Connect with us

BiH

Pitali smo parlamentarce hoće li povišicu dati u humanitarne svrhe: Evo šta su nam rekli

Published

on

Predsjednik SDA i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović najavio je da će povišicu plate od 500 KM uplaćivati udruženju Pomozi.ba. Pitali smo druge parlamentarce da li će povišicu uplatiti u humanitarne svrhe.

Zastupnički dom Parlamenta Bosne i Hercegovine je jučer, 27. juna, usvojio ovogodišnji budžet koji podrazumijeva povećanje plate uposlenima u državnim institucijama do 100 KM, ali i parlamentarcima, ministrima Vijeća ministara i članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine za 500 KM.

Opozicija je glasala protiv, dok vladajući pravdaju da su to morali učiniti kako bi se povećala plata potplaćenim radnicima državnih institucija, jer su i političari i radnici pod istom budžetskom stavkom. Ako i Dom naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine prihvati ovo povećanje, onda će se ono i desiti.

Izetbegović je poručio da će od stranačkih kolega, koji su državni zvaničnici, tražiti da također tih 500 KM povišice daju u humanitarne svrhe.

Neko je već uplatio

Zastupnik SDA Halid Genjac je već uradio ono što je Izetbegović sugerisao, pa i više od toga, jer je već uplatio 5.000 KM spomenutom udruženju.

Adil Osmanović, također zastupnik SDA, je naglasio da će i on to uraditi te da je protiv povećanja plata političarima.

“Naravno da hoću i naravno da sam i do sada donirao novac. I mi smo bili protiv povećanja plata za savjetnike, ali na Komisiji za budžet to nije prošlo”, ukazao je Osmanović.

Delegat SDA Amir Fazlić je najavio da će na sjednici Doma naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine predložiti zaključak ili neko drugo moguće pravno rješenje kojim će se zvaničnici izuzeti iz povećanja. Smatra da se institucionalno, sistemski treba onemogućiti povećanje plata političarima te da pitanje načina potrošnje ne smije ovisiti isključivo o nečijoj slobodnoj volji.

Odgovor iz ostatka vladajuće koalicije

Parlamentarac SNSD-a Dragan Bogdanić je izjavio da prihvata Izetbegovićev prijedlog. Međutim, prema njegovim riječima, uvijek je nastojao da se to javno ne eksponira.

HDZ-ovom Predragu Kožulu je također prihvatljiv ovaj prijedlog te je istakao da je davanje novca u humanitarne svrhe, kako je naveo, njegova praksa.

Vlatko Glavaš iz DF-a je ukazao da je uvijek davao novac u humanitarne svrhe te da će to nastaviti činiti. Njegov stranački kolega Dženan Đonlagić je istakao da je i on spreman to uraditi.

“Hoću. Četiri godine aktuelnog, i to za mene prvog mandata u državnom parlamentu, svaki mjesec od obračuna ličnog dohotka, jedan se automatski uplaćuje kao donacija”, ukazao je Đonlagić.

Predsjednik SD-a i parlamentarac Enver Bijedić je također potvrdno odgovorio da je spreman dati novac u humanitarne svrhe te je naglasio da to već čini.

Šta kažu opozicionari

Predsjednik SDP-a i parlamentarac Nermin Nikšić je Izetbegovićev potez nazvao populizmom te je obrazložio zašto smatra da budžet uopće nije trebao biti usvojen.

“Smatram da je u najmanju ruku licemjerno licitirati s ovim populističkim potezima nakon što su nas iz Vijeća ministara i parlamentarne većine doveli pred svršen čin. Smatram da je jedino ispravno bilo srušiti prijedlog i dati nalog da se u roku od tri dana ponudi zakonsko rješenje kojim će se osigurati da se novac, namijenjen za povećanja plata, usmjeri isključivo za povećanje najnižih plata, kao što su plate vojnika, policijskih službenika, namještenika i slično”, ukazao je.

Poručio je da je na djelu pokušaj da se opere savjest te da nije primjereno, kako je izjavio, praviti reklamu.

