Connect with us

BiH

Ovo su biografije SDA-ovih nosioca izbornih lista: Svi su već na funkcijama, Bišćanin Dedić na poziciji federalnog ministra i državnog zastupnika

Published

on

Predsjedništvo Stranke demokratske akcije (SDA) je na redovnoj sjednici održanoj 30. juna, potvrdilo kandidatske liste za Opće izbore koji će biti održani 2. oktobra 2022. godine.
Predsjedništvo SDA je na toj sjednici donijelo odluku da je kandidat za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda bošnjačkog naroda Bakir Izetbegović, ujedno i predsjednik ove stranke.

Osim toga na sjednici je utvrđeno ko će biti nosioci izbornih lista za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u pet izbornih jedinica, što je ujedno i najviši zakonodavni organ Bosne i Hercegovine.

Kako je potvrđeno, nosioci izbornih lista za PD Parlamentarne skupštine BiH su: Šemsudin Dedić (Izborna jedinica 1), Šerif Špago (Izborna jedinica 2), Alma Čolo (Izborna jedinica 3), Nermin Mandra (Izborna jedinica 4) i Denijal Tulumović (Izborna jedinica 5).

Source portal provjerio je biografije navedenih lica i uvjerio se da je riječ o kandidatima koji su već dobro poznati bh. javnosti te da su svi oni i ranije obnašali značajne funkcije na različitim nivoima vlasti u BiH. U nastavku izdvajamo osnove iz biografije ovih pet SDA-ovih kandidata koji su, kako smo naveli, delegirani za najviši zakonodavni organ u Bosni i Hercegovini.

Šemsudin Dedić
 je nosilac liste za Izbornu jedinicu 1. Za Dedića, kao i za ostale kandidate moći će glasati svi birači čije je prebivalište na sljedećim mjestima: Velika Kladuša, Cazin, Bihać, Bosanska Krupa, Bužim, Bosanski Petrovac, Sanski most, Drvar, Ključ, Bosasnko Grahovo, Glamoč, Livno, Kupres, Tomislavgrad.

Dedić je na Općim izborima 2018. godine sa 14.290 glasova ušao je u PD Parlamentarne skupštine BiH. Osim toga, obnaša i funkciju federalnog ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

Dedić je rođen 05.10.1973. godine u Bihaću, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Tuzli diplomirao 2000. godine i stekao zvanje diplomiranog ekonomiste. Postdiplomski studij iz oblasti poslovne ekonomije, smjer finansijski menadžment, završio 2010. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu, te stekao zvanje magistra ekonomskih nauka. Doktorsku disertaciju na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Bihaću uradio je na temu „Utjecaj budžetske politike na makroekonomsku stabilnost zemalja u razvoju“.

Pripravnički staž je obavio u Carinarnici Bihać. Od 2001. do 2004. godine zaposlen je u Carinskoj upravi Federacije BiH na poslovima stručnog saradnika za istrage. Od 2004. do 2005. godine bio je stručni savjetnik Odjeljenja za internu reviziju Uprave za indirektno oporezivanje BiH-Središnji ured u Banjoj Luci. Od 2005. do 2007. godine obavljao je dužnost  ministra finansija u Vladi Unsko-sanskog kantona, a od 2007. do 2011. godine premijera Unsko-sanskog kantona. Od 2011. do 2014. godine bio je zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH. Aktuelni federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i zastupnik u PD Parlamentarne skupštine BiH.

Šerif Špago je nosilac liste za Izbornu jedinicu 2 u što se ubrajaju sljedeće osnovne jedinice: Prozor, Jablanica, konjic, Posušje, Grude, Široki Brijeg, Grad Mostar, Ljubuški, Čitluk, Čapljina, Neum, Stolac i Ravno.

Špago je rođen 1968. godine. Završio je Vojnu VSS VII stupanj 1989. Bio je zastupnik u Skupštini HNK od 2010. godine, ujedno i predsjednik Kluba SDA i Kluba Bošnjaka u Skupštini HNK od 2010-2014. godine. Predsjedavajući Skupštine HNK bio je od 30.04.2014. do 20.11.2014 i od 29.12.2014. do 03.12.2018., dok je trenutno na poziciji zamjenika predsjedavajućeg i to od 03.12.2018. U aprilu mjesecu ove godine SDA je na sjednici Glavnog odbora dobila i novog potpredsjednika stranke, i to upravo Šerifa Špago.

Alma Čolo je nositeljica izborne liste ispred SDA za Izbornu jedinicu 3  u koje se ubrajaju: Ilijaš, Hadžići, Ilidža, Novi Grad Sarajevo, Vogošća, Centar Sarajevo, Stari Grad Sarajevo, Novo Sarajevo, Trnovo (FBiH), Pale (FBiH), Foča (FBiH) i Goražde.

