Connect with us

Sukob u Ukrajini

Putin je postavio zamku na Balkanu, Zapad može skupo koštati što šuti na naoružavanje Srbije i RS-a

Published

on

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao je za Happy TV navode da se pripadnici plaćeničke grupe Wagner nalaze u Srbiji i da na prostoru Srbije jačaju svoj utjecaj, kao i navodni poziv Rusije Srbima da ratuju za nju.

– To je notorna laž! Mi smo primili svakog čovjeka iz Ruske Federacije, njihov jezik je ovdje prihvaćen. Sve države su se usaglasile sa 35 deklaracija protiv Rusije, sve osim Srbije. Ali nije fer da zovu bilo koga u Wagner. Srpski zakon zabranjuje Srbima da ratuju na prostoru Rusije i Ukrajine. A što to radite Srbiji? A što zovete iz Wagnera bilo koga iz Srbije kada znate da je to protivno našim propisima – rekao je Vučić.

Početkom decembra prošle godine Wagner grupa, ruska privatna plaćenička vojno-sigurnosna kompanija pod patronatom ruske obavještajne službe FSB, objavila je na Telegramu da je u Srbiji formiran njen “rezidentni kulturno-informativni centar prijateljstva i saradnje Orlovi”, odnosno kancelarija za regrutaciju i obuku. Privatne vojne kompanije su se naročito razvile u periodu vladavine Vladimira Putina, a najpoznatija je Wagner grupa, čiji je vlasnik Yevgeny Prigozhin, ruski oligarh blizak Kremlju.

 

Vojni analitičar Nedžad Ahatović za Faktor kaže da je Vučić u intervjuu za Happy TV, u cijelosti posmatran, samo još jednom potvrdio da je “Srbija zarobljena u političkim zabludama svoje uloge na Balkanu iz 19. i ranog 20. stoljeća”.

– Njihov svenacionalni velikodržavni projekt uključuje i Sjevernu Makedoniju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu jer to nisu autohtone države. To su za njih otomanski kolonijalni prostori koji su neopravdano uskraćeni Srbiji u procesu njene nacionalne emancipacije i stvaranja kneževine i kasnije Kraljevine Srbije. Tim političkim vizijama kojima vjetar u leđa daje i Srpska pravoslavna crkva, Srbija drži Balkan zarobljenim i u 21. stoljeću što je samo po sebi dekadentno.

Vučić kao i većina javnosti i političkog establišmenta u Srbiji i RS-u potpuno zanemaruje činjenicu da kako bi se ta vizija ostvarila, Srbija nije prezala da u agresivnim ratovima 90-ih silom pokuša da zaokruži sve zemlje u kojima žive Srbi i u tom procesu prema presudama Haškog tribunala išlo se namjerno na genocid nad Bošnjacima, a kasnije i nad kosovskim Albancima. Kao rezultat tih agresivnih ratova i genocida koje je Srbija vodila sa susjedima u Dejtonu je pravno verifikovan jedino bh. entitet RS i sada se traže načini da se on, potpuno etnički očišćen genocidom, nakon 150 godina imperijalnih pretenzija Srbije nad Bosnom i Hercegovinom prisjedini matici. Pomoć i razumijevanje za tu nebuloznu politiku Beograd sada traži od Zapada, odnosno od SAD-a, a i od Moskve preko novootvorene kancelarije Putinovih SS trupa u Ukrajini zloglasnog Wagnera, što Vučić negira. U tom kontekstu se da gledati na poziv Dodika da se Srbi okupe pod istim krovom. Dakle, radi se o koordiniranoj politici iz Beograda kojoj je glavni sponzor Vladimir Vladimirovič Putin koji je za to dobio i odlikovanje našeg entiteta RS – pojašnjava Ahatović.

Nadalje, analizirajući Vučićevu uznemirujuću istinu: “Kada niste vojno jaki, onda ste ništa”.