“Odricanje nekolicine onih, koji su izglasali ovakav zakon, može im poslužiti da djelomično operu savjest, ali također nije nikakvo sistemsko rješenje. Naravno da sam vrlo često u prilici da pomažem ljudima koji su obraćaju raznim zahtjevima i potrebama. Ne smatram da od toga treba praviti bilo kakvu reklamu. Mene je moja rahmetli mati učila kada nekom pomažeš i daješ, to ne treba objavljivati. Kako je govorila, ako daješ desnom ruku, nemoj da zna lijeva ruka”, mišljenja je Nikšić.

Zastupnik SDP-a Saša Magazinović je također onima koji smatraju da se ovo pitanje mora institucionalno riješiti.

“Kao jedan od osam poslanika koji su glasali protiv, želim da vjerujem da će nakon ovakve reakcije javnosti, Vijeće ministara iznaći način da se ista ne odnosi na članove Predsjedništva, ministre, poslanike. Ako to znači podršku hitnom zakonskom prijedlogu Vijeća ministara, na podršku SDP-a mogu računati. Ako se pak ogluše na reakciju javnosti i ne učine ništa, naravno da ću se odreći uvećanja plate”, obrazložio je.

Prema njegovim riječima, nervira ga populizam onih koji su podržali zakon.

Na pitanje da li će novac donirati, Zukan Helez iz SDP-a je poručio da je riječ o pokušaju “oživljavanja mrtvog čovjeka”.

“Pa vi radite neviđeni spin. Kad ubijete čovjeka vaše pitanje glasi da li ste za to da ga oživimo”, rekao je.

Damir Arnaut iz NS-a je izjavio da se ne hvali onda kada pomaže te je imao poruku za predsjednika SDA.

“Za razliku od Bakira, svojim donacijama se ne hvalim i nikad neću. Kao što nikada neću imati milion KM da skršim na kćerkino vjenčanje, a ne bih ni da imam. Ali, nastavit ću sistemski popravljati sve što je SDA skupa sa Dodikom i Čovićem urušila”, naveo je Arnaut.

Njegov stranački kolega Predrag Kojović je istakao da je i do sada pomagao one kojima je pomoć bila potrebna.

“Učinit ću ono što mislim da treba. Nismo još odlučili da li ćemo kao stranački klub na jedno mjesto ili svakako pojedinačno, gdje ko želi. Do sada sam novac izdvajao za Memorijalni centar Srebrenica”, potcrtao je.

“Već svi uplaćuju…”

Po ovom pitanju očitovala se i Mirjana Marinković-Lepić, također iz NS-a.

“O tome šta ćemo učiniti sa iznosom povećanja odlučit ćemo unutar kluba. Naravno da sam donacije davala, ali ne na način da uzmem 30.000 KM iz budžeta, pa kažem da ću ih donirati. Jednog dijela prihoda sam se na početku mandata već odrekla. Dakle, ako neću nešto da primim, onda neću ni uzeti iz budžeta”, poručila je Marinković-Lepić.

Denis Zvizdić iz NiP-a je podsjetio na to da je već uplaćivao novac u humanitarne svrhe te da je spreman nastaviti to činiti.

“Ukupan iznos za koji će biti uvećana moja primanja ću do kraja mandata uplaćivati u humanitarne svrhe. Smatram da to trebaju uraditi sve izabrane i imenovane osobe na državnom nivou. Ja sam se odrekao kompletnog paušala od 8.500 KM za 2019. godinu i bio sam jedini od četiri člana bivšeg saziva Vijeća ministara, koji su dobili mandat u Parlamentarnoj skupštini, koji je to uradio”, tvrdi Zvizdić.

Za Aidu Baručiju iz NB-a riječ je o neprimjerenom pokušaju vladajućih.

“Gospodin Izetbegović ponovo pokušava manipulisati emocijama građana, udjeljivanjem milostinje od novca koji je svakako dobio od tih istih građana. Političari u našoj domovini su svakako preplaćeni za svoj nerad. Smatram da ovo dodatno povećanje mora biti stavljeno van snage. Kao što je poznato, glasala sam protiv, a ubrzo ću djelovati u skladu s poslovnikom i nadležnostima koje imam, razumijevajući užasnu socioekonomsku situaciju. Sramno povećanje od 500 KM je veće od najniže penzije, i u rangu je sa prosječnim primanjima jednog penzionera koji čitav mjesec mora da preživi s tim parama”, napomenula je Baručija.