Čolo je aktuelna zatupnica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Rođena je 15. januara 1961. godine u Sarajevu. Završila Osnovnu školu i Prvu gimnaziju u Sarajevu. Pravni fakultet u Sarajevu upisala školske 1979/1980 godine i diplomirala 1983. Na istom fakultetu odbranila Magistarski rad na katedri za Krivično pravo 03. juna 2009. godine i stekla zvanje magistra pravnih nauka. Pravosudni ispit položila 1993. godine, a stručni ispit za rad u organima uprave 1987. godine. Bila je na funkciji delegata u Domu naroda PS BiH u mandatnom periodu 2006 – 2010, dok je trenutno zastupnica u PD Parlamentarne skupštine BiH.

Nermin Mandra nosilac je izborne liste ispred SDA za Izbornu jedinicu 4 koju čine sljedeće osnovne izborne jedinice: Doboj Jug, Tešanj, Maglaj, jajce, Dobretići, Žepče, Zavidovići, Donji Vakuf, Travnik, Zenica, Kakanj, Vareš, Olovo, Bugojno, Gornji Vakuf, Novi Travnik, Vitez, Busovača, Fojnica, Kiseljak, Visoko, Breza, Kreševo i Usora.

Prema posljednjim izbornim rezultatima Mandra se našao na trećem i četvrtom mjestu od svih kandidata SDA za Parlament BiH sa osvojenih 14.830 glasova.

Inače, Mandra koji je aktuelni državni zastupnik, bivši je načelnik Kaknja. Rođen je 17. decembra 1969. godine u Kaknju. Mašinsku tehničku školu je završio u rodnom gradu, a mašinski fakultet u Sarajevu. Član SDAje od njenog osnivanja. Početkom rata je bio dobrovoljac Armije BiH. Prvo radno iskustvo stekao je u JP „Radio Kakanj“. Tu je od 1994. do 2001. radio kao direktor i urednik. U razgovoru sa novinarima je rekao da je tada imao „simbolična primanja“. Potom je tri godine radio u Termoelektrani „Kakanj“. Na poziciju ministra za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline u Zeničko-dobojskom kantonu imenovan je 2003. godine. Tu se zadržao puna dva mandata. Budući da je sačuvao radno mjesto, 2011. godine se ponovo vraća u Termoelektranu. U ugovoru mu je, kako kaže, pisalo da četiri godine može obavljati druge poslove ili pozicije mimo angažmana u ovom preduzeću. Tu je mogućnost iskoristio početkom 2007. godine kada se na nešto duže od mjesec dana vratio u Termoelektranu, a nakon toga je počeo drugi mandat u Vladi ZDK. Za načelnika Kaknja izabran je 2012. Četiri godine kasnije se na tri dana vratio u Termoelektranu kako bi sačuvao posao. Na narednim lokalnim izborima je ponovo izabran za načelnika, ali je na pola drugog mandata izabran za zastupnika u Parlamentu BiH. Mandra ima po jedan stan u Kaknju i Sarajevu te vikendicu u Bijelom Polju kod Kaknja. Vozi Touarega kojeg je procijenio na 49.800 KM. Živi u Kaknju, oženjen je i ima dvoje djece.

Denijal Tulumović nosilac je izborne liste ispred SDA za Izbornu jedinicu 5 koju čine sljedeće osnovne izborne jedinice: Odžak, Šamac, Orašje, Gradačac, Doboj Istok, Gračanica, Lukavac, Srebrenik, Tuzla, Čelić, Teočak, Banovići, Živinice, Kalesija, Sapna, Kladanj i Brčko Distrikt BiH.

Prof. Dr. med. sci. Denijal Tulumović je rođen 25.12.1959. godine u Živinicama, gdje je završio osnovnu školu i gimnaziju. U januaru 1995. godine je diplomirao na Medicinskom fakultetu u Tuzli. Zaposlen je u Klinici za interne bolesti, Odjeljenju za nefrologiju i dijalizu JZU UKC Tuzla, gdje obavljao funkciju Načelnika klinike od 2003. do 2019. godine, dok je u petom mjesecu ove godine imenovan za novog vršioca dužnosti direktora Univerzitetskog kliničkog centra u Tuzli. Od 2016. godine bio je zamjenik predsjedavajućeg OV Živinice, dok je 2018. godine zastupnik u Parlamentu Federacije BiH. Broj osvojenih glasova: 12.991. Također, Tulumović je bio i bivši premijer Tuzlanskog kantona.

source

BiH

Šokantne informacije: Tužilaštvo BiH tvrdi da je organizovana kriminalna grupa imala namjeru “preuzeti državu”

