Connect with us

BiH

Sastanak u OHR-u o izmjenama Ustava BiH: “Tačno je, konsultuju se da se izađe u susret HDZ-u”

Published

on

Ured visokog predstavnika (OHR) u Bosni i Hercegovini navodno se razmatra mogućnost nametanja izmjena Izbornog zakona u Bosni i Hercegovini kao i izmjena Ustava BiH.

Pregovori o izmjenama Izbornog zakona i Ustava trajale su aktivno u posljednjih godinu dana.

 

Dogovor nije postignut, a Centralna izborna komisija BiH je u maju raspisala Opće izbore koji će se održati 2. oktobra ove godine u skladu sa Izbornim zakonom kakav je bio i do sada.

Neuspjehom pregovora oko izbornih i ustavnih reformi najviše je bio nezadovoljan, i to je javno iskazivao, lider HDZ-a i HNS-a Dragan Čović. Preko premijera Hrvatske Anderja Plenkovića u Briselu je lobirao da se zahtjevi koje nudi Čović i HNS uvrste u novi izborni zakon.

 

Protiv toga su kategorične bile stranke sa sjedištem u Sarajevu koje sebe nazivaju probosanskim. Kako su naglašavali lideri SDA, SDP-a, SBB-a… Čovićevi zahtjevi bi uveli veću diskriminaciju među bh. građane.

Međutim, priča oko izmjena Ustava i Izbornog zakona očito nije završena.

Portal Istraga.ba na Twitteru javlja da su u zgradi OHR-a u toku konsultacije u vezi sa izmjenama Ustava FBiH i Izbornog zakona. Na sastanak su pozvani predstavnici nekoliko nevladinih organizacija. U OHR-u je i bivši predsjednik Skupštine RBiH Miro Lazović.

 

Nakon vijesti koje su se pojavile u medijima o tome kako će Christian Schmidt iskoristiti bonske ovlasti i nametnuti ove izmjene, oglasio se i Saša Magazinović, zastupnik SDP-a u Parlamentarnoj skupštini BiH.

“Učestali pozivi iz različitih međunarodnih krugova. Tačno je sve što se pojavilo u medijima. Visoki predstavnik se konsultuje o namjeri da izađe u susret HDZ-u izmjenama koje se odnose na formiranje vlasti. Vrijednosno potpuno pogrešno. Uvođenje nove diskriminacije na pomolu!”, napisao je zastupnik SDP-a u Parlamentarnoj skupštini BiH Saša Magazinović.

Šta će Čović dobiti ako Schmidt udovolji njegovim zahtjevima?

U prijedlogu izmjena i dopuna koje je HDZ uputio ranije u parlamentarnu proceduru, a koje je Dom naroda PSBiH na posljednjoj sjednici usvojio, je ranije navedeno ono na čemu je HDZ insistirao u pregovorima, a to je da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine imenuje članove Centralne izborne komisije. Izbor članova Predsjedništva Bosne i Hercegovine je definisao onako kako je i najavljivao:

  • da se članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz FBiH biraju tako što bi se formirale dvije liste. Pobjednik iz reda bošnjačkog naroda bi bio kandidat koji bi osvojio najviše glasova iz reda bošnjačkog naroda.
  • Pobjednik iz reda hrvatskog naroda bi bio onaj koji bi imao najviše glasova, uz uslov da taj kandidat ima najviše glasova u tri od pet kantona i to: Posavskog, Zapadnohercegovačkog, Hercegovačko-neretvanskog, Kantona 10 i Srednjobosanskog.

Sporno pitanje oko izmjena izbornog zakonodavstva je bio – Dom naroda Parlamenta Federacije BiH.

Prema prijedlogu HDZ-a, delegati u Domu naroda Parlamenta FBiH bi se birali na sljedeći način:

“Broj delegata iz svakog konstitutivnog naroda i iz reda ostalih, koji se biraju u Dom naroda Parlamenta FBiH iz zakonodavnog tijela svakog kantona proporcionalan broju stanovnika kantona prema posljednjem popisu stanovništva.

Kantoni u kojima je zastupljenost nekog od konstitutivnih naroda manja od pet posto u odnosu na ukupan broj tog konstitutivnog naroda u FBiH zajednički biraju jednog delegata u Dom naroda Parlamenta FBiH.

CIK će provedbenim aktom odrediti koji kantoni imaju manje od pet posto zastupljenosti nekog od konstitutivnih naroda u odnosu na ukupan broj tog konstitutivnog naroda u FBiH sukladno posljednjem popisu i propisati proceduru izbora delegata iz tih kantona.

CIK određuje, nakon svakog popisa, broj delegata koji se biraju iz svakog konstitutivnog naroda i iz reda ostalih, a koji se biraju iz zakonodavnog tijela svakog kantona”, obrazloženje je koje se navodi u Prijedlogu HNS-a.

