Connect with us

BiH

Počela je predizborna trgovina, cijena za glas se kreće od 100 maraka do 100 eura

Published

on

Ćavar je istaknuo kako, zbog tehničkih izmjena Izbornog zakona BiH, ali i problema u popuni biračkih odbora, zabrinjava činjenica da je trgovina mjestima u biračkim odborima iz oblika stranačke korupcije prešla u još gori oblik takozvane sistemske korupcije

U sklopu promatračke misije Koalicije za slobodne i poštene izbore “Pod lupom” zabilježene su 942 izborne nepravilnosti i 95 propusta u radu lokalne izborna administracije ili kršenja rokova, a posebno zabrinjavaju prijave kupovine glasova, izjavio je u četvrtak Mostaru koordinator za zagovaranje Koalicije “Pod lupom” Ivica Ćavar.

Na predstavljanju rezultata dugoročnog promatranja Općih izbora 2022. u BiH za razdoblje od 25. jula do 11. septembra, Ćavar je istaknuo kako se najveći broj nepravilnosti, njih 484, odnosi na preuranjenu izbornu kampanju u vrijeme kada je to zakonom zabranjeno.

– Od ostalih najučestalijih nepravilnosti, njih 271 odnosi se na zloupotrebu javnih resursa u svrhu političke promocije, uz 54 slučaja zabilježen je rad javnih službenika u kampanji političkog subjekta. Pristranost u medijskom izvještavanju zabilježeno je u 38 slučajeva, dok je neprimjeren govor u izbornoj kampanji evidentiran u 37 slučajeva – naveo je Ćavar.

Posebno je zabrinjavajuće 11 prijava koje se odnose na kupovinu glasova u predizbornom vremenu, kao i slučajevi trgovine mjestima u biračkim odborima.

Prijave pokušaja kupovine glasova došle su iz više općine i gradova iz Federacije BiH, Republike Srpske i Distrikta Brčko, a problem je što su te radnje teško dokazive, dodao je Ćavar.

– Kada govorimo o cijeni, prema našim informacija ponude se kreću u rasponu od 100 maraka od 100 eura – kazao je Ćavar.

TRGOVANJE MJESTIMA U BIRAČKIM ODBORIMA

Aktivisti Koalicije “Pod lupom” upozorili su i na 20 prijavljenih slučajeva trgovine mjestima u biračkim odborima u 18 općina i gradova.

– Od Koalicije “Pod lupom” u Centralnoj izbornoj komisiji (CIK) prijavljena su četiri konkretna slučaja, uz nadu da će CIK uskoro donijeti odluku po našim prijavama – istaknuo je Ćavar.

Naveo je kako u 104 grada i općine u BiH svi politički subjekti nisu dostavili imena kandidata za članove biračkih odbora u zakonskom roku te su stoga lokalna izbora povjerenstva bila u mogućnosti raspisati javni poziv za popunu članova biračkih odbora.

Ćavar je istaknuo kako, zbog tehničkih izmjena Izbornog zakona BiH, ali i problema u popuni biračkih odbora, zabrinjava činjenica da je trgovina mjestima u biračkim odborima iz oblika stranačke korupcije prešla u još gori oblik takozvane sistemske korupcije.

– Naime, iz više općina i gradova dolaze nam prijave naših dugoročnih promatrača, kao i konkretni dokazi da lokalna izborna povjerenstva sudjeluju u određenim manipulacijama članstvom u biračkim odborima imenujući stranačke osobe u sastave biračkih odbora što će svakako Koalicija “Pod lupom” provjeriti i prijaviti na daljnje procesuiranje – poručio je Ćavar.

Napomenuo je kako je trgovina mjestima u biračkim odborima zabranjena kao i lažno predstavljanje u svrhu ovih manipulacija te da su za to predviđene rigorozne sankcije.

Govoreći o analizi rada lokalnih izbornih povjerenstava, Ćavar je istaknuo kako njih 35 nije javno objavilo popis članova biračkih odbora s naznačenim političkim subjektom kojem članovi biračkog odbora pripadaju što, kako je naveo, baca dodatnu sumnju na ovaj segment izbornog procesa.