Published

on

By

Danas je u Sudu BiH održano i drugo ročište u okviru predmeta “Black Tie 2” na kojem su iznesene šokantne tvrdnje tužitelja, a u nastavku se očekuje i izlaganje odbrane.
Mjere pritvora pred Sudom BiH, na ročištu koje vodi sutkinja Tatjana Kosović, se traže za Adnana Smajlovića, Sancheza Jukića, uposlenicu zeničke bolnice Aidu Halać, uposlenika zeničke bolnice ginekologa Tarika Zulovića, Harisa Behrama, Mirsada Skopaka, Maka Šemčića, Elmira Sarića, Smajila Šikala, pripadnike FUP-a Mustafu Selmanovića, Vahidina Munjića, Senada Kadića, Adina Čatića i Emira Druškića te Seada Preljevića, Davora Curla, Gordana Memiju i Edina Kačara (OSA).Spomenuti osumnjičeni se terete za krivična djela organizovani kriminal, pranje novca, zloupotrebe položaja, primanje nagrade i drugih oblika koristi.

Prema navodima tužitelja Sanjina Kulenovića u istrazi u ovom predmetu osim domaćih institucija učestvuje i američki FBI, DEA i Europol.

Prema navodima tužilastva od 2016. do 2021. godine organizovana kriminalna grupa na čijem je čelu bio Adnan Smajlović je pribavljala i prala novac koji je stečen trgovinom droge u okviru kartela “Tito i Dino”. Riječ je o organizovanoj kriminalnoj grupi koja je djelovala na području više država među kojima su BiH, UAE, Nizozemska, Belgija, Njemačka, Južna Amerika, Južnoafrička Republika i druge zemlje.

Prema navodu Tužilaštva BiH riječ je osobama koje su se pridružile tj. organizovale preko Sky aplikacije. Sve osobe u Sky aplikaciji su komunicirale preko kriptovanih imena kao što su Aristotel, Lucky Luck itd.

Prema navodima tužitelja, osobe Edin Gačanin i Adnan Smajlović su donosili odluke o izvršenju krivičnih djela dok su ostali članovi grupe djelovali po njihovim uputama. Tužilaštvo smatra da je to vidljivo i iz presuda suda u Rotterdamu protiv Gačanina. Također tvrde da je Edin Gačanin osiguravao logistička sredstva te da je pranje novca stečenog trgovinom drogom rađeno preko više pravnih lica.

Između ostalog naveden je primjer od 2020. godine kada je Smajlović raspolagao novcem u iznosu od 500.000 KM koji mu je poslao Edin Gačanin.

Ostali članovi kriminalne grupe su uzimali novac od Smajlovića te je on o tome obavještavao Gačanina.

Tužilaštvo navodi da su članovi grupe nastojali ostvariti i politički utjecaj te da su planski radili na tome i to sve u cilju “preuzimanja države”.

Kako bi ostvarili taj cilj stupali su u kontakt s lokalnim političarima nudeći i finansijsku podršku.

Članovi kriminalne grupe su savjetovali i formiranje udruženja građana kako bi ostvarili politički utjecaj te je iz njihove Sky komunikacije vidljivo da su se često zanimali za političku situaciju.

U tom kontekstu je istaknuta uloga Haris Behrama koji je u Mostaru formirao udruženje građana “Brankovac”.

Tužilaštvo je izdvojilo i to da je biznismen Gordan Memija platio spomenutim pripadnicima FUP-a angažman kao fizičko osiguranje Edina Gačanina prilikom njegove posjete Sarajevo (Kadić, Čatić i Druškić).

Vahidin Munjić se kao v.d. direktora FUP-a tereti da jod 2016. do danas nije izvršio službene dužnosti s obzirom da su pripadnici FUP-a bili angažovani kao fizičko osiguranje osobi za koju su morali znati da je sigurnosno interesantna ličnost.

Upravo kod Gordana Memije, prema navodima tužitelja, je pronađen veći broj materijalnih dokaza.

Obrazložena je uloga pripadnika OSA-e Edina Kačara, pa tužilaštvo tvrdi da je on bez ovlaštenja predao službene dokumente pribavivši korist od 100.000 KM. Tužilaštvo tvrdi da je riječ o dokumentima koji se odnose na organizovani kriminal te da je time nanijeta šteta BiH kao državi.

Tužilaštvo je također objasnilo na koji način se “prao” novac kroz nabavku uniformi za pripadnike FUP-a. Naime, uniforme su kupljene preko kompanije “Rhea Express” vlasnika Ermina Alamerovića koji je također osumnjičen u ovom slučaju. Riječ je o uniformama koja je kupljena od firme iz SAD-a preko “Rhea Expressa” i da je te uniforme FUP zadužio. Upravo je Alamerović priznao krivično djelo, a to je učinio i još jedna od osumnjičenih – Nedžad Suljević.

