Connect with us

Svijet / Zanimljivosti

Pogledajte kako je Željana Zovko pokušala prikriti diplomatski debakl HDZ-a u Rotterdamu (VIDEO)

Published

on

“Cilj rezolucije bio je i da se poštenim izborima otkoči moguća krizna situacija u koju će BiH, moguće upasti ukoliko do toga ne dođe”, rekla je Zovko.

Jučer je na kongresu Evropske narodne stranke (EPP) usvojen tekst rezolucije o evropskoj perspektivi Bosne i Hercegovine, ali bez udovoljavanja želja HDZ-u u pogledu “legitimnog predstavljanja”. Danas je o njemu za N1 govorila Željana Zovko, zastupnica HDZ-a u Evropskom parlamentu, poručivši kako je riječ o hitnoj rezoluciji.

“Mene raduje da je jučer na radnoj skupini evropske pučke stranke usvojena rezolucija HDZ-a Hrvatske koju su dali kao prijedlog nastavno na posjetu Charlesa Michela i zaključke koje je hrvatski premijer Andrej Plenković uložio na Evropsko vijeće da se u BiH konačno mora dogovoriti izborni zakon i njegova implementacija, što je ključno kako bi bili izbori bili pošteni”, započinje Zovko.

U zaključku rezolucije, nastavlja ona, pozivaju se sestrinske stranke (HDZ BiH, HDZ 1990, SDA i PDP) da ulože zadnje napore da se dođe do fer izbora.

 

“Cilj rezolucije bio je i da se poštenim izborima otkoči moguća krizna situacija u koju će BiH, moguće upasti ukoliko do toga ne dođe”, rekla je za Zovko.

Dodaje kako je to jedan od bitnih uslova i za nastavak zagovaranja bh. evropskog puta.

Ističući da je rezolucijom dat konstruktivan osvrt na situaciju u BiH, Zovko nije htjela potvrditi općepoznate navode da se u njoj ignoriše legitimno predstavljanje na kojem je insistirao HDZ BiH i Dragan Čović.

“U tekstu rezolucije u više navrata stoji konstitutivnost i presude Ustavnog suda BiH u kojima se barem 12 puta spominje legitimno predstavljanje. Nepotrebno je ponavljati neke stvari, ovo je hitna rezolucija, nije izvješće o Bosni i Hercegovini. Ključ je stavljen i na presude, kao i na ‘mostarski sporazum’, i sve što je ključno i bitno da se u BiH sigurnosna situacija zadrži na razini kojoj želimo. Mediji u BiH koji rade predizborne kampanje bi u svrhu informiranja svojih čitatelja i gledatelja trebali početi analizirati tekstove koji su usvojeni”, izjavila je Zovko.

Svijet / Zanimljivosti

VIDEO Šta je poznato o napadu na Iran: Izveden na rođendan ajatolaha Khameneija, korišteni dronovi

Published

on

By

Izrael je svoj napad na Iran izveo na rođendan vrhovnog vođe Irana Ajatolaha Khameneija, koji danas puni 85 godina. Trenutno zvanični stav Irana je da nije bilo raketnog udara, ali da su na raznim mjestima djelovale protivvazdužne baterije.

Ovo je u suprotnosti s izvještajima koja dolaze iz SAD-a od strane , do sada neidentifikovanih zvaničnika brojnim novinskim organizacijama, u kojima se navodi da je došlo do izraelskog napada koji je možda uključivao bespilotne letjelice.

 

Reuters citira iranskog zvaničnika koji je rekao da nije bilo raketnog napada na Iran i da je eksplozija koja se čula u blizini Isfahana bila aktiviranje sistema protivvazdušne odbrane, jedan od nekoliko takvih incidenata širom Irana koji je također zatvorio velike aerodrome.Međutim, jedan zvaničnik iranske vlade, a kasnije i iranski državni televizijski emiter, sugerisao je da su lokacije možda bile na meti dronova.

IRNA je rekla da je odbrana pucala u nekoliko provincija. Nije precizirano šta je izazvalo paljenje baterija, iako su ljudi širom područja prijavili da su čuli zvukove.

IRNA je posebno rekla da je protivzračna odbrana pucala kod velike zračne baze u Isfahanu, koja je dugo bila dom iranske flote američkih F-14 Tomcats, kupljenih prije Islamske revolucije 1979. godine.

Poluzvanične novinske agencije Fars i Tasnim također su izvijestile o zvuku eksplozija, ne navodeći uzrok. Državna televizija je priznala “glasnu buku” u tom području.

IRNA je saopćila o pucanju PVO u blizini Tabriza:

“Nakon zvuka eksplozije na zapadu Tabriza, sjeverozapadni Iran i u blizini područja zvanog Vadi-e-Rahmat, prema izvještaju IRNA-e, otkriveno je da je protivvazdušna odbrana Tabriza pucala na sumnjivi predmet. U Tabrizu nije došlo do eksplozije, a grad je u mirnoj situaciji.

klix

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Brnabić brine zbog jačanja NATO trupa u BiH i rezoluciji o Srebrenici: Bog neka im je svima na pomoći

Published

on

By

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je zabrinjavajuća poruka komandanta NATO za Evropu Christopher Cavolija Kavolija koji je najavio slanje dodatnih snaga na Kosovo i u Bosnu i Hercegovinu.