Radiosarajevo.ba

BiH

Građane u BiH za vikend očekuje novi temperaturni šok i velika promjena: Objavljeni su detalji

Published

on

By

Padavine, grmljavina, oblaci… A onda za vikend velika promjena

Do kraja radne sedmice u našoj zemlji preovladavat će oblačno vrijeme praćeno lokalnim pljuskovima, ponegdje i sa grmljavinom. Na većim nadmorskim visinama očekuje se snijeg.

Na Facebook stranici BH Meteo objavili su kako nas za vikend očekuje promjena vremena. Nakon nekoliko kišnih i tmurnih dana, u subotu u našu zemlju stiže osjetno zatopljenje.

– Još nekoliko dana hladnijeg vremena, od vikenda (27.04…) osjetno zatopljenje i lokalno ljetne temperature vazduha.

Do vikenda uz promjenjivu oblačnost česti naleti kiše i lokalnih pljuskova sa grmljavinom. Padavine neravnomjerno raspoređene i periodične.

Od vikenda više sunčanog vremena uz već pomenuto zatopljenje ali bez značajnije i dugotrajnije stabilizacije vremena, navode iz BH Meteo.

 

Prošle sedmice smo sa ljetnih temperatura naglo prešli na zimski, a čini se da bi ovog vikenda situacija mogla biti dijametralno suprotna.

Iako se još uvijek ne nazire kolika će temperaturna razlika biti u subotu odnosu na narednih par dana, jasno je kako nas očekuje osjetnija promjena vremena.

Nastavi čitati

BiH

Poznato vrijeme i mjesto dženaze akademika Dževada Jahića

Published

on

By

Tužnim srcem javljamo rodbini, prijateljima i komšijama žalosnu vijest da je naš dragi akademik prof. dr. Dževad (Aziz) Jahić dana 21.04.2024. god. nakon kraće bolesti u 76. godini života preselio na Ahiret.

Dženaza će se obaviti u srijedu 24.04.2024. godine u 13:30 sati u haremu Gazi Husref-begove džamije, a ukop i dženaza će se obaviti u 17:00h na mezarju PRAČA.

Da mu se Allah dž.š. smiluje i podari džennet, a porodici sabur.

Nastavi čitati

BiH

Na hadž ove godine putuje 2.225 bh. državljana: Čeka ih jedna važna novina u organizaciji

Published

on

By

U organizaciji Ureda za hadž i umru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini ove godine na hadž će otputovati 2.225 bh. državljana.

Planirano je da prvi avion sa 152 osobe s Međunarodnog aerodroma u Sarajevu poleti 6. juna u 10.05 sati, nakon čega će do 12. juna u 12 narednih letova u Saudijsku Arabiju otputovati sve hadžije.

Ove godine će hadžije sletjeti na aerodrom u Džidi, odakle će autobusima biti prevezeni u hotel u Mekki. Nakon što završe s obredima hadža, otputovat će u Medinu, gdje će posjetiti Poslanikovu džamiju i druge znamenitosti.

Povratak za Bosnu i Hercegovinu planiran je od 25. juna do 1. jula.

“Ovo do sada nije bio slučaj. S obzirom na dosadašnja iskustva, želimo olakšati našim hadžijama da obrede u Mekki obave u što boljem zdravlju. Također, na ovaj način ćemo preduprijediti i eventualne probleme s letovima”, izjavio je za Agenciju MINA rukovodilac Ureda za hadž i umru Dževad-ef. Hadžić.

Elektronske vizu za hadžije su već spremne, a kako je najavio Hadžić, u narednom periodu bit će provedene i sve potrebne edukacije vodiča i hadžija, kako bi što spremnije pristupili izvršavanju ove vjerske dužnosti.

“Stalno radimo na poboljšanju uvjeta za naše hadžije, vodeći računa o pripremama u Bosni i Hercegovini, samom putu, ispravnom obavljanju obreda, ali i njihovom smještaju u Mekki i Medini. Hadž je u određenim danima, a pripreme za njega traju cijele godine”, kazao je Hadžić.

O bh.hadžijama brinut će 47 vodiča i šest šerijatskih konsultantica, te medicinski tim kojeg će činiti sedam ljekara i sedam medicinskih tehničara.

Za reisul-hudždžadža imenovan je bivši banjalučki muftija Nusret-ef. Abdibegović, a glavni vodič će biti Izet-ef. Čamdžić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Zavidovići.

Najstarija osoba koja će ove godine otputovati na hadž je Derviša Huseinagić iz Gradačca koja ima 87 godina, a najmlađi je petogodišnji Ensar Hukić.

Ensar će ove godine obaviti hadž sa svojim sestrama, trinaestogodišnjom Aminom i četrnaestogodišnjom Sumejom, te babom Ahmetom Hukićem i mamom Seadom Sarić-Hukić, javila je MINA.

Nastavi čitati

Najčitanije