Podsjećamo da su za Suljevića i Alamerovića zatražene mjere zabrane.

Ono što je tužilaštvo također izdvojilo jeste da je pronađena obimna dokumentacija za koju su naveli da je analiziraju američki FBI i DEA.

Govoreći o izvršenim pretresima navedeno je da su pronađeni i satovi čija vrijednost premašuje više od 20.000 eura, pištolji, skupocjeni automobili itd.

U obrazloženju zašto traže pritvor za navedene osobe, tužitelj Kulenović je naveo da postoji opasnost od bjekstva.

Podsjetimo, na prvom ročištu za pet osumnjičenih koji su uhapšeni u akciji “Black Tie 2” su zatražene mjere zabrane i pušteni su na slobodu. To su Boško Jerković, Ibro Miladin, Nedžad Suljević, Armin Alaomerović i Adna Helić.

Prije dva dana su uhapšene 23 osobe u Bosni i Hercegovini zbog potencijalne povezanosti s Edinom Gačaninom, narkobosom iz Dubaija.

klix

Nastavi čitati

BiH

Evo koji će sve dani u BiH biti neradni za praznike u maju

Published

on

By

U dane praznika, ne rade entitetski organi i organizacije, organi jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti

Povodom Međunarodnog praznika rada u Bosni i Hercegovini neradni dani će biti srijeda i četvrtak, odnosno 1. i 2. maj 2024. godine.

Za pripadnike pravoslavne vjeroispovijesti, u dane pravoslavnog Vaskrsa, neradni dani biće 03.05. (pravoslavni Veliki petak), 05.05. (dan Vaskrsa) i 06.05.2024. godine (Vaskršnji ponedjeljak).

Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti imaju pravo na plaćeni izostanak sa radnog mjesta u te dane.

U skladu sa odlukom Vlade Republike Srpske neradni dan u tom entitetu je i četvrtak 9. maj 2024.godine, kada se obilježava Dan pobjede nad fašizmom, dok se u Federaciji BiH taj dan praznuje radno.

U dane praznika, ne rade entitetski organi i organizacije, organi jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

Kako su obavijestili iz Vlade RS, načelnik opštine odnosno gradonačelnik će odrediti koja su preduzeća, ustanove i druge organizacije sa područja jedinice lokalne samouprave dužni da rade i u dane praznika RS i u kom obimu, radi zadovoljenja neophodnih potreba građana.

Nastavi čitati

BiH

Delegatima u FBiH za dva dana posla isplaćen milion KM?!

Published

on

By

Svaki od 80 federalnih delegata u prosjeku je dobio je po 6.197 KM po danu kada je došao na sjednicu, a neki su naplatili i više od 10.000 KM

 

 

Delegatima u Domu naroda Federalnog parlamenta iz budžeta je u prva tri mjeseca ove godine isplaćeno gotovo milion KM po osnovu plaća, naknada i ostalih prinadležnosti. Ovo su zvanične informacije iz Parlamenta FBiH.

Riječ je o 80 delegata koliko ih trenutno ima u ovom Domu. Od toga je 73 profesionalnih delegata i oni su inkasirali 978.418 KM, kao i sedam neprofesionalnih kojima je iz budžeta isplaćeno 13.104 KM. Ukupan precizan iznos koji je delegatima za tri mjeseca isplaćen iznosi 991.522. Zajedno sa primanjima sekretara Doma ovaj iznos premašuje milion KM.

U navedena tri mjeseca, međutim, federalni delegati su održali tek dvije redovne sjednice i jednu vanrednu sjednicu i to 25. januara i 25. marta. Dana 25. januara delegati su održali jednu redovnu i jednu vanrednu sjednicu, dok su 25. marta održali jednu redovnu sjednicu, piše Fokus.

Najviše za Ivu Tadića

Prema ovoj računici ispada da je svako od 80 delegata za dva dana posla u zgradi Parlamenta FBiH, gdje je proveo prisustvujući ovim sjednicama, dobio 12.394 KM, odnosno po 6.197 KM?!

Prema informacijama sa spiska primanja profesionalnih delegata vidljivo je da je najviše inkasirao delegat Ivo Tadić i to 20.102 KM odnosni po 10.056 KM po danu.

Po nekoliko delegata je naplatilo više od 19.000 KM. Na drugom mjestu je delegat Enes Peštek (SBiH). On je naplatio 19.286 KM, a na trećem Miomirka Melank (Naša stranka) koja je naplatila 19.218 KM.

Faksimil spiska primanja profesionalnih delegata
Nastavi čitati

Najčitanije