Brnabić je rekla da NATO snage guraju rezoluciju o Srebrenici u Ujedinjenim narodima i da znaju “da će usvajanje eventualno takve rezolucije na Generalnoj skupštini UN izazvati dodatne podjele i nestabilnosti u BiH”.

“Bez obzira na to i na to što će tako nešto biti praktično podrivanje mira i stabilnosti u BiH i na Zapadnom Balkanu ili na cijelom Balkanu, oni ne odustaju od toga, ne žele čak ni da odlože, ne žele da daju šansu dijalogu, već guraju to, a sa druge strane akumuliraju trupe kako bi valjda spriječili neku eskalaciju”, rekla je Brnabić.

Kaže”da će biti presedan ako “uspiju da proguraju rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN”.

“Tada će otvoriti Pandorinu kutiju. Nakon toga, Bog neka im je svima na svijetu u pomoći šta će to izazvati”, rekla je Brnabić.

Nastavi čitati

Svijet / Zanimljivosti

Ko je Cezar iz Krajine koji je u bh. komšiluku optužen za šverc droge vrijedne 3,3 miliona eura?

Published

on

By

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura

USKOK je pred Županijskim sudom u Zagrebu podigao optužnicu protiv 36-godišnjeg i 25-godišnjeg državljanina Slovenije i BiH te 35-godišnje slovenske državljanke koje terete za nabavku i prodaju raznih vrsta droge vrijednih najmanje 3,3 miliona eura i oružja.

Tužilaštvo je protiv trojke, nakon provedene istrage, podiglo optužnicu zbog neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja, izrade i nabavljanja oružja i eksplozivnih stvari, a sve u sastavu zločinačkog udruženja.

Riječ je o članovima grupe koju je predvodio 38-godišnji državljanin BiH Dino Muzaferović zvan Cezar iz Velike Kladuše kojeg Europol smatra “visokovrijednom metom”.

Muzaferović trenutno služi četverogodišnju zatvorsku kaznu u Italiji gdje je, prema pisanju medija, izručen iz Njemačke, navodi Hina.

Optužnicom im se stavlja na teret da su od početka 2022. do 24. maja 2023. u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Nizozemskoj i Belgiji kontinuiranom nabavkom i daljnjom prodajom raspolagali s najmanje 23 kilograma kokaina, 87 kilograma heroina, 131 kilogramom marihuane i 100 kilograma hašiša.

Uz to, raspolagali su i s tačno neutvrđenom količinom amfetamina te najmanje 6,1 kilogramom mješavine paracetamola i kofeina koje su koristili za povećanje mase droga u ukupnoj vrijednosti od 3,3 milionna eura.

USKOK precizira da je grupa prodavala kilogram kokaina za najmanje 30.000 eura, kilogram marihuane za 1.600 eura te 100 grama hašiša za 500 eura. Amfetamin su prodavali po cijeni od najmanje 1.300 eura za kilogram, a heroin za 22.000 eura po kilogramu, čime su za svoje zločinačko udruženje zaradili najmanje 525.640 eura.

Prema optužnici, drogu su nabavljali iz Crne Gore, Turske, Belgije i Nizozemske, nakon čega su je zajedno sa punilima dovozili do unajmljenih garaža i stanova u Zagrebu i Ljubljani, kao i u BiH te Njemačku. Na tim se lokacijama droga skrivala i pripremala za daljnju prodaju, miješala s punilima, vagala i pakirala te se prema uputama dostavljala i prodavala kupcima u više evropskih država.

Jednako tako, su raspolagali s najmanje 12 pištolja, dvije automatske puške, 6.000 metaka, 20 kilograma eksploziva, dva detonatora, magnetom za pričvršćivanje eksploziva te daljinskim upravljačem za detonatore. Prema USKOK-u, oružje i eksploziv nabavljali su u BiH, a koje su potom skrivali u BiH, Hrvatskoj i Sloveniji.

USKOK ističe da su okrivljenici podijelili zaradu od prodaje droge i oružja u skladu sa svojim ulogama u zločinačkom udruženju.

Prema optužnici, 36-godišnjak i 35-godišnjakinja su prenosili informacije i davali upute za konkretne aktivnosti, prikupljali novac proistekao iz kriminalnog poslovanja, unajmljivali stanove, garaže i vozila te finansirali odbrane uhapšenih članova grupe.

Osim toga, 36-godišnjak je bio zadužen i za nabavku, prodaju i prevoz droge, novca i članova zločinačkog udruženja, kao i za dogovaranje izrade skrivenih prostora unutar automobila u kojima se krijumčarila droga, a vodio je i brigu oko oružja, municije i eksploziva.

Prema optužnici, 35-godišnjakinja je bila zadužena i za prikupljanje novca od prodaje droge i pripremanje novca za buduće isporuke droge te za prevoz članova grupe, dok je 25-godišnjak bio zadužen za pripremanje droge za prodaju i samu prodaju, prikupljanje novca od prodaje droge te za uplaćivanje novca na račune članova koji su se nalazili u zatvoru. Također je vodio brigu oko oružja i eksploziva.

USKOK je u optužnici predložio produžene istražnog zatvora protiv jednog osumnjičenog i određivanje istražnog zatvora protiv dvoje osumnjičenih.

– U odnosu na preostalih šest optuženih, među kojima je i Dino Muzaferović, postupak je razdvojen te se istraga protiv njih nastavlja, prenosi Hina.

Nastavi čitati

Najčitanije