Podsjetila je i to da je aktuelni saziv parlamenta odbio njen prijedlog zakona da se teško oboljela djeca dijelom liječe novcem prikupljenim akcizama, a ne humanitarnim brojevima, prilozima u kutijama.

“To je građanima najjasniji pokazatelj stepena odgovornosti i empatije ljudi koje su birali. Pozivam sve, kojima je ovo stanje dobro, da ponovo daju glasove strankama i političarima koji već 30 godina dokazuju da su u stanju pomjeriti ljestvicu dna u svim segmentima”, konstatovala je Baručija.

Predsjednik PDP-a Branislav Borenović je istakao da je već obavijestio one kojima namjerava dati povišicu plate od 500 KM.

“Već sam pozvao gospodina Miroslava Subašića iz Mozaik prijateljstva i obavijestio ga da ću ovu sramnu povišicu uplaćivati za javnu kuhinju ‘Obrok ljubavi’ u Banjoj Luci u kojoj on sa divnim humanim ljudima svakodnevno godinama pomaže i hrani ugrožene ljude. Inače, PDP jučer nije podržao budžet, jer smatramo da je bezobrazno uvećavati privilegije, rastrošnost političkih elita u javnim institucijama”, ocijenio je Borenović.

Dragan Mektić iz SDS-a je izjavio da već pomaže porodicu bez oca te je najavio da će to nastaviti činiti.

Ko je bio protiv, a ko suzdržan?

Protiv budžeta, tj. povećanja bili su zastupnici opozicionih SDP-a Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Nada Mladina, Zukan Helez, NS-a Predrag Kojović, Damir Arnaut i Mirjana Marinković-Lepić, NB-a Aida Baručija i PDP-a Branislav Borenović.

Suzdržani su bili Šemsudin Mehmedović iz SDA i Mirko Šarović iz SDS-a.

Glasanju nisu prisustvovali Nermin Mandra iz SDA, SNSD-ovi Sanja Vulić i Nenad Stevandić, Enver Bijedić iz SD-a, Edita Đapo iz SBB-a, Mirsad Kukić iz PDA, Dragan Mektić iz SDS-a, Jakov Galić iz SP-a i Nenad Nešić iz DNS-a.

Napominjemo, u tekstu su sadržani odgovori parlamentaraca koji su nam odgovorili do objavljivanja ovog teksta.

klix

BiH

Dodik: Mi smo se već odvojili, u svemu, potrebno je da ozvaničimo miran razlaz

Published

on

By

Milorad Dodik sve teže podnosi dešavanja na domaćoj, ali i međunarodnoj političkoj sceni koja mu nikako ne idu u prilog.

Tako se predsjednik Republike Srpske ponovo krenuo obračunavati sa neistomišljenicima – naravno na Instagramu.

Kosovo u Vijeću Evrope

“Igranka koju su priredili bosanski muslimani po pitanju članstva samoproglašenog Kosova u Vijeću Evrope na kraju će se obiti o glavu samo BiH. Odmetnute strukture bosanskih muslimana davno su izašle iz ustavnih okvira i odstupaju od svega što dejtonska BiH predstavlja.

Možda Komšić misli da je uspio nešto da napravi jer je ostao suzdržan, ali to suštinski ništa ne mijenja, osim što je jasna poruka nama u RS da su javno pokazali da je sve što radimo da sačuvamo našu ustavnu poziciju ispravno i jedino moguće u uslovima stalnog podmetanja i pokušajima rušenja RS i zaobilaženja u procesu odlučivanja jednostranim djelovanjem.

Sve njihove akcije i licemjernost po pitanju tzv. Kosova otvaraju nove perspektive za RS, pa više nije tako neuobičajeno reći i očekivati da RS uradi isto. Mehanizmi za to postoje. Mi smo se već odvojili, u svemu.