Tijekom razdoblja promatranja Koalicije “Pod lupom” ukupno je uloženo 10 prigovora na odluke lokalnih izbornih povjerenstava koje se uglavnom odnose na popunu biračkih odbora. Evidentirane su i četiri ostavke članova lokalnih izbornih povjerenstava i to u Ilijašu, Prijedoru, Ravnom i Vukosavlju.

NAPREDAK U IZBORNOM PROCESU

Koordinator za odnose sa javnostima i medijima Koalicije “Pod lupom” Hasan Kamenjaković kazao je kako zadnje tri godine aktivnosti provode u suradnji s 85 organizacija civilnog društva iz cijele BiH kroz projekt “Sistemska transparentnost u izbornom procesu”, kojeg finansira EU te da njihovu promatračku misiju ove godine sufinanciraju USAID i Misija OESS-a u BiH.

Po njegovim riječima, nije sve tako crno već da postoje pozitivni pomaci u unaprjeđenju izbornog procesa što bi trebalo rezultirati poštenijim izborima u BiH. Na to ukazuje podatak da je skoro 26 preporuka Koalicije “Pod lupom” implementirano djelimično ili u potpunosti u izborna pravila od čega je 14 preporuka u posljednjih 6 mjeseci.

– Pomak je i to što Koalicija “Pod lupom” nije zaprimila nove prijave o umrlim osobama na Centralnom biračkom popisu niti prijave o zloupotrebama o glasanju putem pošte – istaknuo je Kamenjaković.

Na upit je li sada zabilježeno više nepravilnosti u odnosu na prije četiri godine, Kamenjković je odgovorio kako se neke izborne nepravilnosti tradicionalno ponavljaju te da su brojke koje se odnose na pojedine nepravilnosti čak i veće u odnose u na prošle izbore.

– Kako dolazi do izmjena u Izbornom zakonu, ali isto tako i kroz provedbene akte, javljaju se neke nove vrste izbornih nepravilnosti kao što je sumnja da u lokalna izborna povjerenstva imenuju stranačke ljude, a što bi u prethodnim izbornim ciklusima bila nepravilnost koja bi se prvenstveno ticala samih biračkih odbora – kazao je Kamenjaković.

Članica Strateškog odbora Koalicije “Pod lupom” Zulka Baljak kazala je kako svake izbore u BiH najvećim dijelom provodi i kontrolira oko 140 hiljada stranačkih osoba u ulozi članova biračkih odbora, stranačkih promatrača i kandidata i kandidatkinja na izborima.

Ovoliki broj stranačkih ljudi naglašava potrebu i značaj prisustva nestranačkih građanskih promatrača na izborima – kazala je Baljak.

Zaključila je kako prisustvo nestranačkih promatrača na izborima utječe na sprečavanje izbornih nepravilnosti i manipulacija.

Predstavnici Koalicije “Pod lupom” pozvali su građane da prijave sve uočene izborne nepravilnosti online putem web stranice www.podlupom.org ili besplatnim pozivom na broj 080 05 05 05.

FENA

BiH

Potraga za nestalim Midhatom Dedovićem okončana tragično: Danas će mu biti klanjana dženaza i obavljen ukop

Published

on

By

Iz Gorske službe spašavanja Novi Grad Sarajevo saopštili su da nakon četiri mjeseca i dvadeset dana od nestanka sugrađanina Midhata Dedovića okončana je potraga te će danas biti obavljena dženaza i ukop u selu Ćurovi kod Goražda.

Midhat Dedović je nestao 28.11.2023. godine na području Općine Novi Grad Sarajevo gdje bio i nastanjen.

Kako navode iz Gorske službe spašavanja Novi Grad Sarajevo zajedno s njima u potrazi je učestvovala i Služba traganja i spašavanja pri Civilnoj zaštiti Općine Novi Grad Sarajevo.

“Potraga je okončana pronalaskom tijela u rijeci Bosni kod Visokog po dojavi građana 23.02.2024. godine.