– Valjda ova rečenica dovoljno govori o katastrofalno lošoj i popustljivoj politici međunarodne zajednice prema Srbiji od koje prave ponovo glavnog policajca u regionu. Šta to znači i šta je to nama saopćio Aleksandar Vučić? Srbija pored ostale moderne ratne tehnike u koju je od 2015. uloženo oko 5,5 milijardi eura ima 290 tenkova u naoružanju. Dakle imaju više tenkova u operativnoj upotrebi nego zajedno Hrvatska, BiH, Sjeverna Makedonija, Slovenija i Bugarska pride. Da li nas to treba uplašiti? Usporedite s tim brojevima podatak da je Armija RBiH tek pred kraj rata uspjela da u naoružanju posjeduje 50-ak tenkova uglavnom otetih na svom teritoriju u direktnom sukobu tokom agresije SRJ i Hrvatske na RBiH. Od svih tih zarobljenih tenkova Armija RBiH je mogla priuštiti upotrebu svega desetak tenkova u oslobodilačkim operacijama 1995. sa saveznicima u kojima je oslobođeno 800 km2 teritorije od agresora koji je i tada imao najmanje 15 i više tenkovskih bataljona (između 420 i 330 tenkova), koje je imao cijeli rat – navodi naš sagovornik.

Naglašava da je evidentno, a i rat u Ukrajini sada to pokazuje, da je tenk, iako zastario koncept, i dalje oružje pobjede, ako se pravilno koristi.

– Vidimo da se ovih dana zapadu žuri da Ukrajini dostavi veći broj modernih zapadnih tenkova kako bi što prije pošli s obukom i uveli ih u naoružanje, ne bi li u kratkom roku Rusima zadali udarac na bojištu koji će ih natjerati na pregovore pod nepovoljnim uvjetima. Istovremeno isti taj Zapad godinama tolerira, a u posljednje vrijeme i podržava Srbiju i njene teritorijalne aspiracije. Time apsolutno daju podršku ruskom lijevom krilu na Balkanu u slučaju nastavka napredovanja Putina nakon Ukrajine kroz Evropu jer on sada ratuje sa NATO-om. Zapad općenito može skupo koštati mirno promatranje procesa naoružavanja kako Srbije tako i entiteta RS ako ikada ruske divizije dopru do Dunava što je Putinov dugoročni ratni plan. A prema Vučićevoj javno deklariranoj politici, ako Zapad pritisnut ratom u Ukrajini želi da stabilizira Balkan i liši ga ruskog utjecaja, i da pri tom Srbija promijeni dres i proguta gorku pilulu gubitka Kosova, Bosna i Hercegovina kao država bi morala biti žrtvovana, što je direktno provociranje rata i dugoročne destabilizacije Balkana kojoj Moskva upravo i teži. Shvata li na zapadu iko ovu, nazovi ponudu Beograda ozbiljno ne znam. No Moskva je postavila zamku jer je proces slabljenja države BiH permanentan decenijama u kojem je glavni cilj osporiti naš državni suverenitet do tačke blokiranja države radi njenog raspada. Novina je što Rusija u tu aktivnost uvodi lokalne igrače iz Budimpešte i Zagreba kao i Zapad predvođen SAD-om koji svjesno ili ne radi direktno u korist svoje štete – poručuje Ahatović.

Sukob u Ukrajini

VIDEO Šta sve treba biti rusko: Medvedev objavio kartu svoje vizije istoka Evrope

Published

on

By

Dmitrij Medvedev, zamjenik šefa Vijeća sigurnosti Rusije i saveznik predsjednika Vladimira Putina, rekao je da je Ukrajina dio Rusije i isključio mirovne pregovore s aktualnim ukrajinskim vodstvom.

U huškačkom govoru u južnoj Rusiji Medvedev je kazao da će Rusija nastaviti sa “specijalnom vojnom operacijom” sve dok druga strana ne kapitulira, dodavši da će se “historijski dijelovi Rusije vratiti kući”.