Nove perspektive

Potrebno je da ozvaničimo naš miran razlaz, koji su bosanski muslimani inicirali svojim jednostranim potezima i rušenjem ustavnog poretka.

Bilo bi najbolje za sve koji žive u BiH da na institucionalnom nivou počnemo razgovore o odvajanju, jer miran razlaz je činjenica i treba učiniti sve da se obezbijede stabilnost i saradnja na način koji je moguć.

Mi ne možemo da budemo u zajednici s onima koji u nama stalno vide neprijatelje i rade sve da ojačaju neprijateljstvo i mržnju prema srpskom narodu. To nije prirodno. Takva zajednica ne može da opstane i zato se raspada”, poručio je Dodik.

Nastavi čitati

BiH

Isak svečano dočekao Munjića i Selmanovića: Postrojen policijski vod, uposlenici aplaudirali

Published

on

By

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine (BiH) odlučio da ne postoji osnovana sumnja Tužilaštva BiH da su prvi čovjek FUP-a Vahidin Munjić i šef specijalne jedinice FUP-a Mustafa Selmanović počinili krivična djela zbog kojih bi im bio određen pritvor, upriličen je svečani doček za njih dvojicu.

Međutim, treba naglasiti da nepostojanje osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo ujedno ne znači da krivično djelo zaista ne postoji, nego da tužilac nije uspio uvjeriti sudije u svoje sumnje i dokaze. To ne mora značiti da je istraga u njihovom slučaju završena, niti da je nastavljena, a o svemu se treba očitovati Tužilaštvo BiH.

Prilikom dolaska u prostorije FUP-a Munjića i Selmanovića je dočekao federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak.

Video pogledajte OVDJE.

U njihovu čast su postrojeni vodovi specijalne policijske jedinice i jedinice za podršku.

Njih su također dočekali načelnici odjeljenja, a službenici i namještenici su im aplaudirali na hodnicima prilikom ulaska u zgradu.

Podsjetimo, Munjić i Selmanović su uhapšeni u sklopu akcije “Black Tie 2”, a u rješenju se navodi kako su tvrdnje protiv njih zasnovane na indicijama i posrednim saznanjima trojice policijskih službenika, a koja se ne mogu koristiti kao dokazi.

Odlukama Suda BiH je utvrđeno da za ukupno 15 osoba postoji osnov sumnje da su počinili krivična djela, dok za preostalih osam ne postoji.

Nastavi čitati

BiH

Šokantne tvrdnje Miletića: Najmanje 25 sarajevskih policajaca drži ugostiteljske objekte u kojima se rasparčava droga

Published

on

By

Bivši premijer Federacije BiH, Fadil Novalić, je u zatvoru. Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, je na sudu. Predsjednik državnog suda, Ranko Debevec, uhapšen, suspendiran pa pušten da se uz mjere zabrane brani sa slobode. Bivši šef obavještajne službe, Osman Mehmedagić uhapšen, pa nakon pritvora pušten. Direktor Federalne uprave policije u ponedjeljak uhapšen u istoj akciji kao i komandant specijalne jedinice, s njima i niz policajaca, biznismena, doktora i influensera. Dok se svi pitaju koga će to akcija ‘Crna kravata’ svezati, nekadašnji prvi čovjek FUP-a, a sada državni delegat, Zlatko Miletić, upozorava na sve ono što se odvija iza kulisa naizgled mirnog života u Sarajevu.

Na današnjem ročištu uhapšenim u akciji ‘Black tie 2’ mogli su se čuti šokantni detalji, između ostalog, i njihovi “planovi” o preuzimanju države. Večerašnjeg gosta Pressinga, akcija raduje, ali istovremeno, skreće pažnju i na sve nedaće koje će čekati tužitelje.

“Nadam se da je ovo početak borbe protiv organizovanog kriminala u državi koja je po tome šampion”, započinje razgovor na ovu temu Miletić, no ističe još jedan stav: Tužilaštvo BiH je u ovom slučaju sebi dalo težak zadatak.