Nakon što su završene zakonske procedure, uviđaj obdukcije i DNK nalaz tijela kojim je potvrđeno da se radi o Midhat Dedović ovom prilikom želimo da izrazimo saučešće porodici i da obavijestimo javnost da je potaraga okončana nažalost sa smrtnim ishodom”, saopćili su iz GSS Novi Grad Sarajevo.

Nastavi čitati

BiH

Objavljena prognoza za 1. i 2. maj: Evo kakvo nas vrijeme očekuje za majske praznike

Published

on

By

Federalni hidrometeorološki zavod objavio je srednjoročnu prognozu za period od 19. aprila do 2. maja 2024. godine.

“Kako je i bilo najavljeno, snijeg je zabijelio ne samo planine, nego i niže predjele u Bosni i Hercegovini. Iako se nalazimo u drugoj polovini aprila vremenska prognoza i narednih dana daje nam sasvim drugi osjećaj.

 

U petak, 19. aprila, doći će do blagog kratkotrajnog razvedravanja, jer već od subote, 20. aprila, slijedi novo naoblačenje i padavine. Na planinama, i u većem dijelu Bosne većinom snijeg ili susnježica, a u Hercegovini kiša.

 

Jutarnji minusi izvjesni su na planinama, te u pretplaninskim područjima Bosne. Slab mraz je moguć do sredine naredne sedmice, kada se očekuje blagi porast temperature zraka.

 

Minimalne temperature zraka varirat će između -2°C i 3°C u Bosni, na jugu Hercegovine do 8°C. Najviše dnevne temperature u Bosni između 3°C i 8°C, na jugu zemlje do 14°C. Minimalne očekivane temperature u pretplanisnkim područjima oko – 6°C.

U periodu od 26. aprila do kraja mjeseca zadržaće se nestabilno vrijeme. Kiša je moguća svaki dan, većinom u vidu kratkih pljuskova. Za prvomajske praznike prema raspoloživim prognoznim modelima preovladaveće umjereno oblačno s temperaturama zraka primjerenim za ovo doba godine.

Kiša nije isključena u vidu lokalnog kratkog pljuska. Jutarnja temperatura uglavnom između 4°C i 9°C u Bosni, na jugu zemlje do 13°C. Najviša dnevna temperatura u Bosni od 14°C do 20°C, u Hercegovini do 23°C”, saopštili su iz FHMZ.

Nastavi čitati

BiH

I to je moguće u BiH: Firme bez ijednog zaposlenog zarađuju milione

Published

on

By

Preduzeće Ingrosso iz Bijeljine koje, prema zvaničnim podacima, nije zapošljavalo nijednog radnika zaradilo je u 2023. godini 5,1 milion maraka, dok je firma Niagara sports global managament iz Bosanske Gradiške sa samo jednim zaposlenim ostvarila dobit od čak 9,3 miliona KM, piše Capital.ba.
Kada je riječ o preduzeću Ingrosso, njegov vlasnik je Vladimir Popović, a ono se bavi trgovinom na veliko drvetom, građevinskim materijalom i sanitarnom opremom.
Poslije bijeljinskog preduzeća na drugom mjestu po dobiti u kategoriji preduzeća bez ijednog radnika u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska je agencija Legacy international u vlasništvu Đorđa Đokovića, brata tenisera Novaka Đokovića, a koja je bila u plusu 3,1 milion KM.
Odmah iza ove agencije po zaradi je firma Pay concept iz Banje Luke u vlasništvu preduzeća Aktiva invest, koje je zaradilo 2,5 miliona maraka.
Pay concept se bavi upravljanjem računarskom opremom i sistemom i vidiljivo je da je prošle godine značajno povećao dobit u odnosu na pretprošlu godinu kada su bili u plusu 561.063 KM.
Nijednog zaposlenog lani nije imao ni hotel Ski ritern sa Pala koji je prošle godine imao profit od  2,4 miliona maraka.
Prema zvaničnim podacima osnovna djelatnost hotela Ski ritern je izgradnja stambenih i nestambenih zgrada.
Nastavi čitati

Najčitanije