Medvedev je govor održao ispred karte Ukrajine koji prikazuje tu zemlju kao krnji teritorij stiješnjen uz Poljsku, s Rusijom koja u potpunosti kontrolira istok, jug i obalu Crnog mora.

“Jedan od bivših ukrajinskih vođa je u nekom trenutku rekao da Ukrajina nije Rusija. Taj koncept mora zauvijek nestati. Ukrajina je definitivno Rusija”, rekao je Medvedev.Bivši ruski predsjednik je isključio mogućnost mirovnih pregovora s aktualnim ukrajinskim vodstvom na čelu s predsjednikom Volodimirom Zelenskim i poručio da će svaka buduća ukrajinska vlada, ako bude htjela pregovarati, morati prepoznati novu realnost na terenu.

“Teritoriji na obje obale Dnjepra dio su ruskih strateških i povijesnih granica. Zato su svi pokušaji da ih se nasilno promijeni, da se žive odsjeku, osuđeni na propast”, ​​dodao je Medvedev.

Osvrnuoi se i na odnose Istoka i Zapada optuživši američke specijalne snage i vojne savjetnike da vode rat protiv Rusije te je dodao da su odnosi Moskve i Washingtona gori nego tokom Kubanske krize 1962.

klix

Nastavi čitati

Sukob u Ukrajini

Putin drži godišnji govor i prijeti nuklearnim otužjem: NATO se sprema napasti Rusiju

Published

on

By

Ruski predsjednik Vladimir Putin u 10 sati po našem vremenu je započeo svoj 19. govor o stanju nacije. Tradicionalno, ključne teme obraćanja nisu bile prethodno objavljene. Međutim, Putin je najavio da će tokom govora zacrtati glavne zadatke za sljedećih šest godina.

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov istaknuo je kako je Putin osobno pripremao govor i da je imao “desetke telefonskih kontakata i susreta u četiri oka” s ministrima, zamjenicima premijera i drugim vladinim dužnosnicima.

Obraćanje će biti direktno prenošeno na federalnim televizijskim kanalima i ekranima na otvorenom u velikim gradovima. Na svečanost je pozvano oko 1.000 ljudi.

Među njima su članovi oba doma ruskog parlamenta, dužnosnici vlade i predsjedničke administracije, čelnici ustavnog i vrhovnog suda, guverneri, predstavnici vjerskih organizacija, diplomati i novinari, ali i sudionici “specijalne vojne operacije”.

Zapadna Rusija mora biti “odgovarajuće zaštićena” nakon proširenja NATO-a na Švedsku i Finsku, kaže Vladimir Putin. Snage NATO-a se “pripremaju napasti naš teritorij”, tvrdi on, koristeći “najučinkovitije i najbolje moguće snage za to”. Putin dodaje da bi sudbina bilo koje zemlje koja napadne Rusiju bila “mnogo tragičnija” od svega s čime bi se suočila.

Moraju shvatiti da mi također imamo oružje, oružje koje bi ih moglo poraziti na njihovom teritoriju”, kaže Putin, dodajući da bi takav potez mogao “potaknuti upotrebu nuklearnog oružja”. “Zar oni to ne razumiju?” dodaje.

Putin kaže da zapadne zemlje misle da su “vrhovne”.

Rusofobija zasljepljuje ljude i lišava ih njihovih racionalnih sposobnosti. Ključno je da ovo zemlje razumiju: Bez Rusije nema čvrstog mira u svijetu”, dodao je. “Bez suverene, snažne Rusije, jak svjetski poredak je nemoguć“, kazao je.

Također je rekao da Rusija planira izgraditi novu globalnu financijsku infrastrukturu, slobodnu od politike, s “prijateljskim zemljama”.

“Bez naših palih heroja, pobjeda ne bi bila moguća. Pozivam na minutu šutnje za njih”, kazao je Putin na početku.

