinom padati kiša, a snijeg može padati na planinama. Vjetar umjeren i jak južnog smjera. U drugom dijelu dana vjetar postepeno mijenja smjer na sjever. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 23 i 28°C, sa dolaskom padavina u opadanju.

 

U Sarajevu veći dio dana umjerena naoblaka. Jače naoblačenje i kiša se očekuju u večernjim satima. U noći na srijedu može padati i susnježica. Najviša dnevna temperatura zraka oko 25°C.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Vučić o rezoluciji o Srebrenici: Nemojte da obmanjujute narod, kao što obmanjujete da sam nosio snajper

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić tokom posjete otvaranju Mostarskog sajma odgovorio je na upit novinara u vezi rezolucije o Srebrenici koja će se naći pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija.

Vučić je kazao da je utvrđeno da Srbija ni na koji način nije odgovorna za genocid.

“Nemojte da obmanjujete narod, kao što obmanjujete narod u Sarajevu da sam nosio snajper i da sam u nekoga pucao. Problem je u tome što izmišljate stvari, što ne možete da se držite činjenica. Neće se pominjati ni neke druge zamlje u budućnosti kada mi budemo podnosili prijedloge rezolucija o Jasenovcu ili Kragujevcu, Kraljevu, Jajincima i drugim stratištima. Nećemo mi da kažemo ko je to počinio”, kazao je.

Vučić napominje da je počinjen “užasan zločin” u Srebrenici.

“I nije bio problem da neko dođe i pokaže pijetet, žaljenje i sve drugo. Ali vas molim, nemojte da izmišljate i nemojte da špekulišete oko presuda koje nisu takve kakvim ih vi predstavljate”, kazao je.

Podsjetimo, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu donio je više presuda u kojima se potvrđuje genocid u Srebrenici.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), Sud BiH i sudovi u Srbiji osudili su više od 50 osoba na 700 i više godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici. Od 20 presuda MKSJ-a za zločine počinjene u Srebrenici, sedam uključuje i presude za zločin genocida.

Sud BiH donio je 25 presuda za zločine počinjene u Srebrenici, od čega je 13 za zločin genocida. U Republici Srbiji doneseno je pet presuda koje se odnose na Srebrenicu, uključujući presude za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i kršenje zakona i običaja ratovanja.

N1

Nastavi čitati

Najčitanije