Onda se postavlja pitanje – šta je sve potrebno za uspješno procesuiranje?

“To su djela koja se jako teško dokazuju, radi se o jako velikoj grupi. Zato će morati raditi najmanje po dva ili tri tužitelja da bi se to dokumentovalo kako treba”, pojasnio je.

S obzirom na prirodu slučaja i niz uhapšenih, Miletić priznaje da na sve gleda poprilično emotivno, naročito jer je ravnatelj policije bio osam godina.

“Jedan dio ljudi ja znam, neke sam čak ja i zaposlio. To je takva bruka i sramota da sam sebi ne mogu da objasnim šta se desilo u Federalnoj upravi policije”, rekao je.

No, šta se, zapravo, desilo?

“Kada sam došao FUP ništa nije imao. Za osam godina od njega smo napravili brend. Od 2010. godine, toliki je bio uticaj politike na instituciju da se ona počela ruinirati, i to traje već 15 godina. Ko zna gdje će to završiti. Političari su postavljali nesposobne kadrove, a vremenom su im trebali podobni i poslušni – tako smo došli do ovoga do čega smo došli. Sve politike žele ovladati policijskim agencijama, po mojoj pretpostavci zato što se može desiti da njih treba procesuirati, pa da budu pošteđeni. Uticaj su, nažalost, protegnuli i na tužiteljstva i sudove, to je toliko duboko ukorijenjeno, da bez razloga nismo jedna od najgorih zemalja po pitanju korupcije”, pojašnjava.

Posebno ga zabrinjava pitanje – otkud policija u društvu takve bande, takvih kriminalaca?

“Ako vam par mafijaša vodi državu i odlučuje o našim životima, ovo će biti posljedica ukupnog stanja”, rekao je podsjećajući i na izvještaj Tužilaštva BiH iz prošle godine gdje glavni tužitelj tvrdi da nije moglo biti boljih rezultata zbog involviranosti kriminala u policijske agencije.

“Ovo je sve privid”, dodaje.

Zbog aktuelne situacije treba podsjetiti da su lideri Trojke ne tako davno slavodobitno govorili o aplikacijama Sky i ANOM. Sada, više nego ikada prije, vrijedi postaviti pitanje, gdje nas one sve mogu odvesti?

“Doći će to i do pojedinih političara, tu nema nikakve dileme. Ako su policijski službenici radili ono o čemu se piše, nisu to mogli raditi da niko ne zna”, stava je Miletić.

A piše se, između ostalog, da su oni obezbjeđivali narko bosa prilikom njegovog posjeta Sarajevu, a zauzvrat dobili uniforme.

“Oprema je najmanji problem. Veći problem je to kako ti spavaš u istom hotelu sa dilerom, kako isfingiraš svoje odsustvo i sa službenim vatrenim oružjem pređeš granicu, odeš s njim dok obavlja posao i vratiš se, a zauzvrat uzmeš sedam hiljada eura. Ako ja to znam, kako je moguće da oni koji s njim rade to ne znaju? Svi rade na tome da se to prikrije”, pojasnio je Miletić.

Prao se novac, kupovale su se nekretnine, no ni djelić svega onoga što se u ovom krugu odvijalo još nije rasvjetljen, kaže Miletić.

“Vidjet ćete vi do čega će to sve dovesti. Ja znam za jedno lice koje je kupilo na desetine nekretnina u Sarajevu. Tri momka iz ovih policijskih struktura imaju svoje ugostiteljske objekte, to je zakonom zabranjeno dok se radi kao policajac. Po tvrdnjama mojih kolega najmanje 25 policijskih službenika u Sarajevu drži svoje ugostiteljske objekte koje oni koriste za rasparčavanje narkotičkih sredstava”, tvrdi.

Kaže da se radi o službenicima raznih policijskih agencija, piše N1.

“Kriminalci im pomognu da ih kupe ili zakupe i u njima su zaštićeni. Droga se valja u takvim ugostiteljskim objektima. To pola Sarajeva zna i svi šute na to”, naglasio je.

 

Nastavi čitati

Najčitanije