Takozvani Zapad sa svojim kolonijalnim težnjama pokušao je učiniti nama što i drugim regijama u svijetu, uništiti nas iznutra. Kao što su uspjeli Ukrajinu i mnoge druge, ali ne i nas. Ostali smo snažni, pobijedili smo. Dokazali smo da je naše tisućljetno zajedništvo jače od svih napada“, dodao je Putin.

Napad na Ukrajinu je nazvao borbom protiv ukrajinske i zapadnjačke agresije.

Sve nas to inspirira i daje samopouzdanje da zajedno možemo sve. Zajedno ne samo da smo pobijedili globalnu pandemiju nego i da je naše društvo suosjećajno, hrabro i složno. Što se pokazalo i tijekom agresije s kojom se borimo. I naša industrija pokazala je otpornost, bitnu za našu konačnu pobjedu. Želim se zahvaliti svim poduzetnicima koji su pomogli našim herojima na prvim linijama“, kazao je Putin.

Završivši s kritiziranjem svojih neprijatelja, Putin sada hvali ruske saveznike i njihovu politiku, kao što je inicijativa “Jedan pojas, jedan put” u Kini. Spominje potrebu stvaranja “novih dodirnih točaka” s arapskim zemljama i narodima u Latinskoj Americi i Africi.

Od sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, Rusija je pogođena valovima sankcija iz Europe, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a, uključujući onemogućavanje ruskim bankama da pristupe normalnim trgovinskim sustavima i prestanak kupnje ruske nafte i plina.

N1

Nastavi čitati

Sukob u Ukrajini

Kadirov stigao kod Putina: “Čečeni su spremni, čekamo zapovijed”

Published

on

By

ČEČENSKI vođa Ramzan Kadirov objavio je na svom Telegram kanalu kako se danas u Moskvi sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i izvijestio ga o najvažnijim područjima razvoja Čečenske Republike, prenosi ruska državna novinska agencija RIA Novosti.

“Danas sam se u Moskvi sastao s vrhovnim zapovjednikom, predsjednikom Rusije Vladimirom Vladimirovičem Putinom. Šefa države zanimali su socio-ekonomska situacija u Čečenskoj Republici i planovi razvoja regije za 2024. godinu”, napisao je Kadirov.

“Izvijestio sam ga o najvažnijim područjima razvoja republike koja zahtijevaju pozornost i sudjelovanje federalne vlade… Kao i uvijek, Vladimir Vladimirovič nijednu temu nije ostavio bez pažnje. Svaki takav sastanak odvija se uz potpunu uronjenost našeg predsjednika u procese unutar Čečenske Republike i završava donošenjem uravnoteženih i promišljenih odluka”, dodao je.

Tvrdi kako je izvijestio Putina o borbenom statusu jedinica u zoni “specijalne vojne operacije”, odnosno o uvjetima službe, borbenom statusu jedinica u zoni na fronti. “Spomenuo sam mu i punu spremnost pričuvnih (čečenskih) postrojbi da u svakom trenutku po prvoj zapovijedi krenu u zonu specijalne operacije”, istaknuo je.

Zahvalio Putinu na “izdvojenom vremenu”

“Vladimir Vladimirovič visoko cijeni postignuća čečenskih boraca i njihov doprinos tijekom specijalne vojne operacije te me zamolio da im prenesem riječi zahvalnosti, iskrene čestitke i najbolje želje u vezi s Danom branitelja domovine”, poručio je Kadirov.

Prema riječima čečenskog vođe, svaki sastanak s Putinom je plodonosan, a na temelju njegovih rezultata donose se odluke važne za razvoj Čečenije.

“Zahvaljujem Vladimiru Vladimiroviču na izdvojenom vremenu, apsolutnoj podršci i svim pokrenutim pitanjima te riječima zahvalnosti upućenim borcima i cijelom čečenskom narodu. Takva osjetljiva pažnja predsjednika Rusije izaziva poštovanje i osjećaj ponosa za našu veliku Rusiju”, zaključio je Kadirov.

Nastavi čitati

Najčitanije